بارداری و دندانپزشکی

در این مقاله خواهید خواند

بارداری و دندانپزشکی

بارداری و دندانپزشکی

مراقبت صحیح از دندان، درمان به موقع دندان ها و لثه ها در دوران بارداری تنها دغدغه مادر باردار برای سلامتی او نیست، بلکه مراقبت از سلامت نوزاد نیز هست. زنانی که در دوران بارداری هستند، سوالاتی دارند که آیا دندان‌هایشان را درمان کنند، چه زمان بهتر است این کار را انجام دهند، تا چه حد ایمن است – آیا این درمان بر روند بارداری تأثیر می‌گذارد و آیا به جنین آسیب می‌رساند یا خیر. تمام مزایا و معایب درمان دندان در دوران بارداری را بر اساس نظرات و توصیه های پزشکان در این مقاله گردآوری کرده ایم.

بارداری و دندانپزشکی

بارداری چه تاثیری بر دندان شما خواهد داشت؟

اگرچه بسیاری از زنان نه ماهگی را بدون ناراحتی دندان می گذرانند، اما بارداری می تواند برخی از شرایط را بدتر کند – یا شرایط جدیدی ایجاد کند. معاینات منظم و عادات بهداشتی خوب دندان می تواند به سلامت شما و کودکتان کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

آیا ترمیم دندان در دوران بارداری قابل درمان است؟

پزشکان انجام درمان دندانپزشکی را در مرحله برنامه ریزی بارداری توصیه می کنند. با این حال، بارداری یک بیماری نیست و به خودی خود منع مصرف برای رفتن به دندانپزشکی نیست.

 با نشانه های خاصی، مادر باردار نیاز به درمان فوری دندان و لثه دارداز جمله این نشانه ها:

 • پوسیدگی در مراحل مختلف و عوارض آن (پالپیت، پریودنتیت)؛
 • التهاب لثه (خونریزی، التهاب لثه، پریودنتیت)؛
 • بیماری های عفونی و قارچی غشای مخاطی (استوماتیت، کاندیدیازیس)؛
 • صدمات دندانی که منجر به ظاهر شدن براده ها، ترک ها، آسیب به پالپ، ریشه دندان می شود.

برای هر گونه علائم بیماری های دندان، لثه، باید با دندانپزشک وقت ملاقات بگیرید. او با در نظر گرفتن سه ماهه بارداری و ویژگی های دوره آن، رفاه، وضعیت سلامتی مادر باردار، ماهیت مشکل، ایمن ترین درمان را تجویز می کند.

تفاوت های ظریف درمان دندان در دوران بارداری

بیایید ویژگی های اصلی درمان دندان در دوران بارداری را در نظر بگیریم و به سوالات متداول مادران باردار پاسخ دهیم:

 • آیا در دوران بارداری می توان دندان ها را پر کرد؟

بله، از آنجایی که مواد پرکننده مدرن ضد حساسیت، غیر سمی هستند و بنابراین برای مادر و نوزادش بی خطر هستند. فن آوری های مورد استفاده در پر کردن / ترمیم دندان نیز بی خطر هستند.

 • آیا خانم های باردار می توانند اشعه ایکس دندان بگیرند؟

بسیاری از فرآیندهای پاتولوژیک در حفره دهان به طور نامحسوس (در داخل بافت های دندان) توسعه می یابند و فقط با کمک تشخیص سخت افزاری آموزنده قابل تشخیص هستند. به طور سنتی در دندانپزشکی از تشخیص اشعه ایکس (عکس دندان) استفاده می شود. در دوران بارداری، استفاده از رادیوویزیوگرافی دیجیتال توصیه می شود که در معرض اشعه کم قرار می گیرد. در طول معاینه، بیمار روی یک پیش بند محافظ قرار می گیرد.

 • آیا زنان باردار می توانند دندان های خود را با بی حسی موضعی درمان کنند؟

دندان درد یکی از شدیدترین و دردناک ترین دردها محسوب می شود. دندان درد در دوران بارداری نیز می تواند خطرناک باشد، زیرا باعث ایجاد استرس در مادر می شود. با مداخلات جزئی (پر کردن حفره های کوچک پوسیدگی)، از بیهوشی در زنان باردار استفاده نمی شود. اگر درمان شامل احساسات دردناک (تهیه حفره عمیق، درمان پالپیت) باشد، با تزریق یک بی حس کننده موضعی انجام می شود. پزشک با در نظر گرفتن وضعیت بیمار، علائم و موارد منع مصرف، دارو را انتخاب می کند.

