لمینتها ی دندانی وتفاوتهای آنها

Admin
۲۶ آبان. ۱۳۹۸

لمینتها ی دندانی وتفاوتهای آنها : لمینتها به پوسته ای با ضخامت اندک گفته میشود که بر روی دندانها با هدف اصلاح بدفرمی ،بدرنگی،بستن فواصل بین دندانها وتصحیح بی نظمی های خفیف دندانی بدون نیاز به ارتودنسی ویا درمانی جهت تکمیل درمان ارتودنسی قرار میگیرد،اطلاق میشود که میتواند از جنس ماده کامپوزیت و یا سرامیک (پرسلن)باشد.انتخاب جنس لمینت بر اساس نیازهای درمانی،سن بیمار،با توجه به معایب و مزایای هرکدام،توسط متخصصین به صورت منحصر به هر بیمار برگزیده میشود.

این درمان بسیار حساس و دقیق است وبایستی با درنظر گرفتن مراحل تشخیصی،نیازها و خواسته های بیمار انجام گردد.درصورت عدم ایجاد تماسهای صحیح بین دندانها ویا گاهاً چسباندن چندین دندان به یکدیگر،باعث عدم امکان نخ کشیدن بین دندانهاو یا ریش ریش شدن نخ دندان میگردد.

لمینتها ی دندانی وتفاوتهای آنها

کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی(روش مستقیم)

پوسته ای نازک از جنس کامپوزیتمیباشد که بدون تراش دندان بر روی آن قرار میگیرد.به کارگیری صحیح کامپوزیت برروی دندانها وقت و مهارت بسیار زیادی میخواهد به همین دلیل دندانپزشک باید شناخت کامل از آناتومی و اصول زیبایی دندانها داشته باشد.

لمینت سرامیکی یا پرسلن ونیر (روش غیر مستقیم)

بر خلاف کامپوزیت ونیر ،دو تا سه هفته برای تحویل نهایی زمان نیاز دارد.در این نوع لمینت ابتدا از دندانها قالبگیری صورت میگیرد سپس بعد از آماده شدن قالبهابه لابراتوار مجهز ارسال میشود.لابراتوار به درخواست بیمار و دندانپزشک ،رنگ مورد نظر را انتخاب میکند.پس از پایان این مراحل لمینت را که به ظرافت پولک میباشد با سمان مخصوص به دندان میچسبانند.

مزایای لمینت کامپوزیتی

  • لمینت کامپوزیتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است
  • میزان تراش دندان کمتر است
  • برای ترمیم موارد محدود و افراد کم سن بهتر جوابگو میباشد

معایب لمینت کامپوزیتی

  • امکان سایش بین دندانها وجود دارد
  • زیبایی و جلوه دندانها کمتر از لمینت سرامیکی است
  • امکان برگشت وتغییر رنگ وجود دارد
  • از طول عمر و دوام کمتری نسبت به لمینت سرامیکی برخوردار است

لمینتها ی دندانی وتفاوتهای آنها :

تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی دندان

لمینت سرامیکی با اینکه دارای ضخامت کمتری است از استحکام فوق العاده ای برخوردار میباشد و به راحتی دچار آسیب و لب پریدگی نمیشود.همچنین به خاطر ضخامت بسیار کم لمینت سرامیکی ،نما و زیبایی آن بهتر است. لمینت سرامیکی به ندرت دچار سایش و تغییر رنگ میشودو نیازی به سرویس و مراقبتهای ماهیانه ندارد.

از معایب لمینتهای کامپوزیتی تغییر رنگ آنها است و اینکه باید هر شش ماه یک بار به دندانپزشک خود برای مراقبتهای دوره ای و احیاناً پولیش مراجعه نمایید .مسلماً با وجود مزایای بیشتر ، لمینت سرامیکی از هزینه بیشتری نسبت به لمینت کامپوزیتی برخوردار است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

مقالات مرتبط
مشکلات مربوط به روکش دندان

در بیشتر درمان‌های دندانپزشکی اولین چیزی که به بیمار گفته می‌شود این است که هیچ ترمیمی مادام‌ العمر و دائمی نیست ..

0
57
۰
ادامه
توصیه ها و مراقبتهای پس از پر کردن دندان

پس از پر کردن دندان تاثیر بی حسی تقریباً ظرف یک تا سه ساعت برطرف می‌شود.

0
55
۰
ادامه
کلیاتی در مورد درمانهای زیبایی دندان پزشکی

دندانپزشکی زیبایی در واقع ترکیبی از رشته های تخصصی دندانپزشکی به ویژه ارتودنسی، ترمیمی و پروتز است

0
103
۰
ادامه