کامپوزیت دندان بدون تراش

در این مقاله خواهید خواند

کامپوزیت دندان بدون تراش

کامپوزیت دندان بدون تراش

یکی از روش‌های لمینت دندان‌ها به جای لمینت‌های سرامیکی بدون تراش و با هزینه‌ای مناسب انجام می‌شود کامپوزیت دندان بدون تراش که روشی ترمیم برای سطح دندان‌ها به وسیله مواد پرکننده مدرن است را می‌توان نام برد. کامپوزیت‌های ونیر لایه‌های بسیار نازک از مواد رنگ دندان که با ضخامت بسیار کم بر روی سطح دندان‌ها جهت رفع لکه‌ها و زردی و ترک خوردگی دندان‌ها و یا از بین بردن شکل بد و فرم کج دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همان‌طور که از نام این لمینت‌ها مشخص است بدون تراشیدن دندان‌ها می‌توان ونیر کامپوزیت‌های هم رنگ با رنگ دندان که به حالت شفاف هستند بر روی سطح دندان‌ها قرار داد. در ادامه مقاله به بررسی دوام ماندگاری این نوع از ونیر کامپوزیت‌ها و ضخامت آن‌ها و یا روش نصب آن‌ها می‌پردازیم.

ونیر کامپوزیت دندان بدون تراش چیست؟

ونیر کامپوزیت‌های دندان بدون تراش برای به کارگیری به جای لمینت سرامیکی و یا سایر کامپوزیت‌ها بدون هیچ فشاری بر روی دندان بیمار استفاده می‌شود. این نوع از کامپوزیت‌ها از طریق لایه‌های نازک روکش به نام lumineer قابل اجرا بوده و نیازی به آماده سازی اولیه دندان ندارند. علاوه بر قرارگیری راحت این نوع از لمینت‌ها بر روی دندان نیازی به اصلاح و ترمیم ندارند. ظرافت , ماندگاری و دوام لایه‌های روکش لومینیر به تراش دندان و یا عدم تراش دندان‌ها بستگی دارد.

شما می توانید جهت هرگونه سوال درباره کامپوزیت دندان و اطلاع از قیمت کامپوزیت دندان با کارشناسان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید 02166916624

 

 کامپوزیت دندان بدون تراش
کامپوزیت دندان بدون تراش

ونیر کامپوزیت لومینیر

لومینیرز نام تجاری از ونیر دندانی با انواع ساختار  که با تکنیک‌های مختلف برای اتصال طراحی خواهند شد و موجب قوی‌تر شدن ونیر خواهد شد. ونیر کامپوزیت‌های سنتی ضخامت حدودی 0.5 میلی‌متری داشته در حالی که ضخامت لومینیر کامپوزیت‌ها 0.3 میلی‌متر است. زیبایی و استحکام این نوع از کامپوزیت‌ها موجب محبوبیت آن‌ها شده است و علاوه بر آن بدون درد و خون‌ریزی و حتی تراش سطح بیرونی دندان‌ها قابل اجرا هستند. در مقایسه با سایر روکش‌های دندانی این نوع از روکش‌ها نازک‌تر بوده اما در پایان کار حجیم به نظر می‌رسند. طول عمر این نوع از روکش‌ها به میزان مراقب فرد و مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بستگی دارد.

همانند سایر روکش‌های دندان ونیرهای لومینیر برای پوشاندن دندان‌های خردشده و یا ترک خورده , از بین بردن فاصله میان دندان‌ها و بهبود نامتوازن بودن فرم دندان‌ها از این ونیرهای مقاوم استفاده می‌شود.

مزایای کامپوزیت بدون تراش

این نوع از کامپوزیت‌ها از بی‌ضررترین روکش‌های دندان هستندکه به راحتی بر روی دندان می‌چسبند و لایه‌ای محافظتی بسیار قوی و مقاوم در مقابل آسیب‌ها و آلودگی‌ها ایجاد می‌کنند. روکش‌های سنتی به دلیل ایجاد حفره‌ها و برآمدگی های بر روی مینای دندان ممکن است چسبندگی روکش به درستی انجام نشود و به همین دلی از دندان به خوبی محافظت نشود.

