کامپوزیت دندان

در این مقاله خواهید خواند

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از متداول ترین روش های ترمیم و اصلاح لبخند کامپوزیت دندان ها می باشد. هنگام صحبت کردن، غذا خوردن یا لبخند زدن افراد اولین چیزی که توجه سایر افراد را جلب میکند دندان ها است. دندان های زرد و پوسیده علاوه بر تاثیر منفی گذاشتن بر زیبایی چهره شما باعث ایجاد بوی بد در دهان نیز می شود.

برای درست کردن یا ترمیم دندان هایتان، مخصوصا دندان های جلویی به شما پیشنهاد می شود به جای استفاده از روش های قدیمی که فقط در بحث درمتن کاربرد داشتند از روش های جدید استفاده کنید که علاوه بر کاربرد درمانی، در زیبایی نیز کاربرد دارند.

یکی از این روش های جدید که دارای هر دو کاربرد درمانی و زیبایی می باشد کامپوزیت دندان است.

کامپوزیت انواع مختلفی دارد که همه آنها از جنس خمیر اند که بعد از فرم گرفتن روی دندان های شما توسط نور مخصوص آبی خشک و تثبیت می شود.

لازم به ذکر است اگر برای درمان یا زیبایی دندان های خود انجام کامپوزیت دندان را انتخاب کرده اید نیازی نیست زمان زیادی درگیر رفت و آمد های متعدد به مطلب دندانپزشکی باشید زیرا تمامی کارهای نصب  و ترمیم کامپوزیت دندان شما تنها در یک جلسه صورت می گیرد. برای اطلاع بیشتر از نحوی قیمت کامپوزیت دندان با این شماره تماس بگیرید. 02166916624

 

کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان

بررسی انواع مدل های کامپوزیت:

کامپوزیت ماکروفیل:

کامپوزیت ماکروفیل جز اولین کامپوزیت ارائه شده در بین سایر کامپوزیت ها می باشد. یکی از عواملی که باعث محبوبیت این نوع کامپوزیت در میان طرفداران آن می شود این است که کامپوزیت ماکروفیل دارای مقاومت و استحکام بالایی است.

اندازه ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت ماکروفیل حدود 5 الی 10 میکرومتر است که همین باعثی سنگینی این نوع کامپوزیت ها و ایجاد ویژگی تحمل فشار بالا در آنهاست.

از طرفی اندازه ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت ماکروفیل باعث شده تا آنها ظاهری خشن داشته باشند و به علت وجود فاصه زیاد در بین این ذرات تشکیل دهنده به راحتی تغییر رنگ دهند.

کامپوزیت میکروفیل:

کامپوزیت میکروفیل یکی از بهترین انواع کامپوزیت های ارائه شده تا کنون است. از آنجایی که اندازه ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت میکروفیل ریزتر است ظاهر این کامپوزیت بسیار طبیعی و کاملا شبیه به دندان های طبیعی است.

از طرفی کوچک بودن اندازه ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت میکروفیل باعث سبکی این نوع کامپوزیت شده و همین ویژگی آن باعث شده تا تحمل فشار کامپوزیت میکروفیل تا حدی پایین بیاید.

کامپوزیت هیبریدی:

مواد تشکیل دهنده کامپوزیت هیبریدی ترکیبی از  فیبر های چند لایه و مواد زمینه ایی گوناگون است. به علت به کار گیری فیبرهای چند لایه در ساخت این نوع کامپوزیت، کامپوزیت هیبریدی عملکرد بهتری نسبت به کامپوزیت های تک فیبر دارد.

اندازه ذرات تشکیل دهنده این نوع کامپوزیت در مقایسه با سایر کامپوزیت ها ریز تر است و تونایی پرکردن سطح دندان در کامپوزیت هیبریدی نسبت به سایر کامپوزیت ها بیشتر است.

از مزایا منحصر به فرد کامپوزیت هیبریدی می توان به رنگ طبیعی تر و نزدیک تر آن به دندان طبیعی، تثبیت دندان های لق، قدرت چسبدگی بیشتر و قدرت پرکنندگی بیشتر اشاره کرد.

