بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی)

در این مقاله خواهید خواند

چه زمانی از بستن فاصله بین دندانی دیاستم با کامپوزیت استفاده کنیم؟

این سؤالی است که باید توسط متخصص کامپوزیت دندان شما پاسخ داده شود. آنها با معاینه دهان و دندان شما می‌توانند بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کنند. به طور کلی، اگر فاصله بین دندان‌های جلوی شما کم باشد، استفاده از کامپوزیت دندان می‌تواند یک گزینه مناسب باشد. این روش درمانی سریع و راحت است و می‌تواند نتایج مطلوبی را در زمانی کوتاه به شما ارائه دهد.

اگر دندان‌های شما از دو طرف فضای خالی دارند، دندانپزشک ممکن است از ونیر کامپوزیت استفاده کند. این روش درمانی می‌تواند کل سطح دندان شما را بپوشاند و فاصله بین دندان‌ها را از بین ببرد.

چرا باید دندان‌های فاصله دار را کامپوزیت کنیم؟

فاصله بین دندان‌ها می‌تواند مشکلات مختلفی را ایجاد کند. این مشکلات عبارتند از:

 1. کاهش زیبایی لبخند
 2. نامرتب شدن دندان‌ها
 3. گیر کردن غذا بین دندان‌ها
 4. ایجاد عفونت در لثه
 5. عدم توانایی در ادای برخی کلمات به‌درستی
 6. گاز گرفتن ناخودآگاه زبان

این مشکلات می‌توانند باعث ناراحتی و درد شوند و حتی سلامت دهان و دندان شما را تحت تأثیر قرار دهند. ارتودنسی نیز یکی از روش‌های درمانی برای بستن فاصله بین دندان‌ها است. با این حال، ارتودنسی یک روش درمانی طولانی‌مدت است و می‌تواند هزینه بیشتری نیز داشته باشد. بنابراین، اگر به دنبال یک روش درمانی سریع، راحت و مقرون‌به‌صرفه برای بستن فاصله بین دندان‌های خود هستید، کامپوزیت دندان می‌تواند یک گزینه مناسب برای شما باشد.

بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی)

بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی): دیاستم فضایی بین دندان های جلویی است. دیاستم ممکن است با ارتودنسی یا ترمیم بسته شوند. یک تکنیک بسیار موفق، افزودن کامپوزیت است. فضایی که بیش از حد بزرگ و بسته با کامپوزیت باشد باعث ایجاد دندان‌هایی می‌شود که از نظر زیبایی بیش از حد پهن هستند و ارتودنسی توصیه می‌شود. بسته شدن فضا مستلزم قرار دادن کامپوزیت دو دندان مجاور است. قرار دادن کامپوزیت بر روی یک دندان را می توان انجام داد که ابعاد مناسب دندان اجازه می دهد. بیهوشی مورد نیاز نیست مگر اینکه عاج یا ساختار ریشه درگیر باشد. فرزهای الماسی ساختار دندان را ایجاد می‌کنند تا سطحی ناهموار برای بهبود استحکام باند و ایجاد مورب‌هایی که از طریق رنگ دندان در نواحی سطح حفره ترمیم نمایان می‌شوند، ایجاد کند. سطح مقطع میله های مینای دندان استحکام پیوند مینا را بهبود می بخشد.

دیاستم به معنای فاصله یا گپ بین دندانها میباشد که بیشتر در دندانهای قدامی (جلویی)شایع است. در طول رشد و تکامل دندانها، وجود دیاستم  میتواند هم از جنبه زیبایی و هم از جنبه ی فانکشنال مشکل ساز باشد. دیاستم در کودکان شایعتر است که در اکثر موارد با بالغ شدن وجایگزینی دندانهای دائمی این فاصله خود به خود اصلاح میگردد .در بعضی موارد فرنوم های لبی(labial frenulum)باعث ایجاد این فاصله در دندانهای قدامی میگردند که با برداشتن فرنوم یا فرنکتومی و ترمیم دندانها این فاصله اصلاح میگردد.

