کامپوزیت دندان

در این مقاله خواهید خواند

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی از خدمات دندانپزشکی پر طرفدار می باشد. افرادی که به هر دلیلی دندان های زردی دارند یا لکه و نا به هنجاری روی دندان آن ها می باشد، کامپوزیت دندان یک درمان مناسب می باشد. از کامپوزیت دندان می توان روی ایمپلنت نیز استفاده کرد تا با دیگر دندان ها هماهنگ و یکی شود.

شما می توانید جهت هرگونه سوال درباره انواع کامپوزیت دندان و اطلاع از قیمت کامپوزیت دندان با کارشناسان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

کامپوزیت دندان چیست؟

یکی از متداول ترین روش های ترمیم و اصلاح لبخند کامپوزیت دندان ها می باشد. هنگام صحبت کردن، غذا خوردن یا لبخند زدن افراد اولین چیزی که توجه سایر افراد را جلب میکند دندان ها است. دندان های زرد و پوسیده علاوه بر تاثیر منفی گذاشتن بر زیبایی چهره شما باعث ایجاد بوی بد در دهان نیز می شود.

برای درست کردن یا ترمیم دندان هایتان، مخصوصا دندان های جلویی به شما پیشنهاد می شود به جای استفاده از روش های قدیمی که فقط در بحث درمتن کاربرد داشتند از روش های جدید استفاده کنید که علاوه بر کاربرد درمانی، در زیبایی نیز کاربرد دارند.

یکی از این روش های جدید که دارای هر دو کاربرد درمانی و زیبایی می باشد کامپوزیت دندان است.

کامپوزیت انواع مختلفی دارد که همه آنها از جنس خمیر اند که بعد از فرم گرفتن روی دندان های شما توسط نور مخصوص آبی خشک و تثبیت می شود.

لازم به ذکر است اگر برای درمان یا زیبایی دندان های خود انجام کامپوزیت دندان را انتخاب کرده اید نیازی نیست زمان زیادی درگیر رفت و آمد های متعدد به مطلب دندانپزشکی باشید زیرا تمامی کارهای نصب  و ترمیم کامپوزیت دندان شما تنها در یک جلسه صورت می گیرد. برای اطلاع بیشتر از نحوی قیمت کامپوزیت دندان با این شماره تماس بگیرید. 02166916624

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت چیست؟

بیلچینگ بهتر است یا کامپوزیت؟ دغدغه داشتن دندان‌هایی سفید و درخشان، آرزوی بسیاری از افراد است. به همین منظور، روش‌های مختلفی برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارد که دو مورد از رایج‌ترین آنها، بلیچینگ و کامپوزیت هستند. انتخاب بین این دو روش، به شناخت تفاوت‌های آنها بستگی دارد.

  1. تفاوت بلیچینگ با کامپوزیت در رفع مشکلات: بلیچینگ فقط برای سفید کردن دندان‌ها مناسب است اما کامپوزیت علاوه بر سفید کردن، می‌تواند نواقصی مانند شکستگی، لب پر شدگی و کجی جزئی را نیز برطرف کند.
  2. نحوه انجام بلیچینگ و کامپوزیت: بلیچینگ با استفاده از مواد سفید کننده مانند هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید انجام می‌شود ولی کامپوزیت با استفاده از مواد خمیر مانند و طی چند مرحله، شامل آماده سازی دندان، قرار دادن و فرم دهی مواد، و سفت کردن آن‌ها با نور لیزر انجام می‌شود.
  3. هزینه بلیچینگ با کامپوزیت: بلیچینگ معمولا ارزان‌تر از کامپوزیت است اما کامپوزیت به دلیل ظرافت و ماندگاری بیشتر، هزینه بالاتری دارد.
  4. تفاوت بلیچینگ با کامپوزیت در میزان سفیدی: بلیچینگ میزان سفیدی قابل پیش‌بینی نیست و به نوع و شدت لکه‌ها بستگی دارد ولی کامپوزیت دارای طیف رنگی متنوع است و بیمار می‌تواند رنگ دلخواه خود را انتخاب کند.
  5. ماندگاری بلیچینگ با کامپوزیت: بلیچینگ معمولا 6 ماه تا 1 سال ماندگاری دارد درصورتی که کامپوزیت 5 تا 7 سال ماندگاری دارد.

