لمینت (Facing) یا ونیرها

لمینت (Facing) یا ونیرها : امروزه داشتن دندانهایی سفید ،مرتب و هم ردیف و زیبا ،تقریباًبرای همه ی افراد امکان پذیر است  .استفاده از لمینتها یا ونیرها به ما در رفع عیوب زیبایی دندانها مانند لکه های ماندگار،فاصله های بین دندانها کجی هاو روی هم آمدگیهای خفیف دندانها،شکستگی ها و همه ی مواردی که ما را از داشتن لبخندی زیبا محروم میکنند،کمک میکنند .انتخاب بهترین نوع درمان زیبایی یکی از مشکلات افراد برای شروع درمان زیبایی میباشد .به کادر تخصصی کلینیک دندانپزشکی آلما اعتماد کنید  و رفع مشکلات دندانهای خود را به ما بسپارید تا بهترین راه را با مشورت با شما انجام دهیم.درمان زیبایی هر فرد منحصر به همان فرد میباشد که ممکن است ارتودنسی،انواع لمینتها یا پروتزها ویا حتی فقط بلیچینگ باشد که با معاینه فرد وبررسی گرافی ها قابل تشخیص میباشد.

لمینت (Facing) یا ونیرها

لمینتها یا ونیرها:

لمینتها به پوسته ای با ضخامت اندک از مواد همرنگ دندانهای طبیعی گفته میشود که بر روی دندانها با هدف اصلاح بدفرمی ،بدرنگی،بستن فواصل بین دندانها ،شکستگی وتصحیح بی نظمی های خفیف دندانی بدون نیاز به ارتودنسی ویا درمانی جهت تکمیل درمان ارتودنسی قرار میگیرد،اطلاق میشود که میتواند از جنس ماده کامپوزیت و یا سرامیک (پرسلن)باشد.انتخاب جنس لمینت بر اساس نیازهای درمانی،سن بیمار،با توجه به معایب و مزایای هرکدام،توسط متخصصین به صورت منحصر به هر بیمار برگزیده میشود.

این درمان بسیار حساس و دقیق است وبایستی با درنظر گرفتن مراحل تشخیصی،نیازها و خواسته های بیمار انجام گردد.درصورت عدم ایجاد تماسهای صحیح بین دندانها ویا گاهاً چسباندن چندین دندان به یکدیگر،باعث عدم امکان نخ کشیدن بین دندانهاو یا ریش ریش شدن نخ دندان میگردد.

در صورتی که دندانهای فرد دچار پوسیدگی ویا مشکلات لثه ای یامشکلات دیگر که نیاز به درمانهای دندانپزشکی دارند ،باشد ،قاعدتاً اولویت اول انجام درمانها و در مرحله ی دوم انجام اقدامات زیبایی میباشد تا دندان بتواند علاوه بر زیبایی دارای طول عمر نیز باشد.

لمینتها یا ونیرها  دو نوع میباشند:

لمینتهای کامپوزیتی  ( روش مستقیم ) ولمینتهای سرامیکی یا پرسلن ( روش غیر مستقیم )

تفاوت بین ونیر کامپوزیت با لمینت

لمینت ها پوسته نازکی از سرامیک هستند ولی ونیر کامپوزیت از رزین مخصوص ساخته شده اند. یکی از بزرگترین مزیت ها قابل بازگشت بودن آن است یعنی دندانپزشک می تواند در صورت لزوم آن را بردارد یا جایگزین کند. ونیر ها مقرون به صرفه تر هستند همچنین نسبت به لمینت مستعد شکستن هستند ولی با رسیدگی و مراقب مداوم می توانند تا 8 سال دوام بیاورند.