ترمیم های کامپوزیت

ترمیم های کامپوزیت : مواد تشکیل دهنده ی کامپوزیت مخلوطی از سرامیک (شیشه مخصوص )و رزین اکریلیک (نوعی پلاستیک)بوده که به صورت خمیر در تیوپهای مخصوص برای پر کردن دندانها استفاده میگردد .

در ترمیمهای کامپوزیتی چند مرحله اضافه تر از ترمیم های آمالگام وجود دارد برای پر کردگی های رنگ دندان بعد از پاکسازی پوسیدگی ها ،مواد کامپوزیتی رنگ دندان به صورت لایه لایه پر میشود و سپس با تاباندن اشعه مخصوص توسط لایت کیور ،هر لایه محکم میشود.پس از پر شدن حفره قسمتهای اضافه حذف میشود وبه صورت دندان طبیعی شکل داده میشود وصیقلی میگردد.

مزایای ترمیم کامپوزیت :

مزیت اصلی ترمیم با کامپوزیت زیبایی بیشتر دندانها نسبت به پر کردگی با آمالگام است.دندانپزشک گاهی با ترکیب رنگهای مختلف میتواند رنگ مناسب و مطابق با رنگ دندانها را به دست آورده وبا مواد کاملاً همرنگ دندانها پر نماید .بر خلاف آمالگام ،کامپوزیت مانند چسب میتواند به دندان بچسبد و فقط کافیست دندانپزشک نواحی پوسیده را بردارد و حفره را پر نماید ونیاز کمتر به تراشیدن دندان نسبت به ترمیم با آمالگام دارد .

ترمیم های کامپوزیت
معایب ترمیم با کامپوزیت :

معایب ترمیم با کامپوزیت :

در ترمیم های با مواد کامپوزیتی حساسیت دندانها در هنگام جویدن ،پس از پر کردن دندانها بیشتر از ترمیمهای با آمالگام است .ایراد دیگر مواد کامپوزیتی تغییر رنگ آنها بعد از مدتی در اثر مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی مانند چای و قهوه میباشد .ایجاد ترکهای بسیار ریز یا ریز نشتهای مواد غذایی و باکتری ها در بین کامپوزیتها و دندان با گذشت زمان ممکن است باعث نفوذ باکتری ها وایجاد پوسیدگی های ثانویه در بخشهای عمیقتر دندان شود.و در نهایت استحکام کامپوزیت از آمالگام کمتر است و به همین دلیل انتخاب ارجح در مورد دندانهای آسیاب که فشار بیشتری بر آنها وارد میشودنمی باشد.

با توجه به تمامی موارد قید شده انتخاب نوع درست مواد جهت پر کردن ترجیحاً با دندانپزشک میباشد .

 

نکات مهم جهت مراقبت از دندان های کامپوزیت شده

  • حتما حداقل روزی یکبار مسواک بزنید.
  • استفاده از نخ دندان بعد از خوردن غذا
  • پرهیز از خوردن مواد غذایی سفت زیرا می تواند به دندان های کامپوزیت شده ، آسیب وارد کند.
  • به دلیل خاصیت رنگ پذیری کامپوزیت ها بعد از خوردن مواد غذایی دارای مواد رنگی مانند چای و قهوه دندان های خود را مسواک کنید.