ارتودنسی ثابت فلزی

در این مقاله خواهید خواند

ارتودنسی ثابت فلزی

بریس های فلزی پر استفاده ترین نوع ارتودنسی می باشد و بهترین نتیجه را چه برای کودکان و چه برای بزرگسالان به همراه دارد. ارتودنسی ثابت فلزی با بریس های فلزی مزیت های بسیاری نسبت به سایر انواع ارتودنسی دارد که در ادامه مقاله به آن پرداخته ایم.

ارتودنسی ثابت فلزی دارای جنس آلیاژ ضد زنگ و یا استیل می باشد و توسط دندانپزشک ارتودنتیست به صورت ثابت بر روی دندان ها قرار داده می شوند. بیمار تا انتهای درمان نمی تواند آن ها را از دهان خود خارج کند. بریس های فلزی با اعمال فشاری که بر روی دندان ها دارند، سبب تغییر موقعیت دندان ها و مرتب شدن آن ها می شود.

شما می توانید برای انجام ارتودنسی با انواع روش ها به کلینیک دندانپزشکی آلما مراجعه کنید. برای اطلاع از قیمت خدمات دندانپزشکی مانند ارتودنسی و ایمپلنت دندان با کلینیک آلما دنتال تماس بگیرید: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴.

سه قسمت اصلی بریس ها:

بریس ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. یک براکت، یک سیم قوس و یک رابط. براکت یک پایه مربعی است که به سطح هر دندان چسبانده شده است، یک سیم قوس که به براکت ها می پیوندد و در نهایت یک رابط است که سیم آرچ را به براکت ها متصل می کند. می توان از انواع مختلف براکت ها، سیم های قوس دار و کانکتورها استفاده کرد.

کانکتور می تواند از موارد زیر ساخته شود:

یک حلقه لاستیکی که در رنگ های مختلف موجود است. هدف اصلی از رنگ های مختلف این است که کمی زیبایی را به بریس شما اضافه کنند.

یک بند سیمی نازک. این برای کاهش اصطکاک یا اتصال ایمن تر به براکت استفاده می شود. می تواند بخشی از براکت باشد. به این براکت‌های «خود بستن» نیز می‌گویند. طول عمر این بریس ها زیاد است و مقاومت بالایی نیز دارند. این براکت شامل یک فلپ است که سیم قوس را به داخل قفل می کند. طراحی به این معنی است که براکت از یک براکت معمولی حجیم تر است.

باید بدانید این ادعا که درمان ارتودنسی با این براکت‌ها سریع‌تر است یا به این معناست که دندان‌های کمتری باید کشیده شود، نادرست است و بر اساس شواهد علمی مستقل خوب نیست.

انواع بریس دندان

برای انجام ارتودنسی شما انتخاب وسیعی برای انواع بریس دارید. تنوع و رنگ این بریش ها بالا می باشد. در زیر نام تمامی این بریس ها آورده شده است:

 • بریس ارتودنسی فلزی
 • بریس ارتودنسی سرامیکی
 • بریس ارتودنسی پشت دندانی
 • بریس دیمون
 • بریس ارتودنسی متحرک
 • براکت ارتودنسی
 • بند ارتودنسی
 • سیم قوس دار ارتودنسی

توجه داشته باشید انتخاب نوع ارتودنسی بیشتر به نظر دندانپزشک متخصص بر می گردد تا شما بهترین نتیجه را از درمان خود حاصل کنید. در کلینیک دندانپزشکی آلما مشاوران خوبی برای ارتودنسی حضور دارند که می توانند شما را در این امر راهنمایی کنند.

انواع-بریس-دندان

بریس ثابت

بریس ثابت توسط متخصص ارتودنسی به دندان های شما متصل می شوند. آنها بهترین کنترل را برای حرکت دادن دندان های شما به ارمغان می آورند و می توانند در داخل یا خارج دندان های شما قرار گیرند.

براکت‌ هایی که در داخل دندان‌ها قرار می‌گیرند، بریس لینگوال نیز نامیده می‌شوند و نکته مهم این است که کاملاً نامرئی هستند، بنابراین درمان شما می‌تواند راز شما باقی بماند. جدیدترین سیستم بریس زبانی است و واقعاً پیشرفته است.

