بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی)

بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی): دیاستم به معنای فاصله یا گپ بین دندانها میباشد که بیشتر در دندانهای قدامی (جلویی)شایع است. در طول رشد و تکامل دندانها، وجود دیاستم  میتواند هم از جنبه زیبایی و هم از جنبه ی فانکشنال مشکل ساز باشد. دیاستم در کودکان شایعتر است که در اکثر موارد با بالغ شدن وجایگزینی دندانهای دائمی این فاصله خود به خود اصلاح میگردد .در بعضی موارد فرنوم های لبی(labial frenulum)باعث ایجاد این فاصله در دندانهای قدامی میگردند که با برداشتن فرنوم یا فرنکتومی و ترمیم دندانها این فاصله اصلاح میگردد.

درمان:

بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی) در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است وبا مراجعه به دندانپزشک امکان پذیر میباشد .در بعضی از موارد به درمان ارتودنسی نیاز دارد ودر بعضی موارد با روکشهای سرامیکی یا کامپوزیت ونیر با صرف  زمان کمتری اصلاح میگردد.در واقع انتخاب نوع درمان به تعداد دندانهای فاصله دار و بهم ریختگی سایر دندانها بستگی دارد.در کلینیک تخصصی دندانپزشکی آلما بعد از ویزیت و ارائه طرح درمان توسط متخصصین ومشاوره ی متخصصین زیبایی و ارتودنسی ، بهترین نتیجه درمان به فرد ارائه میگردد.اکثر افراد درمانهایی را که سریعتر به نتیجه میرسند را ترجیح میدهند.

صرف نظر از افرادی که فاصله دندانی را دوست دارند و آنرا جزئی از شخصیت منحصر به فردشان میدانند و یا آنرا خوش شانسی قلمداد میکنند ، سایر افراد فاصله دندانی را مانعی برای لبخند زیبایشان می دانند و به دنبال درمان آن هستند.

بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی)

متداول‌ترین عوارض ناشی از فاصله بین دندان‌ها عبارت است از:

  • مشکلات گفتاری یا دشواری در یادگیری گفتار
  • پوسیدگی دندان‌ها و ایجاد بیماری‌های لثه به خاطر قرار گرفتن بیش از حد لثه‌ها در برابر مواد غذایی
  • نا زیبا کردن طرح لبخند
  • فاصله بین دندان‌ها این تصور را ایجاد می‌کند که بیمار یک یا چند دندان از دست داده است.
  • فاصله زیاد بین دندان‌های قدامی باعث می‌شود فضای کافی برای درآمدن دندان‌های کناری وجود نداشته باشد.
  • کاهش اعتماد به نفس بیمار هنگام لبخند زدن