محدودیت ها و موارد منع مصرف

منع اصلی برای درمان یک زن باردار در دندانپزشکی، تهدید به ختم بارداری است. در دوره طبیعی بارداری، مادر هیچ عامل خطری ندارد، درمان بیماری های فوری یا بالقوه خطرناک حفره دهان را می توان در هر زمان (در هر سه ماهه) انجام داد.

موارد منع مصرف

 • 1

سفید کردن دندان: منع مصرف به این روش به این دلیل است که می تواند برای مینای دندان ضعیف شده کاملاً تهاجمی باشد. در حین حمل کودک، بدن زن سهم شیر از انرژی و مواد مغذی را به شکل گیری و رشد کودک هدایت می کند. در این راستا بسیاری از مادران باردار کمبود کلسیم در بدن دارند که منجر به کاهش استحکام بافت های سخت دندان می شود. در این وضعیت مینا، سفید کردن می تواند به سلامت دندان آسیب جدی وارد کند.

 • 2

سی تی: به دلیل مضر بودن پرتوهای یونیزان توموگراف کامپیوتری برای جنین انجام نمی شود.

 • 3

پروتز، کاشت: دلیل منع مصرف نیاز به توموگرافی کامپیوتری، مداخله جراحی در مقیاس بزرگ است که نیاز به استفاده از داروهای بیهوشی قوی و در برخی موارد درمان دارویی اضافی دارد. استثناء پروتز متحرک، نصب پروتز بر روی ایمپلنت های موجود است. این روش ها فقط پس از مشورت با متخصص زنان انجام می شود، اگر زن منع مصرف فردی نداشته باشد.

 • 4

کشیدن دندان. کشیدن دندان برنامه ریزی شده (دندان آسیاب سوم، رویش نیافته یا دیستوپیک به شرط عدم وجود ناراحتی و عارضه) تا زمان تولد نوزاد به تعویق می افتد. پزشک در موارد استثنایی تصمیم به کشیدن دندان در دوران بارداری می گیرد – در مورد یک فرآیند التهابی حاد، درد حاد، زمانی که انجام درمان و ترمیم کافی غیرممکن است، در صورتی که حفظ دندان بیمار باعث آسیب بیشتر شود. تهدیدی برای سلامت مادر و کودک از حذف آن است.

 • 5

بیهوشی عمومی و طیف وسیعی از داروهای بی حس کننده موضعی.

 • 6

درمان ارتودنسی. همچنین بهتر است آن را به بعد (هنگام تولد نوزاد) موکول کنید. اگر مادر باردار از قبل از بریس استفاده کرده باشد، درمان ادامه می یابد، اما الزامات بهداشت و کنترل وضعیت مینای دندان در حال افزایش است.

درمان در سه ماهه های مختلف

حتی اگر فردی مسئولانه به موضوع برنامه ریزی بارداری نزدیک شود و دندان های خود را از قبل درمان کرده باشد، در دوران بارداری هنوز باید به طور منظم به دندانپزشکی مراجعه کند. این امکان شناسایی پوسیدگی و سایر فرآیندهای پاتولوژیک در حفره دهان را در مراحل اولیه، بکارگیری ایمن ترین روش های درمانی و جلوگیری از تأثیر منفی عفونت ها بر رشد و سلامت کودک فراهم می کند. برای کنترل وضعیت دندان ها و لثه ها، مادر باردار باید در سه ماهه اول (قبل از ثبت نام) و در ماه های آخر قبل از زایمان تحت معاینه دندانپزشکی قرار گیرد.

اگر در مورد انجام هر گونه اقدامات دندانپزشکی صحبت کنیم، نه تنها وضعیت زن باردار، بلکه مدت زمان بارداری نیز مهم است. هر سه ماهه دارای ویژگی هایی است، خطراتی که انتخاب روش های درمانی را تعیین می کند.

سه ماهه اول

سه ماهه اول تا 12 هفته طول می کشد. در سه ماهه اول، تمام اندام های حیاتی بدن نوزاد شکل میگیرد، در حالی که جفت هنوز به اندازه کافی قوی نیست که بتواند به طور قابل اعتماد از جنین در برابر تأثیر عوامل خارجی محافظت کند و بدن مادر تحت تأثیر هورمونی، فیزیولوژیکی و متابولیک جدی قرار می گیرد. تغییر می کند. هرگونه مداخله، استرس، داروها می تواند بر روند بارداری و سلامت کودک تأثیر منفی بگذارد، بنابراین، درمان دندان در دوران بارداری در سه ماهه اول با استفاده از روش های درمانی عمدتا غیر تهاجمی انجام می شود.

