پروتز دندان

آیا دندان هایی دارید که به شدت پوسیده یا آسیب دیده اند؟ آیا روش های ترمیم گذشته شروع به شکستن کرده اند؟ آیا به دلیل تصادف یا کشیدن دندان ضروری یک یا چند دندان از دست داده اید؟ اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات مثبت است، ممکن است بخواهید درمان ترمیمی با استفاده از پروتز دندان را در نظر بگیرید.

پروتز های دندان چه کارکردی دارند؟ از وظایف پروتزها میتوان باید به جایگزینی دندان از دست رفته و جلوگیری از عواقب منفی از دست دادن دندان اشاره کرد.پروتز دندان به معنای عضو مصنوعی است که جایگزین عضو از دست رفته میباشد منظور از اصطلاح پروتز دندان، دندان مصنوعی یا تعویض دندان است.

پروتزهای دندانی یا جایگزین دندان از دست رفته میباشند که میتواند ثابت یا متحرک ویا ایمپلنت باشد ،یا جهت محافظت از دندانی است که بافت زیادی از دست داده باشد که شامل روکشها میباشد.

ایمپلنت های دندانی ریشه های دندان مصنوعی هستند که از پیچ های تیتانیومی ساخته شده اند که در استخوان فک کاشته می شوند. هنگامی که آنها با استخوان اطراف ترکیب می شوند، بسیار قوی هستند و می توانند از پروتز دندان پشتیبانی کنند. سه پروتز اصلی دندان وجود دارد که معمولاً توسط ایمپلنت های دندانی پشتیبانی می شوند، از جمله: روکش دندان پل دندان، دندان مصنوعی 

به این ترتیب پروتزها دو نوعند:

پروتزهای ثابت :شامل پروتزهایی هستند که در دهان بیمار به صورت ثابت در جای خود قرار دارند و نیازی به خارج کردن از دهان ندارند.توضیحات بیشتر در مطلب پروتز ثابت میباشد.

پروتزهای متحرک:در مواردی که به دلیل شرایط فرد انجام پروتز ثابت امکان پذیر نیست از پروتز متحرک استفاده میگردد که فرد میتواند آنرا برداشته و مجدد در جای خود قرار دهد توضیحات بیشتر در مطلب پروتز متحرک میباشد.

هزینه پروتز دندان

برای اطلاع از قیمت پروتز دندان با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پروتز دندان
پروتز دندان

مزایای پروتزهای ثابت

 • پروتزهای ثابت به بیمار این امکان را می دهند که بدون مشکل هر چه می خواهند بخورند. دیگر لازم نیست نگران گاز گرفتن چیزی بیش از حد سخت باشید که باعث آسیب یا لق شدن دندان مصنوعی شود.
 • پروتزهای ثابت ظاهر صورت شما را حفظ می کنند و زیبایی ساختار طبیعی استخوان شما را حفظ می کنند. آنها همچنین به جلوگیری از تحلیل استخوان به دلیل نداشتن دندان های سالم کمک می کنند.
 • پروتز ثابت، شکاف های دهان را که به دلیل از دست دادن دندان ها وجود دارد، می پوشاند.
 • آنها لبخند شما را بهبود می بخشند.
 • دندان مصنوعی ثابت نمی افتد.
 • پروتزهای ثابت توانایی گفتار شما را بهبود می بخشد.
 • آنها از جابجایی دندان ها روی خط فک و ناهماهنگی احتمالی جلوگیری می کنند.
 • طول عمر پروتزهای ثابت برای اثربخشی طولانی مدت در صورت نگهداری صحیح طراحی شده است.
 • استفاده از پروتزهای ثابت به دلیل شباهت به دندان های واقعی آسان است.

افرادی که کاندیدپروتز دندان هستند بر اساس تعداد دندان از دست داده و شرایط فردی و استخوانی وحتی مالی تشخیص داده میشوند که از کدام نوع پروتز استفاده نمایند.

 • در صورتیکه فرد به طور کامل دندانهایش را از دست داده باشد میتواند از درمانهای ایمپلنت به طور کامل(فول)یا به صورت اوردنچر (دست دندان بر پایه ایمپلنت)ویا دست دندان استفاده نماید .امروزه بهترین درمان برای جایگزینی دندانهای از دست رفته ایمپلنت میباشد که با توجه به ثابت بودن دندانها و تحریک رشد استخوانی فک و شکل ظاهری طبیعی بیشترین طرفدار را دارد .
 • در صورتیکه فرد تعدادی یا یکی از دندانها را از دست داده باشد میتوان از درمانهای بریج به همراه روکش ثابت ویا پلاک پارسیل که از انواع روکشهای متحرک است استفاده کرد .
 • در صورتیکه دندان فرد نسج زیادی را از دست داده باشد و یا تحت درمان عصب کشی قرار گرفته باشد ،جهت محافظت از دندان و جلوگیری از شکستن و از دست رفتن دندان از روکشها استفاده میشود که شامل انواع روکشهای زیرکونیا(سرامیکی ) و روکش pfm ( زیر ساخت فلزی )میباشند.
 • انواعی از روکشهای زیبایی که به منظور ردیف و زیباتر ، سفید و درخشنده کردن دندانها استفاده میشود.

 آیا جایگزینی دندانها الزامی است؟

هنگامی که دندانی را از دست میدهیم  جای خالی دندان تحت فشارهای مختلفی از ناحیه لب ،زبان ودندانهای اطراف قرار میگیرد.دندانهای مجاور  تمایل به پر کردن ناحیه خالی دارند که معمولاً به طور کامل نبوده و باعث کج شدن دندان میشودو همینطور  باعث ایجاد فاصله بین دندانها وبه دنبال آن افزایش گیر غذایی و پوسیدگی و بیماریهای لثه میگردد.گاهی با کشیدن یک دندان ،نظم و بهداشت سایر دندانها نیز به خطر میافتد.

