کامپوزیت ونیر چیست؟

«ونیر کامپوزیت، نوعی روکش دندانی است که برای بهبود ظاهر دندان‌ها استفاده می‌شود. این روکش‌ها معمولاً از رزین پلاستیکی ساخته می‌شوند و در طی یک جلسه دندانپزشکی، توسط دندانپزشک روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. ونیر کامپوزیت مزایای زیادی دارد. این روکش‌ها نسبت به سایر انواع روکش دندانی، ارزان‌تر هستند و می‌توان آنها را در یک جلسه دندانپزشکی قرار داد. همچنین، ونیر کامپوزیت می‌تواند به طور قابل توجهی ظاهر دندان‌ها را بهبود بخشد. ونیر کامپوزیت برای انواع مختلفی از مشکلات دندانی استفاده می‌شود. این روکش‌ها می‌توانند برای پوشاندن لکه‌های دندانی، اصلاح شکل دندان‌ها، و یا پر کردن فاصله بین دندان‌ها استفاده شوند. ونیر کامپوزیت یک گزینه عالی برای افرادی است که می‌خواهند ظاهر دندان‌های خود را بهبود بخشند. این روکش‌ها مقرون‌به‌صرفه، سریع و موثر هستند.»

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی روش مستقیم: پوسته ای نازک از جنس کامپوزیت ونیر میباشد که بدون تراش دندان بر روی آن قرار میگیرد. کامپوزیت ونیرها به دلیل نازکی و نیز به دلیل استفاده از چسب‌های مخصوص و قوی برای چسباندن، باعث می‌شوند که دندان‌ها، طبیعی و سالم به نظر برسند. برای انجام ونیر، دندان‌ها نیاز چندانی برای آماده سازی ندارند. برای اینکه اطمینان حاصل شود هیچ درد و ناراحتی بوجود نمی‌آید ممکن است از بیهوشی موضعی استفاده شود اما در بیشتر موارد ضرورتی برای انجام این کار نیست. به کارگیری صحیح کامپوزیت ونیر برروی دندانها وقت و مهارت بسیار زیادی میخواهد به همین دلیل دندانپزشک باید شناخت کامل از آناتومی و اصول زیبایی دندانها داشته باشد. لمینتهای کامپوزیتی دارای تنوع رنگ بیشتری میباشند و میتواند کاملاً همرنگ دندانهای دیگر کار شود تا هماهنگی لازم را داشته باشند.در صورتیکه پوسیدگی های دندانی تشخیص داده شود قبل از شروع کار کامپوزیت ونیر، بایستی پوسیدگی ها برطرف شده و از سلامت دندانها اطمینان حاصل شود. در صورتیکه فرد دچار عادت هایی مانند دندان قروچه باشد احتمال ایجاد شکستگی وجود دارد از این رو شخص باید سعی در ترک عادتها داشته باشد و یا از نایت گارد استفاده نماید. نایت گارد روکشی پلاستیکی میباشد که توسط دندانپزشک بر اساس قالب دندان فرد ساخته میشود و در ساعات دندان قروچه که معمولاً شبها هنگام خواب میباشد استفاده میشود.

مواد تشکیل دهنده ونیز کامپوزیت دندان شامل زیر است:

 1. بیس فنول‌آ‌گلیسیدیل متاکریلات
 2. سیلیس بلورین
 3. دی اکسید سیلیکون
 4. کوارتز
 5. شیشه بوروسیلیکات
 6. سیلیکات
 7. آلومینیوم
 8. لیتیوم

کامپوزیت ونیر

مزایای لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است

 • میزان تراش دندان کمتر است
 • برای ترمیم موارد محدود و افراد کم سن بهتر جوابگو میباشد

ونیر کامپوزیت این نوع روکش از رزین کامپوزیت ساخته شده است که می تواند به سرعت روی دندان های شما اعمال شود تا لبخندی سریع و جذاب داشته باشید.

