انواع فیکسچر ایمپلنت

در این مقاله خواهید خواند

انواع-فیکسچر-ایمپلنت

در حال حاضر مناسب‌ترین روش برای جایگزین دندان‌های از دست رفته ایمپلنت دندان است که نقش جانشین ریشه دندان مصنوعی را دارد .فناوری این روش در حال پیشرفت است و این موضوع انتخاب ایمپلنت مناسب لثه و استخوان را برای هر بیمار فراهم کرده . در ادامه با فیکسچر ایمپلنت و انواع آشنا می‌شویم .

فیکسچر ایمپلنت جزئی اساسی در روند کاشت است و در استخوان خط به عنوان ریشه دندان قرار می‌گیرد . می توان گفت فیکسچر مهمترین بخش از ایمپلنت دندان می باشد و کیفیت آن بسیار اهمیت دارد.

اگر قصد ایمپلنت را دارید و نگران هزینه آن هستید، خوشبختانه کلینیک دندانپزشکی آلما خدمات ایمپلنت دندان با بیمه دانا و سایر شرکت های بیمه ای را ارائه می دهد.

دریافت نوبت: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

فیکسچر ایمپلنت چیست ؟

فیکسچر ایمپلنت به شکل پیچی با شیارهای ظریف روی بدنه ، ارتفاع ، قطر و اشکال مختلف متناسب با نیاز شخصی بیمار تولید می‌شود و از ترکیب فلزات تیتانیوم ،آلومینیوم ، وانادیوم و انواع دیگراست و در انتخاب و تعیین نوع جنس فیکسچر ساختار و به علاوه نوع استخوان فک از فاکتورهای اساسی هستند و متخصص با توجه به معاینات انجام شده و تشخیص خود نوع فیکسچر را مشخص می‌کند . فیکسچر ایمپلنت اجزای نگه دارنده‌ای هستند که به شکل پیچ در فک قرار گرفته و دندان کاذب روی آن‌ها قرار می‌گیرند  .

بعد از ایجاد حفره‌ای در استخوان فک‌ها فیکسچر گذاشته می‌شود و در ادامه با مواد باز سازی استخوان سطح آن را می‌پوشانند تا روند بازسازی سریع‌تر شود . جنس فیکسچر اهیت زیادی دارد و در صورت ناسازگاری  ممکن است باعث ایجاد عفونت لثه و درد بشود .

از مزایای فیکسچر می‌توان گفت با بدن سازگار است و به بافت لثه و هم‌چنین دندان‌های مجاور آسیبی نمی‌رساند ، عوارض و حساسیتی ندارد و طول عمر آن‌ها محدودیتی ندارد.

 

فیکسچر-ایمپلنت-چیست-؟

 

انواع فیکسچر

3 نوع کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد که ایمن‌ترین و رایج‌ترین آن ENDOSTEAL است و بعد از آن SUBPERIOSTEAL و پس از آن zygomatic است که آخرین و پیچیده‌ترین نوع ایمپلنت است و در موارد خیلی کمی استفاده می‌شود .

 

انواع-فیکسچر

 

ایمپلنت ENDOSTEAL

رایج‌ترین ایمپلنت که برای اکثر بیماران هم مناسب است ایمپلنت اندوستئال است در این روش بعد از اتمام عمل بهبودی مدتی طول می‌کشد به این دلیل که نیاز به زمان دارد تا با یک دیگر جوش بخورند و یک پایه محکم ایجاد شود و بعد از بهبود دندان‌های کاذب می‌توانند روی پایه قرار بگیرند تا با دندان‌های اطراف تناسب پیدا کنند .

ایمپلنت SUBPERIOSTEAL

روش SUBPERIOSTEAL برای کسانی است که ایمپلنت‌های ENDOSTEAL مناسبشان نیست و محکم بودن فک بیمار برای قرار دادن ایمپلنت کافی نباشد و یا بیمار تمایل ندارد با جراحی برای افزودن استخوان در ناحیه عمل بشود .

این فیکسچرها به جای این که در استخوان ثابت باشد در بالای استخوان قرار می‌گیرد اما هنوز در زیر لثه قرار دارند قابی فلزی در زیر لثه قرار می‌گیرد و یک پایه به آن وصل می‌شود و لثه در اطراف قاب تا جایی که آن را در خود ثابت نگه دارد بهبود می‌یابد . اباتمنت‌ها پیچ‌های کوتاه و محکی هستند و بالای خط لثه قرار می‌گیرند و دندان‌های کاذب روی محکم می‌شوند .

ایمپلنت‌های zygomatic

ایمپلنت zygomatic زمانی انجام می‌شود که بیمار برای دو مدل قبلی استخوان فک کافی نداشته باشد این روش نادرترین روش ایمپلنت است و از مابقی روش‌ها پیچیده‌تر است .

در ایمپلنت zygomatic فیکسچر اسمپلنت در استخوان گونه بیمار گذاشته می‌شود .

