ارتودنسی متحرک

بنا بر تجویز متخصص ارتودنسی ممکن است برای ردیف کردن دندانهایتان نیاز به دستگاههای متحرک داشته باشید.دستگاههای متحرک ارتودنسی که در بین مردم به نام پلاک مشهورند انواعی هستند که بیمار میتواند در طول درمان براساس تجویز متخصص ارتودنسی ،آنها را از دهان خارج نماید .که محدود به زمانهای کوتاهی مانند زمانهای غذاخوردن و یا مسواک زدن باشد

ارتودنسی های متحرک باید همیشه در دهان باشند و فقط برای انجام ورزش و تمیز کردن، از دهان خارج شوند و در غیر این صورت تاثیر چندانی ندارند. در ابتدا پس از نصب بریس های متحرک به علت آن که مقداری از فضای دهان توسط صفحه ی پلاستیکی اشغال شده است احساس عجیبی پیدا می کنید اما نگران نباشید زیرا خیلی زود به آنها عادت خواهید کرد. همچنین با قراردادن بریس ها، دهان شما بیش از همیشه بزاق تولید می کند زیرا مغز انسان بریس ها را غذا تلقی کرده و دستور ترشح بزاق را صادر می کند که این حالت ۱ الی۲ روز ادامه دارد. باید به طور مداوم برای تنظیم و چِک شدن بریس ها به پزشک خود مراجعه کنید. 

 

ارتودنسی متحرک

انواع پلاک متحرک ارتودنسی:

  • وسیع کننده کام برای وسیع کردن فک بالا
  • بایونیتورها برای اصلاح اوربایت و دیپ بایت
  • دستگاه فانکشنال ارتودنسی برای درمان وسیعی از اختلالات فکی
  • بایت پلین ها برای درمان اوربایت

بریس های متحرک ( ارتودنسی های متحرک ) نیز مانند بریس های ثابت عمل می کنند که البته از قیمت بالاتری برخوردارند. در طول مدت درمان، سیم های ارتودنسی محکم می شوند و دندان ها را به جایگاه اصلی شان هدایت می کنند. بریس های متحرک اغلب برای درمان مشکلات ارتودنسی جزئی فک بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

بریس های متحرک در طول دوره ی درمان کنترل و آزادی بیشتری به بیمار می دهند و بسیاری از بیماران این آزادی را ترجیح می دهند زیرا قادرند بریس ها را از دهان خود خارج کنند. همچنین خوردن و آشامیدن برای بیمارانی که از بریس متحرک استفاده می کنند بسیار آسان تر بوده و می توانند به طور کامل دندان هایشان را تمیز کنند. تمیز نگه داشتن دندان ها می تواند  از کرم خوردگی و ابتلا به بیماری های لثه جلوگیری کند. اغلب بریس های متحرک مانند بریس های نامرئی در دهان قابل تشخیص نیستند که این عامل زیبایی برای برخی اهمیت بسیاری دارد.

معایب بریس های متحرک این است که روند درمان پیچیده تر می باشد و بیمار نباید فراموش کند که چه زمان بریس ها را در دهان قرار دهد و چه زمان آنها را خارج کند. همچنین موفقیت ارتودنسی به خود بیمار بستگی دارد. در صورتی که بیمار در مدت مقرر شده، بریس ها را در دهان قرار ندهد نمی توان به موفقیت درمان ارتودنسی امید داشت.