.در دنیای امروز از انواع روش های ارتودنسی ثابت برای مشکلات فک استفاده می شود که انتخاب آن ها به درمان ارتودنتیست بستگی دارد

براکت های فلزی ثابت

بریس های فلزی ثابت از زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفتند، اما امروزه وزن و ساختار سبک تری دارند. این براکت ها دارای براکت های فلزی هستند که روی هر دندان قرار می گیرند و همه آنها با سیم ارتودنسی به هم متصل می شوند و با فشار دادن روی دندان ها باعث حرکت آهسته دندان ها در جای مناسب خود می شوند. سیم ها توسط نوارهای لاستیکی به براکت ها متصل می شوند و این سیم ها در هر دور تعویض می شوند.

بریس های خود تنظیم شونده

.این نوع بریس ها از فلز یا سرامیک ساخته می شوند و مزایای زیادی دارند. براکت های خود تنظیم شونده به جای کش از مکانیزم یکپارچه استفاده می کنند

ارتودنسی ثابت پشت دندان

 

این نوع بریس برخلاف دو بریس قبلی روی سطح داخلی دندان نصب می شود و قابل مشاهده نیست. این بریس ها مشکلاتی مانند زبان درد، مشکل در صحبت کردن و دسترسی سخت به تمیز کردن را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

بریس های لبیال (خارج)

بریس هایی که در خارج قرار می گیرند، روش سنتی تر است و به آن بریس لبیال نیز گفته می شود. آنها از فلز (فولاد ضد زنگ)، شفاف (سرامیک) یا طلایی رنگ ساخته شده اند. یکی از انواع بریس های لبی، دستگاه، به دلایل نادرست، تمایل به دریافت پوشش نامناسب پرس دارد. این به خانواده بریس‌های لبی تعلق دارد که خود بستن می‌شوند و تنها ادعای صحیح علمی آن این است که سیم را می‌توان چند ثانیه سریع‌تر از بریس‌های غیر خود بستن به دندان چسباند. اگر اطلاعات دقیق تری در مورد این نوع بریس ها می خواهید، کلینیک آلمل می تواند این موضوع را با جزئیات بیشتری توضیح دهد.

بریس فلزی

بریس های فلزی بریس های لبی هستند که از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. آنها متداول ترین نوع دستگاه ارتودنسی به ویژه در کودکان هستند و معمولاً به عنوان “راه قطار” شناخته می شوند. پیشرفت‌های بزرگی در این نوع براکت در طول سال‌ها اتفاق افتاده است که باعث می‌شود براکت کمتر حجیم‌تر و صاف‌تر شود و در نتیجه برای شما راحت‌تر از آنچه در گذشته موجود بود.

بریس-فلزی

رنگ بریس ها

الاستیک های رنگی را می توان به بریس ها اضافه کرد تا سرگرم کننده تر شود.

بریس های طلایی

اینها شبیه به بریس های فلزی هستند اما به رنگ طلایی هستند. برخی افراد متوجه می شوند که طلا از نظر زیبایی در دهان بیشتر از رنگ فلز نقره ای است.

پرانتزها را پاک کنید

بریس های شفاف یا رنگ دندان از مواد همرنگ دندان مانند سرامیک ساخته می شوند. این به آنها ظاهری رنگی دندان می دهد. بسیاری از بزرگسالان این نوع بریس را به دلیل زیبایی نسبتاً خوب در مقایسه با بریس های فلزی انتخاب می کنند.

بریس های فلزی ثابت چگونه کار می کنند؟

براکت‌های فلزی ثابت از سیم‌ها و نوارهای الاستیک تشکیل شده‌اند که به براکت‌های فلزی متصل می‌شوند که به هر یک از دندان‌های شما متصل می‌شوند. سیم به تدریج سفت می شود تا نیروی ملایمی ایجاد شود که دندان های شما را در موقعیت صاف تر قرار می دهد.

