پروتز دندان چیست

پروتز  ثابت دندان به روشی گفته می شود که به وسیله آن کمبود عضو یا بخشی از آن به طور مصنوعی ترمیم می شود تا عملکرد آن بهبود یابد. در دندانپزشکی، پروتز دندان یک وسیله پزشکی سفارشی است (یعنی به طور خاص برای بیمار ساخته می شود) که امکان جایگزینی دندان های از دست رفته و قسمت های آتروفی شده لثه را فراهم می کند. اگرچه آنها محصولات بهداشتی ساخته شده از قالب ها یا مدل های به دست آمده توسط دندانپزشک هستند، اما نیاز به سازگاری بالینی در دهان خود بیمار دارند که توسط دندانپزشک انجام می شود.

پروتز ثابت دندان به معنی دندان مصنوعی یا تعویض دندان است که انواع مختلفی دارند، از روکش های ساده برای ترمیم یک دندان گرفته تا پروتزهای کامل دندان که دندان مصنوعی نامیده می شوند، جزو پروتز های دندان به حساب می آیند ، دندان پزشکان به دلایل پزشکی یا زیبایی پروتز دندان متحرک و ثابت را تجویز می کنند.

هزینه پروتز ثابت دندان

برای اطلاع از قیمت پروتز ثابت دندان با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پروتز ثابت دندان

باید بدانیم که دندان طبیعی سالم جانشینی ندارد و پروتزها هر کدام به نوعی دارای معایبی هستند پس از همین لحظه تصمیم بگیریم از دندانهای خود به خوبی مراقبت نماییم و بهداشت دهان ودندان را جدی بگیریم .در صورتی که به هر دلیلی دندان یا دندانهای خود را از دست داده اید پروتزها به شما کمک میکنند که لبخند زیبای شما به شما برگردانده شود.

انواع مختلفی از پروتزهای ثابت وجود دارد: ایمپلنت، بریج، روکش و پروتزهای هیبریدی.

مزایای پروتز ثابت قبل از متحرک عبارتند از:

· راحتی بیشتر (نیازی به برداشتن آنها برای تمیز کردن آنها نیست)

· چسبندگی بیشتر

· استحکام بیشتر

انواع پروتز ثابت دندان شامل:

 • ایمپلنت :بهترین جایگزین دندانهای از دست رفته ایمپلنتها هستند .ایمپلنتها از پایه های فلزی از جنس تیتانیوم ساخته شده اند که سازگار با بدن انسان میباشد .این پایه ها مانند ریشه دندان در استخوان فک بیمار قرار داده میشوند و بعد از گذشت زمان مناسب پروتز دندان روی آن فیکس میگردد که شبیه به دندان طبیعی از دست داده فرد میباشد که در صورت رعایت بهداشت میتواند سالها عمل جویدن وسایر وظایف یک دندان سالم را انجام دهد.مطالب بیشتر در قسمت مربوط به ایمپلنت توضیح داده شده است.

 

 • روکش ها یا کراون ها :در صورتی که دندان فرد مقدار تخریب زیادی داشته باشد و در هنگام ترمیم مقدار زیادی از آن برداشته شود ویا دندانهایی که تحت درمان عصب کشی قرار گرفته اند ،برای محافظت دندان از تخریب بیشتر و شکستگی از روکش ها استفاده میشود .یک روکش مناسب دندان را قویتر وظاهر آن را بهتر و سطح جوندگی را بهبود میبخشد .روکشها ممکن است برای اتصال یک بریج ،محافظت از دندان عصب کشی شده ویا ترمیم شده و یا درمانهای زیبایی جهت زیباتر شدن یا اصلاح بد رنگی ها استفاده شود.

 

 • بریج ها:در صورتی که فرد یک یا چند دندان کنار هم از دست داده باشد و دندانهای مجاور قدرت کافی داشته باشند از بریجها استفاده میشود به طوری که دندانهای مجاور تراش داده شده وجهت دندان ساخته شده به عنوان پایه قرار میگیرند. امروزه درمانهای ایمپلنت جایگزین خوبی به جای بریجها با پایه دندان طبیعی شده اند .پوسیدگی دندان پایه شایعترین مشکل درمان بریج میباشد که باعث از دست رفتن دندانهای بیشتر میگردد
 •  پروتزهای هیبریدی
  این پروتز است که جایگزین تمام پروتزهای فوقانی یا تحتانی دهان می شود. آنها فقط می توانند دندان ها را جایگزین کنند، مانند دندان ها همراه با لثه. آنها روی ایمپلنت ها قرار می گیرند تا از محکم نگه داشتن آن اطمینان حاصل شود که به فرد امنیت می دهد.

ظاهری که ارائه می دهند کاملا طبیعی است و برای کاهش فشار نیروهای جویدن طراحی شده اند. نگهداری آنها بسیار آسان است، زیرا متخصص می تواند در هر زمان آنها را حذف کند، تعمیر مربوطه را انجام دهد و آنها را تعویض کند. این امر امکان تعویض آکریلیک یا دندان را به صورت عملی و بدون عارضه یا ناراحتی برای بیمار فراهم می کند.