چه چیزی باعث فاصله بین دندان ها می‌شود؟

 • عدم تطابق بین اندازه استخوان های فک و اندازه دندان ها. اگر استخوان فک شما خیلی بزرگ و دندان های شما خیلی کوچک است، ممکن است فضای اضافی بین دندان ها را تجربه کنید.
 • دندان های از دست رفته یا کم اندازه می توانند باعث حرکت دندان های مجاور و تلاش برای کمک به بستن یک شکاف شوند. این حرکت می تواند فاصله های جدیدی بین دندان ها ایجاد کند.
 • یک فرنوم لبی بزرگ (تکه ای از بافت که از داخل لب بالایی تا لثه امتداد دارد) می تواند شکاف ایجاد کند. گاهی اوقات، ممکن است بیش از حد بزرگ شود و از بین دو دندان جلویی عبور کند و مانع از بسته شدن طبیعی فضای بین این دندان ها شود.
 • عادات بدی مانند مکیدن شست می تواند دندان های جلویی را به جلو بکشد و شکاف ایجاد کند.
 • فضاها می توانند به دلیل رفلکس بلع نادرست ایجاد شوند. هنگام قورت دادن، زبان شما باید به سقف دهان فشار بیاورد، اما برخی از افراد زبان خود را به دندان های جلویی خود فشار می دهند. این فشار باعث حرکت دندان ها و ایجاد شکاف بین دندان های جلویی می شود.
 • بیماری لثه باعث ضعیف شدن و عقب نشینی استخوان فک شما می شود. از آنجایی که استخوان فک از دندان های شما حمایت می کند، از دست دادن استخوان می تواند باعث شل شدن و حرکت آن ها شود.

هزینه بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی):

برای اطلاع از قیمت بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی) با کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی)
بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی)

درمان:

بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی) در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است وبا مراجعه به دندانپزشک امکان پذیر میباشد .در بعضی از موارد به درمان ارتودنسی نیاز دارد ودر بعضی موارد با روکشهای سرامیکی یا کامپوزیت ونیر با صرف  زمان کمتری اصلاح میگردد.در واقع انتخاب نوع درمان به تعداد دندانهای فاصله دار و بهم ریختگی سایر دندانها بستگی دارد.در کلینیک تخصصی دندانپزشکی آلما بعد از ویزیت و ارائه طرح درمان توسط متخصصین ومشاوره ی متخصصین زیبایی و ارتودنسی ، بهترین نتیجه درمان به فرد ارائه میگردد.اکثر افراد درمانهایی را که سریعتر به نتیجه میرسند را ترجیح میدهند.

 • بستن شکاف ها با باندینگ دندان

باندینگ دندانی یا باندینگ زیبایی ، ساده ترین، سریع ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای رفع فاصله بین دندان ها است. این همان روشی است که اگر بخشی از دندان را بتراشید و آن را درست کنید، تجربه می‌کردید. دندانپزشک یک رزین رنگی دندان را روی دندان های شما اعمال می کند و به شکل طبیعی آن ها مطابقت دارد. سپس با نور ماوراء بنفش سفت می‌شود، که آن را «پیوند» می‌کند و شکاف را می‌بندد. باندینگ معمولاً فقط یک بار در مطب طول می کشد و نیازی به برداشتن مینای طبیعی نیست، به این معنی که در صورت لزوم می توان این روند را معکوس کرد. با این حال، به این معنی است که پیوند دندان برای شکاف ها یک راه حل دائمی نیست و نیاز به نگهداری دارد، زیرا به مرور زمان به دلیل تأثیرات غذا خوردن و مسواک زدن از بین می رود.

 • بستن شکاف ها با روکش

روکش های چینی یکی دیگر از روش های زیبایی برای رفع شکاف بین دندان های جلویی است. آنها به کار و برنامه ریزی بیشتری نسبت به باندینگ دندان نیاز دارند، اما این روش هنوز نسبتاً ساده است و نتایج آن سال ها باقی می ماند.

روکش یک قطعه نازک چینی است که در آزمایشگاه به گونه ای شکل داده شده است که با شکل و رنگ دندان شما مطابقت داشته باشد. مانند یک ماسک، روی جلوی دندان شما قرار می گیرد و می چسبد و هرگونه نقص یا شکاف در دندان شما را می پوشاند. پس از چسباندن، قطعه نازک چینی بسیار محکم می شود و به سختی می شکند.

