پیوند لثه

در این مقاله خواهید خواند

پیوند استخوان

چرا پیوند لثه انجام می شود؟

اگر لثه های شما در حال عقب نشینی هستند، دندانپزشک شما ممکن است پیوند بافت لثه را توصیه کند. تحلیل رفتن لثه، ریشه دندان های شما را آشکار می کند. این می تواند باعث شود که سطح ریشه دندان شما بیشتر در معرض پوسیدگی قرار گیرد و همچنین حساس تر و مستعد ساییدگی باشد.

در جراحی لثه، دندانپزشک شما ابتدا یک تکه بافت را از سقف دهان یا از بافت لثه سالم مجاور جدا می کند. سپس آن را به ناحیه ای که لثه های شما فرسوده شده است وصل می کنند.

به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید چگونه آماده شوید، چه اتفاقی در طول عمل می افتد و همنینطور نکاتی برای بهبودی…

چگونه برای پیوند لثه آماده می شوید؟

سه نوع پیوند لثه وجود دارد:

پیوند استخوان
پیوند استخوان
  1. پیوند رایگان لثه
  2. پیوند بافت همبند
  3. پیوند ساقه (جانبی)

دندانپزشک این گزینه ها را با شما در میان می گذارد و توصیه های خود را بر اساس نیازهای فردی شما ارائه می دهد.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که در ساعت مقرر در مطب دکتر حاضر شوید. دندانپزشک شما نوع پیوند را تایید خواهد کرد.

با این حال، داروهایی برای درد و ناراحتی به شما داده می شود که ممکن است رانندگی را برای شما ناامن کند، بنابراین شاید نیاز باشد که با یک دوست به خانه بروید.

در طول عمل چه انتظاری می توانید داشته باشید؟

پس از رسیدن به قرار ملاقات، شما را به اتاق عمل همراهی می کنند. از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه ای که عمل انجام می شود استفاده می شود.

در موارد نادر، دندانپزشک شما ممکن است به شما اجازه بیهوشی عمومی بدهد تا در طول عمل بیهوش شوید. این معمولاً به دلیل خطراتی که همراه با بیهوشی عمومی است توصیه نمی شود.

بسته به نیازهای فردی شما، دندانپزشک شما یکی از موارد زیر را انجام می دهد:

پیوند رایگان لثه: دندانپزشک شما یک تکه کوچک از بافت سقف دهان شما را برمی دارد و آن را به ناحیه ای که نیاز به بافت لثه دارد بخیه می زند. اگر لثه های شما نازک هستند و برای جلوگیری از رکود بیشتر به بافت اضافی نیاز دارند، احتمالاً این نوع پیوند را دریافت خواهید کرد.

پیوند بافت همبند: دندانپزشک شما یک فلپ کوچک در سقف دهان شما باز می کند و یک تکه بافت همبند را از زیر لایه بالایی بافت برمی دارد. آنها این بافت را به ناحیه ای که نیاز به بافت لثه دارد می دوزند. این رایج ترین نوع پیوند است.

پیوند ساقه: در این روش، بافت لثه به جای برداشته شدن از قسمت دیگری از دهان، با بافت موضعی روی فرورفتگی منتقل می‌شود. این نوع پیوند معمولاً موفق ترین است زیرا جریان خون را در هیچ بخشی از دهان شما قطع نمی کند.

این روش معمولا زیاد طول نمی کشد. هنگامی که دندانپزشک شما بخیه زدن پیوند را تمام کرد، احتمالاً از شما می خواهد که دهان خود را با دهانشویه ضد باکتریایی بشویید.

آنها همچنین درباره نحوه مراقبت از پیوند تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد، صحبت خواهند کرد.

نظرسنجی خوانندگان

پیوند استخوان
پیوند استخوان

هزینه پیوند لثه چقدر است؟

پیوند لثه می تواند هزینه زیادی داشته باشد. اگر بیمه تکمیلی دارید، ممکن است بتوانید این روش را به صورت رایگان انجام دهید.

در دوران نقاهت چه انتظاری باید داشته باشید؟

شما می توانید مدت کوتاهی پس از انجام عمل به خانه بروید. دندانپزشک شما ممکن است از شما بخواهد که یک یا دو ساعت منتظر بمانید وضعیت شما را بررسی کند تا مطمئن شود که هیچ مشکلی در پیوند وجود ندارد.

در طول یکی دو هفته اول بهبودی، سعی کنید غذاهای نرم و سرد بخورید تا مطمئن شوید که به پیوند آسیب نرسانید. شما نباید غذاهای سفت یا داغ که می توانند باعث سوزش یا تحریک پیوند شوند، بخورید.

غذاهای خوب برای دوره نقاهت عبارتند از:

  • تخم مرغ (مخصوصاً همزده یا آب پز)
  • ماست
  • سبزیجاتی که پخته شده اند تا نرم شوند
  • پنیر دلمه
  • بستنی

دنداپزشک شما احتمالاً توصیه می کند که برای چند هفته از دهانشویه ضد میکروبی برای جلوگیری از عفونت، تجمع پلاک روی دندان ها یا مشکلات پیوند استفاده کنید.

شما نباید در آن ناحیه مسواک بزنید یا نخ دندان بکشید تا زمانی که پزشکتان بگوید این کار بی خطر است. مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن قبل از بهبود ناحیه می تواند زخم را باز کند یا باعث عفونت شود.

اگر با هر گونه درد یا ناراحتی دست و پنجه نرم می کنید، داروهای مسکن بدون نسخه ممکن است تسکین دهنده باشد.

تا زمانی که پزشکتان بگوید انجام آنها بی خطر است، ورزش نکنید یا فعالیت های سنگین انجام ندهید.

برای دریافت مشاوره یا خدمات در حوزه دندانپزشکی با کلینیک دندانپزشکی آلما در تهران در تماس باشید. مشاوران ما شما را کمک خواهند کرد.

به این مطلب امتیاز دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه