ارتودنسی متحرک انواعی از ارتودنسی می باشد که در داخل دهان قرار گرفته و برای درمان بهم ریختگی دندان ها و مرتب کردن آن ها استفاده می شود، همچنین از این درمان برای رفع مشکل عقب رفتگی فک ها و هم راستا کرده آن ها و باریکی فک استفاده می شود.

شما می توانید با خیال راحت درمان دندان و انجام انواع ارتودنسی خود را در کلینیک دندانپزشکی آلما انجام دهید. آلما دنتال ارائه دهنده با کیفیت ترین متریال و خدمات برای ارتودنسی متحرک می باشد. تماس: 02166916624 

ارتودنسی متحرک چیست؟

این روش درمانی برای اصلاح فرم نامرتب دندان ها و حذف فضاهای خالی میان دندان ها به جهت عدم تجمع باکتری ها با استفاده از دستگاه هایی که در دهان قرار می گیرند انجام می شود. ارتودنسی متحرک در دو نوع اصلی الاینر و ریتینر  وجود دارد. در این روش درمانی بیمار هر موقع که بخواهد می تواند ارتودنسی را برداشته و دوباره به دندان متصل نماید. این نوع از ارتودنسی‌ها برای ناهنجاری های فک و دندان که پیچیده , شدید و یا جدی باشد جهت اصلاح و درمان توصیه نمی شود.

درمان ارتودنسی یک روش طولانی مدت است که نیاز به صبر و تعهد بیمار دارد، پس از اتمام درمان، حفظ دندان ها در موقعیت صحیح جدید بسیار مهم است. این زمانی است که شما از بریس های خود خلاص خواهید شد، اما به وسیله دیگری به نام نگهدارنده نیاز خواهید داشت. همانطور که از نام آن پیداست به حفظ دندان ها در موقعیت خود کمک می کند. فاز با بریس در مرحله فعال درمان ارتودنسی که حرکت دندان ها دیده می شود در حالی که فاز دوم فاز ماندگاری است.

 چرا به آن متحرک میگویند؟ چه مشکلاتی را حل میکند و برای چه دندان هایی مناسب است؟ بنا بر تجویز متخصص ارتودنسی ممکن است برای ردیف کردن دندانهایتان نیاز به دستگاههای متحرک داشته باشید. دستگاه های متحرک ارتودنسی که در بین مردم به نام پلاک مشهورند انواعی هستند که بیمار میتواند در طول درمان براساس تجویز متخصص ارتودنسی ،آنها را از دهان خارج نماید .که محدود به زمانهای کوتاهی مانند زمانهای غذاخوردن و یا مسواک زدن باشد.

ارتودنسی های متحرک باید همیشه در دهان باشند و فقط برای انجام ورزش و تمیز کردن، از دهان خارج شوند و در غیر این صورت تاثیر چندانی ندارند. در ابتدا پس از نصب بریس های متحرک به علت آن که مقداری از فضای دهان توسط صفحه ی پلاستیکی اشغال شده است احساس عجیبی پیدا می کنید اما نگران نباشید زیرا خیلی زود به آنها عادت خواهید کرد. همچنین با قراردادن بریس ها، دهان شما بیش از همیشه بزاق تولید می کند زیرا مغز انسان بریس ها را غذا تلقی کرده و دستور ترشح بزاق را صادر می کند که این حالت ۱ الی۲ روز ادامه دارد. باید به طور مداوم برای تنظیم و چِک شدن بریس ها به پزشک خود مراجعه کنید. 

هزینه ارتودنسی متحرک 1403

هزینه ارتودنسی متحرک در سال 1403 به عوامل مختلفی از جمله نوع پلاک متحرک، دستمزد متخصص ارتودنسی و محل مطب ارتودنسی بستگی دارد. برای تعیین دقیق هزینه ارتودنسی متحرک، لازم است که توسط متخصص ارتودنسی معاینه شوید. متخصص ارتودنسی با ارزیابی ناهنجاری دندانی شما، بهترین روش درمانی را برای شما تعیین می کند و هزینه درمان را به شما اعلام می کند. بطور کلی می توان گفت هزینه ارتودنسی متحرک در سالی که گذشت بیش از 10 میلیون تومان بوده است، با این حال برای اطلاع دقیق از قیمت ارتودنسی متحرک با کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. تماس: 02166916624 

قیمت ارتودنسی متحرک با بیمه

بیمه می تواند بخشی از هزینه ارتودنسی را پوشش دهد. البته همه بیمه ها هزینه ارتودنسی را پوشش نمی دهند و شرایط پوشش بیمه برای ارتودنسی متفاوت است و بسته به بیمه متفاوت است. برخی از بیمه ها فقط هزینه ارتودنسی را برای کودکان و نوجوانان پوشش می دهند. برخی دیگر هزینه ارتودنسی را برای همه سنین پوشش می دهندبه طور کلی، بیمه های طرف قرارداد با دندانپزشکی آلما مانند :

هزینه ارتودنسی را تا سقف مشخصی پوشش می دهند. در صورتی که بیمه شما هزینه ارتودنسی را پوشش می دهد، معمولاً درصدی از هزینه را پرداخت می کند. به عنوان مثال، ممکن است بیمه شما ۵۰ درصد از هزینه ارتودنسی را پرداخت کند. در این صورت، شما باید ۵۰ درصد از هزینه را به صورت آزاد پرداخت کنید.

