عصب کشی کودکان

در این مقاله خواهید خواند

عصب کشی کودکان

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین مشکلات دندانی در کودکان است. پوسیدگی دندان در واقع یک حفره در ناحیه آسیب دیده دندان است که ممکن است به عصب کشی در کودکان منجر شود.

آنها می توانند در دندان های شیری یا شیری کودک شما رشد کنند ، ممکن است از آن را نادیده بگیرید چون کودک شما در نهایت این دندان ها را از دست خواهد داد! پس چه اهمیتی دارد؟ اما شما نباید پوسیدگی را نادیده بگیرید.

در اینجا آنچه شما باید در مورد پوسیدگی دندان در کودکان بدانید، از جمله علل رایج، گزینه های درمانی و نکات پیشگیری آورده شده است.

عصب کشی کودکان

چه چیزی باعث ایجاد حفره در کودکان می شود؟

حفره ها زمانی ایجاد می شوند که تجمع پلاک دندانی مینای دندان را می خورد و باعث ایجاد سوراخ می شود. پلاک یک ماده چسبنده است که دندان ها را می پوشاند و زمانی که باکتری های موجود در دهان با غذا، اسید و بزاق ترکیب می شوند، ایجاد می شود.

از آنجایی که مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن می تواند از تجمع پلاک جلوگیری کند، حفره ها اغلب زمانی ایجاد می شوند که کودکان به درستی دندان های خود را مسواک نمی زنند.

کودکان باید حداقل 2 دقیقه دو بار در روز دندان های خود را مسواک بزنند. با این حال، برخی از کودکان فقط یک بار در روز مسواک می زنند. یا بدتر از آن، مسواک زدن را به طور کامل فراموش می کنند.

بچه ها تا حدود 6 سالگی نمی توانند خودشان به خوبی مسواک بزنند. مهم است که یک بزرگسال برای یک کودک مسواک بزند، یا بر مسواک زدن او نظارت کند، تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شود که بتواند یک کار کامل را انجام دهد.

همچنین برخی از کودکان نخ دندان نمی کشند و یا نخ دندان را اشتباه می کشند. هنگامی که پلاک و ذرات غذا از بین دندان ها پاک نمی شوند، حفره ها نیز می توانند ایجاد شوند. نخ دندان کشیدن می تواند برای بچه ها بسیار سخت باشد، بنابراین والدین باید در این مرحله مهم کمک کنند.

همچنین به یاد داشته باشید که بهداشت خوب دندان شامل معاینات منظم دندانپزشکی است. همانطور که بزرگسالان هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه می کنند، شما نیز باید برای کودکان خود وقت دندانپزشکی بگیرید.

از آنجایی که دندان‌های شیری معمولاً در حدود 6 ماهگی رویش می‌آورند، اولین ویزیت دندان‌پزشکی کودکتان را مدت کوتاهی پس از نمایان شدن اولین دندان او برنامه‌ریزی کنید.

اما، البته، بهداشت نامناسب دندان تنها دلیل ایجاد پوسیدگی نیست – رژیم غذایی نیز در این مورد نقش دارد. بنابراین اگر کودک شما مقدار زیادی غذاهای شیرین، شیرین یا حتی نشاسته‌ای که کربوهیدرات بالایی دارند (بستنی، کیک، آب نبات، کراکر، چیپس و غیره) بخورد، خطر پوسیدگی دندان بیشتر است.

و اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، برخی از افراد ممکن است به دلیل نرمی مینای دندان از نظر ژنتیکی مستعد پوسیدگی باشند.

اگر کودک شما پوسیدگی دارد چه باید کرد؟

پوسیدگی دندان همیشه باعث درد نمی شود، بنابراین تشخیص پوسیدگی در کودک شما می تواند دشوار باشد. علائمی که حفره احتمالی را نشان می دهد عبارتند از:

 • لکه های تیره روی دندان
 • لکه های سفید روی دندان
 • گریه یا بی قراری
 • حساسیت به غذاها یا نوشیدنی های سرد
 • تورم دهان
 • اجتناب از غذا
 • بی حالی

اگر به وجود پوسیدگی مشکوک هستید، با دندانپزشک اطفال قرار ملاقات بگذارید. آنها می توانند دندان های کودک شما را از نظر علائم پوسیدگی بررسی کنند و سپس درمان را بر اساس میزان پوسیدگی دندان توصیه کنند که منجر به عصب کشی کودکان شما نشود.

