وستیبولوپلاستی چیست؟

جراحی وستیبوبوپلاستی از جمله جراحی های قبل از پروتز می باشد که به منظور ایجاد جای مناسب جهت قرار گیری پروتز های دندانی در دهان انجام می گیرد. کم شدن عمق وستیبول می تواند به دلیل از دست دادن دندان های دائمی باشد که می تواند عامل اصلی انجام این جراحی و فراهم نمودن شرایط مناسب جهت قرار گیری دندان های مصنوعی و یا ایمپلنت های دندانی باشند. تکنیک های مختلفی جهت انجام این جراحی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار توسط دندانپزشک اجرا می شود. در هنگام اجرای این جراحی می توان همزمان پیوند استخوان و یا قرار دادن ایمپلنت را نیز انجام داد.

وستیبول به فضای بین دندان ها و لب ها (این فضا شامل لثه و لبه استخوانی فرد می باشد) می باشد. وستیبولوپلاستی ( عمیق کردن وستیبول ، جهت افزایش ثبات دندان مصنوعی ) جراحی است که بسیار رایج می باشد و در آن عمق کف دهان افزایش داده می شود. و مناسب کسانی می باشد که دندان های خود را از دست دادند و می خواهند دندان مصنوعی بگذارند و یا برای آن دسته از بیمارانی که می خواهند پروتز های متحرک مبتنی و متکی بر ایمپلنت داشته باشند این تکنیک به جهت رسیدن به فضای کافی جهت گسترش لبه پروتز متحرک و در نتیجه گیر بیشتر پروتز انجام می گردد.

بی دندانی در فک پایین نه تنها منجر به از دست دادن استخوان آلوئول فک ( همان استخوانی که دندان ها بر روی آن قرار گرفته است ) می شود ، بلکه منجر به از دست دادن لثه چسبنده  و لثه شاخی بیمار می شود ( لثه چسبنده و شاخی برای حفظ و ساپورت دندان و ایمپلنت نقش حیاطی دارند )

تکنیک ها و روش های زیادی جهت انجام این نوع جراحی به ثبت رسیده است که هر کدام معایب و محاسن مختص به خود را دارا می باشند.

چه زمانی به وستیبولوپلاستی نیاز دارید؟

بر اساس مطالعه ای که در مجله تحقیقات بالینی و تشخیصی منتشر شده است، دهلیز کم عمق می تواند تجمع پلاک در دهان را آسان تر کند . تجمع پلاک می تواند منجر به مشکلات بیشتری مانند التهاب لثه، تحلیل لثه و ایجاد پاکت در پایه دندان شما شود.

اگر دندان مصنوعی دارید، یک دهلیز کم عمق ممکن است این موارد را دشوارتر کند:

 • دندان های مصنوعی را به راحتی در جای خود نگه دارید.
 • بافت های حمایت کننده از دندان مصنوعی را تمیز نگه دارید.

قبل از اینکه متخصص دندانپزشکی به شما در انتخاب دندان مصنوعی کمک کند، برای اطمینان از آماده بودن حفره دهان برای دندان های جایگزین، تحت معاینه دهان قرار می گیرید. اکنون زمان آن است که به متخصص دندانپزشک خود در مورد هر گونه ناراحتی دهان یا مسائل بهداشت دهانی که تجربه می کنید بگویید. اطلاعاتی که ارائه می کنید و معاینه حرفه ای می تواند به تعیین اینکه آیا وستیبولوپلاستی برای شما مفید است یا خیر کمک کند.

اگر کاندیدای جراحی هستید، متخصص دندانپزشک شما را به یک جراح فک و صورت ارجاع می دهد.

هزینه وستیبولوپلاستی

برای اطلاع از قیمت و رزرو وقت با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس: 02166916624

جراحی افزایش عمق وستیبول (وستیبولوپلاستی) به روش lipswitch

در مواردی که عمق وستیبول برای گذاشتن دندان مصنوعی مناسب نیست این جراحی تجویز می شود.و روشlipswitch کم ترین میزان عارضه و عود را بین روشهای مختلف دارد.

وستیبولوپلاستی
وستیبولوپلاستی

مزایای تکنیک وستیبولوپلاستی

در پی از دست دادن دندان ها , ریج استخوانی هر دو فک از بین می رود و باعث تحلیل از ابعاد افقی و عمودی شده در نتیجه منجر به کم شدن ارتفاع لثه ها و لق شدن دندان های مصنوعی می شود. بنابراین انجام جراحی وستیبول از جمله جراحی های ضروری قبل از پروتز ها می باشد. در هنگام اجرای این جراحی می توان به صورت همزمان ایمپلنت ها را قرار داده و یا پیوند استخوان را انجام داد.

ظاهر فردی که دندان های خود را از دست داده است با انجام این جراحی کاملا تغییر خواهد کرد. چرا که از تغیر شکل لب ها و لثه ها جلوگیری می کند. با انجام این جراحی سلامت دهان و دندان فرد برای قرار دادن دندان های مصنوعی و یا لمینت ها حفظ می شود. سایر مزایای استفاده از این جراحی می توان به جلوگیری از لق شدن ایکپلنت در جایی که دندان وجود ندارد و یا رفع اخلال در هنگام جویدن و بلع اشاره نمود.