کامپوزیت بولک:

کامپوزیت بولک یکی دیگر از انواع مدل های کامپوزیت است که از ویژگی های خاص آن می توان به این اشاره کرد که مانع تجمع ذرات غذایی بین فضای های کوچک بین ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت و فضای خالی احتمالی بین کامپوزیت و دندان می شود.

از طرف دیگر یکی از معایب کامپوزیت بولک این است از استحکام و مقاومت پایینی برخوردار است.

قیمت کامپوزیت چقدر است؟

معیار اصلی برای محاسبه قیمت کامپوزیت تعداد واحد های کامپوزیت اتنخابی شما برای نصب است. هر چه تعدادهای واحدها بیشتری در نظر داشته باشید به طبع باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

علاوه بر آن نوع کامپوزیت مد نظر شما، تعرفه نصب کامپوزیت در سال جاری و …. از عواملی هستند که می توانند بر هزینه پرداختی شما اثر بگذارند.

برای اطلاع از تعرفه انجام خدمات کامپوزیت با شماره 02166916624 در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید تا متخصصین ما به بهترین شکل شما را راهنمایی کنند.

مزایا کامپوزیت دندان

پر کردن فاصله میان دندان ها:

فاصله میان دندان ها، به ویژه دندان های جلویی می تواند یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی لبخند شما باشد. اگرچه وجود این فاصله در دندان های جلویی از نظر برخی زیبا به نظر میرسد اما برخی دیگر نمیتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و تمایل در پر کرن این فاصله دارند که کامپوزیت دندان می تواند این کار را برای آنها انجام دهد.

ترمیم رنگ دندان:

در اثر مراقب های نادرست و یا خوردن برخی از مواد غذایی دارای رنگ های خوراکی زیاد، دندان های شما در مرور زمان دچار تغییر رنگ می شوند و شما هرچقدر با مسواک به جان دندان های خود بیافتید نمی توانید رنگ آنها را به حالت اولیه بازگردانید.

در اینجا می توان گفت یکی از مزایا کامپوزیت دندان این است که بعد قرارگیری روی دندان های شما باعث سفیدی و درخشندگی دندان های شما شود.

پوشاندن کجی دندان:

اگر دندان های شما بصورت جزئی دچار کجی یا ناهمواری باشند کامپوزیت بعد از قرار گرفتن بر روی آنها می تواند این کجی و ناهمواری را مخفی کند.

اما اگر میزان ناهمواره و کج بودن دندان های شما زیاد باید دیگر کامپوزیت نمی تواند به کمک شما بیاید و شما برای درمان دندان های خود نیاز به انجام اورتودنسی دارید.

پر کردن قسمت شکستگی دندان:

شکستن دندان ها علاوه بر اینکه می تواند در مواردی همچون خوردن غذا دردسر ساز باشد و باعث زخم شدن دهان شود، بر روی چهره شما نیز تاثیر بسزایی دارد.

کامپویت دندان می تواند این شکستگی ها را در صورت جزئی بودن برای شما مخفی کند.

 

کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان

مراقب های بعد از نصب کامپوزیت:

مصرف نکردن غذا های رنگی و گرم:

بعد از انجام کار کامپوزیت باید تا 24 ساعت کامل از خوردن و نوشیدن مواد غذایی و نوشیدنی های داغ پرهیز کنید.

همچنین تا 24 ساعت مراقب باشید مواد غذایی که باعث رنگ دادن به دندان های شما می شوند را نیز مصرف نکنید.

رعایت کردن بهداشت دهان و دندان:

برای جلوگیری از ایجاد جرم بر روی کامپوزیت یا ایجاد جرم در اثر غذاهای مانده در دهان در بین فضای دندان و کامپوزیت یا فضای خالی بین ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت بهتر است مسواک روزانه خود را فراموش نکنید.

با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان بعد از کامپوزیت به مرور زمان کامپوزیت ها شروع به زرد شدن و تغییر رنگ دادن می کنند.