قیمت عصب کشی کودکان

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حضوری با کارشناسان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

پوسیدگی در کودکان چگونه درمان می شود؟

پرکردن دندان برای کودکان نوپا و کودکانی که یک یا چند حفره دارند رایج است . پر کردن می تواند روی دندان های دائمی و همچنین روی دندان های شیری انجام شود.

در طول عمل، دندانپزشک پوسیدگی دندان را برمی داردیا عصب کشی را برمیدارد  و سپس سوراخ را با یک کامپوزیت سفید یا ماده فلزی پر می کند. پر کردن حفره‌ای که روی دندان شیری ایجاد می‌شود می‌تواند باعث حفظ دندان شود.

حفظ دندان بسیار مهم است زیرا از دست دادن زودرس دندان های شیری می تواند باعث در آمدن نامناسب دندان دائمی شود. دندان های شیری به جویدن و صحبت کردن کودک شما نیز کمک می کنند. دندانپزشکان برای کودکان و کودکان نوپا، گاهی اوقات در سنین ۱ یا ۲ سالگی، پر کردن دندان را انجام می دهند.

در موارد پوسیدگی شدید دندان، دندانپزشک شما ممکن است یک روکش دندان را توصیه کند که معمولاً به رنگ نقره ای است.

گاهی اوقات اگر دندان به شدت آسیب دیده یا عفونت داشته باشد، ممکن است نیاز به کشیدن دندان شیری داشته باشد. اگر دندانپزشک شما دندان را بکشد، شکاف را با نگهدارنده فضای باز نگه می دارد که به رشد مناسب دندان های دائمی کمک می کند.

البته، نشستن کودکان خردسال برای یک عمل دندانپزشکی، حداقل، کمی سخت باشد که برخی از دندانپزشکان از اکسید نیتروژن یا گاز خنده برای کمک به آرامش کودکان در طول عمل استفاده می کنند.

دندانپزشکان هنوز مجبورند برای بی حس کردن لثه های خود تزریق کنند، اما گاز خنده معمولاً این کار را بسیار آسان می کند. دندانپزشک شما همچنین می تواند کودک شما را قبل از عمل به صورت خوراکی آرام کند.

اگر کودک شما پوسیدگی های متعددی دارد، دندانپزشک شما ممکن است به شما توصیه کند که چندین بار مراجعه کنید. در حالی که این برای شما به معنای رفت و آمد بیشتر است، اما می تواند کودک شما را راحت کند، زیرا او مجبور نیست برای مدت طولانی روی صندلی دندانپزشکی بنشیند.

درمان حفره دندان بستگی به شدت پوسیدگی دارد که اگر شدت پیدا کند منجر به عصب کشی در کودکان می شود

پرکننده ها و تاج ها

دندانپزشک ممکن است از یک پرکننده برای ترمیم سوراخ در دندان شما استفاده کند. پرکننده ها را می توان از مواد مختلفی از جمله آمالگام (فلز) یا کامپوزیت (رزین) ساخت. در حین پر کردن، دندانپزشک بخش پوسیده دندان شما را با استفاده از مته برمی دارد و سوراخ را با مواد پر می کند. در صورتی که نیاز به برداشتن مقدار زیادی از دندان شما باشد از روکش استفاده می شود. تاج ها به صورت سفارشی از فلز یا چینی ساخته می شوند. آنها معمولا تمام سطح بالایی دندان شما را می پوشانند.

کانال های ریشه و استخراج

اگر پوسیدگی به داخل دندان شما برسد، ممکن است عصب کشی یا کانال ریشه لازم باشد. عصب کشی کودکان یا بزرگسال  شامل برداشتن عصب آسیب دیده دندان شما و جایگزینی آن با پر کردن است. برخلاف تصور رایج، کانال های ریشه دردناک تر از پر کردن معمولی نیستند.