 

در طول درمان باید هر شش تا ده هفته یکبار به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا پیشرفت خود را بررسی کرده و سیم ها را تنظیم کنید. هنگامی که دندان‌های شما به درستی تراز شده و بریس‌های شما برداشته می‌شوند، نگهدارنده‌های ثابت یا متحرک برای حفظ لبخند جدید به شما داده می‌شود.

 

ارتودنسی ثابت فلزی می‌توانند مشکلات رایج ارتودنسی از مشکلات جزئی زیبایی و اوربایت‌های خفیف تا مسائل شدیدتر مانند شلوغی بیش از حد یا آندربایت عمیق را برط

 

مزایا و معایب ارتودنسی ثابت فلزی چیست؟

مزایا: براکت‌های ثابت به دندان‌های شما متصل می‌شوند، بنابراین لازم نیست نگران بیرون و داخل کردن بریس‌های خود باشید.

بریس‌های فلزی دندان‌های شما را به روشی دقیق و تدریجی حرکت می‌دهند تا نتایج موفقیت‌آمیزی به شما ارائه شود، بنابراین می‌دانید که نتیجه درمانی مورد نظرتان را دریافت خواهید کرد.

بریس های ثابت به دلیل اینکه از فلز ساخته شده اند قوی و بادوام هستند

بریس های فلزی نسبت به راه حل های دیگر مانند درمان اینویزیلاین  و بریس های لینگوال هزینه کمتری دارند

معایب: بریس های فلزی قابل مشاهده ترین نوع بریس هستند و ممکن است گزینه محتاطانه تری را ترجیح دهید

معمولاً افراد تمایل به ترازهای متحرک مانند درمان اینویزیلاین دارند ، زیرا می توانید آنها را برای خوردن، نوشیدن و مسواک زدن بیرون ببرید.

باید مراقب چیزهایی که با بریس های ثابت می خورید باشید، زیرا نمی توانید غذاهای سفت و ترد مانند سیب یا نان خرد شده بخورید. تطبیق با داشتن بریس های ثابت ممکن است زمان ببرد.

جمع بندی

برای اطلاع از قیمت و مشاوره با کارشناسان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید. کلینیک دندانپزشکی آلما طرف قرار داد با بسیاری از بیمه ها می باشد. شما می توانید برای اطلاع از خدمات دندانپزشکی بیمه خود روی نام آن کلیک کنید.

شماره تماس:  025166916624

سوالات متداول

چند نوع ارتودنسی ثابت وجود دارد؟

در دنیای امروز از انواع روش های ارتودنسی ثابت برای مشکلات فک استفاده می شود که انتخاب آن ها به درمان ارتودنتیست بستگی دارد براکت های فلزی ثابت بریس های فلزی ثابت از زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفتند، اما امروزه وزن و ساختار سبک تری دارند. این براکت ها دارای براکت های فلزی هستند که روی هر دندان قرار می گیرند و همه آنها با سیم ارتودنسی به هم متصل می شوند و با فشار دادن روی دندان ها باعث حرکت آهسته دندان ها در جای مناسب خود می شوند. سیم ها توسط نوارهای لاستیکی به براکت ها متصل می شوند و این سیم ها در هر دور تعویض می شوند. بریس های خود تنظیم شونده این نوع بریس ها از فلز یا سرامیک ساخته می شوند و مزایای زیادی دارند. براکت های خود تنظیم شونده به جای کش از مکانیزم یکپارچه استفاده می کنند. ارتودنسی ثابت پشت دندان این نوع بریس برخلاف دو بریس قبلی روی سطح داخلی دندان نصب می شود و قابل مشاهده نیست. این بریس ها مشکلاتی مانند زبان درد، مشکل در صحبت کردن و دسترسی سخت به تمیز کردن را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

بریس ها از چه قسمت هایی تشکیل شده اند؟

بریس ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. یک براکت، یک سیم قوس و یک رابط. براکت یک پایه مربعی است که به سطح هر دندان چسبانده شده است، یک سیم قوس که به براکت ها می پیوندد و در نهایت یک رابط است که سیم آرچ را به براکت ها متصل می کند. می توان از انواع مختلف براکت ها، سیم های قوس دار و کانکتورها استفاده کرد.

