فرنکتومی

فرنکتومی : همیشه دلیل نا مرتب بودن دندان ها عدم رشد کافی فک ها نیست. گاهی نیز بافت های نرم دهانی عامل اصلی بی نظمی دندان ها هستند که از طریق جراحی فرنکتومی می توان مشکل را بر طرف کرد.

فرنوم چیست؟

فرنوم بافت عضلانی است که در درون حفره دهانی در اطراف دندانها ولثه ها به طور طبیعی قراردارد.فرنوم قسمتهای متحرک دهان مانند زبان ،لبها و گونه را به قسمتهای ثابت دهان مانند لثه و استخوان متصل میکند.

فرنوم در دو نوع زبانی و لبی می باشد .فرنوم زبانی بین پایه زبان و کف دهان قراردارد و فرنوم لبی بافت لثه را به لب متصل میکند.

بزرگ بودن بیش از حد طبیعی فرنوم زبانی باعث مشکلات حرکات زبانی واختلال در تکلم میگردد و بزرگ بودن فرنوم لبی می تواند باعث ایجاد فاصله بین دندانها ی قدامی(جلویی)شودکه باعث نامرتبی ودر نتیجه لبخند نازیبا میگرددو علاوه بر این به دلیل بالا

کشیدن لثه به طور مداوم ممکن است سبب تحلیل لثه و استخوان گردد که در این موارد بایستی توسط دندانپزشک برداشته شود.

جراحی فرنکتومی چیست؟

ابتدا در محل جراحی بی حسی موضعی تزریق میشود تا هیچ درد و ناراحتی حین انجام جراحی احساس نگردد . دندانپزشک میتواند جهت این جراحی از چاقو ( تیغ جراحی ) ویا لیزر ویا ترکیب هر دوی این موارد را  استفاده نماید .فرنکتومی جراحی بسیارآسان با نتایج خوب می باشد .بعد از جراحی مشکلات تکلم ،غذا خوردن ،فاصله بین دندانها وسایر مشکلات بیمار بهبود یافته وباعث اعتماد به نفس بیشتر بیمار میگردد.

 

فرنکتومی

مراقبتهای بعد از جراحی فرنکتومی:

بعد از جراحی باید بهداشت ناحیه جراحی شده کاملاً رعایت گردد به این منظور بیمار میتواند از دهانشویه یاسرم نمکی تجویز شده توسط دندانپزشک استفاده نماید.مسواک زدن با مسواک نرم به صورت آرام در محل توصیه میشود.از خوردن غذاهای سفت تا حدامکان تا ترمیم بافت خودداری شود.در صورت در د یا التهاب میتوان از مسکن استفاده کرد .

بعد از عمل فرنکتومی تا دو روز احتمال درد و التهاب وجود دارد، برای تسکین درد باید با تجویز پزشک مسکن مصرف شود.