ونیرها اگر به درستی انجام شوند عالی به نظر می رسند و ماندگاری بالایی دارند، اما مهم است که بدانید این روند غیرقابل برگشت است. برای ایجاد فضای سطحی برای چسباندن روکش‌ها، باید یک لایه نازک و گاهی قابل توجه از مینای دندان از جلوی دندان‌ها برداشته شود. بدون آن مینا، دندان های شما برای محافظت به روکش نیاز دارند، زیرا در غیر این صورت در معرض دید قرار می گیرند و به طور دردناکی حساس می شوند. ونیرها می توانند بسیاری از مشکلات زیبایی را اصلاح کنند، اما بسته به علت ایجاد شکاف در دندان های شما، ممکن است نیاز به ارتودنسی باشد.

 • رفع شکاف ها با ارتودنسی

صرف نظر از افرادی که فاصله دندانی را دوست دارند و آنرا جزئی از شخصیت منحصر به فردشان میدانند و یا آنرا خوش شانسی قلمداد میکنند ، سایر افراد فاصله دندانی را مانعی برای لبخند زیبایشان می دانند و به دنبال درمان آن هستند.

متداول‌ترین عوارض ناشی از فاصله بین دندان‌ها عبارت است از:

 • مشکلات گفتاری یا دشواری در یادگیری گفتار
 • پوسیدگی دندان‌ها و ایجاد بیماری‌های لثه به خاطر قرار گرفتن بیش از حد لثه‌ها در برابر مواد غذایی
 • نا زیبا کردن طرح لبخند
 • فاصله بین دندان‌ها این تصور را ایجاد می‌کند که بیمار یک یا چند دندان از دست داده است.
 • فاصله زیاد بین دندان‌های قدامی باعث می‌شود فضای کافی برای درآمدن دندان‌های کناری وجود نداشته باشد.
 • کاهش اعتماد به نفس بیمار هنگام لبخند زدن

سوالات متداول

چه چیزی باعث فاصله بین دندان ها می‌شود؟

عدم تطابق بین اندازه استخوان های فک و اندازه دندان ها. اگر استخوان فک شما خیلی بزرگ و دندان های شما خیلی کوچک است، ممکن است فضای اضافی بین دندان ها را تجربه کنید. دندان های از دست رفته یا کم اندازه می توانند باعث حرکت دندان های مجاور و تلاش برای کمک به بستن یک شکاف شوند. این حرکت می تواند فاصله های جدیدی بین دندان ها ایجاد کند..

هزینه بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی) چیست؟

برای اطلاع از قیمت بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی) با کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

درمان فضاهای بین دندان چقدر است؟

بستن دیاستم (فضاهای بین دندانی) در هر فرد با فرد دیگر متفاوت است وبا مراجعه به دندانپزشک امکان پذیر میباشد .در بعضی از موارد به درمان ارتودنسی نیاز دارد ودر بعضی موارد با روکشهای سرامیکی یا کامپوزیت ونیر با صرف زمان کمتری اصلاح میگردد.در واقع انتخاب نوع درمان به تعداد دندانهای فاصله دار و بهم ریختگی سایر دندانها بستگی دارد.در کلینیک تخصصی دندانپزشکی آلما بعد از ویزیت و ارائه طرح درمان توسط متخصصین ومشاوره ی متخصصین زیبایی و ارتودنسی ، بهترین نتیجه درمان به فرد ارائه میگردد.اکثر افراد درمانهایی را که سریعتر به نتیجه میرسند را ترجیح میدهند.

