افزایش طول تاج

افزایش طول تاج : عمل جراحی افزایش طول تاج دندان یکی از جراحی های دندانپزشکی برای نمایان شدن بخش بیشتری از ساختار دندان به منظور انجام روکش ، ترمیم و یا درمانهای دندانپزشکی زیبایی است.

در صورتیکه بیمار دارای لبخند لثه ای باشد و یا کوچک بودن بیش از حد دندانها در زیبایی لبخند شخص مؤثر باشد ،جهت اصلاح این مشکلات جراحی افزایش طول تاج به او پیشنهاد میگردد.این درمان دندانپزشکی معمولاً یک بار انجام میشود.

جراحی افزایش طول تاج علاوه بر زیبایی باعث تاْثیر بهتر مسواک و نخ دندان میگردد و در نتیجه تأثیر مثبت هم در بهداشت وهم در اعتماد به نفس بیماران دارد.

در موارد دیگرکه مسئله زیبایی دندانها مطرح نیست ،گاهی شکستگی های دندان ها در اثر حادثه ویا پوسیدگی های بیشتر از حد و سوراخ شدگی های وسیع دندان(که حتی گاهی با عصب کشی نیز قابل ترمیم نیست)،این نوع جراحی توسط دندانپزشک پیشنهاد میگردد.

در واقع بهترین راه حل برای فراهم کردن بخش بیشتری ازسطح دندان و ترمیم مناسب تر برای بیماران است.بدین معنی که روکشی که پس از افزایش طول تاج روی دندانها گذاشته میشود در اکثر موارد محکمتر و با دوام تر می باشد.

افزایش طول تاج

عمل افزایش طول تاج دندان بدین صورت است که ابتدا جراح لثه با تزریق آمپول بی حسی و پس از بی‌حس شدن ناحیه درمان، عمل را آغاز می کند دندانپزشک شکل دادن به بافت اضافی لثه و استخوان را با برش‌هایی که در بافت لثه ایجاد می‌کند و لثه را از روی دندان کنار می‌زند شروع می‌کند. گاها لازم است که مقدار کمی از بافت لثه نیز برداشته شود. پس از آن که بخش موردنظر از ساختار دندان نمایان شد، با محلول آب نمک ناحیه را به خوبی شستشو می‌دهد و جراحی را با بخیه زدن لثه تمام می‌کند. زخم لثه گاهی با پانسمان مخصوصی بسته می‌شود. پس از این جراحی ساده ساختار طبیعی دندان بیشتر مشخص می‌شود و پایه بهتری برای یک روکش کارآمدتر و بادوام‌تر به دست می‌آید. پس از بلند شدن تاج دندان روکش روی آن گذاشته می‌شود.این درمان تقریباً یک تا دو ساعت طول می‌ کشد.