ارتودنسی متحرک چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله خواهید خواند

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک، در حقیقت عنوان یک دستگاه است. این سیستم به‌ نحوی طراحی‌ شده که به دندان‌های شما نمی‌چسبد. بنابراین مراجعه‌ کننده این امکان را پیدا خواهد کرد که بتواند دستگاه مورد نظر را از دهان خود بیرون بیاورد. بنابراین و از این طریق فرد، قادر خواهد بود برای تمیز کردن دهان و دندان خود و یا حاضر شدن در برخی از مجالس و … دستگاه ارتودنسی را از دهان خود بیرون بیاورد و پس از انجام فعالیت‌های مورد نظر خود، دوباره دستگاه را در جای خود محکم سازد.

دستگاه‌های ارتودنسی متحرک، به‌ طور معمول از چندین صفحه به وجود می‌آیند. این صفحات از جنس پلاستیک هستند و چندین سیم نیز از گوشه‌های آن‌ها خارج شده‌ است. نحوه عملکرد این دستگاه، به‌ این‌ ترتیب است که سیم‌های خارج‌ شده از آن به دندان‌ها خواهند چسبید و از این طریق، دستگاه ارتودنسی مورد نظر، در جای خود محکم خواهد شد. انجام این نوع از اقدامات در حال حاضر از طریق مراجعه به کلینیک دندانپزشکی معتبر و با استفاده از یک متخصص ارتودنسی با تجربه امکان پذیر شده است.

کلینیک دندانپزشکی

کلینیک دندانپزشکی به مکان و یا یک مجموعه تخصصی گفته می‌شود که از طریق مراجعه به آن، می‌توان انواع مختلف مشکلات دندان و یا بیماری‌ها و ناهنجاری‌های مربوط به دندان، لثه، فک و… را درمان و پیگیری نمود و یا به اقداماتی از قبیل جرم‌گیری دندان‌ها، عصب‌کشی آن‌ها، کشیدن، ایمپلنت، ارتودنسی، کامپوزیت و… دست زد. لازم است بدانید که برخی از این اقدامات، اقداماتی کاملاً تخصصی و حرفه‌ای به شمار می‌روند. از جمله این اقدامات می‌توان به ارتودنسی اشاره کرد.

بنابراین برای انجام این امور لازم است حتما به مراکز و کلینیک‌های دندان‌پزشکی مراجعه کنید که به تخصص و سابقه آن مجموعه و دندان‌پزشک مورد نظر، اطمینان و اعتماد کافی دارید. لازم به ذکر است که در یک کلینیک دندانپزشکی، چندین تخصص به‌ صورت یکجا جمع‌آوری‌ شده که می‌توانید به‌ طور کامل از خدمات هر کدام استفاده کنید. از جمله این افراد و متخصصین می‌توان به دندانپزشک حرفه‌ای اشاره کرد و یا دندانپزشک عمومی را نام برد. وجود دستیار دندان‌پزشک نیز در چنین مراکزی، ضرورت اساسی دارد.

در بیشتر موارد، در کلینیک‌های دندانپزشکی، برخی از کارشناسان بهداشت و دهان و دندان نیز حضور دارند. بنابراین می‌توان گفت در صورتی‌ که برای مشکلات موجود در دندان‌های خود به یک کلینیک دندانپزشکی تخصصی و معتبر مراجعه کنید انواع مختلفی از خدمات مورد نیاز خود در حوزه دهان و دندان را دریافت خواهید نمود.

ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک

متخصص ارتودنسی

متخصص ارتودنسی در حقیقت به دندانپزشکی گفته می‌شود که می‌تواند مشکلات ناهماهنگی موجود در دندان‌های شما را برطرف سازد و یا هرگونه ناصافی و یا بی‌نظمی دندان‌ها را اصلاح و ترمیم نماید. در بسیاری از موارد، افراد دچار مشکلاتی از قبیل شلوغی در دندان‌های خود هستند و یا میان دندان‌های آن‌ها فاصله‌ای ایجاد شده‌ است. این دسته از افراد نیز می‌توانند برای حل‌ و فصل این مشکلات به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند.

کوتاهی دندان‌ها و یا بلند بودن آن‌ها از دیگر ناهنجاری‌هایی است که می‌توان با مراجعه به یک متخصص در زمینه ارتودنسی، آن‌ها را برطرف ساخت. برخی از افراد دارای دندان‌های نیش نهفته و یا دندان‌های عقل نهفته هستند، راه‌ حل اصلاح و ترمیم این مشکلات در دندان‌ها نیز مراجعه به یک دندانپزشک است که دوره‌های آموزشی مورد نیاز در زمینه ارتودنسی دندان را پشت سر گذاشته‌ است.

در بسیاری از مواقع، این دسته از متخصصین می‌توانند در زمینه درمان شکاف کام نیز کمک کنند و یا شکاف لب را از بین ببرند. این افراد با کمک دانش و تجربه‌ای که به دست آورده‌اند این امکان را دارند که هر گونه ناهنجاری و یا بی‌نظمی را در دندان‌ها، فک و یا حتی صورت مراجعه‌ کننده برطرف سازند.

ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک

هزینه ارتودنسی متحرک

لازم به ذکر است که قیمت و هزینه ارتودنسی متحرک، نسبت‌ به ارتودنسی ثابت، بسیار کم‌تر است. میزان هزینه قابل پرداخت برای ارتودنسی متحرک به چند عامل مهم بستگی دارد. از جمله عوامل موثر بر تعیین قیمت این نوع از روش درمانی و ترمیمی، می‌توان به میزان مشکلاتی اشاره کرد که در دندان‌های مراجعه‌ کننده وجود دارد. این میزان از هزینه هم‌چنین با توجه به تعداد پلاک‌هایی که باید به کار گرفته شوند دچار تغییر و تحول خواهد شد.