ونیرهای کامپوزیت جایگزین غیر آماده سازی ونیرهای چینی هستند. آنها یک لبخند زیبایی را بدون هیچ گونه تغییر یا آسیبی به دندان های طبیعی ارائه می دهند و این درمان در بین بیماران جوان ما واقعاً محبوب است.

اگر از لبخند خود ناراضی هستید و به تغییر فکر می کنید اما نمی خواهید ونیرهای دائمی داشته باشید، این گزینه عالی برای شماست. از کامپوزیت برای پوشاندن کل دندان برای ایجاد لبخندی جدید و زیباتر استفاده می شود.

ونیرهای کامپوزیت برای بیمارانی که قبلاً درمان ارتودنسی را تکمیل کرده‌اند یا دندان‌هایشان به‌طور طبیعی صاف است و به دنبال کامل کردن و تقویت دندان‌های موجود خود هستند، مناسب است. در طول مشاوره شما با یکی از دندانپزشکان زیبایی ما، در مورد واجد شرایط بودن شما و اینکه کدام گزینه کامپوزیت ونیر برای شما بهترین است، صحبت خواهیم کرد.

هزینه کامپوزیت ونیر:

برای اطلاع از قیمت کامپوزیت ونیر با کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

کامپوزیت ونیر
کامپوزیت ونیر

معایب لمینت کامپوزیتی

 • امکان سایش بین دندانها وجود دارد
 • زیبایی و جلوه دندانها کمتر از لمینت سرامیکی است
 • امکان برگشت وتغییر رنگ وجود دارد
 • از طول عمر و دوام کمتری نسبت به لمینت سرامیکی برخوردار است

نکاتی که بعد از انجام لمینت کامپوزیت باید رعایت شود

درمانهای زیبایی لمینت کامپوزیت هم مانند درمانهای ترمیمی دیگر ممکن است مدتی باعث ایجاد حساسیتهای دندانی شود که برطرف میگردد.

 • برای طول عمر دندان لمینت شده بهتر است از وارد آمدن ضربه جلوگیری شود بهتر است از گاز زدن وخوردن غذاهای سفت با دندان مورد نظر خودداری نمایید.
 • بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایید .مسواک ونخ دندان را به طور منظم استفاده نمایید.
 • سعی کنید کمتر از مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی استفاده نمایید چون با گذشت زمان باعث تیرگی دندانهای زیبای شما میشوند.
 • در صورت داشتن دندان قروچه یا عادات ساییدن دندانها روی هم از نایت گارد استفاده نمایید.
  در صورت ایجاد هرگونه مشکل به دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

چه کسانی می توانند روکش بگیرند؟

روکش های دندانی می توانند عیوب دندان را بپوشانند و لبخندی یکنواخت و درخشان به شما ببخشند.

عیوب می تواند شامل دندان هایی باشد که کج یا بد شکل، بریده شده، لکه دار یا تغییر رنگ داده اند، یا ممکن است مینای دندان شما فرسایش یافته باشد.

روکش‌ها بخشی از دندان‌های شما را می‌پوشانند، اما در واقع با روکش‌هایی که ضخیم‌تر هستند و کل دندان، پشت و جلو، را می‌پوشانند، متفاوت هستند. روکش‌ها همچنین به تراش بیشتر دندان نیاز دارند که ممکن است با روکش‌ها به آن نیاز نداشته باشید.

اگر دندان‌های شما در وضعیت نسبتاً خوبی قرار دارند و فقط می‌خواهید ظاهر آن‌ها از جمله شکل یا رنگ آن‌ها را تغییر دهید، روکش‌ها می‌توانند انتخاب خوبی باشند.

روکش ها معمولا فقط برای دندان هایی استفاده می شود که آسیب بیشتری دیده اند. به عنوان مثال، اگر دندان شکسته ای دارید یا نیاز به کانال ریشه دارید، تاج دندان ممکن است راه حل بهتری باشد.

انواع روکش کامپوزیت ونیر

یک دندانپزشک ممکن است بین 3 نوع روکش انتخاب کنید: ونیر کامپوزیت مستقیم، ونیر کامپوزیت غیرمستقیم و ونیر پرسلن.