اگر دندان شما قابل ترمیم نباشد، دندانپزشک شما کشیدن یا کشیدن دندان را انجام می دهد. در صورت تمایل، دندانپزشک شما می تواند دندان شما را با جراحی خارج کرده و آن را با دندان کاذب جایگزین کند.

فلوراید

فلوراید یک ماده معدنی طبیعی است که می تواند مینای دندان شما را تقویت کند. دندان های شما را در برابر پوسیدگی ناشی از اسیدها و باکتری ها مقاوم تر می کند. فلوراید تراپی همچنین می تواند علائم اولیه پوسیدگی دندان را معکوس کند.

برای جلوگیری از تشکیل حفره ها چه کاری می توانم انجام دهم؟

مراقبت خوب از دندان ها بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی و مانع از عصب کشی کودکان است. معاینات منظم دندانپزشکی نیز ضروری است. نکات زیر را برای بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از پوسیدگی رعایت کنید:

 • از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید می تواند پوسیدگی دندان را متوقف کرده و حتی آن را معکوس کند و آن را به سلاحی قدرتمند در مبارزه با پوسیدگی دندان تبدیل کند.
 • حداقل دو بار در روز، یک بار در صبح و یک بار قبل از خواب، دندان های خود را مسواک بزنید. اگر می توانید بعد از غذا نیز مسواک بزنید.
 • روزانه بین دندان های خود نخ دندان بکشید تا ذرات غذا از بین برود و از ایجاد پلاک جلوگیری کنید.
 • به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • از دندانپزشک خود بپرسید که آیا می توانید از سیلانت های دندانی بهره مند شوید. سیلانت دندان یک ماده پلاستیکی است که به سطح جویدنی دندان ها، معمولاً دندان های عقبی اضافه می شود. این ماده برای جلوگیری از پوسیدگی دندان، حفره ها و شیارها را پر می کند.
 • از خوردن تنقلات مکرر خودداری کنید و مقدار غذاهای شیرین و چسبناکی که می خورید را محدود کنید. خوردن میان وعده می تواند منبع تقریباً ثابتی از پوسیدگی دندان ایجاد کند. مواد غذایی و نوشیدنی های قندی، گازدار نیز می توانند به مینای دندان آسیب برسانند.
 • اگر از میان وعده استفاده می کنید، پس از آن دهان خود را با یک نوشیدنی بدون شیرینی بشویید تا ذرات غذا و باکتری ها را از دهانتان پاک کنید.

سوالات متداول

چه چیزی باعث ایجاد حفره در کودکان می شود؟

حفره ها زمانی ایجاد می شوند که تجمع پلاک دندانی مینای دندان را می خورد و باعث ایجاد سوراخ می شود. پلاک یک ماده چسبنده است که دندان ها را می پوشاند و زمانی که باکتری های موجود در دهان با غذا، اسید و بزاق ترکیب می شوند، ایجاد می شود.

اگر کودک شما پوسیدگی دارد چه باید کرد؟

پوسیدگی دندان همیشه باعث درد نمی شود، بنابراین تشخیص پوسیدگی در کودک شما می تواند دشوار باشد. علائمی که حفره احتمالی را نشان می دهد عبارتند از: لکه های تیره روی دندان لکه های سفید روی دندان گریه یا بی قراری حساسیت به غذاها یا نوشیدنی های سرد تورم دهان اجتناب از غذا بی حالی

برای جلوگیری از تشکیل حفره ها چه کاری می توانم انجام دهم؟

مراقبت خوب از دندان ها بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی و مانع از عصب کشی کودکان است. معاینات منظم دندانپزشکی نیز ضروری است. نکات زیر را برای بهداشت دهان و دندان برای جلوگیری از پوسیدگی رعایت کنید: از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. فلوراید می تواند پوسیدگی دندان را متوقف کرده و حتی آن را معکوس کند و آن را به سلاحی قدرتمند در مبارزه با پوسیدگی دندان تبدیل کند. حداقل دو بار در روز، یک بار در صبح و یک بار قبل از خواب، دندان های خود را مسواک بزنید. اگر می توانید بعد از غذا نیز مسواک بزنید. روزانه بین دندان های خود نخ دندان بکشید تا ذرات غذا از بین برود و از ایجاد پلاک جلوگیری کنید.

