چرا جراحی ایمپلنت

برای جایگزین کردن ریشه دندان می توان از ایمپلنت برای ایجاد یک پایه قوی دندان ها استفاده نمود. جراحی ایمپلنت زمانی انجام می شود که جهت کاشت ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان باشد در این صورت دندانپزشک اقدام به جراحی می نماید.

هنگامی که دندانی به دلیل آسیب یا بیماری از دست می‌رود، فرد می‌تواند عوارضی مانند از دست دادن سریع استخوان، گفتار ناقص یا تغییر در الگوهای جویدن را تجربه کند که منجر به ناراحتی می‌شود. جایگزینی دندان از دست رفته با ایمپلنت دندان می تواند به طور قابل توجهی کیفیت زندگی و سلامت بیمار را بهبود بخشد.

سیستم های ایمپلنت دندانی شامل بدنه ایمپلنت دندان و اباتمنت ایمپلنت دندانی است و ممکن است شامل یک پیچ ثابت کننده اباتمنت نیز باشد. بدنه ایمپلنت دندان با جراحی در استخوان فک به جای ریشه دندان قرار می گیرد. اباتمنت ایمپلنت دندان معمولاً توسط پیچ فیکساتور اباتمنت به بدنه ایمپلنت متصل می شود و از طریق لثه به داخل دهان امتداد می یابد تا از دندان مصنوعی متصل شده حمایت کند.

 جراحی ایمپلنت یک جراحی جایگزین کننده ی دندان از دست رفته می باشد. جراحی ایمپلنت معمولا اولین مرحله از درمان ایمپلنت است که در آن بیمار جراحی می شود تا ایمپلنت در استخوان فک قرار بگیرد. ایمپلنتهای دندانی پایه هایی از جنس تیتانیوم هستند که با استخوان فک باند میشوند.فیکسچر ایمپلنت اولین قسمت از ایمپلنت میباشند که در استخوان فک کاشته میشوند و روکش دندان در زمان مناسب به آن اضافه میشود و میتواند مانند یک دندان طبیعی زیبایی و عملکرد داشته باشد .

ایمپلنت های دندانی با جراحی در استخوان فک شما قرار می گیرند، جایی که به عنوان ریشه دندان های از دست رفته عمل می کنند. از آنجایی که تیتانیوم موجود در ایمپلنت‌ها با استخوان فک شما ترکیب می‌شود، ایمپلنت‌ها نمی‌لغزند، صدا ایجاد نمی‌کنند یا به استخوان آسیب نمی‌رسانند. و مواد نمی توانند مانند دندان های شما که از پل های معمولی پشتیبانی می کنند پوسیدگی پیدا کنند.

به طور کلی، ایمپلنت دندان ممکن است برای شما مناسب باشد اگر:

 • یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشید
 • استخوان فکی داشته باشید که به رشد کامل رسیده باشد
 • استخوان کافی برای محکم کردن ایمپلنت ها داشته باشید یا قادر به پیوند استخوان باشید
 • بافت های دهان سالمی داشته باشید
 • شرایط سلامتی ندارید که بر بهبود استخوان تأثیر بگذارد
 • نمی توانند یا تمایلی به استفاده از دندان مصنوعی ندارند
 • می خواهید گفتار خود را بهبود بخشید

هزینه جراحی ایمپلنت دندان

هزینه جراحی ایمپلنت دندان برای هر شخص متفاوت است برای اطلاع از قیمت و مشاوره حضوری با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

مراقبت های پس از جراحی ایمپلنت

بعد از جراحی ایمپلنت به طور معمول خصوصا در مواردی که برای شما پیوند استخوان یا جراحی سینوس لیفت انجام شده باشد داشتن تورم خفیف در محل جراحی کاملا طبیعی است، و جایی برای نگرانی وجود ندارد و پس از چند روز با مصرف داروهای تجویز شده تورم برطرف میشود. 

در ساعات اولیه پس از جراحی ایمپلنت  سرد نگه داشتن موضع تا ٢۴ ساعت میتواند به کاهش تورم و عوارض جراحی کمک شایانی بکند، پس از کمپرس سرد استفاده کنید

در ۴٨ ساعت پس از جراحی ایمپلنت تا می توانید استراحت کنید و از انجام فعالیت بدنی شدید که باعث بالا رفتن فشار خون میشود پرهیز کنید .