ونیرهای کامپوزیت مستقیم

ونیرهای کامپوزیت یا کامپوزیت ونیر مستقیم روکش هایی هستند که از مواد رزین کامپوزیت ساخته شده اند که مستقیماً روی دندان شما اعمال می شود.

زمان زیادی طول نمی کشد تا دندانپزشک دندان های شما را برای استفاده از روکش ها آماده کند و روند استفاده از آن کم تهاجمی در نظر گرفته می شود.

ونیرهای کامپوزیت غیر مستقیم

تفاوت اصلی بین ونیرهای کامپوزیت مستقیم و غیرمستقیم در فرآیند اعمال است، نه مواد واقعی مورد استفاده.

دندان‌های شما همانطور که برای ونیرهای کامپوزیت مستقیم آماده می‌شوند، آماده می‌شوند، اما روکش‌ها به‌طور غیرمستقیم در خارج از دهان در مطب دندانپزشک شما یا در آزمایشگاه دندان‌پزشکی ساخته می‌شوند.

شما مجموعه ای از روکش های موقت را تا زمانی که روکش های غیر مستقیم ساخته شوند دریافت خواهید کرد. در نوبت بعدی، ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم با یک لایه چسب بر روی دندان های شما اعمال می شود.

ونیرهای کامپوزیت غیرمستقیم می توانند ساییدگی های بیشتری را تحمل کنند و در برابر شکستگی بهتر از نسخه مستقیم مقاومت کنند. با این حال، هزینه آنها بیشتر از ونیرهای کامپوزیت مستقیم است.

روکش های چینی

روکش های پرسلن به صورت سفارشی برای دندان های شما از پرسلن ساخته می شوند.

دندانپزشک از دندان‌های شما اثر می‌گذارد، بنابراین روکش‌ها را می‌توان از قالب در آزمایشگاه دندان‌پزشکی ساخت، فرآیندی که ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. در حین انتظار مجموعه ای از روکش های موقت دریافت خواهید کرد، درست مانند روکش های کامپوزیت ونیر غیرمستقیم.

هنگامی که آماده شد، دندانپزشک پوسته های چینی نازک را به جلوی دندان های شما چسبانده و آنها را طوری شکل می دهد که تا حد امکان طبیعی به نظر برسند.

کدام نوع روکش کامپوزیت ونیر برای من بهترین است؟

تنها راه برای تعیین اینکه آیا محلول کامپوزیت یا ونیر چینی برای شما مناسب است یا خیر این است که با دندانپزشک خود در مورد اهداف زیبایی خود صحبت کنید.

پس از گفتگوی عمیق با شما در مورد نیازهای دقیق شما، دندانپزشکان زیبایی ما دندان ها و فک شما را معاینه خواهند کرد.

از این رو ما طرحی را برای شما طراحی می کنیم و مناسب ترین و مناسب ترین گزینه های شما را بررسی می کنیم.

سپس دندانپزشک شما در مورد تمام مزایا و معایب مختلف که در موقعیت منحصر به فرد شما اعمال می شود صحبت می کند.

سپس آنها به شما کمک می کنند تا بهترین راه حل را پیدا کنید.

ماندگاری ونیرهای کامپوزیت چقدر است؟ آیا مانند روکش های چینی است؟

گفته می شود به طور متوسط ونیرهای کامپوزیت در مقایسه با ونیرهای چینی که انتظار می رود حدود 7 تا 10 سال عمر کنند، حدود 3 تا 5 سال عمر می کنند. با این حال، می تواند تنوع زیادی در ارتباط با هر دو نوع وجود داشته باشد. برخی از ونیرهای کامپوزیت را دیده‌ایم که بیش از 10 سال دوام می‌آورند، در حالی که در موارد دیگر ونیرهای چینی بیش از چند سال دوام نمی‌آورند. طبق تجربه ما، با رعایت بهداشت و نگهداری خوب دهان، روکش‌های دندان می‌توانند بسیار طولانی‌تر دوام بیاورند.