انتخاب بین بلیچینگ و کامپوزیت، به شرایط دندان‌ها و هدف شما بستگی دارد. اگر فقط به دنبال سفید کردن دندان‌های سالم خود هستید، بلیچینگ گزینه مناسب‌تری است. اما اگر دندان‌های شما علاوه بر لکه، دارای نقص ظاهری نیز هستند، کامپوزیت انتخاب بهتری خواهد بود.

برای انتخاب روش مناسب، حتماً با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید. دندانپزشک با بررسی شرایط دندان‌های شما، بهترین روش را برای دستیابی به لبخندی زیبا و درخشان به شما پیشنهاد خواهد کرد. هر دو روش بلیچینگ و کامپوزیت مزایا و معایب خاص خود را دارند و انتخاب روش مناسب به شرایط دندان‌ها و هدف شما بستگی دارد. مشورت با دندانپزشک متخصص، بهترین راه برای انتخاب روش صحیح است.

کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان

بررسی انواع مدل های کامپوزیت:

کامپوزیت ماکروفیل:

کامپوزیت ماکروفیل جز اولین کامپوزیت ارائه شده در بین سایر کامپوزیت ها می باشد. یکی از عواملی که باعث محبوبیت این نوع کامپوزیت در میان طرفداران آن می شود این است که کامپوزیت ماکروفیل دارای مقاومت و استحکام بالایی است.

اندازه ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت ماکروفیل حدود 5 الی 10 میکرومتر است که همین باعثی سنگینی این نوع کامپوزیت ها و ایجاد ویژگی تحمل فشار بالا در آنهاست.

از طرفی اندازه ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت ماکروفیل باعث شده تا آنها ظاهری خشن داشته باشند و به علت وجود فاصه زیاد در بین این ذرات تشکیل دهنده به راحتی تغییر رنگ دهند.

کامپوزیت میکروفیل:

کامپوزیت میکروفیل یکی از بهترین انواع کامپوزیت های ارائه شده تا کنون است. از آنجایی که اندازه ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت میکروفیل ریزتر است ظاهر این کامپوزیت بسیار طبیعی و کاملا شبیه به دندان های طبیعی است.

از طرفی کوچک بودن اندازه ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت میکروفیل باعث سبکی این نوع کامپوزیت شده و همین ویژگی آن باعث شده تا تحمل فشار کامپوزیت میکروفیل تا حدی پایین بیاید.

کامپوزیت هیبریدی:

مواد تشکیل دهنده کامپوزیت هیبریدی ترکیبی از  فیبر های چند لایه و مواد زمینه ایی گوناگون است. به علت به کار گیری فیبرهای چند لایه در ساخت این نوع کامپوزیت، کامپوزیت هیبریدی عملکرد بهتری نسبت به کامپوزیت های تک فیبر دارد.

اندازه ذرات تشکیل دهنده این نوع کامپوزیت در مقایسه با سایر کامپوزیت ها ریز تر است و تونایی پرکردن سطح دندان در کامپوزیت هیبریدی نسبت به سایر کامپوزیت ها بیشتر است.

از مزایا منحصر به فرد کامپوزیت هیبریدی می توان به رنگ طبیعی تر و نزدیک تر آن به دندان طبیعی، تثبیت دندان های لق، قدرت چسبدگی بیشتر و قدرت پرکنندگی بیشتر اشاره کرد.

کامپوزیت بولک:

کامپوزیت بولک یکی دیگر از انواع مدل های کامپوزیت است که از ویژگی های خاص آن می توان به این اشاره کرد که مانع تجمع ذرات غذایی بین فضای های کوچک بین ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت و فضای خالی احتمالی بین کامپوزیت و دندان می شود.

از طرف دیگر یکی از معایب کامپوزیت بولک این است از استحکام و مقاومت پایینی برخوردار است.