گاز نزدن غذاهای سفت و محکم:

مصرف مدوام غذاهایی که جوییدن آنها تا حدی مشکل است ممکن از دراز مدت باعث لق شدن، ترک خوردن و در نهایت جدا شدن کامپوزیت های شما از دندان شود.

بنابراین بهتر در خوردن این مدل اقلام غذایی تا حدودی مراقبت به خرج دهید.

شما با در شرکت در طرح لبخند کلینیک دندانپزشکی آلما میتوانید لبخندی زیبا را با نصب کامپوزیت به خود هدیه کنید. شماره تماس ما: 02166916624

5/5 - (1 امتیاز)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ارتودنسی ثابت سرامیکی

ارتودنسی ثابت سرامیکی

ارتودنسی ثابت سرامیکی، یکی از تکنیک‌های پیشرفته در علم ارتودنسی است که برای اصلاح و بهبود ترتیب و تنظیم دندان‌ها و فک‌ها به کار می‌رود. در این روش، از اقلام سرامیکی با کیفیت بالا به عنوان براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی استفاده می‌شود که تا حد امکان به دندان‌ها تطابق داده می‌شوند و از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد ارتودنسی سرامیکی این است که این روش تأثیر حداقلی بر روی ظاهر بیمار دارد، زیرا براکت‌ها به رنگ دندان‌ها یا شفافیت نزدیکی دارند و اغلب به سختی تشخیص داده می‌شوند. این امر باعث می‌شود که افراد

مشاهده
ارتودنسی الاینر

ارتودنسی الاینر

ارتودنسی دندان شفاف ارتودنسی الاینر : امروزه افراد بیشتر از گذشته به سلامت دندان ها و زیبایی آنها می پردازند ولی ممکن است شما در مورد انجام ارتودنسی به دلیل درد و ناراحتی که ممکن است ایجاد کند، نگران باشید. بسیاری از مردم در مورد استفاده از بریس های سنتی تردید دارند. پیشرفت در دندانپزشکی و به ویژه ارتودنسی، روش انجام کارها را به شدت تغییر داده است. در حال حاضر افراد بیشتری، به ویژه بزرگسالان، در مقایسه با گذشته، درمان های جدید ارتودنسی را انتخاب می کنند. اگر هنوز به طور قطعی نمیدانید که از کدام روش برای ارتودنسی

مشاهده
بهترین آنتی بیوتیک عفونت دندان

بهترین آنتی بیوتیک عفونت دندان

عفونت دندان آبسه دندان یا همان عفونت دندان یک مشکل شایع است که به دنبال تخریب مینای دندان توسط باکتری‌های موجود در دهان اتفاق میفتد. مینای دندان به دلیل عدم رعایت بهداشت دچار پوسیدگی می‌شود و احتمال عفونت دندان و لثه را بالا می‌برد. در برخی موارد نیز عفونت دندان به دلیل جراحات حاصل از کشیدن دندان یا جراحی‌ها ایجاد می‌شود. در این مقاله با توضیح مختصری درمورد پریودنتال و علت علائم ایجاد آن به بررسی بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان می پردازیم. پزشکان دندانپزشکی آلما با دقت و بررسی تمام نکات مربوط به علت عفونت و شرایط سلامت

مشاهده
جدا شدن کامپوزیت دندان

جدا شدن کامپوزیت دندان

آسیب های کامپوزیت دندان کامپوزیت دندان یک روش درمانی و ترمیمی در دندانپزشکی است. این کار به منظور ترمیم دندان، تغییر رنگ و فرم دندان انجام می شود. کامپوزیت ماده ای خمیری شکل است که از جنس رزین ساخته شده و هم رنگ دندان می باشد. پزشک متخصص این ماده خمیری شکل را روی دندان فرم می دهد و سپس به کمک اشعه ای خاص روی دندان تثبیت می کند. کامپوزیت دارای انواع مختلفی است که شامل ماکروفیل، میکروفیل، هیبریدی و نانو کامپوزیت می شود. کامپوزیت ماکروفیل از ذرات کوچکی ساخته شده است و همین امر سبب شده که استحکام

مشاهده