به این مطلب امتیاز دهید

4 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا عصب کشی برای کودکان درد دارد؟

  1. سلام وقتتون بخیر
   خیر بعد از استفاده از دارو بی حسی کودک دیگه هیچ دردی را احساس نمیکند برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.

 2. سلام وقتتون بخیر
  هزینه عصب کشی برای کودکان چقدر میشود؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای اطلاع از قیمتعصب کشی برای کودکان با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.
   شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ترمیم تاج دندان

ترمیم تاج دندان

آیا تا به حال فکر کرده اید که ترمیم تاج دندان چیست؟ اگر دندان ترک خورده یا شکسته یا اگر دندان شما سایش و پارگی زیاد داشته باشد، یکی از گزینه‌های ترمیم دندان‌هایتان است. یک تاج از پرسلن و آلیاژ فلز ساخته شده است که آنها را بسیار محکم و بادوام می کند. این یک گزینه درمانی رایج است که توسط اکثر دندانپزشکان ارائه می شود. ترمیم تاج دندان زمانی است که دندانپزشک یک دندان مصنوعی را روی دندان طبیعی شما قرار می دهد تا از آن محافظت کند یا آن را بپوشاند. این کار را می توان به دلایل

مشاهده
فیشور سیلانت تراپی

فیشور سیلانت تراپی چیست؟

فیشور سیلانت تراپی فیشور سیلانت تراپی که با عنوان‌های شیار پوشی دندان یا شیاربندی دندان نیز از آن یاد می‌شود، روشی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها است. افرادی که دندان‌های آن‌ها دارای شیارهای ریز و عمیق است، یکی از بهترین راه‌های درمانی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها استفاده از روش فیشور سیلانت است. کلینیک دندانپزشکی آلما یکی از بهترین‌ها در زمینه اجرای فیشور سیلنت است. در این مقاله با ما همراه باشید.   فیشور سیلنت تراپی دندان‌ها عضو مهمی در بدن هستند که باید به‌سلامتی آن‌ها اهمیت داد. خوردن و آشامیدن مواد غذایی مختلف می‌تواند همراه با ایجاد چسبندگی بر

مشاهده
ترمیم آمالگام دندان

ترمیم آمالگام دندان

ترمیم آمالگام دندان به چه صورت است؟ دندان‌ها یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اعضای دهان در زیبایی لبخند هستند. اعضایی که رسیدگی به آن‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است و می‌تواند تاثیر به سزایی در زیبایی و سلامت فرد داشته باشد. راه‌های بسیاری برای ترمیم دندان‌ها و رسیدگی به آن‌ها وجود دارد که استفاده از آمالگام یکی از آن‌ها است. آمالگام یکی از موادی است که پس از ترمیم دندان برای پر کردن دندان استفاده می‌شود. ماده‌ای نقره‌ای رنگ که پس ز خالی کردن دندان و عصب کشی دندان را با آن پر می‌کنند. در ادامه این مقاله به بیان

مشاهده
جراحی دندان

جراحی دندان چگونه است؟

جراحی دندان چگونه انجام می‌شود؟ سلامت دهان و دندان همواره باید برای اشخاص اهمیت داشته باشد. ما انسان‌ها به صورت روزمره کارهایی را انجام می‌دهیم تا در نهایت دندان‌هایی سالم و با کمترین اشکال را در دهانمان داشته باشیم و گاهی لازم است برای بهبود وضعیت دندان‌هایمان به جراحی دندان روی بیاوریم. این در حالی است که شاید افراد زیادی از انجام این کار غافل شوند و به دنبال تمیز و سالم بودن دندان‌های خود نباشند. سالم بودن دندان‌ها علاوه بر این که برای ما زیبایی به همراه دارد، می‌تواند باعث شود که ما کارهای مختلفی همچون جویدن را در

مشاهده