ارتودنسی ثابت فلزی

در این مقاله خواهید خواند

ارتودنسی ثابت فلزی

ارتودنسی ثابت فلزی با بریس های فلزی

انواع بریس ها

ارتودنسی را می توان با استفاده از دستگاه های مختلف انجام داد. فناوری‌ها و مواد جدیدتر سیستم‌ها و ظاهر دستگاه‌های ارتودنسی را که امروزه برای کودکان و بزرگسالان در دسترس هستند، بهبود بخشیده است.

 

سیم های قوس در اندازه و جنس متفاوت هستند و با پیشرفت درمان تغییر می کنند. انتخاب سیم آرچ بستگی به مرحله درمان و وضعیت خاص شما دارد. هدف دستیابی به حرکات دندان مورد نیاز با استفاده از نیروی سبک تا حد ممکن است.

برای مشاوره و اطلاع از قیمت با کارشناسان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

 

سه قسمت اصلی بریس ها:

بریس ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. یک براکت، یک سیم قوس و یک رابط. براکت یک پایه مربعی است که به سطح هر دندان چسبانده شده است، یک سیم قوس که به براکت ها می پیوندد و در نهایت یک رابط است که سیم آرچ را به براکت ها متصل می کند. می توان از انواع مختلف براکت ها، سیم های قوس دار و کانکتورها استفاده کرد.

 

کانکتور می تواند از موارد زیر ساخته شود:

 

یک حلقه لاستیکی که در رنگ های مختلف موجود است. هدف اصلی از رنگ های مختلف این است که کمی سرگرمی و فردیت را به بریس شما اضافه کنند.

یک بند سیمی نازک. این برای کاهش اصطکاک یا اتصال ایمن تر به براکت استفاده می شود.

می تواند بخشی از براکت باشد. به این براکت‌های «خود بستن» نیز می‌گویند. این بریس‌ها برای مدت طولانی وجود داشته‌اند و در تمرین‌های شلوغ و با حجم بالا بسیار راحت هستند. این براکت شامل یک فلپ است که سیم قوس را به داخل قفل می کند. طراحی به این معنی است که براکت از یک براکت معمولی حجیم تر است. این می تواند باعث مالش بیشتر شود. این ادعا که درمان ارتودنسی با این براکت‌ها سریع‌تر است یا به این معناست که دندان‌های کمتری باید کشیده شود، نادرست است و بر اساس شواهد علمی مستقل خوب نیست.

 

بریس های ثابت

بریس های ثابت توسط متخصص ارتودنسی به دندان های شما متصل می شوند. آنها بهترین کنترل را برای حرکت دادن دندان های شما به ارمغان می آورند و می توانند در داخل یا خارج دندان های شما قرار گیرند.

 

براکت‌هایی که در داخل دندان‌ها قرار می‌گیرند، بریس لینگوال نیز نامیده می‌شوند و نکته مهم این است که کاملاً نامرئی هستند، بنابراین درمان شما می‌تواند راز شما باقی بماند. جدیدترین سیستم بریس زبانی است و واقعاً پیشرفته است.

انواع بریس های ثابت

انواع ارتودنسی ثابت

در دنیای امروز از انواع روش های ارتودنسی ثابت برای مشکلات فک استفاده می شود که انتخاب آن ها به درمان ارتودنتیست بستگی دارد

براکت های فلزی ثابت

بریس های فلزی ثابت از زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفتند، اما امروزه وزن و ساختار سبک تری دارند. این براکت ها دارای براکت های فلزی هستند که روی هر دندان قرار می گیرند و همه آنها با سیم ارتودنسی به هم متصل می شوند و با فشار دادن روی دندان ها باعث حرکت آهسته دندان ها در جای مناسب خود می شوند. سیم ها توسط نوارهای لاستیکی به براکت ها متصل می شوند و این سیم ها در هر دور تعویض می شوند.

بریس های خود تنظیم شونده

این نوع بریس ها از فلز یا سرامیک ساخته می شوند و مزایای زیادی دارند. براکت های خود تنظیم شونده به جای کش از مکانیزم یکپارچه استفاده می کنند.

ارتودنسی ثابت پشت دندان

این نوع بریس برخلاف دو بریس قبلی روی سطح داخلی دندان نصب می شود و قابل مشاهده نیست. این بریس ها مشکلاتی مانند زبان درد، مشکل در صحبت کردن و دسترسی سخت به تمیز کردن را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

بریس های لبیال (خارج)

بریس هایی که در خارج قرار می گیرند، روش سنتی تر است و به آن بریس لبیال نیز گفته می شود. آنها از فلز (فولاد ضد زنگ)، شفاف (سرامیک) یا طلایی رنگ ساخته شده اند. یکی از انواع بریس های لبی، دستگاه، به دلایل نادرست، تمایل به دریافت پوشش نامناسب پرس دارد. این به خانواده بریس‌های لبی تعلق دارد که خود بستن می‌شوند و تنها ادعای صحیح علمی آن این است که سیم را می‌توان چند ثانیه سریع‌تر از بریس‌های غیر خود بستن به دندان چسباند. اگر اطلاعات دقیق تری در مورد این نوع بریس ها می خواهید، کلینیک آلمل می تواند این موضوع را با جزئیات بیشتری توضیح دهد.