عدم حساسیت این روکش‌ها بر روی دندان‌ها از جمله مزایای استفاده از این کامپوزیت‌ها می‌باشد. مدت زمان قرارگیری این نوع از کامپوزیت‌ها بر روی دندان بسیار سریع و ساده بوده که در یک جلسه قابل اجرا خواهد بود. درمان موقتی که در روکش‌های قدیمی برای کاهش حساسیت دندان به مدت یک هفته  انجام می‌شود در این ونیرهای جدید نیازی به درمان موقتی نیست.

سایر مزایا کامپوزیت دندان 

قابلیت ترمیم در صورت شکسته شدن و یا ترک خوردن ونیر

تقویت ساختار دندان‌ها

بدون نیاز به بی‌حسی

فرایند نصب سریع و راحت

ماندگاری مناسب

بدون نیاز به نصب ونیر کامپوزیت موقت

 

ونیر کامپوزیت بدون تراش
ونیر کامپوزیت بدون تراش

معایب این نوع از کامپوزیت‌ها

به مرور زمان ممکن است تغییر رنگ دهد و دچار سایش شود.

ممکن است موجب التهاب لثه به دلیل تجمع پلاک‌های دندانی شود.

طول کمر کمتری نسبت له ونیرهای معمولی دارد.

به دلیل داشتن رنگی ثابت ممکن است لکه دار شود.

در مقایسه با سایر ونیرها شکننده هستند و به دلیل نازکی مناسب دندان بشدت آسیب دیده نیستند.

 رنگ کامپوزیت دندان بدون تراش

بعد از درمان تاحدی رنگ سفید و گچی این روکش‌ها پس از چند روز شفاف‌تر و طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. در هنگام انتخاب رنگ کامپوزیت نمونه رنگ‌هایی که دندانپزشک بر روی دندان شما تست می‌کند ممکن است سفیدی به چشم نیاید اما در زمان اتمام سفیدی آن بیشتر نمایان خواهد شد.

انتخاب رنگ سفید برای دندان‌ها درشت و بیرون زده و یا دندا‌های نامرتب توصیه نمی‌شود . باتوجه به نکات گفته شده درهنگام انتخاب رنگ روکش توجه داشته باشید که تغییر رنگ ونیر پس از درمان امکان‌پذیر نبوده تا زمانی که تعویض شوند.

ضخامت ونیر کامپوزیت دندان

لمینت ها بسیار نازک و ظریف هستند و قطر آن‌ها بین 0.35 الی 1 میلی متر بوده که این روکش‌ها از نظر ضخامت با لنزهای تماسی هم ضخامت هستند. این لمینت‌ها نصف روکش‌های سرامیکی قدیمی ضخامت دارند. ضخامت ونیرکامپوزیت‌های قدیمی در حدود 2 الی 3 میلی متر می‌باشند. ضخامت این نوع از روکش‌ها زمانی که برروی دندان قرار می‌گیرند حاﺋز اهمیت می‌باشند.

قیمت کامپوزیت دندان بدون تراش

هزینه این این نوع از روکش‌های دندانی با توجه به ماندگاری بالایی نوع کامپوزیت انتخابی , تعداد واحدهای مورد استفاده برای دندان و میزان تجربه دندانپزشک بستگی دارد. شما می‌توانید جهت انجام این نوع روش درمانی بر روی دندان‌های خود و اطلاع از قیمت کامپوزیت دندان بدون تراش از طریق شماره با کلینیک آلما در تماس باشید.

سوالات متداول

تراشیدن دندان باعث بروز چه مشکلی می‌شود؟

پاسخ : یکی از مهم ترین معایبی که در طی تراشیدن دندان برای فرد ایجاد می‌شود افزایش احتمال عفونت و کم شدن پشتیبانی لثه و همچنین از دست دادن بافت سالم دندان می‌باشد.

