فیشور سیلانت تراپی چیست؟

در این مقاله خواهید خواند

فیشور سیلانت تراپی

یکی از روش هایی که می توان با آن از تجمع باکتری ها و مواد قندی که بتعث پوسیدگی و خرابی دندان ها می شود جلو گیری کرد، فیشور سیلانت می باشد. این روش با پرکردن شیارهای عمیق رو دندان با مواد کامپوزیتی و خشک کردن آن با نور آبی محل های تجمع باکتری را از بین میبرد و به سلامنت دهان و دندان کمک می کند. کلینیک دندانپزشکی آلما با بهترین و بروز ترین تجهیزات کار فیشور سیلانت دندان های کودکان و بزرگسالان را انجام می دهد.

برای اطلاع از تعرفه خدمات دندانپزشکی و قیمت ایمپلنت دندان با کلینیک دندانپزشکی آلما دنتال تماس بگیرید: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

فیشور سیلانت تراپی

فیشور سیلانت تراپی که با عنوان‌های شیار پوشی دندان یا شیاربندی دندان نیز از آن یاد می‌شود، روشی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها است. افرادی که دندان‌های آن‌ها دارای شیارهای ریز و عمیق است، یکی از بهترین راه‌های درمانی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها استفاده از روش فیشور سیلانت است. کلینیک دندانپزشکی آلما یکی از بهترین‌ها در زمینه اجرای فیشور سیلنت است. در این مقاله با ما همراه باشید.

فیشور-سیلانت-تراپی

فیشور سیلنت تراپی

دندان‌ها عضو مهمی در بدن هستند که باید به‌سلامتی آن‌ها اهمیت داد. خوردن و آشامیدن مواد غذایی مختلف می‌تواند همراه با ایجاد چسبندگی بر روی دندان‌ها باشد. گاه روی دندان‌ها شیارها و فرورفتگی‌های عمیقی ایجاد می‌شود که باعث می‌شود، احتمال پوسیدگی دندان‌ها افزایش یابد.‌

در پاسخ به سؤال فیشور سیلانت تراپی چیست؟ باید گفت فیشور سیلانت (fissure sealants) لایه نازکی از مواد ترمیم دندان است که روی شیارها و فرورفتگی‌های دندان را می‌پوشاند. فیشور سیلانت لایه‌ نازک مواد ترمیمی از جنس رزین کامپوزیت سفید یا شفاف همرنگ دندان است که یک مزیت به شمار می‌رود؛ زیرا نمایی طبیعی داشته و ناجور به نظر نمی‌رسد.

فیشور سیلانت با شیار پوش کردن دندان‌ها آن را مهروموم می‌کند تا مواد غذایی در درون آن‌ها نفوذ نکنند. نفوذ و چسبندگی مواد غذایی علاوه بر ایجاد پوسیدگی، منجر به بد بو شدن دهان می‌شود. این شیارها به‌گونه‌ای هستند که حتی با وجود استفاده از مسواک خوب و خمیردندان‌ها، بازهم به مدت زیاد مواد غذایی را در خود نگه می‌دارند.

مزایای استفاده از فیشور سیلانت

 • محافظت در برابر پوسیدگی: درمان فیشور سیلانت از تجمع باکتری ها در شیارهای دندان جلوگیری می کند و احتمال پوسیدگی و حفره ها را کاهش می دهد.
 • تمیز کردن آسان تر: از آنجا که سیلانت شکاف ها و برجستگی های کوچک روی دندان ها را پر می کند، تمیز کردن این سطوح را آسان تر می کند زیرا صاف تر می شوند.
 • از پرکردن‌های ناراحت‌کننده اجتناب کنید: فیشورسیلانت‌ها می‌توانند به جلوگیری از نیاز کودکان به پر کردن دندان در سنین پایین کمک کنند، که می‌تواند برای آنها سخت باشد.

مراحل انجام فیشور سیلانت تراپی

حال که دانستیم فیشور سیلنت تراپی چیست؟ خوب است بدانیم که برای انجام فیشور سیلانت تراپی در کلینیک دندانپزشکی آلما بدون نیاز به بی‌حسی مراحل زیر طی می‌شود:

 • سطح دندان‌ها با برس مخصوص تمیز شده تا پلاک و میکروب موجود بر روی دندان‌ها از بین برود.
 • در صورت بروز پوسیدگی در شیارها، پوسیدگی‌ها برطرف می‌شوند.
 • سطح دندان با مواد مخصوص آماده و با تابش نور آبی سخت می‌شود.
 • ماده فیشور سیلانت هم‌سطح دندان شده و اضافه‌ها برداشته می‌شوند.

بهترین زمان انجام فیشور سیلانت تراپی

پاسخ فیشور سیلانت تراپی چیست؟ را دانستیم. همه دندان‌های دارای شیار و فرورفتگی به فیشور سیلانت نیاز ندارند. اگر شیارها یا حفره‌های بزرگی در دندان وجود داشته باشد، دندان‌پزشک توصیه می‌کند که از فیشور سیلانت استفاده شود. برخی از دندان‌پزشکان برای اولین دندان‌های مولر (دندان‌های آسیای بزرگ) که در حدود 6 سالگی ظاهر می‌شوند، سیلانت‌ها را توصیه می‌کنند.