 

بریس های فلزی

بریس های فلزی بریس های لبی هستند که از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. آنها متداول ترین نوع دستگاه ارتودنسی به ویژه در کودکان هستند و معمولاً به عنوان “راه قطار” شناخته می شوند. پیشرفت‌های بزرگی در این نوع براکت در طول سال‌ها اتفاق افتاده است که باعث می‌شود براکت کمتر حجیم‌تر و صاف‌تر شود و در نتیجه برای شما راحت‌تر از آنچه در گذشته موجود بود.

رنگ ها

الاستیک های رنگی را می توان به بریس ها اضافه کرد تا سرگرم کننده تر شود.

 

بریس های طلایی

اینها شبیه به بریس های فلزی هستند اما به رنگ طلایی هستند. برخی افراد متوجه می شوند که طلا از نظر زیبایی در دهان بیشتر از رنگ فلز نقره ای است.

پرانتزها را پاک کنید

بریس های شفاف یا رنگ دندان از مواد همرنگ دندان مانند سرامیک ساخته می شوند. این به آنها ظاهری رنگی دندان می دهد. بسیاری از بزرگسالان این نوع بریس را به دلیل زیبایی نسبتاً خوب در مقایسه با بریس های فلزی انتخاب می کنند.

بریس های فلزی ثابت چگونه کار می کنند؟

براکت‌های فلزی ثابت از سیم‌ها و نوارهای الاستیک تشکیل شده‌اند که به براکت‌های فلزی متصل می‌شوند که به هر یک از دندان‌های شما متصل می‌شوند. سیم به تدریج سفت می شود تا نیروی ملایمی ایجاد شود که دندان های شما را در موقعیت صاف تر قرار می دهد.

 

در طول درمان باید هر شش تا ده هفته یکبار به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا پیشرفت خود را بررسی کرده و سیم ها را تنظیم کنید. هنگامی که دندان‌های شما به درستی تراز شده و بریس‌های شما برداشته می‌شوند، نگهدارنده‌های ثابت یا متحرک برای حفظ لبخند جدید به شما داده می‌شود.

 

ارتودنسی ثابت فلزی می‌توانند مشکلات رایج ارتودنسی از مشکلات جزئی زیبایی و اوربایت‌های خفیف تا مسائل شدیدتر مانند شلوغی بیش از حد یا آندربایت عمیق را برط

 

مزایا و معایب ارتودنسی ثابت فلزی چیست؟

مزایا: براکت‌های ثابت به دندان‌های شما متصل می‌شوند، بنابراین لازم نیست نگران بیرون و داخل کردن بریس‌های خود باشید.

بریس‌های فلزی دندان‌های شما را به روشی دقیق و تدریجی حرکت می‌دهند تا نتایج موفقیت‌آمیزی به شما ارائه شود، بنابراین می‌دانید که نتیجه درمانی مورد نظرتان را دریافت خواهید کرد.

بریس های ثابت به دلیل اینکه از فلز ساخته شده اند قوی و بادوام هستند

بریس های فلزی نسبت به راه حل های دیگر مانند درمان اینویزیلاین  و بریس های لینگوال هزینه کمتری دارند

معایب: بریس های فلزی قابل مشاهده ترین نوع بریس هستند و ممکن است گزینه محتاطانه تری را ترجیح دهید

معمولاً افراد تمایل به ترازهای متحرک مانند درمان اینویزیلاین دارند ، زیرا می توانید آنها را برای خوردن، نوشیدن و مسواک زدن بیرون ببرید.

باید مراقب چیزهایی که با بریس های ثابت می خورید باشید، زیرا نمی توانید غذاهای سفت و ترد مانند سیب یا نان خرد شده بخورید. تطبیق با داشتن بریس های ثابت ممکن است زمان ببرد.

جمع بندی

برای اطلاع از قیمت و مشاوره با کارشناسان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس:  025166916624

سوالات متداول

چند نوع ارتودنسی ثابت وجود دارد؟

در دنیای امروز از انواع روش های ارتودنسی ثابت برای مشکلات فک استفاده می شود که انتخاب آن ها به درمان ارتودنتیست بستگی دارد براکت های فلزی ثابت بریس های فلزی ثابت از زمان های قدیم مورد استفاده قرار می گرفتند، اما امروزه وزن و ساختار سبک تری دارند. این براکت ها دارای براکت های فلزی هستند که روی هر دندان قرار می گیرند و همه آنها با سیم ارتودنسی به هم متصل می شوند و با فشار دادن روی دندان ها باعث حرکت آهسته دندان ها در جای مناسب خود می شوند. سیم ها توسط نوارهای لاستیکی به براکت ها متصل می شوند و این سیم ها در هر دور تعویض می شوند. بریس های خود تنظیم شونده این نوع بریس ها از فلز یا سرامیک ساخته می شوند و مزایای زیادی دارند. براکت های خود تنظیم شونده به جای کش از مکانیزم یکپارچه استفاده می کنند. ارتودنسی ثابت پشت دندان این نوع بریس برخلاف دو بریس قبلی روی سطح داخلی دندان نصب می شود و قابل مشاهده نیست. این بریس ها مشکلاتی مانند زبان درد، مشکل در صحبت کردن و دسترسی سخت به تمیز کردن را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

