ترمیم های آمالگام

ترمیم های آمالگام : آمالگام ماده ای فوق العاده جهت انجام ترمیمهای دندانپزشکی میباشد .ماده ای غیر همرنگ دندان به رنگ نقره ای متمایل به سیاه میباشد که آلیاژی ساخته شده از ترکیب  فلزات  جیوه،نقره،قلع، مس و روی است که با درصدهای متفاوت ترکیب شده اند.بیشتر از صد سال است که دندانپزشکان در سراسر جهان از این ماده استفاده میکنند. قبل از کشف آمالگام برای پر کردن دندانها از موادی مانند تراشه های چوب ،سنگ وصمغ درختان ،سرب ،طلا و نقره استفاده میشده .

برای ساخت و پر کردن دندان توسط آمالگام دندانپزشک از دستگاهی به نام آمالگاماتور استفاده مینماید. کار دستگاه مخلوط کردن جیوه مایع با سایر عناصر تشکیل دهنده ی آمالگام میباشد که در درون کپسولی قرار داده شده است .آمالگام بعد از ترکیب برای مدت کوتاهی نرم میماند بنابراین میتواند حجم های نامنظم دندان را پر کند و بعد از شکل دادن مناسب توسط دندانپزشک سفت شود.

آیا آمالگام سمی میباشد ؟

بحث های زیادی بر سر سمی یا غیر سمی بودن آمالگام به دلیل وجود جیوه در آن همواره بوده است تحقیقات فراوان جامعه دندانپزشکان FDAدر این زمینه نشان داده است که استفاده از آمالگام در بالغین و کودکان بالای شش سال و یا حتی مادران شیرده هیچ ضرری را متوجه سلامت عمومی افراد نمیکند .با این حال استفاده از آمالگاه در بعضی از کشورهای اروپایی از جمله سوئد فنلاند و نروژ محدود شده است .

مزایای کاربرد آمالگام:

بزرگترین مزیت آمالگام استحکام و پایداری آن برای مدت طولانی میباشد .به همین علت ،دندانپزشکان برای پر کردن دندانهای آسیا ،پرکردگیهای وسیع ویا در افراد دارای دندان قروچه که سایشهای شدید دندانی دارند از آمالگام استفاده میکنند.حداقل عمر آمالگام ده سال است که البته در بعضی موارد به چند دهه هم میرسد.آمالگام به دلیل خاصیتی که دارد کلیه درزهای ریز دندان را نیز پر میکند و از نفوذ باکتری ها و میکروبها به داخل دندان را میگیرد.

معایب کاربرد آمالگام :

مهمترین عیب آمالگام،غیر همرنگ بودن آن با دندان و ظاهر ناخوشایند آن برای بیماران می باشد .بعضی از بیماران با اینکه دندانپزشک تأکید میکند که بسته به شرایط دندان حتماً باید ترمیم با آمالگام صورت گیرد صرفاً به دلیل مشکلات زیبایی ،از آن امتناع میکنند و ترمیم با کامپوزیت را ترجیح میدهند.

آمالگام به دلیل خاصیت رسانایی ،سرما وگرما را بهتر انتقال میدهد و به ندرت در  بعضی از بیماران حساسیت بیشتری در زمان مصرف غذاها و نوشیدنی های سرد گزارش میشود که البته پس از مدتی برطرف میشود .

با توجه به تمامی موارد فوق از معایب و مزایای آمالگام و کامپوزیت تصمیم نهایی انتخاب نوع ماده به عهده دندانپزشک میباشد.

ترمیم های آمالگام

 

بسیاری از تعویض های ترمیم های آمالگام سلیقه ای است و تعویض آن انتخاب غلطی است و با توجه به اینکه تعویض ترمیم های آمالگام مستلزم صرف هزینه و زمان بر است در صورتی که ضروری نباشد از نظر اخلاقی نیز صحیح نیست.