5/5 - (6 امتیاز)

7 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  هزینه بستن فضاهای بین دندان چقدر است؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

   1. سلام وقت شما هم بخیر
    بله بلیچینگ دندان های شما رو به شدت سفید میکنه اما عوارض های خودش هم به همراه دارد. جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 2. سلام وقتتون بخیر
  چه چیزی باعث فاصله بین دندانها می‌شود؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   عدم تطابق بین اندازه استخوان های فک و اندازه دندان ها. اگر استخوان فک شما خیلی بزرگ و دندان های شما خیلی کوچک است، ممکن است فضای اضافی بین دندان ها را تجربه کنید.
   دندان های از دست رفته یا کم اندازه می توانند باعث حرکت دندان های مجاور و تلاش برای کمک به بستن یک شکاف شوند. این حرکت می تواند فاصله های جدیدی بین دندان ها ایجاد کند.
   یک فرنوم لبی بزرگ (تکه ای از بافت که از داخل لب بالایی تا لثه امتداد دارد) می تواند شکاف ایجاد کند. گاهی اوقات، ممکن است بیش از حد بزرگ شود و از بین دو دندان جلویی عبور کند و مانع از بسته شدن طبیعی فضای بین این دندان ها شود.
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 3. سلام وقتتون بخیر
  ایا باندینگ واقعا فاصله بین دندانهارو از بین میبرد؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   بله باندینگ دندانی یا باندینگ زیبایی ، ساده ترین، سریع ترین و مقرون به صرفه ترین راه برای رفع فاصله بین دندان ها است. این همان روشی است که اگر بخشی از دندان را بتراشید و آن را درست کنید، تجربه می‌کردید. دندانپزشک یک رزین رنگی دندان را روی دندان های شما اعمال می کند و به شکل طبیعی آن ها مطابقت دارد. سپس با نور ماوراء بنفش سفت می‌شود، که آن را «پیوند» می‌کند و شکاف را می‌بندد. باندینگ معمولاً فقط یک بار در مطب طول می کشد و نیازی به برداشتن مینای طبیعی نیست، به این معنی که در صورت لزوم می توان این روند را معکوس کرد. با این حال، به این معنی است که پیوند دندان برای شکاف ها یک راه حل دائمی نیست و نیاز به نگهداری دارد، زیرا به مرور زمان به دلیل تأثیرات غذا خوردن و مسواک زدن از بین می رود.
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

خرابی و پوسیدگی دندان ها یکی از عوامل کشیدن دندان می باشد. بسته به نوع خرابی و پوسیدگی ایجاد شده مشخص می شود که دندان ها احتیاج به چه نوع جراحی دارند. برای مثال اگر دندان نهفته باشد جراحی نسج سخت و یا نسج نرم انجام می گیرد. نهفتگی دندان به خصوص در هنگام پیدا شدن دندان عقل و نبود فضای کافی در دهان ایجاد می شود. زمانی که از زمان رویش دندان جدید گذشته باشد اما همچنان دندان درون فک باقی بماند در نتیجه نیاز به جراحی های نسج نرم و یا سخت می باشد. دندان های عقل معمولا

مشاهده
جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم چیست؟ با از بین رفتن تاج دندان به هر دلیل بنا به تشخیص دندانپزشک بایستی ریشه از نسج دندان خارج گردد. برای خارج کردن ریشه دندان نیاز به جراحی می باشد.در جراحی دندان عقل در نسج نرم مقدار کمی از بافت لثه کنار زده می شود. گاهی دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به

مشاهده
وستیبول دندان

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ جراحی وستیبوبوپلاستی از جمله جراحی های قبل از پروتز می باشد که به منظور ایجاد جای مناسب جهت قرار گیری پروتز های دندانی در دهان انجام می گیرد. کم شدن عمق وستیبول می تواند به دلیل از دست دادن دندان های دائمی باشد که می تواند عامل اصلی انجام این جراحی و فراهم نمودن شرایط مناسب جهت قرار گیری دندان های مصنوعی و یا ایمپلنت های دندانی باشند. تکنیک های مختلفی جهت انجام این جراحی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار توسط دندانپزشک اجرا می شود. در هنگام اجرای این جراحی می توان همزمان پیوند استخوان و

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی عمل جراحی که جهت تغییر شکل دادن قسمت هایی از فک که دندان های آن از بین رفته است , آلوئولوپلاستی نام دارد. آلوئول بخشی از استخوان فک می باشد که دندان ها را در خود جای داده است.صاف کردن استخوان فک , روشی بسیار مناسب و ضروری برای قرار گیری دندان های مصنوعی در دهان می باشد. آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی:(جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم

مشاهده