پروتز دندان

آیا دندان هایی دارید که به شدت پوسیده یا آسیب دیده اند؟ آیا روش های ترمیم گذشته شروع به شکستن کرده اند؟ آیا به دلیل تصادف یا کشیدن دندان ضروری یک یا چند دندان از دست داده اید؟ اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات مثبت است، ممکن است بخواهید درمان ترمیمی با استفاده از پروتز دندان را در نظر بگیرید.

پروتز های دندان چه کارکردی دارند؟ از وظایف پروتزها میتوان باید به جایگزینی دندان از دست رفته و جلوگیری از عواقب منفی از دست دادن دندان اشاره کرد.پروتز دندان به معنای عضو مصنوعی است که جایگزین عضو از دست رفته میباشد منظور از اصطلاح پروتز دندان، دندان مصنوعی یا تعویض دندان است.

پروتزهای دندانی یا جایگزین دندان از دست رفته میباشند که میتواند ثابت یا متحرک ویا ایمپلنت باشد ،یا جهت محافظت از دندانی است که بافت زیادی از دست داده باشد که شامل روکشها میباشد.

ایمپلنت های دندانی ریشه های دندان مصنوعی هستند که از پیچ های تیتانیومی ساخته شده اند که در استخوان فک کاشته می شوند. هنگامی که آنها با استخوان اطراف ترکیب می شوند، بسیار قوی هستند و می توانند از پروتز دندان پشتیبانی کنند. سه پروتز اصلی دندان وجود دارد که معمولاً توسط ایمپلنت های دندانی پشتیبانی می شوند، از جمله: روکش دندان پل دندان، دندان مصنوعی 

انواع پروتز دندان

پروتزهای ثابت :شامل پروتزهایی هستند که در دهان بیمار به صورت ثابت در جای خود قرار دارند و نیازی به خارج کردن از دهان ندارند.توضیحات بیشتر در مطلب پروتز ثابت میباشد.

پروتزهای متحرک:در مواردی که به دلیل شرایط فرد انجام پروتز ثابت امکان پذیر نیست از پروتز متحرک استفاده میگردد که فرد میتواند آنرا برداشته و مجدد در جای خود قرار دهد توضیحات بیشتر در مطلب پروتز متحرک میباشد.

چه زمانی نباید از چسب پروتز دندان مصنوعی استفاده کرد؟

استفاده از چسب دندان مصنوعی می تواند به حفظ ثبات و راحتی پروتز کمک کند. با این حال، در برخی شرایط استفاده از این چسب ها توصیه نمی شود. در افرادی که پروتز دندان ثابت دارند، استفاده از چسب دندان مصنوعی ضروری نیست. اگر دندانپزشک شما اخیراً پروتز دندان شما را ارزیابی نکرده است، ممکن است نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد. در این صورت، استفاده از چسب دندان مصنوعی می تواند مشکل را بدتر کند. اگر به بهداشت دهان و دندان خود توجه نمی کنید، استفاده از چسب دندان مصنوعی می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. استفاده طولانی مدت و بیش از حد از چسب دندان مصنوعی می تواند به لثه ها آسیب برساند. اگر به مواد تشکیل دهنده چسب دندان مصنوعی حساسیت دارید، نباید از آن استفاده کنید.

هزینه پروتز دندان

برای اطلاع از قیمت پروتز دندان با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 

پروتز دندان
پروتز دندان

 

مزایای پروتزهای ثابت

 1. پروتزهای ثابت به بیمار این امکان را می دهند که بدون مشکل هر چه می خواهند بخورند. دیگر لازم نیست نگران گاز گرفتن چیزی بیش از حد سخت باشید که باعث آسیب یا لق شدن دندان مصنوعی شود.
 2. پروتزهای ثابت ظاهر صورت شما را حفظ می کنند و زیبایی ساختار طبیعی استخوان شما را حفظ می کنند. آنها همچنین به جلوگیری از تحلیل استخوان به دلیل نداشتن دندان های سالم کمک می کنند.
 3. پروتز ثابت، شکاف های دهان را که به دلیل از دست دادن دندان ها وجود دارد، می پوشاند.
 4. آنها لبخند شما را بهبود می بخشند.
 5. دندان مصنوعی ثابت نمی افتد.
 6. پروتزهای ثابت توانایی گفتار شما را بهبود می بخشد.
 7. آنها از جابجایی دندان ها روی خط فک و ناهماهنگی احتمالی جلوگیری می کنند.
 8. طول عمر پروتزهای ثابت برای اثربخشی طولانی مدت در صورت نگهداری صحیح طراحی شده است.
 9. استفاده از پروتزهای ثابت به دلیل شباهت به دندان های واقعی آسان است.