جراحی ایمپلنت
جراحی ایمپلنت

 

جراحی ایمپلنت دندان بسته به شرایط استخوان و لثه در ناحیۀ بی‌دندانی بیمار به‌صورت یک‌مرحله‌ای یا دو مرحله انجام داده می شود. با تزریق بی‌حسی جراحی آغاز می‌شود. در ابتدا جراح برشی کوچک در لثه ایجاد می کند و حفره‌ای در استخوان با استفاده از یک فرز ویژه برای شکل‌دادن به محل ایمپلنت باز می کند.

در جراحی یک‌مرحله‌ای، ایمپلنت در داخل استخوان گذاشته می‌شود و پس از آن پیچی به نام healing روی ایمپلنت قرار می‌گیرد که خارج از استخوان و قابل مشاهده است. این پیچ پس از یک دورۀ ۲ماهه که ایمپلنت به استخوان پیوند خورد از روی ایمپلنت باز می‌شود و با قطعه‌ای دائمی به نام «abutment» جایگزین می‌شود و نقش ارتباطی بین ایمپلنت شما و روکشی که بعداً روی آن قرار می‌گیرد، ایفا می‌کند.

در جراحی‌ دومرحله‌ ای، حدود ۲ ماه بعد از جراحی جراح از طریق برشی کوچک روی لثه پیج healing را می‌بندد و دوباره حدود ۲ هفته تا یک ماه صبر می‌کند تا لثه‌ها کاملاً شکل بگیرند و بعد از آن بیمار  برای قالب‌گیری و ساخت روکش به متخصص پروتز مراجعه می کند.

آماده‌سازی دندان‌ها برای ایمپلنت

حدود ۲تا۳ ماه پس از جراحی هنگامی که لثه‌ها کاملا شکل گرفت و بهبود یافت، ایمپلنت آمادۀ قالب‌گیری و ساخت تاج است. در این مرحله جراح، شما را به دندا‌نپزشک یا متخصص پروتز معرفی می‌کند. بعد از قالب‌گیری قالب شما مرتباً به لابراتوار ارسال می‌شود تا اصلاحات و فرم‌دهی‌های خاص روی آن انجام شود و در این بین شما نیز چندین بار به کلینیک مراجعه می‌کنید تا روکش داخل دهانتان بررسی و امتحان شود.

نصب تاج و پل روی ایمپلنت

زمانی که تاج و پروتز دندان آماده شد، دندانپزشک بررسی‌ها و ارزیابی‌های خود را از قبیل فرم قرارگیری آن روی لثه، فرم و ظاهر روکش،  فضای قرارگیری آن با دندان‌های کناری و… انجام می‌دهد و سطح قرارگیری دندان‌های بالا و پایین را برای رابطۀ دو فک و ارتباط سطح جونده تست می‌کند تا مطمئن شود هنگام غذاخوردن به‌راحتی کار می‌کنند. در نهایت روکش دندان را با چسب موقت به ایمپلنت شما می‌چسباند به این دلیل که جراح شما بتواند هر زمان متوجه علامت و التهابی در اطراف ایمپلنت شد، روکش را به‌راحتی خارج کند و اقدامات لازم برای رفع مشکل به‌وجود‌آمده را انجام دهد.

جمع بندی

برای اطلاع از شرایط جراحی ایمپلنت و مشاوره حضوری با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس: 02166916624

سوالات متداول

جراحی ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشید استخوان فکی داشته باشید که به رشد کامل رسیده باشد استخوان کافی برای محکم کردن ایمپلنت ها داشته باشید یا قادر به پیوند استخوان باشید

بعد از جراحی ایمپلنت چه کارهایی باید انجام دهیم؟

بعد از جراحی ایمپلنت به طور معمول خصوصا در مواردی که برای شما پیوند استخوان یا جراحی سینوس لیفت انجام شده باشد داشتن تورم خفیف در محل جراحی کاملا طبیعی است، و جایی برای نگرانی وجود ندارد و پس از چند روز با مصرف داروهای تجویز شده تورم برطرف میشود.

