جراحی ایمپلنت

جراحی ایمپلنت یک جراحی جایگزین کننده ی دندان از دست رفته می باشد.ایمپلنتهای دندانی پایه هایی از جنس تیتانیوم هستند که با استخوان فک باند میشوند.فیکسچر ایمپلنت اولین قسمت از ایمپلنت میباشند که در استخوان فک کاشته میشوند و روکش دندان در زمان مناسب به آن اضافه میشود و میتواند مانند یک دندان طبیعی زیبایی و عملکرد داشته باشد .

مراقبت های پس از جراحی ایمپلنت

بعد از جراحی ایمپلنت بطور معمول خصوصا در مواردیکه برای شما پیوند استخوان یا جراحی سینوس لیفت انجام شده باشد داشتن تورم خفیف در محل جراحی کاملا طبیعی است، و جایی برای نگرانی وجود ندارد و پس از چند روز با مصرف داروهای تجویز شده تورم برطرف میشود. 

در ساعات اولیه پس از جراحی ایمپلنت  سرد نگه داشتن موضع تا ٢۴ ساعت میتواند به کاهش تورم و عوارض جراحی کمک شایانی بکند، پس از کمپرس سرد استفاده کنید

در ۴٨ ساعت پس از جراحی ایمپلنت تا می توانید استراحت کنید و از انجام فعالیت بدنی شدید که باعث بالا رفتن فشار خون میشود پرهیز کنید .

جراحی ایمپلنت

 

 

جراحی ایمپلنت بسته به شرایط استخوان و لثه در ناحیۀ بی‌دندانی بیمار به‌صورت یک‌مرحله‌ای یا دو مرحله انجام داده می شود. با تزریق بی‌حسی جراحی آغاز می‌شود. در ابتدا جراح برشی کوچک در لثه ایجاد می کند و حفره‌ای در استخوان با استفاده از یک فرز ویژه برای شکل‌دادن به محل ایمپلنت باز می کند.

در جراحی یک‌مرحله‌ای، ایمپلنت در داخل استخوان گذاشته می‌شود و پس از آن پیچی به نام healing روی ایمپلنت قرار می‌گیرد که خارج از استخوان و قابل مشاهده است. این پیچ پس از یک دورۀ ۲ماهه که ایمپلنت به استخوان پیوند خورد از روی ایمپلنت باز می‌شود و با قطعه‌ای دائمی به نام «abutment» جایگزین می‌شود و نقش ارتباطی بین ایمپلنت شما و روکشی که بعداً روی آن قرار می‌گیرد، ایفا می‌کند.

در جراحی‌ دومرحله‌ ای، حدود ۲ ماه بعد از جراحی جراح از طریق برشی کوچک روی لثه پیج healing را می‌بندد و دوباره حدود ۲ هفته تا یک ماه صبر می‌کند تا لثه‌ها کاملاً شکل بگیرند و بعد از آن بیمار  برای قالب‌گیری و ساخت روکش به متخصص پروتز مراجعه می کند.

آماده‌سازی دندان‌ها برای ایمپلنت

حدود ۲تا۳ ماه پس از جراحی هنگامی که لثه‌ها کاملا شکل گرفت و بهبود یافت، ایمپلنت آمادۀ قالب‌گیری و ساخت تاج است. در این مرحله جراح، شما را به دندا‌نپزشک یا متخصص پروتز معرفی می‌کند. بعد از قالب‌گیری قالب شما مرتباً به لابراتوار ارسال می‌شود تا اصلاحات و فرم‌دهی‌های خاص روی آن انجام شود و در این بین شما نیز چندین بار به کلینیک مراجعه می‌کنید تا روکش داخل دهانتان بررسی و امتحان شود.

 نصب تاج و پل روی ایمپلنت

زمانی که تاج و پروتز دندان آماده شد، دندانپزشک بررسی‌ها و ارزیابی‌های خود را از قبیل فرم قرارگیری آن روی لثه، فرم و ظاهر روکش،  فضای قرارگیری آن با دندان‌های کناری و... انجام می‌دهد و سطح قرارگیری دندان‌های بالا و پایین را برای رابطۀ دو فک و ارتباط سطح جونده تست می‌کند تا مطمئن شود هنگام غذاخوردن به‌راحتی کار می‌کنند. در نهایت روکش دندان را با چسب موقت به ایمپلنت شما می‌چسباند به این دلیل که جراح شما بتواند هر زمان متوجه علامت و التهابی در اطراف ایمپلنت شد، روکش را به‌راحتی خارج کند و اقدامات لازم برای رفع مشکل به‌وجود‌آمده را انجام دهد.