میزان تجربه و تخصص دندانپزشک مورد نظر شما نیز در افزایش و یا کاهش هزینه این اقدام، اثراتی خواهد داشت. در صورتی‌ که در برخی از نقاط کشور ساکن باشید که هزینه‌های دندان‌پزشکی بالاتر است نیز لازم است هزینه بالاتری را برای دریافت این خدمات پرداخت کنید. بنابراین موقعیت مکانی و جغرافیایی شهر و منطقه مورد نظر شما نیز در تعیین قیمت ارتودنسی به روش متحرک اثرگذار خواهد بود.

نوع هد گیر استفاده‌ شده و گسترش‌ دهنده کام نیز میزان این هزینه را تغییر خواهد داد و یا نوع ضربه‌گیر لب و چانه در افزایش و یا کاهش یافتن قیمت ارتودنسی به شیوه متحرک اثرگذار خواهد بود. برخی از افراد، ارتودنسی  را برای هر دو فک خود انجام می‌دهند و برخی این اقدام را برای یکی از فک‌ها در نظر می‌گیرند. بنابراین و با توجه به این‌ که درخواست و نیاز شما تا چه اندازه است، قیمت ارتودنسی متحرک تغییر خواهد کرد.

ارتودنسی متحرک
ارتودنسی متحرک

مزایا و معایب ارتودنسی متحرک

لازم است بدانید که مهم‌ترین مزیت استفاده از دستگاه ارتودنسی به شیوه متحرک، قابلیت بیرون آوردن آن از دهان است. اما در عین‌ حال بزرگ‌ترین عیب این تجهیزات ارتودنسی نیز این است که در بسیاری از موارد، برخی از مشکلات موجود در دندان‌ها از طریق استفاده از این سیستم‌ها، حل و فضل نخواهند شد. 

دستگاه ممکن است به راحتی جابجا شود ، مخصوصاً در چند روز یا چند هفته اول پس از عرضه دستگاه، باید دائماً برداشته شود و مجدداً در دهان قرار داده شود.

فقط حرکات محدود دندان امکان پذیر است (مثلاً حرکات کج). حرکاتی که به نیروی بیشتری نیاز دارند به دستگاه ارتودنسی ثابت نیاز دارند (مثلاً حرکت بدن)

برای حرکت چند دندان فردی کارآمد نیست

تکنسین خوب مورد نیاز است

بر گفتار تأثیر می گذارد

تحمل لوازم متحرک پایینی دشوار است ، اما معمولاً ساخته نمی شوند.

به‌ طور کلی می‌توان گفت ارتودنسی به روش متحرک اقدامی بسیار موثر و مناسب برای حل کردن مشکلات و ناهنجاری‌های ساده در دندان‌ها است. لذا از دستگاه ارتودنسی متحرک نمی‌توان برای برطرف ساختن مشکلات چندگانه دندان‌ها استفاده کرد.

سوالات متداول

مزایا و معایب ارتودنسی متحرک چیست؟

لازم است بدانید که مهم‌ترین مزیت استفاده از دستگاه ارتودنسی به شیوه متحرک، قابلیت بیرون آوردن آن از دهان است. اما در عین‌ حال بزرگ‌ترین عیب این تجهیزات ارتودنسی نیز این است که در بسیاری از موارد، برخی از مشکلات موجود در دندان‌ها از طریق استفاده از این سیستم‌ها، حل و فضل نخواهند شد.

هزینه ارتودنسی متحرک چقدر می‌شود؟

برای اطلاع از قیمت ارتودنسی متحرک با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید

6 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   بله تاثیر ان مثل ارتودسی ثابت است و انتخاب این موضوع بستگی به تشخیص دکتر شما می‌باشد.برای کسب اطلاعات بیشتر ما متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا همه میتونن از ارتودنسی متحرک استفاده کنند؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   این موضوع بستگی به تشخیص دکتر شما دارد برای مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای اطالاع از قیمت ارتودنسی متحرک با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.
   شماره تماس:۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی از روش های دندانپزشکی است که بوسیله انتخاب این روش دندانهایی سفید و مرتب داشته باشید.

مشاهده
قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر دندان های شما به دلیل برخی مواد غذایی یا جرم در طول زمان دچار تغییر رنگ شده اند یا به دلایل دیگر دچار پوسیدگی اند یکی از راه حل شما لمینت دندان است.

مشاهده

هزینه ارتودنسی با بیمه

ارتودنسی دندان انجام ارتودنسی یکی از خدماتی است که در اکثر کلینیک های دندانپزشکی ارائه می شود. ارتودنسی دندان یکی از روش های رایج برای درست کردن کجی دندان و ناهمواری دندان ها و تنظیم کردن زاویه دندان ها و فک می باشد. ارتودنسی یک روش درمانی برای دندان ها محسوب میشود در حالی که لمینت دندان و کامپوزیت دندان ابتدا برای زیبایی و سپس برای درمان مورد استفاده قرار می گیرند. ارتودنسی هر فک شامل چند براکت و یک سیم در ضخامت های گوناگون می باشد. براکت ها با چسب مخصوص روی دندان قرار می گیرند و بعد از

مشاهده