ویژگی های درمان در هفته 12-1 بارداری:

 • در صورت امکان، پزشک جراحی، استفاده از داروها، بیهوشی را حذف می کند.
 • روش های درمانی کم مصرف استفاده می شود (پوسیدگی در مرحله اولیه با استفاده از فناوری ICON، آماده سازی و پر کردن حفره های کوچک بدون بیهوشی).
 • صرف نظر از اصطلاح، اقدامات پیشگیرانه (بهداشت حرفه ای) توصیه می شود که برای آن دندانپزشک ایمن ترین داروها و ابزارها را با در نظر گرفتن موقعیت بیمار انتخاب می کند.

سه ماهه دوم

این دوره بین 13 تا 24 هفته بارداری است. هم برای مادر و هم برای نوزاد، این آرام ترین و امن ترین دوره است. بنابراین، اگر بیمار دارای اندیکاسیون هایی برای درمان پوسیدگی، بهداشت حرفه ای و سایر اقدامات دندانپزشکی برنامه ریزی شده باشد، دندانپزشک آنها را به سه ماهه دوم بارداری منتقل می کند.

سه ماهه سوم

یکی از سوالات مبرم برای مادران باردار این است که تا چه هفته ای می توان دندان ها را در دندانپزشکی درمان کرد؟ سه ماهه سوم (شروع از هفته 25 و قبل از زایمان) مانند سه ماهه اول برای مادر باردار بسیار دشوار است. مشکلات ناشی از بارهای سنگین بر روی بدن زن، افزایش حساسیت جفت به عوامل خارجی است. درمان دندان در دوران بارداری در سه ماهه سوم در صورت شرایط حاد که می تواند برای سلامت مادر و کودک خطرناک باشد انجام می شود. توصیه می شود عملیات برنامه ریزی شده، رویه ها، روش های درمانی را تا زمان تولد نوزاد به تعویق بیندازید.

تسکین درد در دوران بارداری

درمان دندان می تواند بسیار دردناک باشد، به خصوص زمانی که صحبت از شرایط حادی مانند پالپیت، کشیدن دندان و درد باشد، استرسی است که در هر مرحله از بارداری می تواند خطرناک باشد. در صورت نیاز به درمان دندانپزشکی برای یک زن باردار، پزشک باید مطمئن شود که هیچ چیزی سلامت مادر و جنین را تهدید نمی کند. برای یک درمان راحت (بدون درد) و ایمن، از نسل جدیدی از مسکن ها استفاده می شود. اینها عبارتند از لیدوکائین، اولتراکائین، اسکاندونست.

این مسکن به چند دلیل برای زنان باردار توصیه می شود:

 • اجزای آن بر سد محافظ جفتی غلبه نمی کنند.
 • آنها بر جریان خون داخل رحمی و جفتی تأثیر نمی گذارند.
 • حاوی اجزای منقبض کننده عروق با غلظت کم؛
 • تهدیدی برای اختلال در بارداری نیست، برای مادر و کودک بی خطر است.

جایگزینی برای بی حسی موضعی در دوران بارداری، درمان تحت آرام بخش (در طول خواب) است. این روش حتی در دندانپزشکی کودکان در درمان کوچکترین بیماران نیز کاربرد دارد.

فواید آرام بخش در درمان دندان در دوران بارداری:

 • بدون تأثیر منفی بر مادر و نوزاد؛
 • از بین بردن استرس برای مادر در طول درمان

روش ها چگونه انجام می شود

احتمال ابتلا به بیماری های دندانی در دوران بارداری به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. این به دلیل تغییرات هورمونی در بدن زن، تضعیف مینای دندان در برابر این واقعیت است که بیشتر عناصر کمیاب دخیل در تشکیل بافت استخوانی به رشد کودک هدایت می شود. متخصصان کلینیک دندانپزشکی عامل برای جلوگیری از مشکلات، حفظ سلامت دندان ها توصیه می کنند که مادر باردار به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کند، تحت درمان به موقع قرار گیرد و به توصیه های پزشک عمل کند.

نکات مراقبت از دندان در دوران بارداری

وضعیت حفره دهان بر سلامت کل بدن مادر و بر این اساس بر سلامت کودک در رحم او تأثیر می گذارد. بنابراین، مراقبت مناسب از دندان ها و لثه ها برای نظارت بر وضعیت آنها در طول بارداری بسیار مهم است.