هزینه جراحی ایمپلنت دندان چقدر است؟

هزینه جراحی ایمپلنت دندان برای هر شخص متفاوت است برای اطلاع از قیمت و مشاوره حضوری با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

4.9/5 - (7 امتیاز)

6 پاسخ

  1. سلام وقتتون بخیر
   برای اطلاع از قیمت ایمپلنت دندان با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرد. شماره تماس: 02166916624

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا ایمپلنت کردن شرایط خاصی داره؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشید
   استخوان فکی داشته باشید که به رشد کامل رسیده باشد
   استخوان کافی برای محکم کردن ایمپلنت ها داشته باشید یا قادر به پیوند استخوان باشید
   بافت های دهان سالمی داشته باشید
   شرایط سلامتی ندارید که بر بهبود استخوان تأثیر بگذارد
   اگر این شرایط را دارید باید ایمپلنت دندان را انجام دهید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: 02166916624

 2. سلام وقتتون بخیر
  بعد از ایمپلنت چه کارهایی باید انجام بدیم؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   بعد از جراحی ایمپلنت به طور معمول خصوصا در مواردی که برای شما پیوند استخوان یا جراحی سینوس لیفت انجام شده باشد داشتن تورم خفیف در محل جراحی کاملا طبیعی است، و جایی برای نگرانی وجود ندارد و پس از چند روز با مصرف داروهای تجویز شده تورم برطرف میشود.
   در ساعات اولیه پس از جراحی ایمپلنت سرد نگه داشتن موضع تا ٢۴ ساعت میتواند به کاهش تورم و عوارض جراحی کمک شایانی بکند، پس از کمپرس سرد استفاده کنید
   در ۴٨ ساعت پس از جراحی ایمپلنت تا می توانید استراحت کنید و از انجام فعالیت بدنی شدید که باعث بالا رفتن فشار خون میشود پرهیز کنید .
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: 02166916624

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

خرابی و پوسیدگی دندان ها یکی از عوامل کشیدن دندان می باشد. بسته به نوع خرابی و پوسیدگی ایجاد شده مشخص می شود که دندان ها احتیاج به چه نوع جراحی دارند. برای مثال اگر دندان نهفته باشد جراحی نسج سخت و یا نسج نرم انجام می گیرد. نهفتگی دندان به خصوص در هنگام پیدا شدن دندان عقل و نبود فضای کافی در دهان ایجاد می شود. زمانی که از زمان رویش دندان جدید گذشته باشد اما همچنان دندان درون فک باقی بماند در نتیجه نیاز به جراحی های نسج نرم و یا سخت می باشد. دندان های عقل معمولا

مشاهده

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم با از بین رفتن تاج دندان به هر دلیل بنا به تشخیص دندانپزشک بایستی ریشه از نسج دندان خارج گردد. برای خارج کردن ریشه دندان نیاز به جراحی می باشد.در جراحی دندان عقل در نسج نرم مقدار کمی از بافت لثه کنار زده می شود. گاهی دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به خوبی

مشاهده
وستیبول دندان

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ جراحی وستیبوبوپلاستی از جمله جراحی های قبل از پروتز می باشد که به منظور ایجاد جای مناسب جهت قرار گیری پروتز های دندانی در دهان انجام می گیرد. کم شدن عمق وستیبول می تواند به دلیل از دست دادن دندان های دائمی باشد که می تواند عامل اصلی انجام این جراحی و فراهم نمودن شرایط مناسب جهت قرار گیری دندان های مصنوعی و یا ایمپلنت های دندانی باشند. تکنیک های مختلفی جهت انجام این جراحی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار توسط دندانپزشک اجرا می شود. در هنگام اجرای این جراحی می توان همزمان پیوند استخوان و

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی عمل جراحی که جهت تغییر شکل دادن قسمت هایی از فک که دندان های آن از بین رفته است , آلوئولوپلاستی نام دارد. آلوئول بخشی از استخوان فک می باشد که دندان ها را در خود جای داده است.صاف کردن استخوان فک , روشی بسیار مناسب و ضروری برای قرار گیری دندان های مصنوعی در دهان می باشد. آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی🙁جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم

مشاهده