در دندان‌های عقب (آسیاب دوم و سوم) که حدود 13 سالگی ظاهر می‌شوند، میزان تأثیرگذاری سیلانت‌ها در پوشاندن شیارها بررسی می‌شود تا در صورت لزوم انجام شود. فیشور سیلانت نه‌تنها برای کودکان بلکه برای بزرگ‌سالان نیز انجام می‌شود. افراد بزرگ‌سالی که دندان‌های شیار گیردار دارند یا به علت بیماری و مصرف داروهای خاص مستعد خشکی دهان هستند نیز واجد شرایط انجام فیشور سیلانت هستند.

بهترین-زمان-انجام-فیشور-سیلانت-تراپی

فواید فیشور سیلنت

با خواندن مطلب فیشور سیلنت تراپی چیست؟ آگاه شده‌ایم که سیلانت‌ها وسیله‌ای ساده و مؤثر برای کاهش پوسیدگی دندان هستند. فیشور سیلانت حتی برای کسانی که فلوراید مصرف می‌کنند و با خمیردندان فلوراید مسواک می‌زنند، از پوسیدگی بیشتر جلوگیری می‌کند؛ زیرا فلوراید و حتی موهای مسواک به‌راحتی به شیارها یا فرورفتگی‌های عمیق نمی‌رسند.

این نکته را باید در نظر گرفت که پس از فیشور سیلانت تراپی همچنان باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود؛ زیرا فیشور سیلانت به معنای حذف مسواک و نخ دندان زدن نیست. تنها با ایجاد سطح صاف و هموار بر روی دندان‌ها، فرایند مسواک زدن را راحت‌تر کرده و مانع از گسترش پوسیدگی می‌شود.

فیشور سیلانت دندان کودک

فیوسر سیلانت یکی از درمان های مفید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های کودکان می باشد. زمانی که دندان ها آسیای کودکان رشد می کنند ممکن است عمق مناسبی نداشته باشند و گاها عمیق تر از حد معمول خود باشدو این عمق نامناسب دندان را مستعد پوسیدگی می کند. دندانپزشک کودکان روی این شیار های عمیق که محل تجمع میکروب ها می باشد را با ماده ای همرنگ دندان پر می کند. بعد از پر کردن دندان با مواد کامپوزیتی با نور آبی سریع خشک می شود.

یادتان باشد بعد از انجام فیوشر سیلانت دندان کودکان بهداشت دهان و دندان آن ها را جدی بگیرید و با رژیم غذایی مناسب از پوسیدگی دوباره دندان های آن ها جلوگیری کنید.

فیشور-سیلانت-دندان-کودک

پرداخت هزینه فیشور سیلانت توسط بیمه

فیشور سیلانت از خدمات درمانی دندانپزشکی می باشد و به احتمال ززیاد بیمه شما نیز هزینه های آن را پوشش می دهد. باتوجه به نوع قرار دادی که با بیمه خود دارید می توانید از تخفیفات بیمه ای خود در کلینیک دندانپزشکی آلما برخوردار شوید. افرادی تحت پوشش بیمه های زیر هستند می توانند برای استعلام قیمت انواع خدمات دندانپزشکی مانند ایمپلنت دندان روی نام آن کلیک کنند.

جمع‌بندی

فیشور سیلانت تراپی چیست؟ کجا می‌توان فیشور سیلانت تهیه کرد؟ آیا زمان مناسبی برای انجام فیشور سیلانت تراپی است؟ کلینیک دندانپزشکی آلما پاسخگوی تمام سؤالات شما عزیزان در جهت حفظ سلامتی و زیبایی دندان‌ها است. با مراجعه به کلینیک و مشاوره رایگان با دندان‌پزشکان متخصص، سلامتی و زیبایی مرواریدهای سفید و درخشان دهان خود را تضمین کنید.

سوالات متداول

مزایای استفاده از فیشور سیلانت چیست؟

محافظت در برابر پوسیدگی: درمان فیشور سیلانت از تجمع باکتری ها در شیارهای دندان جلوگیری می کند و احتمال پوسیدگی و حفره ها را کاهش می دهد. تمیز کردن آسان تر: از آنجا که سیلانت شکاف ها و برجستگی های کوچک روی دندان ها را پر می کند، تمیز کردن این سطوح را آسان تر می کند زیرا صاف تر می شوند. از پرکردن‌های ناراحت‌کننده اجتناب کنید: فیشورسیلانت‌ها می‌توانند به جلوگیری از نیاز کودکان به پر کردن دندان در سنین پایین کمک کنند، که می‌تواند برای آنها سخت باشد.