دندانپزشکان توصیه می کنند:

 • در مرحله برنامه ریزی بارداری، حفره دهان را ضدعفونی کنید (در صورت لزوم، پوسیدگی را درمان کنید، مینای دندان را دوباره معدنی کنید، تمیز کردن حرفه ای دندان در دندانپزشکی را انجام دهید).
 • مراقبت از یک رژیم غذایی متعادل برای تامین ریزمغذی های کافی برای تشکیل جنین و حفظ سلامت دندان ها و استخوان های مادر.
 • حداقل 2 بار در روز (صبح و عصر) دندان های خود را مسواک بزنید، پس از هر وعده غذایی دهان خود را بشویید، از نخ دندان استفاده کنید.
 • حداقل 2 بار در طول بارداری (در سه ماهه اول و آخر) معاینه دندانپزشکی انجام دهید.
 • در صورت بروز علائم التهاب، بیماری های حفره دهان، بلافاصله با دندانپزشک وقت ملاقات بگیرید.

جمع بندی

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حضوری با کارشناسان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

سوالات متداول

چه زمانی مادر باردار نیاز به درمان فوری دندان و لثه دارد؟

پوسیدگی در مراحل مختلف و عوارض آن (پالپیت، پریودنتیت)؛ التهاب لثه (خونریزی، التهاب لثه، پریودنتیت)؛ بیماری های عفونی و قارچی غشای مخاطی (استوماتیت، کاندیدیازیس)؛ صدمات دندانی که منجر به ظاهر شدن براده ها، ترک ها، آسیب به پالپ، ریشه دندان می شود.

نکات مراقبت از دندان در دوران بارداری چیست؟

در مرحله برنامه ریزی بارداری، حفره دهان را ضدعفونی کنید (در صورت لزوم، پوسیدگی را درمان کنید، مینای دندان را دوباره معدنی کنید، تمیز کردن حرفه ای دندان در دندانپزشکی را انجام دهید). مراقبت از یک رژیم غذایی متعادل برای تامین ریزمغذی های کافی برای تشکیل جنین و حفظ سلامت دندان ها و استخوان های مادر. حداقل 2 بار در روز (صبح و عصر) دندان های خود را مسواک بزنید، پس از هر وعده غذایی دهان خود را بشویید، از نخ دندان استفاده کنید. حداقل 2 بار در طول بارداری (در سه ماهه اول و آخر) معاینه دندانپزشکی انجام دهید. در صورت بروز علائم التهاب، بیماری های حفره دهان، بلافاصله با دندانپزشک وقت ملاقات بگیرید.

بارداری چه تاثیری بر دندان شما خواهد داشت؟

اگرچه بسیاری از زنان نه ماهگی را بدون ناراحتی دندان می گذرانند، اما بارداری می تواند برخی از شرایط را بدتر کند - یا شرایط جدیدی ایجاد کند. معاینات منظم و عادات بهداشتی خوب دندان می تواند به سلامت شما و کودکتان کمک کند.

به این مطلب امتیاز دهید

4 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا ترمیم دندان در زمان بارداری به بچه اسیب میرساند؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   خیر ولی این کار هاباید زیر نظر دکتر انجام شود برای رزرو وقت و مشاوره حضوری با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید

 2. سلام وقتتون بخیر
  آیا بعد از ترمیم دندان می‌توان از مسکن استفاده کرد؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   این کار را باید زیر نظر دکتر انجام بدهید برای مشاوره حضوری با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.
   شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی از روش های دندانپزشکی است که بوسیله انتخاب این روش دندانهایی سفید و مرتب داشته باشید.

مشاهده
قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر دندان های شما به دلیل برخی مواد غذایی یا جرم در طول زمان دچار تغییر رنگ شده اند یا به دلایل دیگر دچار پوسیدگی اند یکی از راه حل شما لمینت دندان است.

مشاهده

هزینه ارتودنسی با بیمه

ارتودنسی دندان انجام ارتودنسی یکی از خدماتی است که در اکثر کلینیک های دندانپزشکی ارائه می شود. ارتودنسی دندان یکی از روش های رایج برای درست کردن کجی دندان و ناهمواری دندان ها و تنظیم کردن زاویه دندان ها و فک می باشد. ارتودنسی یک روش درمانی برای دندان ها محسوب میشود در حالی که لمینت دندان و کامپوزیت دندان ابتدا برای زیبایی و سپس برای درمان مورد استفاده قرار می گیرند. ارتودنسی هر فک شامل چند براکت و یک سیم در ضخامت های گوناگون می باشد. براکت ها با چسب مخصوص روی دندان قرار می گیرند و بعد از

مشاهده