10 سؤالی که بهتر است از دندانپزشک خود بپرسید

در این مقاله خواهید خواند

10 سؤالی که بهتر است از دندانپزشک خود بپرسید

10 سؤالی که بهتر است از دندانپزشک خود بپرسید : از سنین کم تشویق میشوید که سؤالهایتان را از والدین ،در مدرسه و مخصوصادر دفتر دندانپزشکتان بپرسید،اما در زمان معاینات دندانپزشکی سؤالات شما مهمترین قسمت در طول درمان دندانپزشکی شما میباشد.

10 سؤالی که بهتر است از دندانپزشک خود بپرسید

1-چطور میتوانیم سفیدی دندانهایمان را بهبود ببخشیم؟

یک لبخند زیباکه نشان دهنده ی تمیزی و سفیدی دندان است،تأثیر بسیار شگفت انگیزی در بالا بردن اعتماد به نفس دارد.بیشتر مردم تغییر رنگ دندانها را از سالها قبل دارند و برایشان آزار دهنده است .

درمان لکه ها و جرمهای دندان حاصله از نوشیدن قهوه و مواد رنگ دار ،دخانیات (تنباکو) و غذاهای حاوی رنگدانه  ، با سفید کننده های خانگی (Home bleaching)ویا به صورت تخصصی تر توسط سفید کننده های در درمانگاه (office bleaching)بایستی بهصورت منظم انجام گردد تا همواره دندانهای سفید و تمیز داشته باشید.در تغییر رنگهای دندانی ذاتی وطبیعی انواع ونیرهای کامپوزیتی وسرامیکی جهت درمانی ماندگارتر و زیباتر پیشنهاد میگردد(توضیحات بیشتر در مبحث خدمات زیبایی توضیح داده شده است).

10 سؤالی که بهتر است از دندانپزشک خود بپرسید
10 سؤالی که بهتر است از دندانپزشک خود بپرسید2

2-هر چند وقت یکبار باید برای معاینه دندانپزشکی به درمانگاه مراجعه کنیم؟

اساساً درمانهای دندانپزشکی از شخص تا شخص دیگر متفاوت است .ولی در مجموع به طور مشترک در افراد بزرگسال سالی یک یا دو بار ویزیت دندانپزشکی برای افرادی که مشکل دندان ندارند پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی میباشد . این روش شما را به داشتن دندانهای تمیز وسلامت بر پایه ی برنامه ریزی منظم کمک میکند و در صورت داشتن مشکلات پنهانی که در ظاهر مشخص نیستند و در آینده باعث تخریب دندانها می شوند ،در زمان کمتر و آسانتر و هزینه مناسبتر درمان می شوند.

3-بهترین راهها برای داشتن بهداشت خوب دهان ودندان در خانه چیست ؟

این که همه ی بزرگسالان متعهد به استفاده ی مسواک و نخ دندان به طور صحیح باشند از ضروریات بهداشتی میباشد اما برای داشتن درجه ی بالاتری از بهداشت دهان ،می توانید موارد ویژه ای که قید می شود را رعایت کنید:

  • استفاده از محصولات شستشوی دهان مانند دهانشویه ها ویا سرم نمکی 
  • حتی الامکان از خوراکیها و اسنکهایی که حاوی شکر فراوان هستند استفاده نکنید و یا بعد از استفاده به خوبی دهان را شستشو کنید 
  • داشتن رژیمهای غذایی متعادل که شامل میوه ها و سبزیجات باشد بسیار به داشتن بافت خوب لثه ای و دندانها کمک میکند
  • پرهیز کردن از مصرف دخانیات (تنباکو ) به هر فرمی

4-چرا باید جهت معاینه دندانپزشکی عکس X-RAY بگیریم ؟

دندانپزشک شما قبل از معاینه از شما درخواست گرفتن عکس کامل دندانی میکند .این عکس جهت آزمودن و ثبت مکانهای پنهان دهان ودندانهای شما برای تشخیص طرح درمان مناسب مورد نیاز است و همچنین جهت درج در پرونده ی درمانی و مقایسه با عکسهای مراجعات بعدی ضروری میباشد.

بیماران بزرگسال به یک عکس کامل فک هر 6-18 ماه ویک عکس بایت وینگ هر یک سال نیاز دارند .مقدار اشعه ی مورد استفاده در عکسهای دندانپزشکی بسیار ناچیز است و قابل مقایسه با دیگر عکسهای رادیوگرافی اندامهانمیباشد.

5-چگونه میتوانیم از تخریب دندان ها ولثه ها ومشکلات دیگر دندانی جلوگیری کنیم ؟

مادامیکه مراقبتهای دهانی روتین مثل مسواک زدن واستفاده از نخ دندان دوبار در روز انجام گردد ،بهترین راهی که سلامتی دهان شما را تکمیل میکند،استفاده از یک رژیم غذایی متعادل وویزیت منظم دندانپزشکی می باشد .رژیم غذایی سرشار از کلسیم وویتامینها وحتی الامکان دوری از رژیمهای پر شکر و اسیدی به دندانها و لثه ها مانند اندانهای دیگر بدن سلامتی و استحکام میبخشد.

شرایطی مانند دیابت یا بیماریهایی مانند AIDS/HIV میتوانند روی سلامتی دندانهای فرد به دلیل درمانهای دارویی و شیمی درمانی مؤثر باشند .سعی کنید خود را در مقابل مشکلاتی که باعث پیشرفت صدمات دندانی میشود محافظت کنید و همواره با دندانپزشک خود مشورت نمایید.