فیشور سیلانت تراپی چیست؟

باید گفت فیشور سیلانت (fissure sealants) لایه نازکی از مواد ترمیم دندان است که روی شیارها و فرورفتگی‌های دندان را می‌پوشاند. فیشور سیلانت لایه‌ نازک مواد ترمیمی از جنس رزین کامپوزیت سفید یا شفاف همرنگ دندان است که یک مزیت به شمار می‌رود؛ زیرا نمایی طبیعی داشته و ناجور به نظر نمی‌رسد.

فواید فیشور سیلنت چیست؟

فواید فیشور سیلنت چیست؟

به این مطلب امتیاز دهید

6 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   بقرای اطلاع از قیمت و مشاوره حضوری با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.
   شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 1. سلام وقتتون بخیر
  ایا فیشور سیلانت تراپی به دندان ها اسیب می‌رساند؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   اگر شیارها یا حفره‌های بزرگی در دندان وجود داشته باشد، دندان‌پزشک توصیه می‌کند که از فیشور سیلانت استفاده شود. پس فیشور سیلانت به دندان های شما اسیب نمیرساند

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   مزایا فیشور سیلانت تراپی
   محافظت در برابر پوسیدگی: درمان فیشور سیلانت از تجمع باکتری ها در شیارهای دندان جلوگیری می کند و احتمال پوسیدگی و حفره ها را کاهش می دهد.
   تمیز کردن آسان تر: از آنجا که سیلانت شکاف ها و برجستگی های کوچک روی دندان ها را پر می کند، تمیز کردن این سطوح را آسان تر می کند زیرا صاف تر می شوند.
   از پرکردن‌های ناراحت‌کننده اجتناب کنید: فیشورسیلانت‌ها می‌توانند به جلوگیری از نیاز کودکان به پر کردن دندان در سنین پایین کمک کنند، که می‌تواند برای آنها سخت باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ریشه دندان

ریشه دندان

اگر به طور ناگهانی دندان‌هایتان حساس شد و هنگام خوردن چیزی سرد یا گرم درد یا ناراحتی داشتید، ممکن است علت آن خرابی ریشه دندان باشد. ریشه دندان بخشی از دندان در داخل حفره استخوانی است که توسط یک بافت همبند به نام سمنتوم پوشیده شده اند که سخت است اما به سختی مینای دندان نیست. بنابراین، اگر ریشه‌های دندان در معرض دید قرار گیرند، سمنتوم می‌تواند به سرعت دچار پوسیدگی شود یا با مسواک زدن از بین برود. برای درمان ریشه دندان خود و عصب کشی می توانید به کلینیک دندانپزشکی آلما در جمال زاده (غرب تهران) مراجعه کنید.

مشاهده
پوسیدگی-دندان-کودکان

پوسیدگی دندان کودکان

دندان کودکان به علت بی توجهی در مراقبت ها و بهداشت دهان و دندان دچار خرابی می شوند. پوسیدگی دندان کودکان یکی از دغدغه های والدین می باشد، و اینکه این پوسیدگی باعث ایجاد درد می شود. پس کودکان برای بطور منظم برای چکاب به دندانپزشکی مراجعه کنند تا در آینده دچار مشکلات دهان دندان هاد نشوند. یکی از بهترین و بروزترین مراکز بهداشت دهان و دندان کودکان در غرب تهران، کلینیک دندانپزشکی آلما می باشد. شما می توانید تمامی خدمات دندانپزشکی فرزند خود را با خیال راحت در این کلینیک انجام دهید. برای اطلاع از قیمت درمان دندان و

مشاهده
ترمیم تاج دندان

ترمیم تاج دندان

آیا تا به حال فکر کرده اید که ترمیم تاج دندان چیست؟ اگر دندان ترک خورده یا شکسته یا اگر دندان شما سایش و پارگی زیاد داشته باشد، یکی از گزینه‌های ترمیم دندان‌هایتان است. یک تاج از پرسلن و آلیاژ فلز ساخته شده است که آنها را بسیار محکم و بادوام می کند. این یک گزینه درمانی رایج است که توسط اکثر دندانپزشکان ارائه می شود. ترمیم تاج دندان زمانی است که دندانپزشک یک دندان مصنوعی را روی دندان طبیعی شما قرار می دهد تا از آن محافظت کند یا آن را بپوشاند. این کار را می توان به دلایل

مشاهده
پر کردن دندان با کامپوزیت

پر کردن دندان با کامپوزیت

یکی از روش های متداول ترمیم دندان، پرکردن دندان با کامپوزیت می باشد. هنگامی که دندانپزشک پوسیدگی دندان را خارج می کند، یک حفره در داخل دندان ایجاد می شود. این حفره با مواد مختلف پر می شود. به طور سنتی، پرکننده ها ماده ای نقره ای رنگ به نام آمالگام بودند و برخلاف سایه دندان طبیعی کاملاً قابل مشاهده بود. با گذشت زمان، گزینه های دیگری ایجاد شد که یکی از آنها ترکیبی بود. ولی امروزه پر کردن دندان با کامپوزیت انجام می شود. پرکننده‌ کامپوزیت ترکیبی به رنگ دندان از پلاستیک و سرامیک هستند که آن‌ها را به گزینه‌ای

مشاهده