ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت : درمانهای ارتودنسی به دو گروه ثابت و متحرک تقسیم میگردند:

دستگاههای ثابت به معنی دستگاههایی میباشند که در طول درمان بیمار نیازی به خارج کردن آنها از دهان نداشته باشد واز چهار جزء تشکیل شده است 

براکتها ،سیم،باندینگ یا باند فلزی و حلقه کشی

براکتها در واقع همان قطعات کوچک هستند که میتواندفلزی یا سرامیکی باشد که توسط متخصص ارتودنسی توسط چسب خاص به دندان چسبانده میشوند و بر اساس درمان سیم در سایز مناسب به این براکتهابسته میشود .در مراحل اولیه سیمها ،فشاری به دندانها وارد میاورند تا دندانهارا به جایگاه صحیح هدایت کنند که این سیم ها نازک و قابل انعطاف و از جنس نیکل تیتانیوم می باشند.در این مرحله بیشترین تغییرات ایجاد میشود .این کش ها می توانند سفید و یا رنگی باشند. این کش ها در هر جلسه تعویض می شود ولی سیم ها ممکن است هر جلسه عوض نشود و براکت ها هم تا انتهای دوره درمانی در دهان باقی می مانند ، این سیمها در طول درمان با سیمهای ضخیمتر عوض میشوند.

نکات مهم مراقبت و نگهداری ارتودنسی ثابت

پس از قرار گرفتن بریس ها روی دندان، مهم ترین اقدام برای رسیدگی به دندان ها استفاده از تمیزکننده های بین دندانی و مسواک زدن  است. باید به فضا های بین بند ها و لثه ها بیشتر رسیدگی کنید. تجمع غذا در اطراف بند ها و سیم های ارتودنسی می تواند باعث ایجاد لکه، پوسیدگی و بوی بد دهان شود. لذا باید بعد از هر وعده ی غذایی مسواک بزنید سعی کنید درست مسواک زدن رو از پزشکتون یاد بگیرید و برای انتخاب خمیر دندان و همینطور وسیله های تمیز کننده ی بین دندانی از پزشکتان کمک بگیرید. 

ارتودنسی ثابت

هدف از درمان ثابت، حرکت دندانها در فضای مناسب، تنظیم دندانهای شلوغ و اصلاح روابط دندانهای دو فک می باشد.

بهترین زمان برای ارتودنسی : 

با توجه به سلامت لثه ها و بافت های نگه دارنده دندانها می توان دندانها را در هر سنی حرکت داد ولی بهتر است که درمان های ارتودنسی در سن خاصی انجام شود. گرچه با افزایش سن مختصری سرعت حرکت دندانها کاهش می یابد. ولی به عنوان یک قانون کلی بهتر است بیمار قبل از بلوغ ویزیت شود تا بتوان از رشد فکین در جهت رفع ناهنجاری کمک گرفت. به عبارت دیگر بهترین زمان برای شروع درمان یا سن ارتودنسی می تواند قبل از بلوغ باشد.