کورتاژ لثه

کورتاژ لثه در علم مختص لثه و بافت های اطراف دندان به معنای تراشیدن دیواره های از لثه که دچار از بین رفتن بافت هایی مانند بافت استخوان ها شده است , می باشد.این روش درمانی در دو نوع لثه ای و زیر لثه ای صورت می گیرد.
 بیماریهای لثه اکثراً در مراحل اولیه بدون درد می باشند. درصورتی که شخص توجهی به خونریزی های لثه در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن نداشته باشد ،بیماری پیشرفت می کند و میکروب های موجود در محیط دهان به صورت لایه ای بیرنگ ،به هم چسبیده و بر روی سطح دندان و لثه جمع میگردندو پلاک های میکروبی را تشکیل می دهند .این پلاکهای میکروبی در مراحل اولیه به راحتی با مسواک زدن پاک می شوند ولی در صورت عدم رعایت بهداشت این پلاک ها در دندان ماندگار می شوند و عفونت به بافت های عمیق تر مانند استخوان فک و الیاف نگهدارنده دندانها سرایت میکندوباعث تحلیل استخوان دندان والیاف نگهدارنده میگردد ودرنهایت دندان لق شده و میافتد.

کورتاژ لثه در واقع به معنی برداشتن و حذف و تراشیدن دیواره لثه ی بیمار شده میباشد و به دو نوع کورتاژ لثه ای و زیر لثه ای تقسیم میشود ، که حاوی عفونت و پلاکهای میکروبی است، و در نهایت اتصال مجدد لثه سالم به دندان می باشد که در کلینیک آلما توسط متخصص جراحی انجام میگردد.  به دو نوع کورتاژ لثه ای و زیر لثه ای تقسیم میشود.

 

تصویر کورتاژ لثه

 

خراشیدن لثه اى:

شامل جداسازی بافت نرم ملتهب و متورم دیواره لثه می باشد که حاوی عفونت و میکروب است.

کورتاژ لثه (خراشیدن لثه): این تکنیک جراحی لثه شامل خراشیدن بافت ناسالم از بخش عفونت کرده و در نهایت التیام لثه سالم باقی مانده است. 

کورتاژ زیرلثه اى:

این نوع کورتاژ عملى است که در قسمتهای نزدیک به ریشه و اتصالات لثه ای نزدیک به ریشه انجام می شود و اتصال بافت همبندلثه با استخوان را قطع می کند.

مراقبت بعد از جراحی لثه: پس از چند روز عمل جراحی لثه شما می توانید درد طبیعی ناشی از این درمان را با قرص مسکین کنترل و تکسین دهید. فرقی نمی‌کند از چه روشی برای تسکین درد استفاده می‌کنید، فقط حتما بلافاصله بعد از جراحی آنرا استفاده نمایید. می‌توانید از یک بسته یخ برای کاهش التهاب استفاده نمایید. بعد از بند آمدن خونریزی، می‌توانید غذاهای نرم بخورید. تا یک یا دو روز اول به خوردن مایعات و غذاهای نرم مانند سوپ، ماست، اسموتی و پوره سیب‌زمینی ادامه دهید.

هزینه کورتاژ لثه

این جراحی اگر به عنوان درمان بیماری باشد تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.به طور کلی هزینه جراحی کورتاژ لثه به میزان و شدت بیماری فرد و براساس نوع کلینیک دندانپزشکی بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت و رزرو وقت با متحصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس: 02166916624

کورتاژ بدون جراحی

هنگامی که پاکت پریودنتال عمقی بین 2.5 تا 4.5 میلی متر داشته باشد، دندانپزشک مطمئناً از کورتاژ ابری استفاده می کند زیرا منطقه مداخله به راحتی قابل دسترسی است. تمیز کردن پاکت پریودنتال هم با کورت های دستی و هم با استفاده از کورتاژ لیزری کامل می شود، در این حالت، بی حسی موضعی انجام نمی شود.

کورتاژ با جراحی

هنگامی که عمق پاکت پریودنتال مساوی یا بیشتر از 5 میلی متر باشد، دندانپزشک ممکن است دقیقاً به دلیل عمق پاکت در جراحی با مشکل مواجه شود. برای تمیز کردن هرچه بهتر ریشه دندان، اقدام به کورتاژ در هوای آزاد، برش و لیفت فلپ لثه می کنیم، دندانپزشک به راحتی به ناحیه آسیب دیده دسترسی خواهد داشت.

به عنوان یک مداخله جراحی میکروسکوپی، روش کورتاژ باز شامل مراحل زیر است:

 • به بیمار بی حسی موضعی داده می شود.
 • دندانپزشک لثه را با چاقوی جراحی یا لیزر برش می دهد.
 • بافت های آلوده تمیز می شوند و ریشه ها صاف می شوند.
 • فلپ لثه قرار می گیرد و از طریق بخیه بسته می شود.

در پایان عمل، چسبندگی بین دندان و لثه به درستی ترمیم می شود.

برای هر دو روش کورتاژ، درمان آنتی بیوتیکی پس از درمان ارائه می شود. دندانپزشک همچنین مجموعه ای از توصیه ها و توصیه ها را در مورد بهداشت دهان و دندان در منزل و شیوه زندگی به بیمار ارائه می دهد.

مراقبت بعد از کورتاژ لثه

 • برای کاهش تورم ناشی از جراحی به مدت 2 الی 3 ساعت پس از انجام جراحی می بایست به فاصله 15 دقیقه یخ بر روی گونه خود قرار دهید. لازم به ذکر است که خونریزی و تورم ممکن است تا 24 ساعت پس از جراحی ادامه داشته باشد.
 • پس از حراجی باید نوشیدنی و غذاهای خنک و با دمای ملایم مصرف شود.
 • برای جلوگیری از عفونت ممکن است پزشک شما آنتی بیوتیک ها و یا مسکن هایی تجویز کند.
 • مسواک زدن دندان ها باید به ارامی و دور از محل جراحی باشد.
 • پس از هر وعده‌ی دهان را با آب ولرم شستشو دهید.
 • از استعمال هر گونه دخانیات و الکل خودداری نمایید.