10 سؤالی که بهتر است از دندانپزشک خود بپرسید3
10 سؤالی که بهتر است از دندانپزشک خود بپرسید4

6-حساسیتهای دندانی چیست وچرا دندانهای ما حساس میشوند؟

بیماران با حساسیتهای دندانی در زمان استفاده از نوشیدنیهای سرد یا گرم و یا اسیدی احساس درد میکنند .زمانی فرد دچار این مشکل میشود که مینای دندان نازک شده و در نتیجه اتاقک عصب دندان ( پالپ ) یا عاج دندان از در معرض قرار گرفتن درجه های حرارتی بسیار کم ویا بسیار زیاد محافظت نمیشوند.

دلایلی که ممکن است بیماران دندانهایشان حساس باشد:

  • تحلیل لثه
  • دندان قروچه های شبانه
  • ترک یا شکستگی در ناحیه ای از دندان
  • بعد از سفید کردن دندان که میتواند موقت باشد
  • بعد از درمانهای ارتودنسی ویا پر کردن دندان که بعد از مدتی بهبود می بخشد

در هر حال دندانپزشک با مشاهده عکس دندان شما و معاینات لازم ،میتواند مشکل اصلی شما را حل کند . 

7-چرا باید ایمپلنت کنیم ؟

ایمپلنتهای دندانی راههای ایده الی هستند برای دندانهای از دست رفته یا لق شده .بیشتر بیماران بزرگسال کاندیدهای خوبی برای ایمپلنتهای دندان هستند زیرا آنها می توانند از حرکت و از دست رفتن بقیه ی دندانها جلوگیری کنند.ایمپلنتها دائمی هستند و یک پیشنهاد خوب برای افراد برای جایگزینی دست دندان میباشند که سلامتی دهان و جویدن بهتر  وزیبایی رادر بر دارد (توضیحات بیشتررا در کلیاتی در مورد ایمپلنت می خوانید ).

8-آیا باید دهانشویه ها را به طور مرتب استفاده کنیم ؟

دهانشویه های آرایشی باعث تنفس خوش بو وخنک وهمچنین نگهداری سلامت رنگ دندانها میشوند و دهانشویه های حاوی فلوراید به خوبی از دندان محافظت میکنند.دهانشویه های درمانی همچنین میتوانند مشکلاتی مانند ژنژویت،حساسیتهای دندانی وحتی التهابهای حاصله از شیمی درمانی را درمان کنند.برای موارد پیشرفته تر (یا بعد از جراحی هایی از جمله جراحی لثه یا ایمپلنت)دهانشویه های کلرهگزیدین تجویز میگردد 

9-در چه سنی کودک شما اولین مراجعه به دندانپزشکی را باید داشته باشد؟

مطالعات نشان میدهد در کودکان اولین پوسیدگی ها در 2سالگی ایجاد وپیشرفت میکند .در نتیجه دندانپزشکان اطفال توصیه میکنند اولین ویزیت بهتر است یکبار در مرحله جوانه زدن اولین دندان یا در پایان اولین سال تولد ،انجام شود .این کار میتواند به دندانپزشک کمک کند تا مشکلات دندانی زودتر تشخیص داده شود و در نتیجه بر روی سلامتی کل دندانها میتواند مؤثر باشد .

10 سؤالی که بهتر است از دندانپزشک خود بپرسید5

10- به طور معمول از چه سنی دندانهای شیری اطفال می افتد ؟

اکثر کودکان در بین سنین 6 تا 8 سال دندانهایشان شروع به افتادن میکند ودر حالت عادی همه ی آنها تقریباً به ترتیبی می افتند که در آمده اند .توجه داشته باشید که افراد متفاوت هستند ،مشکلات دهان و دندانی کودکان وبزرگسالان بستگی به فاصله ی زمانی بین معاینات دندانپزشکی دارد .بهداشت دندانهای شیری بسیار حائز اهمیت است و به عهده والدین میباشد با استفاده از کتابهای داستان و انیمیشنهای دندانی کودکان را به رفتارهای بهداشتی از جمله مسواک زده صحیح عادت دهیم.

10 سؤالی که بهتر است از دندانپزشک خود بپرسید6
Little blond boy learning brushing his teeth in domestic bath. Kid learning how to stay healthy. Health care concept.
به این مطلب امتیاز دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی از روش های دندانپزشکی است که بوسیله انتخاب این روش دندانهایی سفید و مرتب داشته باشید.

مشاهده
قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان به عوامل زیادی بستگی دارد. اگر دندان های شما به دلیل برخی مواد غذایی یا جرم در طول زمان دچار تغییر رنگ شده اند یا به دلایل دیگر دچار پوسیدگی اند یکی از راه حل شما لمینت دندان است.

مشاهده

هزینه ارتودنسی با بیمه

ارتودنسی دندان انجام ارتودنسی یکی از خدماتی است که در اکثر کلینیک های دندانپزشکی ارائه می شود. ارتودنسی دندان یکی از روش های رایج برای درست کردن کجی دندان و ناهمواری دندان ها و تنظیم کردن زاویه دندان ها و فک می باشد. ارتودنسی یک روش درمانی برای دندان ها محسوب میشود در حالی که لمینت دندان و کامپوزیت دندان ابتدا برای زیبایی و سپس برای درمان مورد استفاده قرار می گیرند. ارتودنسی هر فک شامل چند براکت و یک سیم در ضخامت های گوناگون می باشد. براکت ها با چسب مخصوص روی دندان قرار می گیرند و بعد از

مشاهده