افرادی که کاندیدپروتز دندان هستند بر اساس تعداد دندان از دست داده و شرایط فردی و استخوانی وحتی مالی تشخیص داده میشوند که از کدام نوع پروتز استفاده نمایند.

 

 1. در صورتیکه فرد به طور کامل دندانهایش را از دست داده باشد میتواند از درمانهای ایمپلنت به طور کامل(فول)یا به صورت اوردنچر (دست دندان بر پایه ایمپلنت)ویا دست دندان استفاده نماید .امروزه بهترین درمان برای جایگزینی دندانهای از دست رفته ایمپلنت میباشد که با توجه به ثابت بودن دندانها و تحریک رشد استخوانی فک و شکل ظاهری طبیعی بیشترین طرفدار را دارد .
 2. در صورتیکه فرد تعدادی یا یکی از دندانها را از دست داده باشد میتوان از درمانهای بریج به همراه روکش ثابت ویا پلاک پارسیل که از انواع روکشهای متحرک است استفاده کرد .
 3. در صورتیکه دندان فرد نسج زیادی را از دست داده باشد و یا تحت درمان عصب کشی قرار گرفته باشد ،جهت محافظت از دندان و جلوگیری از شکستن و از دست رفتن دندان از روکشها استفاده میشود که شامل انواع روکشهای زیرکونیا(سرامیکی ) و روکش pfm ( زیر ساخت فلزی )میباشند.
 4. انواعی از روکشهای زیبایی که به منظور ردیف و زیباتر ، سفید و درخشنده کردن دندانها استفاده میشود.

 آیا جایگزینی دندانها الزامی است؟

 

معرفی پروتز دندان و انواع آن
پروتز دندان

 

هنگامی که دندانی را از دست میدهیم  جای خالی دندان تحت فشارهای مختلفی از ناحیه لب ،زبان ودندانهای اطراف قرار میگیرد.دندانهای مجاور  تمایل به پر کردن ناحیه خالی دارند که معمولاً به طور کامل نبوده و باعث کج شدن دندان میشودو همینطور  باعث ایجاد فاصله بین دندانها وبه دنبال آن افزایش گیر غذایی و پوسیدگی و بیماریهای لثه میگردد.گاهی با کشیدن یک دندان ،نظم و بهداشت سایر دندانها نیز به خطر میافتد.

در بعضی موارد دندان مقابل دندان کشیده شده شروع به رویش به سمت دندان کشیده شده میکندکه علاوه بر ظاهری نازیبا باعث ایجاد مشکل درآن ناحیه و استخوان فکی میشود .علاوه بر تمامی این موارد در صورت از دست دادن دندان ،استخوان محل قرارگیری دندان دچار تحلیل میگردد .بهترین روش جایگزینی ایمپلنت در زمان کشیدن دندان میباشد تا از صدمات وارده جلوگیری گردد.

 مزایای پروتزهای ایمپلنت نسبت به سایر پروتز دندان

 ایمپلنت از انواع پروتز دندان هستند که به جز هزینه ی بالای آنها ، مزایای زیادی نسبت به سایر پروتزها دارند .از آنجایی که ایمپلنت در فک کار گذاشته میشود تا حدودی از تحلیل استخوان آن ناحیه جلوگیری میشود .مهمترین مزیتهای ایمپلنت در جویدن،تکلم شکل ظاهری طبیعی ،عدم آسیب به دندانهای مجاور وسلامت لثه ها و احساس راحتی بیشتر فرد نسبت به دست دندان ودیگر پروتزها است.