بهبودی بعد از عمل

این یک عمل ساده است ،که اغلب انجام می شود ، اما ، مانند هر مداخله جراحی دیگر ، باید قوانین خاصی نیز پس از آن دنبال شود :

 1. حالت ملایم را رعایت کنید.
 2. به مدت دو هفته از افزایش فشار بدنی خودداری کنید.
 3. برای همین مدت از مصرف هرگونه غذای آزار دهنده خودداری کنید.
 4. به طور منظم درمان ضد عفونی کننده کامل منطقه مورد نظر را انجام دهید.
 5. برنامه هایی را با عوامل ترمیم زخم انجام دهید

سخن پایانی

تا اینجا سعی کردیم اطلاعات مناسبی در مورد وستیبولوپلاستی به شما دوستان عزیز بدهیم برای کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس: 02166916624

سوالات متداول

وستیبولوپلاستی چیست؟

وستیبولوپلاستی: وستیبول به فضای بین دندان ها و لب ها (این فضا شامل لثه و لبه استخوانی فرد می باشد) می باشد. وستیبولوپلاستی ( عمیق کردن وستیبول ، جهت افزایش ثبات دندان مصنوعی ) جراحی است که بسیار رایج می باشد و در آن عمق کف دهان افزایش داده می شود. و مناسب کسانی می باشد که دندان های خود را از دست دادند و می خواهند دندان مصنوعی بگذارند و یا برای آن دسته از بیمارانی که می خواهند پروتز های متحرک مبتنی و متکی بر ایمپلنت داشته باشند این تکنیک به جهت رسیدن به فضای کافی جهت گسترش لبه پروتز متحرک و در نتیجه گیر بیشتر پروتز انجام می گردد.

چه زمانی به وستیبولوپلاستی نیاز دارید؟

بر اساس مطالعه ای که در مجله تحقیقات بالینی و تشخیصی منتشر شده است، دهلیز کم عمق می تواند تجمع پلاک در دهان را آسان تر کند . تجمع پلاک می تواند منجر به مشکلات بیشتری مانند التهاب لثه، تحلیل لثه و ایجاد پاکت در پایه دندان شما شود. اگر دندان مصنوعی دارید، یک دهلیز کم عمق ممکن است این موارد را دشوارتر کند: دندان های مصنوعی را به راحتی در جای خود نگه دارید. بافت های حمایت کننده از دندان مصنوعی را تمیز نگه دارید.

هزینه وستیبولوپلاستی چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت و رزرو وقت با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: 02166916624

5/5 - (5 امتیاز)

4 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: 02166916624

 1. سلام وقتتون بخیر
  بعد ازاین عمل میشه ایمپلنت گذاشت؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   بله، جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: 02166916624

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

خرابی و پوسیدگی دندان ها یکی از عوامل کشیدن دندان می باشد. بسته به نوع خرابی و پوسیدگی ایجاد شده مشخص می شود که دندان ها احتیاج به چه نوع جراحی دارند. برای مثال اگر دندان نهفته باشد جراحی نسج سخت و یا نسج نرم انجام می گیرد. نهفتگی دندان به خصوص در هنگام پیدا شدن دندان عقل و نبود فضای کافی در دهان ایجاد می شود. زمانی که از زمان رویش دندان جدید گذشته باشد اما همچنان دندان درون فک باقی بماند در نتیجه نیاز به جراحی های نسج نرم و یا سخت می باشد. دندان های عقل معمولا

مشاهده

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم با از بین رفتن تاج دندان به هر دلیل بنا به تشخیص دندانپزشک بایستی ریشه از نسج دندان خارج گردد. برای خارج کردن ریشه دندان نیاز به جراحی می باشد.در جراحی دندان عقل در نسج نرم مقدار کمی از بافت لثه کنار زده می شود. گاهی دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به خوبی

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی عمل جراحی که جهت تغییر شکل دادن قسمت هایی از فک که دندان های آن از بین رفته است , آلوئولوپلاستی نام دارد. آلوئول بخشی از استخوان فک می باشد که دندان ها را در خود جای داده است.صاف کردن استخوان فک , روشی بسیار مناسب و ضروری برای قرار گیری دندان های مصنوعی در دهان می باشد. آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی🙁جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم

مشاهده
جراحی فلپ پرودنتال

جراحی فلپ

جراحی فلپ چیست؟ جراحی فلپ در صورت تجمع بیش از حد باکتری ها در دهان به وجود آمدن پلاک اضافی در صورتی که با مصرف  دارو مانع عفونت شد, به بیمار پیشنهاد می شود . زمانی که بافت لثه از از دندان جدا شده باشند محل مناسبی برای تجمع و رشد بامتری ها فراهم می شود چرا که مسواک زدن این ناحیه درد غیر قابل دسترس بوده و به مرور موجب التهاب و خونریزی بافت ها و لثه می شود. جراحی فلپ به جهت پاکسازی ریشه و لثه از عفونت و ترمیم استخوان انجام می شود که جهت انجام آن

مشاهده