در بعضی موارد دندان مقابل دندان کشیده شده شروع به رویش به سمت دندان کشیده شده میکندکه علاوه بر ظاهری نازیبا باعث ایجاد مشکل درآن ناحیه و استخوان فکی میشود .علاوه بر تمامی این موارد در صورت از دست دادن دندان ،استخوان محل قرارگیری دندان دچار تحلیل میگردد .بهترین روش جایگزینی ایمپلنت در زمان کشیدن دندان میباشد تا از صدمات وارده جلوگیری گردد.

 مزایای پروتزهای ایمپلنت نسبت به سایر پروتز دندان

 ایمپلنت از انواع پروتز دندان هستند که به جز هزینه ی بالای آنها ، مزایای زیادی نسبت به سایر پروتزها دارند .از آنجایی که ایمپلنت در فک کار گذاشته میشود تا حدودی از تحلیل استخوان آن ناحیه جلوگیری میشود .مهمترین مزیتهای ایمپلنت در جویدن،تکلم شکل ظاهری طبیعی ،عدم آسیب به دندانهای مجاور وسلامت لثه ها و احساس راحتی بیشتر فرد نسبت به دست دندان ودیگر پروتزها است.

اوردنچرها که دست دندان متکی به ایمپلنت میباشد نیز نسبت به دست دندان معمولی مزیتهای زیادی دارد از جمله تکلم بهتر و فیکس شدن بهتر در لثه فرد احساس راحتی بهتری میکندهرچند که به دلیل متحرک بودن بایستی از دهان خارج شوند.

سوالات متداول

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت های دندانی ریشه های دندان مصنوعی هستند که از پیچ های تیتانیومی ساخته شده اند که در استخوان فک کاشته می شوند. هنگامی که آنها با استخوان اطراف ترکیب می شوند، بسیار قوی هستند و می توانند از پروتز دندان پشتیبانی کنند. سه پروتز اصلی دندان وجود دارد که معمولاً توسط ایمپلنت های دندانی پشتیبانی می شوند، از جمله: روکش دندان پل دندان، دندان مصنوعی

هزینه پروتز دندان چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت پروتز دندان با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

مزایای پروتزهای ثابت چیست؟

پروتزهای ثابت به بیمار این امکان را می دهند که بدون مشکل هر چه می خواهند بخورند. دیگر لازم نیست نگران گاز گرفتن چیزی بیش از حد سخت باشید که باعث آسیب یا لق شدن دندان مصنوعی شود. پروتزهای ثابت ظاهر صورت شما را حفظ می کنند و زیبایی ساختار طبیعی استخوان شما را حفظ می کنند. آنها همچنین به جلوگیری از تحلیل استخوان به دلیل نداشتن دندان های سالم کمک می کنند. پروتز ثابت، شکاف های دهان را که به دلیل از دست دادن دندان ها وجود دارد، می پوشاند. آنها لبخند شما را بهبود می بخشند.

5/5 - (5 امتیاز)

4 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا همه میتونن پروتز متحرک بزارند؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   این موضوع به تشخیص پزشک شما بستگی دارد جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

جراحی دندان عقل در نسج سخت : دندان عقل در نسج سخت به زمانی اطلاق میشود که دندان عقل نهفته و کاملاً در زیر استخوان فک قرار گرفته باشد و روی آن هم استخوان باشد .نوع درمان و جراحی دندان عقل به پوزیشن و قرارگیری آن در استخوان فک بستگی دارد. در جراحی در نسج سخت  ، محل مربوطه برای خارج کردن دندان عقل برش جراحی  زده می شود ، بعد از برداشتن استخوان های اطراف دندان تقسیم و برش زده میشود تا دندان  بتواند به خوبی اخراج گردد . عمل دندان عقل نهفته در نسج نوع سخت بسیار مشکل بوده ودر صورت

مشاهده

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم : دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به خوبی اجرا نمی شود  ، در مواقعی در هم ریختگی دندان ها به علت دندان عقل نهفته سبب نیاز فرد به ارتودنسی می شود و سبب پوسیدگی دندان عقل و دندان های کناری او میگردد  و همچنین بیماری های لثه ایی را نیز در بر دارد

مشاهده

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ وستیبولوپلاستی: وستیبول به فضای بین دندان ها و لب ها (این فضا شامل لثه و لبه استخوانی فرد می باشد) می باشد. وستیبولوپلاستی ( عمیق کردن وستیبول ، جهت افزایش ثبات دندان مصنوعی ) جراحی است که بسیار رایج می باشد و در آن عمق کف دهان افزایش داده می شود. و مناسب کسانی می باشد که دندان های خود را از دست دادند و می خواهند دندان مصنوعی بگذارند و یا برای آن دسته از بیمارانی که می خواهند پروتز های متحرک مبتنی و متکی بر ایمپلنت داشته باشند این تکنیک به جهت رسیدن به فضای کافی

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی: (جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم یا برداشتن و برش استخوان است. این عملیات  برای اصلاح مشکلات فکی که با ناهنجاری های فکی – دندانی مواجه هستند استفاده می شود. ناهنجاری هایی مانند پروگناتیسم یا جلو و بزرگ بودن فک بالا یا پایین، اوپن بایت، درد و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی و همچنین عقب رفتگی چانه. رشد نامتناسب فک بالا یا پایین باعث تغییر شکل

مشاهده