قیمت کامپوزیت چقدر است؟

معیار اصلی برای محاسبه قیمت کامپوزیت تعداد واحد های کامپوزیت اتنخابی شما برای نصب است. هر چه تعدادهای واحدها بیشتری در نظر داشته باشید به طبع باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

علاوه بر آن نوع کامپوزیت مد نظر شما، تعرفه نصب کامپوزیت در سال جاری و …. از عواملی هستند که می توانند بر هزینه پرداختی شما اثر بگذارند.

برای اطلاع از تعرفه انجام خدمات کامپوزیت با شماره 02166916624 در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید تا متخصصین ما به بهترین شکل شما را راهنمایی کنند.

قیمت-کامپوزیت-چقدر-است؟

مزایا کامپوزیت دندان

پر کردن فاصله میان دندان ها:

فاصله میان دندان ها، به ویژه دندان های جلویی می تواند یکی از عوامل تاثیرگذار بر روی لبخند شما باشد. اگرچه وجود این فاصله در دندان های جلویی از نظر برخی زیبا به نظر میرسد اما برخی دیگر نمیتوانند با آن ارتباط برقرار کنند و تمایل در پر کرن این فاصله دارند که کامپوزیت دندان می تواند این کار را برای آنها انجام دهد.

ترمیم رنگ دندان:

در اثر مراقب های نادرست و یا خوردن برخی از مواد غذایی دارای رنگ های خوراکی زیاد، دندان های شما در مرور زمان دچار تغییر رنگ می شوند و شما هرچقدر با مسواک به جان دندان های خود بیافتید نمی توانید رنگ آنها را به حالت اولیه بازگردانید.

در اینجا می توان گفت یکی از مزایا کامپوزیت دندان این است که بعد قرارگیری روی دندان های شما باعث سفیدی و درخشندگی دندان های شما شود.

پوشاندن کجی دندان:

اگر دندان های شما بصورت جزئی دچار کجی یا ناهمواری باشند کامپوزیت بعد از قرار گرفتن بر روی آنها می تواند این کجی و ناهمواری را مخفی کند.

اما اگر میزان ناهمواره و کج بودن دندان های شما زیاد باید دیگر کامپوزیت نمی تواند به کمک شما بیاید و شما برای درمان دندان های خود نیاز به انجام اورتودنسی دارید.

پر کردن قسمت شکستگی دندان:

شکستن دندان ها علاوه بر اینکه می تواند در مواردی همچون خوردن غذا دردسر ساز باشد و باعث زخم شدن دهان شود، بر روی چهره شما نیز تاثیر بسزایی دارد.

کامپویت دندان می تواند این شکستگی ها را در صورت جزئی بودن برای شما مخفی کند.

کامپوزیت دندان
کامپوزیت دندان

مراقب های بعد از نصب کامپوزیت:

مصرف نکردن غذا های رنگی و گرم:

بعد از انجام کار کامپوزیت باید تا 24 ساعت کامل از خوردن و نوشیدن مواد غذایی و نوشیدنی های داغ پرهیز کنید.

همچنین تا 24 ساعت مراقب باشید مواد غذایی که باعث رنگ دادن به دندان های شما می شوند را نیز مصرف نکنید.

رعایت کردن بهداشت دهان و دندان:

برای جلوگیری از ایجاد جرم بر روی کامپوزیت یا ایجاد جرم در اثر غذاهای مانده در دهان در بین فضای دندان و کامپوزیت یا فضای خالی بین ذرات تشکیل دهنده کامپوزیت بهتر است مسواک روزانه خود را فراموش نکنید.

با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان بعد از کامپوزیت به مرور زمان کامپوزیت ها شروع به زرد شدن و تغییر رنگ دادن می کنند.

گاز نزدن غذاهای سفت و محکم:

مصرف مدوام غذاهایی که جوییدن آنها تا حدی مشکل است ممکن از دراز مدت باعث لق شدن، ترک خوردن و در نهایت جدا شدن کامپوزیت های شما از دندان شود.