بریس ها از چه قسمت هایی تشکیل شده اند؟

بریس ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. یک براکت، یک سیم قوس و یک رابط. براکت یک پایه مربعی است که به سطح هر دندان چسبانده شده است، یک سیم قوس که به براکت ها می پیوندد و در نهایت یک رابط است که سیم آرچ را به براکت ها متصل می کند. می توان از انواع مختلف براکت ها، سیم های قوس دار و کانکتورها استفاده کرد.

قیمت ارتودنسی ثابت فلزی چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت و مشاوره با کارشناسان ما در آلما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید

6 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا میتونیم به جای استفاده از ارتودنسی ثابت فلزی از ارتونسی متحرک استفاده کنیم؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   این موضوع بستگی به تشخیص دکتر شما دارد برای مشاوره حضوری با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.

 2. سلام وقتتون بخیر
  قیمت ارتودنسی ثابت فلزی چقدر است؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای اطلاع از قیمت ارتودنسی ثابت فلزی با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.

 3. سلام وقتتون بخیر
  ارتودنسی ثابت فلزی چه مزایایی دارد؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای اطلاع از مزایا ارتودنسی ثابت فلزی مقاله آن را مطالعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ارتودنسی ثابت سرامیکی

ارتودنسی ثابت سرامیکی

ارتودنسی ثابت سرامیکی، یکی از تکنیک‌های پیشرفته در علم ارتودنسی است که برای اصلاح و بهبود ترتیب و تنظیم دندان‌ها و فک‌ها به کار می‌رود. در این روش، از اقلام سرامیکی با کیفیت بالا به عنوان براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی استفاده می‌شود که تا حد امکان به دندان‌ها تطابق داده می‌شوند و از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد ارتودنسی سرامیکی این است که این روش تأثیر حداقلی بر روی ظاهر بیمار دارد، زیرا براکت‌ها به رنگ دندان‌ها یا شفافیت نزدیکی دارند و اغلب به سختی تشخیص داده می‌شوند. این امر باعث می‌شود که افراد

مشاهده
ارتودنسی الاینر

ارتودنسی الاینر

ارتودنسی دندان شفاف ارتودنسی الاینر : امروزه افراد بیشتر از گذشته به سلامت دندان ها و زیبایی آنها می پردازند ولی ممکن است شما در مورد انجام ارتودنسی به دلیل درد و ناراحتی که ممکن است ایجاد کند، نگران باشید. بسیاری از مردم در مورد استفاده از بریس های سنتی تردید دارند. پیشرفت در دندانپزشکی و به ویژه ارتودنسی، روش انجام کارها را به شدت تغییر داده است. در حال حاضر افراد بیشتری، به ویژه بزرگسالان، در مقایسه با گذشته، درمان های جدید ارتودنسی را انتخاب می کنند. اگر هنوز به طور قطعی نمیدانید که از کدام روش برای ارتودنسی

مشاهده
بهترین آنتی بیوتیک عفونت دندان

بهترین آنتی بیوتیک عفونت دندان

عفونت دندان آبسه دندان یا همان عفونت دندان یک مشکل شایع است که به دنبال تخریب مینای دندان توسط باکتری‌های موجود در دهان اتفاق میفتد. مینای دندان به دلیل عدم رعایت بهداشت دچار پوسیدگی می‌شود و احتمال عفونت دندان و لثه را بالا می‌برد. در برخی موارد نیز عفونت دندان به دلیل جراحات حاصل از کشیدن دندان یا جراحی‌ها ایجاد می‌شود. در این مقاله با توضیح مختصری درمورد پریودنتال و علت علائم ایجاد آن به بررسی بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان می پردازیم. پزشکان دندانپزشکی آلما با دقت و بررسی تمام نکات مربوط به علت عفونت و شرایط سلامت

مشاهده
جدا شدن کامپوزیت دندان

جدا شدن کامپوزیت دندان

آسیب های کامپوزیت دندان کامپوزیت دندان یک روش درمانی و ترمیمی در دندانپزشکی است. این کار به منظور ترمیم دندان، تغییر رنگ و فرم دندان انجام می شود. کامپوزیت ماده ای خمیری شکل است که از جنس رزین ساخته شده و هم رنگ دندان می باشد. پزشک متخصص این ماده خمیری شکل را روی دندان فرم می دهد و سپس به کمک اشعه ای خاص روی دندان تثبیت می کند. کامپوزیت دارای انواع مختلفی است که شامل ماکروفیل، میکروفیل، هیبریدی و نانو کامپوزیت می شود. کامپوزیت ماکروفیل از ذرات کوچکی ساخته شده است و همین امر سبب شده که استحکام

مشاهده