رزوه یا شیار ایمپلنت

شیار یا رزوه ایمپلنت در سطح خارجی فیکسچر ایمپلنت طراحی شده و به صورت خمیده یا رشته‌ای شبیه مسیر پیچ و مهره است . وجود آن‌ها به منظور اتصال و چسبندگی بهتر به بافت استخوان فک است . این شیارها دو هدف دارند :

  1. زمان جراحی باعث گیر کردن ایمپلنت در استخوان شده و به ثبات اولیه ایمپلنت طوری که در جای اولیه خود قرار بگیرد و حرکتی نکند کمک می‌کنند
  2. پس از جراحی و زمان ادغام ایمپلنت با استخوان این شیارها به بافت اطراف ایمپلنت گیر کرده و باعث اتصال محکمی بین استخوان و ایمپلنت می‌شوند .

رزوه-یا-شیار-ایمپلنت

انواع فیکسچر از لحاظ شیار

هرکدام از رزوه‌ها ویژگی خاصی دارند و هیچ یک بر دیگر برتری ندارند انتخاب هر کدام به نوع بیمار ، استخوان بیمار ، تجربه جراح ، و سلیقه شخصی وابسته است .

رزوه یا شیار فیکسچر به 4 دسته تقسیم می‌شود :

رزوه مربعی

 این مدل از شیار باعث جلوگیری از چرخش ایمپلنت در داخل استخوان و پایداری ایمپلنت می‌شود و این مدل دارای شیارهای مستطیلی است .

رزوه مخروطی

 این مدل کمک به ایجاد پایه استوا‌نه‌ای در قسمت بالای فیکسچر می‌شوند و ثبات استخوان را افزایش می‌دهد شیارهای رزوه‌های مخروطی از بالا به پایین و بلعکس تغییر می‌کنند .

رزوه باترس

شیارهای این مدل به صورت مخروطی تغییر می‌کنند و در یک سمت به استخوان متصل شده و تحمل بارهای عمودی را بیشتر می‌کنند .

رزوه باترس معکوس

این شیار به سمت مخروط معکوس متغییر می‌شود و مناسب کاشت برای مناطق کم استخوان هستند .

به این مطلب امتیاز دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

افتادن-پیچ-موقت-ایمپلنت

افتادن پیچ موقت ایمپلنت

ایمپلنت دندان Dental implant یا به قول معروف  دندان پیچی نوعی پیچ است که برای یک یا چند دندان از دست رفته گزینه مناسبی است و به عنوان ریشته دندان عمل می کند. به ندرت امکان افتادن این پیچ وجود دارد که به دلایل مختلفی مانند شل شدن پیچ ایمپلنت اتفاق می افتد. حال، دیگرعلت افتادن پیچ ایمپلنت چیست؟ و اگر پیچ ایمپلنت بیفتد چه کنیم؟ برای پاسخ به این سوالات ادامه مطلب را مطالعه کنید.  دریافت نوبت: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴ علت افتادن پیچ ایمپلنت گاهی اوقات فرایند ایمپلنت با شکست مواجه می شود و باعث افتادن پیچ آن می شود اما طبیعی است

مشاهده
آفت-بعد-از-ایمپلنت

آفت بعد از ایمپلنت

آفت، زخم های خوش خیم و غیر مسری بیضی شکلی هستند که در داخل دهان و قسمت های نرم ایجاد می شوند و معمولا رنگ آنها سفید و یا زرد است و باعث ایجاد سوزش در هنگام غذا خوردن و یا صحبت کردن می شود. علت ایجاد آفت هنوز به طور دقیق مشخص نیست اما می تواند ریشه ژنتیکی داشته باشد و یا با توجه به سن تعداد دفعات ابتلا به آن کم یا زیاد شود و یا محرک های خارجی روی آن تاثیر گذار باشد. یکی از این عوامل ایمپلنت است که به طور غیرمستقیم باعث ایجاد آفت دهان

مشاهده
عمر-ایمپلنت-اینترالاک

عمر ایمپلنت اینترالاک

ایمپلنت دندان یک روش برای جایگزینی دندان از دست رفته شما میباشد بدین صورت که طی یک عمل جراحی، میله کوچک پیچی شکل داخل استخوان فک شما قرار میگیرد.ایمپلنت دندان از جمله جراحی هایی است که بسیار به مهارت دکتر و برند استفاده شده اهمیت دارد و در صورتی موفق و ماندگار خواهد بود که دندان پزشک با تجربه باشد و برند استفاده شده از کیفیت خوبی برخوردار باشد.اینترالاک یکی از برندهای محبوب آمریکایی در زمینه ایمپلنت است که این سیستم با استفاده از تکنولوژی های خاص، تنوع در محصولات و قیمت باعث جذابیت های باورنکردنی در بازار شده است.

مشاهده
ایمپلنت-بدون-جراحی

ایمپلنت بدون جراحی

یکی از جدید ترین روش ها برای انجام ایمپلنت، روش ایمپلنت بدون جراحی است. روند کاشت ایمپلنت و بهبود در این روش با سرعت بالایی انجام می شود. علاوه بر آن در این روش کاشت ایمپلنت بدون درد و خونریزی انجام می شود. کلینیک دندان پزشکی آلما یکی از بهترین کلینیک های دندان پزشکی با هزینه ایمپلنت اقساطی تهران می باشد. در این کلینیک زیر نظر بهترین پزشکان معاینه و درمان می شوید. همچنین می توانید پس از معاینه از قیمت ایمپلنت دندان باخبر شوید و از خدمات ایمپلنت دندان با بیمه بهرمند شوید. افراد بسیاری می توانند از این

مشاهده