پروتز ثابت دندان

مزایای پروتزهای ثابت

پروتزهای ثابت با بسیاری از دردسرهای مرتبط با دندان مصنوعی سنتی همراه نیستند. به عنوان مثال، پروتزهای سنتی تمایل به جابجایی در داخل دهان بیمار دارند. این ممکن است ناراحت کننده باشد، بنابراین ممکن است کمی طول بکشد تا به جابجایی عادت کنید.

با پروتزهای ثابت، پروتز روی ایمپلنت در دهان بیمار محکم می شود. محکم در جای خود نگه داشته شده است، بنابراین دلیلی برای نگرانی در مورد افتادن دستگاه هنگام صحبت یا غذا خوردن وجود ندارد.

همچنین، پروتزهای مصنوعی دارای یک برنامه زمان‌بر تمیز کردن هستند. دستگاه باید هر شب بیرون آورده شود و با مسواک و پاک کننده دندان مصنوعی تمیز شود. همچنین باید یک شبه در محلول دندان مصنوعی خیس شود.

با پروتزهای ثابت، نیازی به تمیز کردن تخصصی نیست. فقط باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید تا مطمئن شوید که دندان هایتان خوب هستند.

سوالات متداول

پروتز دندان چیست؟

پروتز ثابت دندان به روشی گفته می شود که به وسیله آن کمبود عضو یا بخشی از آن به طور مصنوعی ترمیم می شود تا عملکرد آن بهبود یابد. در دندانپزشکی، پروتز دندان یک وسیله پزشکی سفارشی است (یعنی به طور خاص برای بیمار ساخته می شود) که امکان جایگزینی دندان های از دست رفته و قسمت های آتروفی شده لثه را فراهم می کند. اگرچه آنها محصولات بهداشتی ساخته شده از قالب ها یا مدل های به دست آمده توسط دندانپزشک هستند، اما نیاز به سازگاری بالینی در دهان خود بیمار دارند که توسط دندانپزشک انجام می شود.

هزینه پروتز ثابت دندان چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت پروتز ثابت دندان با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

مزایای پروتزهای ثابت چیست؟

پروتزهای ثابت با بسیاری از دردسرهای مرتبط با دندان مصنوعی سنتی همراه نیستند. به عنوان مثال، پروتزهای سنتی تمایل به جابجایی در داخل دهان بیمار دارند. این ممکن است ناراحت کننده باشد، بنابراین ممکن است کمی طول بکشد تا به جابجایی عادت کنید.

5/5 - (4 امتیاز)

4 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  هزینه پروتز ثابت دندان چقدر است؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 2. سلام وقتتون بخیر
  کدوم نوع از پروتز ها برای من مناسب است؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   این موضوع به تشخیص پزشک شما بستگی دارد جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

جراحی دندان عقل در نسج سخت : دندان عقل در نسج سخت به زمانی اطلاق میشود که دندان عقل نهفته و کاملاً در زیر استخوان فک قرار گرفته باشد و روی آن هم استخوان باشد .نوع درمان و جراحی دندان عقل به پوزیشن و قرارگیری آن در استخوان فک بستگی دارد. در جراحی در نسج سخت  ، محل مربوطه برای خارج کردن دندان عقل برش جراحی  زده می شود ، بعد از برداشتن استخوان های اطراف دندان تقسیم و برش زده میشود تا دندان  بتواند به خوبی اخراج گردد . عمل دندان عقل نهفته در نسج نوع سخت بسیار مشکل بوده ودر صورت

مشاهده

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم : دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به خوبی اجرا نمی شود  ، در مواقعی در هم ریختگی دندان ها به علت دندان عقل نهفته سبب نیاز فرد به ارتودنسی می شود و سبب پوسیدگی دندان عقل و دندان های کناری او میگردد  و همچنین بیماری های لثه ایی را نیز در بر دارد

مشاهده

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ وستیبولوپلاستی: وستیبول به فضای بین دندان ها و لب ها (این فضا شامل لثه و لبه استخوانی فرد می باشد) می باشد. وستیبولوپلاستی ( عمیق کردن وستیبول ، جهت افزایش ثبات دندان مصنوعی ) جراحی است که بسیار رایج می باشد و در آن عمق کف دهان افزایش داده می شود. و مناسب کسانی می باشد که دندان های خود را از دست دادند و می خواهند دندان مصنوعی بگذارند و یا برای آن دسته از بیمارانی که می خواهند پروتز های متحرک مبتنی و متکی بر ایمپلنت داشته باشند این تکنیک به جهت رسیدن به فضای کافی

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی: (جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم یا برداشتن و برش استخوان است. این عملیات  برای اصلاح مشکلات فکی که با ناهنجاری های فکی – دندانی مواجه هستند استفاده می شود. ناهنجاری هایی مانند پروگناتیسم یا جلو و بزرگ بودن فک بالا یا پایین، اوپن بایت، درد و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی و همچنین عقب رفتگی چانه. رشد نامتناسب فک بالا یا پایین باعث تغییر شکل

مشاهده