ونیر کامپوزیت معمولی گران هستند یا ونیرهای بدون تراش؟

پاسخ : ونیرهای بدون تراش معمولا با هزینه کمتری نصب خواهند شد چراکه نیازی به تراشیدن دندان نمی‌باشد. با تپجه به حذف شدن هزینه لابراتوری کل پروسه در مطب انجام خواهد شد.

در چه صورت کامتوزیت می‌تواند منجربه ایجاد بوی بد در دهان شود؟

پاسخ : در صورتی که درزی میان کامپوزیت‌ها ایجاد شود و به خوبی نصب آن انجام نشود همچنین عدم رعایت بهداشت دهان و دندان موجب ایجاد بوی بد دردهان خواهد شد.

5/5 - (2 امتیاز)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ارتودنسی ثابت سرامیکی

ارتودنسی ثابت سرامیکی

ارتودنسی ثابت سرامیکی، یکی از تکنیک‌های پیشرفته در علم ارتودنسی است که برای اصلاح و بهبود ترتیب و تنظیم دندان‌ها و فک‌ها به کار می‌رود. در این روش، از اقلام سرامیکی با کیفیت بالا به عنوان براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی استفاده می‌شود که تا حد امکان به دندان‌ها تطابق داده می‌شوند و از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد ارتودنسی سرامیکی این است که این روش تأثیر حداقلی بر روی ظاهر بیمار دارد، زیرا براکت‌ها به رنگ دندان‌ها یا شفافیت نزدیکی دارند و اغلب به سختی تشخیص داده می‌شوند. این امر باعث می‌شود که افراد

مشاهده
ارتودنسی الاینر

ارتودنسی الاینر

ارتودنسی دندان شفاف ارتودنسی الاینر : امروزه افراد بیشتر از گذشته به سلامت دندان ها و زیبایی آنها می پردازند ولی ممکن است شما در مورد انجام ارتودنسی به دلیل درد و ناراحتی که ممکن است ایجاد کند، نگران باشید. بسیاری از مردم در مورد استفاده از بریس های سنتی تردید دارند. پیشرفت در دندانپزشکی و به ویژه ارتودنسی، روش انجام کارها را به شدت تغییر داده است. در حال حاضر افراد بیشتری، به ویژه بزرگسالان، در مقایسه با گذشته، درمان های جدید ارتودنسی را انتخاب می کنند. اگر هنوز به طور قطعی نمیدانید که از کدام روش برای ارتودنسی

مشاهده
بهترین آنتی بیوتیک عفونت دندان

بهترین آنتی بیوتیک عفونت دندان

عفونت دندان آبسه دندان یا همان عفونت دندان یک مشکل شایع است که به دنبال تخریب مینای دندان توسط باکتری‌های موجود در دهان اتفاق میفتد. مینای دندان به دلیل عدم رعایت بهداشت دچار پوسیدگی می‌شود و احتمال عفونت دندان و لثه را بالا می‌برد. در برخی موارد نیز عفونت دندان به دلیل جراحات حاصل از کشیدن دندان یا جراحی‌ها ایجاد می‌شود. در این مقاله با توضیح مختصری درمورد پریودنتال و علت علائم ایجاد آن به بررسی بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان می پردازیم. پزشکان دندانپزشکی آلما با دقت و بررسی تمام نکات مربوط به علت عفونت و شرایط سلامت

مشاهده
جدا شدن کامپوزیت دندان

جدا شدن کامپوزیت دندان

آسیب های کامپوزیت دندان کامپوزیت دندان یک روش درمانی و ترمیمی در دندانپزشکی است. این کار به منظور ترمیم دندان، تغییر رنگ و فرم دندان انجام می شود. کامپوزیت ماده ای خمیری شکل است که از جنس رزین ساخته شده و هم رنگ دندان می باشد. پزشک متخصص این ماده خمیری شکل را روی دندان فرم می دهد و سپس به کمک اشعه ای خاص روی دندان تثبیت می کند. کامپوزیت دارای انواع مختلفی است که شامل ماکروفیل، میکروفیل، هیبریدی و نانو کامپوزیت می شود. کامپوزیت ماکروفیل از ذرات کوچکی ساخته شده است و همین امر سبب شده که استحکام

مشاهده