جراحی لثه

 

جراحی لثه یا پریودنتال ، به شدت بیماری لثه بستگی دارد . اگر بیماری لثه در مراحل اولیه خود باشد با یک جرمگیری ساده ویا جرمگیر ی زیر لثه ای بطوری که سطح دندان کاملا از جرم پاک شود دیگر نیازی به جراحی نیست در مراحلی که بیماری لثه پیشرفت کرده است درمان شامل کورتاژو یا جراحی لثه است.این جراحی به این صورت است که متخصص لثه بعد از بی حس کردن ناحیه ،برشی بر روی لثه ایجاد میکندو سپس با حذف بافتهای بیمار و تمیز کردن سطوح ریشه دندانها ،فرم لثه و استخوان را تصحیح کرده و لثه به حالت اولیه بخیه زده میشود.وخمیری به عنوان پانسمان و جهت محافظت از ناحیه جراحی روی آن گذاشته میشود.

در عمل ، لثه حذف یا ترمیم می شوند و به این ترتیب امکان رشد مناسب سایر اجزای لثه فراهم می گردد. علاوه بر این در برخی موارد نیاز به پیوند بافت جدید در محل آسیب دیده وجود دارد.

بنابر این عمل یک عمل بازدارنده و ممانعت کننده از پیشرفت بیماری است.

وجود درد وتورم وخونریزی اندک پس از جراحی طبیعی بوده که طی 3-4 روز از بین میرود.

در عمل ، نجات دندان ها هدف اصلی دندان پزشک است، اما ایجاد توازن در اثربخشی روش درمانی با هزینه آن می تواند به تعیین حالت مناسب جهت حل مشکل بیمار کمک کند. در این حالت فرد ممکن است از سطح سلامتی کافی برای عمل عمل لثه برخوردار نباشد و این مسائل نیز می تواند عامل های تعیین کننده در انتخاب روش درمانی عمل پریودنتال باشد.

دلایل ابتلا به بیماری های لثه:

• سیگار کشیدن

• تغییرات هورمونی در بین خانم ها

• دیابت

• سایر بیماری ها و درمان آنها

• مصرف دارو

• استعداد ژنتیک

جراحی لثه

 

هزینه جراحی پریودنتال :

هزینه جراحی بستگی به میزان پیشرفت بیماری شما، نوع جراحی و پزشک معالج دارد. 

عوارض جراحی لثه : 

۱-حساسیت دندان ها به سرما و گرما پس از مدتی با رعايت بهداشت دهان و دندان از بين می رود. استفاده از خميردندان های ضد حساسيت در صورت شدت حساسيت دندان از طرف جراح تجويز خواهد شد.

۲- فاصله گرفتن لثه از طوق دندان و خالی شدن لثه بین دندان ها

۳- به دلیل حساس شدن زیاد لثه ها و دندان ها پس از عمل جراحی ممکن است در خوردن و اشامیدن اختلال ایجاد شود.

۴- ممکن است خونریزی و ورم به مدت دو تا سه روز پس از عمل جراحی لثه ادامه داشته باشد

۵- لق شدن مختصر دندانها (این امر بعد از سه هفته تا یک ماه به حالت طبیعی خود برمی گردد).