روش های پیشگیری از بیماری پریودنتیت

 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و یا آب کشیدن پس از مصرف هر وعده غذایی و یا روزی دوبار.
 • مراجعه منظم به دندانپزشک
 • پرهیز از مصرف غداها و نوشیدنی های حاوی مواد قندی
 • درصورت عدم مسواک زدن و نداشتن شرایط می توانید از آدامس های بدون قند استفاده کنید.
 • مراجعه به پزشک در صورت مشاهده نشانه بیماری لثه.

سوالات متداول

کورتاژ لثه چیست؟

بیماریهای لثه اکثراً در مراحل اولیه بدون درد میباشند. درصورتیکه شخص توجهی به خونریزیهای لثه در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن نداشته باشد ،بیماری پیشرفت میکند و میکروبهای موجود در محیط دهان به صورت لایه ای بیرنگ ،به هم چسبیده و بر روی سطح دندان و لثه جمع میگردندو پلاکهای میکروبی را تشکیل میدهند .این پلاکها ی میکروبی در مراحل اولیه به راحتی با مسواک زدن پاک میشوند ولی در صورت عدم رعایت بهداشت این پلاکها در دندان ماندگار میشوند و عفونت به بافتهای عمیقتر مانند استخوان فک و الیاف نگهدارنده دندانها سرایت میکندوباعث تحلیل استخوان دندان والیاف نگهدارنده میگردد ودرنهایت دندان لق شده و میافتد.

کورتاژ زیرلثه اى چیست؟

این نوع کورتاژ عملى است که در قسمتهای نزدیک به ریشه و اتصالات لثه ای نزدیک به ریشه انجام می شود و اتصال بافت همبندلثه با استخوان را قطع می کند. مراقبت بعد از جراحی لثه: پس از چند روز عمل جراحی لثه شما می توانید درد طبیعی ناشی از این درمان را با قرص مسکین کنترل و تکسین دهید. فرقی نمی‌کند از چه روشی برای تسکین درد استفاده می‌کنید، فقط حتما بلافاصله بعد از جراحی آنرا استفاده نمایید. می‌توانید از یک بسته یخ برای کاهش التهاب استفاده نمایید. بعد از بند آمدن خونریزی، می‌توانید غذاهای نرم بخورید. تا یک یا دو روز اول به خوردن مایعات و غذاهای نرم مانند سوپ، ماست، اسموتی و پوره سیب‌زمینی ادامه دهید.

هزینه کورتاژ لثه چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت و رزرو وقت با متحصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: 02166916624

5/5 - (6 امتیاز)

6 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: 02166916624

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا کورتاژ لثه بدون جراحی هم میشه انجام داد؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   هنگامی که پاکت پریودنتال عمقی بین ۲.۵ تا ۴.۵ میلی متر داشته باشد، دندانپزشک مطمئناً از کورتاژ ابری استفاده می کند زیرا منطقه مداخله به راحتی قابل دسترسی است. تمیز کردن پاکت پریودنتال هم با کورت های دستی و هم با استفاده از کورتاژ لیزری کامل می شود، در این حالت، بی حسی موضعی انجام نمی شود.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: 02166916624

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

خرابی و پوسیدگی دندان ها یکی از عوامل کشیدن دندان می باشد. بسته به نوع خرابی و پوسیدگی ایجاد شده مشخص می شود که دندان ها احتیاج به چه نوع جراحی دارند. برای مثال اگر دندان نهفته باشد جراحی نسج سخت و یا نسج نرم انجام می گیرد. نهفتگی دندان به خصوص در هنگام پیدا شدن دندان عقل و نبود فضای کافی در دهان ایجاد می شود. زمانی که از زمان رویش دندان جدید گذشته باشد اما همچنان دندان درون فک باقی بماند در نتیجه نیاز به جراحی های نسج نرم و یا سخت می باشد. دندان های عقل معمولا

مشاهده

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم با از بین رفتن تاج دندان به هر دلیل بنا به تشخیص دندانپزشک بایستی ریشه از نسج دندان خارج گردد. برای خارج کردن ریشه دندان نیاز به جراحی می باشد.در جراحی دندان عقل در نسج نرم مقدار کمی از بافت لثه کنار زده می شود. گاهی دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به خوبی

مشاهده
وستیبول دندان

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ جراحی وستیبوبوپلاستی از جمله جراحی های قبل از پروتز می باشد که به منظور ایجاد جای مناسب جهت قرار گیری پروتز های دندانی در دهان انجام می گیرد. کم شدن عمق وستیبول می تواند به دلیل از دست دادن دندان های دائمی باشد که می تواند عامل اصلی انجام این جراحی و فراهم نمودن شرایط مناسب جهت قرار گیری دندان های مصنوعی و یا ایمپلنت های دندانی باشند. تکنیک های مختلفی جهت انجام این جراحی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار توسط دندانپزشک اجرا می شود. در هنگام اجرای این جراحی می توان همزمان پیوند استخوان و

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی عمل جراحی که جهت تغییر شکل دادن قسمت هایی از فک که دندان های آن از بین رفته است , آلوئولوپلاستی نام دارد. آلوئول بخشی از استخوان فک می باشد که دندان ها را در خود جای داده است.صاف کردن استخوان فک , روشی بسیار مناسب و ضروری برای قرار گیری دندان های مصنوعی در دهان می باشد. آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی🙁جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم

مشاهده