بنابراین بهتر در خوردن این مدل اقلام غذایی تا حدودی مراقبت به خرج دهید.

کلام آخر

کامپوزیت دندان هم جنبه درمانی دارد و هم جنبه زیبایی. همانطور که میدانید خدمات زیبایی دندانپزشکی شامل تخفیف بیمه نمی شوند اما شما می توانید برای اطلاع از درمان های دندانپزشکی که تحت پوشش بیمه شما می باشد روی نام بیمه خود کلیک کنید.

شما با در شرکت در طرح لبخند کلینیک دندانپزشکی آلما میتوانید لبخندی زیبا را با نصب کامپوزیت به خود هدیه کنید. شماره تماس ما: 02166916624

5/5 - (1 امتیاز)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

درد-دندان-عقل-به-کجا-می-زند

درد دندان عقل به کجا می زند

درد دندان عقل ممکن است به حدی باشد که زندگی شما را مختل کند. شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که درد دندان عقل به کجا می زند و کدام یک نشانه خرابی دندان عقل است؟ درد دندان عقل ممکن است بطور هم زمان چند دندان شما را درگیر کند و همچنین به سایر قسمت های فک و صورت نیز سرایت می کند. شما می توانید برای درمان دندان خود و جراحی و کشیدن دندان عقل به کلینیک دندانپزشکی آلما واقع در غرب تهران محدوده انقلاب مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از سایر خدمات این مرکز و

مشاهده
مینا-دندان

مینا دندان

بسیاری از افراد بر اهمیت روتین دندانپزشکی خود تاکید می کنند، اما تعداد کمی از افراد غیر متخصص می دانند که مینا چیست. به نظر می رسد درک مینای دندان بخش مهمی از سلامت شما است. در این مقاله علائه بر پاسخ به این پرسش روش های مراقبت از مینا دندان نیز بررسی شده است. کلینیک دندانپزشکی آلما واقع در غرب تهران (میدان انقلاب)، یکی از بهترین مراکزی است که شما می توانید برای انجام خدمات ترمیم دندان و سایر درمان دیگر مانند ایمپلنت دندان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. تلفن: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴ مینای دندان چیست

مشاهده
لمینت-متحرک-دندان

لمینت متحرک دندان

 Dental Removable  laminate  یا همان لمینت متحرک دندان، یکی از خدمات زیبایی دهان و دندان در دنیای امروز محسوب می‌شود. این محصول زیبایی که گاهی به آن کامپوزیت متحرک نیز گفته می‌شود، یک کاور یا روکش نازک است که بر روی دندان قرار می‌گیرد. با استفاده از این لمینت به‌نوعی یک پلاک بر روی دندان‌ها قرار گرفته و معایب و ایرادات دندان‌ها را مخفی و ظاهری بهتر و زیباتر به دندان‌ها و لبخند افراد خواهد داد. این ابزار زیبایی یک پلاک متحرک از نوعی پلیمر غیرسمی یا صمغ دندان است که در مراکز و لابراتوارهای مجاز متناسب با شکل و

مشاهده
هزینه ایمپلنت دندان با بیمه

قیمت ایمپلنت دندان با بیمه 1403

هزینه ایمپلنت دندان با بیمه دندانپزشکی 1403 قیمت ایمپلنت دندان با بیمه 1403: دندانپزشکی یکی از خدمات بسیار مهمی است که هر فرد باید برای سلامت دندان خود به آن توجه ویژگی کنند. بیمه، یک راه عالی برای تأمین هزینه های مالی مراقبت‌های پزشکی است. اگر به خدمات دندانپزشکی گسترده‌تری نیاز دارید، باید از بیمه‌های دندانپزشکی برای ایمپلنت و غیره استفاده کنید. این طرح‌ها، گزینه‌ای عالی برای کسانی است که به درمان‌های ترمیمی مانند دندانپزشکی برای ایمپلنت، کانال ریشه، روکش دندان، پروتز و سایر خدمات پرهزینه نیاز دارند.کلینیک دندانپزشکی آلما طرف قرارداد با بسیاری از بیمه ها می باشد از

مشاهده