بیمه البرز

بیمه البرز

کلیه خدمات کلینیک آلما دنتال طرف قرارداد با بیمه البرز است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

پروتز دندان (ثابت و متحرک):

پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان دستکاری است که امکان بازیابی دندان های از دست رفته را با کمک ساختارهای دندانی (پروتز) فراهم می کند. به زبان ساده، اینها دندان مصنوعی هستند.

پروتزهای دندانی به دو دسته متحرک و غیر متحرک تقسیم می شوند. و همچنین گروه دیگری وجود دارد – یک پروتز تا حدی متحرک یا یک پروتز ترکیبی. این شامل هر دو عنصر پروتز متحرک و غیر متحرک است.

پروتز متحرک جزئی زمانی استفاده می شود که قسمت قابل توجهی از دندان ها از بین رفته باشد، به همین دلیل است که نصب پروتز غیر متحرک (پل دندانی) از نظر فیزیکی غیرممکن است: عدم وجود دندان های نگهدارنده در محل از دست دادن که بریج دندانی روی آن قرار گرفته است. می‌تواند به استخوان اجازه نمی‌دهد (حجم و کیفیت آن)، یا مؤلفه مالی نیز می‌تواند تأثیر بگذارد زیرا هزینه پروتز ترکیبی دندان ارزان‌تر از یک پروتز غیر متحرک خواهد بود.

پروتزهای متحرک دندان: انواع

انواع مختلفی از پروتزهای متحرک دندان مدرن وجود دارد:

  • پلاک کامل (پروتز کامل)؛
  • پروتز جزئی؛
  • پروتز قلاب.

پلاک توتال برای شما مناسب است اگر کل دندان را به طور کامل از دست داده باشید. از یک قسمت پایه (می تواند از نایلون، پلاستیک یا پلاستیک فلزی ساخته شود) و همچنین دندانه هایی که در بالای آن قرار دارند تشکیل شده است.
چنین پروتزی به دلیل ساکشن ثابت می شود. این تسکین لثه را به طور کامل بازتولید می کند، بنابراین یک پروتز متحرک دندان به نوعی به آن می چسبد. همچنین، پس از مدتی که فیکساسیون شروع به ضعیف شدن کرد، ممکن است به کرم ثابت کننده دندان مصنوعی نیاز باشد.

پروتز جزئی دندان برای کسانی در نظر گرفته شده است که هنوز بخشی از دندان هایشان باقی مانده است. دارای گیره های فلزی (قلاب) است که روی دندان خود قرار می گیرد.

پروتزهای دندانی کلاسپ شاید یکی از راحت ترین پروتزهای دندانی متحرک باشد. پروتز کلاسپ دو قسمت از پروتز است که توسط یک قوس فلزی نازک به هم متصل شده اند که به خوبی در برابر مخاط قرار می گیرد. پروتزهای دندانی گیره در استفاده روزمره بسیار راحت هستند، علیرغم این واقعیت که بسیار حجیم به نظر می رسند، اما فضای بسیار کمتری را اشغال می کنند.

عصب کشی دندان

پروتزهای دندان غیر متحرک: انواع

پروتزهای غیر متحرک نیز چندین نوع پروتز دارند:

  • پل های مصنوعی؛
  • تاج دندان؛
  • پروتز ایمپلنت

بریج دندان اغلب زمانی استفاده می شود که بیمار یک یا چند دندان پشت سر هم نداشته باشد، اما این فاصله ها باید بین دو اباتمنت باشد. بدین ترتیب دندان های مجاور تیز می شوند و یک بریج پروتزی کوچک (3-4 دندان) ساخته می شود که سپس بالای دندان ها دور لبه ها چرخانده و ثابت می شود.

روکش های دندانی نیز در دسته پروتزهای ثابت دندان قرار می گیرند. در این مقاله می‌توانید درباره انواع روکش‌های دندان و تفاوت‌های آن‌ها بیشتر بخوانید .

پروتزهای دندانی روی ایمپلنت قابل اعتمادتر بوده و طبیعی به نظر می رسند. در صورت از دست دادن می توانید به عنوان یک ایمپلنت دندان قرار دهید و اگر مثلاً دو یا سه دندان آخر ندارید، با تکیه گاه روی ایمپلنت ها پل دندانی بسازید.

پروتزهای متحرک جزئی دندان (ترکیبی)

در برخی موارد، به عنوان مثال، زمانی که دندان های جانبی وجود ندارد و دندان های جلو وجود دارد، می توانید پروتز دندانی جزئی قرار دهید، اما آن را تا حدی غیرقابل جابجایی کنید. این اتفاق می افتد: دندان های همسایه آسیاب می شوند و یک پل قرار می گیرند، دندان های باقی مانده به یک ساختار جامد متصل می شوند که دارای پیوست های ویژه اضافی است. به همین دلیل هیچ قلابی روی پروتز متحرک وجود ندارد و ظاهر زیبایی بهبود می یابد.

جراحی لثه

کامپوزیت

جراحی بیماری های لثه

ایمپلنت دندان

لمینیت

افزایش طول تاج

پیوند لثه

فرنکتومی

ارتودنسی ثابت و متحرک

درمان ریشه

ترمیم

جرم گیری

جراحی و کشیدن دندان

پروتز دندان (ثابت و متحرک) بیمه البرز، جراحی بیماری های لثه، پیوند لثه

4.4/5 - (16 امتیاز)