برای استفاده از پوشش بیمه برای ارتودنسی، لازم است فرد دارای بیمه نامه معتبر باشد و شرایط لازم را برای دریافت پوشش بیمه را داشته باشد. شرایط لازم برای دریافت پوشش بیمه برای ارتودنسی در بیمه های مختلف متفاوت است. برای اطلاع از هزینه دقیق ارتودنسی متحرک و ثابت در آلما، توصیه می شود با شماره ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴ تماس بگیرید.

 

 

هزینه-ارتودنسی-متحرک

انواع پلاک متحرک ارتودنسی:

 • وسیع کننده کام برای وسیع کردن فک بالا
 • بایونیتورها برای اصلاح اوربایت و دیپ بایت
 • دستگاه فانکشنال ارتودنسی برای درمان وسیعی از اختلالات فکی
 • بایت پلین ها برای درمان اوربایت

بریس های متحرک ( ارتودنسی های متحرک ) نیز مانند بریس های ثابت عمل می کنند که البته از قیمت بالاتری برخوردارند. در طول مدت درمان، سیم های ارتودنسی محکم می شوند و دندان ها را به جایگاه اصلی شان هدایت می کنند. بریس های متحرک اغلب برای درمان مشکلات ارتودنسی جزئی فک بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

بریس های متحرک در طول دوره ی درمان کنترل و آزادی بیشتری به بیمار می دهند و بسیاری از بیماران این آزادی را ترجیح می دهند زیرا قادرند بریس ها را از دهان خود خارج کنند. همچنین خوردن و آشامیدن برای بیمارانی که از بریس متحرک استفاده می کنند بسیار آسان تر بوده و می توانند به طور کامل دندان هایشان را تمیز کنند. تمیز نگه داشتن دندان ها می تواند  از کرم خوردگی و ابتلا به بیماری های لثه جلوگیری کند. اغلب بریس های متحرک مانند بریس های نامرئی در دهان قابل تشخیص نیستند که این عامل زیبایی برای برخی اهمیت بسیاری دارد.

چگونه از پلاک متحرک خود مراقبت کنیم

 بسیار ظریف هستند و برای جلوگیری از آسیب توصیه می شود:

 • در حالی که آنها را می پوشید از غذاها و نوشیدنی های سفت، چسبناک و شیرین خودداری کنید.
 • بریس ها را در آب جوش یا داغ نشویید زیرا پلاستیک آن را آب می کند.
 • بریس های مخصوص شنا را بردارید.
 • اگر در چند روز اول صحبت کردن سخت بود، سعی کنید فقط با تمرین مشکل را حل کنید. به عنوان مثال، یک متن را با صدای بلند بخوانید یا بخوانید. گفتار بعد از دو یا سه روز به حالت عادی باز می گردد.
 • هفته ای یک بار بریس های خود را با یک حلال شستشو تمیز کنید.

چگونه-از-پلاک-متحرک-خود-مراقبت-کنیم

مزایای دستگاه های ارتودنسی متحرک:

 در صورت نیاز، در صورت انجام هر گونه عملکرد، جلسات و غیره، دستگاه می تواند توسط بیمار خارج شود

 به دلیل امکان حذف آن در صورت لزوم، بیمار می تواند آن را در مقایسه با دستگاه های ثابت قابل قبول تر بداند.

 دستگاه های متحرک را می توان برای هدایت رشد در موارد ناهنجاری اسکلتی در بیماران در دوره رشد استفاده کرد.

 از دستگاه ها می توان به عنوان تمرین دهنده عضلات استفاده کرد.

 حرکات نوک و کج را می توان به راحتی با وسایل قابل جابجایی انجام داد، اما حرکات بدن را نمی توان انجام داد.

 هواپیماهای گاز گرفتن را می توان با وسایل متحرک برای کمک به اصلاح نیش بیمار و هدایت رشد ادغام کرد.

 نسبتاً ایمن تر است زیرا نمی توان نیروی زیاد یا بیش از حد را اعمال کرد که می تواند مضر باشد و حرکات آهسته ممکن است به بازسازی خوب استخوان کمک کند.

 زمان کمتری برای کنار صندلی صرف می‌شود، زیرا فقط یک قالب از بیمار گرفته می‌شود و دستگاه در آزمایشگاه ساخته می‌شود.

 در صورت آسیب به دستگاه، بیمار می تواند بدون نیاز به مراجعه به دندانپزشک آن را خارج کند تا از وارد شدن آسیب یا وارد شدن نیروهای ناخواسته جلوگیری شود.