قیمت ارتودنسی ثابت فلزی چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت و مشاوره با کارشناسان ما در آلما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید

6 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا میتونیم به جای استفاده از ارتودنسی ثابت فلزی از ارتونسی متحرک استفاده کنیم؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   این موضوع بستگی به تشخیص دکتر شما دارد برای مشاوره حضوری با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.

 2. سلام وقتتون بخیر
  قیمت ارتودنسی ثابت فلزی چقدر است؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای اطلاع از قیمت ارتودنسی ثابت فلزی با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.

 3. سلام وقتتون بخیر
  ارتودنسی ثابت فلزی چه مزایایی دارد؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای اطلاع از مزایا ارتودنسی ثابت فلزی مقاله آن را مطالعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

درد-دندان-عقل-به-کجا-می-زند

درد دندان عقل به کجا می زند

درد دندان عقل ممکن است به حدی باشد که زندگی شما را مختل کند. شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که درد دندان عقل به کجا می زند و کدام یک نشانه خرابی دندان عقل است؟ درد دندان عقل ممکن است بطور هم زمان چند دندان شما را درگیر کند و همچنین به سایر قسمت های فک و صورت نیز سرایت می کند. شما می توانید برای درمان دندان خود و جراحی و کشیدن دندان عقل به کلینیک دندانپزشکی آلما واقع در غرب تهران محدوده انقلاب مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از سایر خدمات این مرکز و

مشاهده
مینا-دندان

مینا دندان

بسیاری از افراد بر اهمیت روتین دندانپزشکی خود تاکید می کنند، اما تعداد کمی از افراد غیر متخصص می دانند که مینا چیست. به نظر می رسد درک مینای دندان بخش مهمی از سلامت شما است. در این مقاله علائه بر پاسخ به این پرسش روش های مراقبت از مینا دندان نیز بررسی شده است. کلینیک دندانپزشکی آلما واقع در غرب تهران (میدان انقلاب)، یکی از بهترین مراکزی است که شما می توانید برای انجام خدمات ترمیم دندان و سایر درمان دیگر مانند ایمپلنت دندان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. تلفن: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴ مینای دندان چیست

مشاهده
لمینت-متحرک-دندان

لمینت متحرک دندان

 Dental Removable  laminate  یا همان لمینت متحرک دندان، یکی از خدمات زیبایی دهان و دندان در دنیای امروز محسوب می‌شود. این محصول زیبایی که گاهی به آن کامپوزیت متحرک نیز گفته می‌شود، یک کاور یا روکش نازک است که بر روی دندان قرار می‌گیرد. با استفاده از این لمینت به‌نوعی یک پلاک بر روی دندان‌ها قرار گرفته و معایب و ایرادات دندان‌ها را مخفی و ظاهری بهتر و زیباتر به دندان‌ها و لبخند افراد خواهد داد. این ابزار زیبایی یک پلاک متحرک از نوعی پلیمر غیرسمی یا صمغ دندان است که در مراکز و لابراتوارهای مجاز متناسب با شکل و

مشاهده
هزینه ایمپلنت دندان با بیمه

قیمت ایمپلنت دندان با بیمه 1403

هزینه ایمپلنت دندان با بیمه دندانپزشکی 1403 قیمت ایمپلنت دندان با بیمه 1403: دندانپزشکی یکی از خدمات بسیار مهمی است که هر فرد باید برای سلامت دندان خود به آن توجه ویژگی کنند. بیمه، یک راه عالی برای تأمین هزینه های مالی مراقبت‌های پزشکی است. اگر به خدمات دندانپزشکی گسترده‌تری نیاز دارید، باید از بیمه‌های دندانپزشکی برای ایمپلنت و غیره استفاده کنید. این طرح‌ها، گزینه‌ای عالی برای کسانی است که به درمان‌های ترمیمی مانند دندانپزشکی برای ایمپلنت، کانال ریشه، روکش دندان، پروتز و سایر خدمات پرهزینه نیاز دارند.کلینیک دندانپزشکی آلما طرف قرارداد با بسیاری از بیمه ها می باشد از

مشاهده