اوردنچرها که دست دندان متکی به ایمپلنت میباشد نیز نسبت به دست دندان معمولی مزیتهای زیادی دارد از جمله تکلم بهتر و فیکس شدن بهتر در لثه فرد احساس راحتی بهتری میکندهرچند که به دلیل متحرک بودن بایستی از دهان خارج شوند.

سوالات متداول

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت های دندانی ریشه های دندان مصنوعی هستند که از پیچ های تیتانیومی ساخته شده اند که در استخوان فک کاشته می شوند. هنگامی که آنها با استخوان اطراف ترکیب می شوند، بسیار قوی هستند و می توانند از پروتز دندان پشتیبانی کنند. سه پروتز اصلی دندان وجود دارد که معمولاً توسط ایمپلنت های دندانی پشتیبانی می شوند، از جمله: روکش دندان پل دندان، دندان مصنوعی

هزینه پروتز دندان چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت پروتز دندان با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

مزایای پروتزهای ثابت چیست؟

پروتزهای ثابت به بیمار این امکان را می دهند که بدون مشکل هر چه می خواهند بخورند. دیگر لازم نیست نگران گاز گرفتن چیزی بیش از حد سخت باشید که باعث آسیب یا لق شدن دندان مصنوعی شود. پروتزهای ثابت ظاهر صورت شما را حفظ می کنند و زیبایی ساختار طبیعی استخوان شما را حفظ می کنند. آنها همچنین به جلوگیری از تحلیل استخوان به دلیل نداشتن دندان های سالم کمک می کنند. پروتز ثابت، شکاف های دهان را که به دلیل از دست دادن دندان ها وجود دارد، می پوشاند. آنها لبخند شما را بهبود می بخشند.

5/5 - (5 امتیاز)

4 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا همه میتونن پروتز متحرک بزارند؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   این موضوع به تشخیص پزشک شما بستگی دارد جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

خرابی و پوسیدگی دندان ها یکی از عوامل کشیدن دندان می باشد. بسته به نوع خرابی و پوسیدگی ایجاد شده مشخص می شود که دندان ها احتیاج به چه نوع جراحی دارند. برای مثال اگر دندان نهفته باشد جراحی نسج سخت و یا نسج نرم انجام می گیرد. نهفتگی دندان به خصوص در هنگام پیدا شدن دندان عقل و نبود فضای کافی در دهان ایجاد می شود. زمانی که از زمان رویش دندان جدید گذشته باشد اما همچنان دندان درون فک باقی بماند در نتیجه نیاز به جراحی های نسج نرم و یا سخت می باشد. دندان های عقل معمولا

مشاهده
جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم چیست؟ با از بین رفتن تاج دندان به هر دلیل بنا به تشخیص دندانپزشک بایستی ریشه از نسج دندان خارج گردد. برای خارج کردن ریشه دندان نیاز به جراحی می باشد.در جراحی دندان عقل در نسج نرم مقدار کمی از بافت لثه کنار زده می شود. گاهی دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به

مشاهده
وستیبول دندان

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ جراحی وستیبوبوپلاستی از جمله جراحی های قبل از پروتز می باشد که به منظور ایجاد جای مناسب جهت قرار گیری پروتز های دندانی در دهان انجام می گیرد. کم شدن عمق وستیبول می تواند به دلیل از دست دادن دندان های دائمی باشد که می تواند عامل اصلی انجام این جراحی و فراهم نمودن شرایط مناسب جهت قرار گیری دندان های مصنوعی و یا ایمپلنت های دندانی باشند. تکنیک های مختلفی جهت انجام این جراحی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار توسط دندانپزشک اجرا می شود. در هنگام اجرای این جراحی می توان همزمان پیوند استخوان و

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی عمل جراحی که جهت تغییر شکل دادن قسمت هایی از فک که دندان های آن از بین رفته است , آلوئولوپلاستی نام دارد. آلوئول بخشی از استخوان فک می باشد که دندان ها را در خود جای داده است.صاف کردن استخوان فک , روشی بسیار مناسب و ضروری برای قرار گیری دندان های مصنوعی در دهان می باشد. آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی:(جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم

مشاهده