 هزینه کمتر هم برای پزشک و هم برای بیمار این لوازم توسط دندانپزشک عمومی قابل رسیدگی است. همچنین می توان آنها را در مناسبت های حساس اجتماعی برای مدت کوتاهی حذف کرد.

معایب بریس های متحرک این است که روند درمان پیچیده تر می باشد و بیمار نباید فراموش کند که چه زمان بریس ها را در دهان قرار دهد و چه زمان آنها را خارج کند. همچنین موفقیت ارتودنسی به خود بیمار بستگی دارد. در صورتی که بیمار در مدت مقرر شده، بریس ها را در دهان قرار ندهد نمی توان به موفقیت درمان ارتودنسی امید داشت.

سوالات متداول

ارتودنسی متحرک چیست؟

درمان ارتودنسی یک روش طولانی مدت است که نیاز به صبر و تعهد بیمار دارد، پس از اتمام درمان، حفظ دندان ها در موقعیت صحیح جدید بسیار مهم است. این زمانی است که شما از بریس های خود خلاص خواهید شد، اما به وسیله دیگری به نام نگهدارنده نیاز خواهید داشت. همانطور که از نام آن پیداست به حفظ دندان ها در موقعیت خود کمک می کند. فاز با بریس در مرحله فعال درمان ارتودنسی که حرکت دندان ها دیده می شود در حالی که فاز دوم فاز ماندگاری است.

هزینه ارتودنسی متحرک چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت ارتودنسی ثابت با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: 02166916624

چگونه از پلاک متحرک خود مراقبت کنیم؟

در حالی که آنها را می پوشید از غذاها و نوشیدنی های سفت، چسبناک و شیرین خودداری کنید. بریس ها را در آب جوش یا داغ نشویید زیرا پلاستیک آن را آب می کند. بریس های مخصوص شنا را بردارید. اگر در چند روز اول صحبت کردن سخت بود، سعی کنید فقط با تمرین مشکل را حل کنید. به عنوان مثال، یک متن را با صدای بلند بخوانید یا بخوانید. گفتار بعد از دو یا سه روز به حالت عادی باز می گردد.

5/5 - (7 امتیاز)

4 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 1. سلام وقتتون بخیر
  برای نگهداری پلاک متحرک باید چیکار کنیم؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   در حالی که آنها را می پوشید از غذاها و نوشیدنی های سفت، چسبناک و شیرین خودداری کنید. بریس ها را در آب جوش یا داغ نشویید زیرا پلاستیک آن را آب می کند. بریس های مخصوص شنا را بردارید. اگر در چند روز اول صحبت کردن سخت بود، سعی کنید فقط با تمرین مشکل را حل کنید. به عنوان مثال، یک متن را با صدای بلند بخوانید یا بخوانید. گفتار بعد از دو یا سه روز به حالت عادی باز می گردد.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

خرابی و پوسیدگی دندان ها یکی از عوامل کشیدن دندان می باشد. بسته به نوع خرابی و پوسیدگی ایجاد شده مشخص می شود که دندان ها احتیاج به چه نوع جراحی دارند. برای مثال اگر دندان نهفته باشد جراحی نسج سخت و یا نسج نرم انجام می گیرد. نهفتگی دندان به خصوص در هنگام پیدا شدن دندان عقل و نبود فضای کافی در دهان ایجاد می شود. زمانی که از زمان رویش دندان جدید گذشته باشد اما همچنان دندان درون فک باقی بماند در نتیجه نیاز به جراحی های نسج نرم و یا سخت می باشد. دندان های عقل معمولا

مشاهده
جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم چیست؟ با از بین رفتن تاج دندان به هر دلیل بنا به تشخیص دندانپزشک بایستی ریشه از نسج دندان خارج گردد. برای خارج کردن ریشه دندان نیاز به جراحی می باشد.در جراحی دندان عقل در نسج نرم مقدار کمی از بافت لثه کنار زده می شود. گاهی دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به

مشاهده
وستیبول دندان

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ جراحی وستیبوبوپلاستی از جمله جراحی های قبل از پروتز می باشد که به منظور ایجاد جای مناسب جهت قرار گیری پروتز های دندانی در دهان انجام می گیرد. کم شدن عمق وستیبول می تواند به دلیل از دست دادن دندان های دائمی باشد که می تواند عامل اصلی انجام این جراحی و فراهم نمودن شرایط مناسب جهت قرار گیری دندان های مصنوعی و یا ایمپلنت های دندانی باشند. تکنیک های مختلفی جهت انجام این جراحی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار توسط دندانپزشک اجرا می شود. در هنگام اجرای این جراحی می توان همزمان پیوند استخوان و

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی عمل جراحی که جهت تغییر شکل دادن قسمت هایی از فک که دندان های آن از بین رفته است , آلوئولوپلاستی نام دارد. آلوئول بخشی از استخوان فک می باشد که دندان ها را در خود جای داده است.صاف کردن استخوان فک , روشی بسیار مناسب و ضروری برای قرار گیری دندان های مصنوعی در دهان می باشد. آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی:(جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم

مشاهده