آیا ونیرهای کامپوزیت می توانند به راحتی بشکنند؟

پاسخ صحیح خیر است. ونیرهای کامپوزیت به راحتی یا به همان روشی که ونیرهای چینی می‌شکنند نمی‌شکنند. ونیر کامپوزیت به دلایل مختلفی ممکن است برش خورده باشد، معمولاً گاز گرفتن و جویدن غذای سفت یا ساییدن و فشردن دندان ها. اما حتی اگر شکسته شوند، ونیرهای کامپوزیت معمولاً به راحتی در یک بازدید تعمیر می شوند. این در مورد روکش های چینی یکسان نیست.

روش ونیرهای کامپوزیت چیست؟

پس از انجام مشاوره برای ارزیابی شایستگی شما، اولین لبخند آزمایشی می تواند انجام شود. لبخند آزمایشی فرآیندی است که در آن ابتدا تغییراتی در دندان‌های شما بر روی یک مدل گچ گرفته شده از آنها ایجاد می‌شود. تکنسین دندانپزشکی بر اساس شکل و طرحی که می‌خواهید برای کامپوزیت ونیرها و دندان‌های خود داشته باشید، روکش‌هایی را بر روی مدل ریختگی دندان‌های شما به صورت مومی می‌سازد. این ساختن ساختگی از روکش های کامپوزیت است که به شما امکان می دهد ببینید که دندان های شما با چه شکلی در می آیند.

این کار با برداشتن قالب از دندان های شما و ارسال آن به آزمایشگاه انجام می شود. بر اساس درخواست ها و انتظارات شما، اصلاحات روی مدل گچ گیری توسط تکنسین دندانپزشکی مجرب روی دندان های شما انجام می شود.

تفاوت بین کامپوزیت ونیر و لمینت دندان

کامپوزیت‌های دندان متشکل از چندین لایه سفت شده و به عبارتی لایه لایه بوده اما لمینت دندان یک لایه نازک و با ضخامتی کم می‌باشد که برای هر دندان به صورت انحصاری ساخته می‌شود.

کامپوزیت‌های ونیر اغلب راه حل موقت و کوتاه مدت جهت اصلاح طرح لبخند و زیبایی بیشتر چهره می‌باشد. اما لمینت دندان راه حل طولانی مدت برای حفظ زیبایی دندان‌ها می‌باشد چراکه در صورت رعایت مراقب‌های پس از آن می‌تواند 10 تا 20 سال دوام بیارند. کامپوزیت دندان عمر کوتاه‌تری دارد و پس از مدتی قابل برداشتن هستند.لمینت دندان باید همیشه به دندان متصل باشد. از نظر هزینه قیمت لمینت دندان نسبت به قیمت کامپوزیت بسیار بیشتر می‌باشد.

سوالات متداول

مزایای لمینت کامپوزیتی چیست؟

لمینت کامپوزیتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر است میزان تراش دندان کمتر است برای ترمیم موارد محدود و افراد کم سن بهتر جوابگو میباشد ونیر کامپوزیت این نوع روکش از رزین کامپوزیت ساخته شده است که می تواند به سرعت روی دندان های شما اعمال شود تا لبخندی سریع و جذاب داشته باشید. ونیرهای کامپوزیت جایگزین غیر آماده سازی ونیرهای چینی هستند. آنها یک لبخند زیبایی را بدون هیچ گونه تغییر یا آسیبی به دندان های طبیعی ارائه می دهند و این درمان در بین بیماران جوان ما واقعاً محبوب است.

روکش کامپوزیت ونیر چند نوع است؟

یک دندانپزشک ممکن است بین 3 نوع روکش انتخاب کنید: ونیر کامپوزیت مستقیم، ونیر کامپوزیت غیرمستقیم و ونیر پرسلن.

ماندگاری ونیرهای کامپوزیت چقدر است؟ آیا مانند روکش های چینی است؟

گفته می شود به طور متوسط ونیرهای کامپوزیت در مقایسه با ونیرهای چینی که انتظار می رود حدود 7 تا 10 سال عمر کنند، حدود 3 تا 5 سال عمر می کنند. با این حال، می تواند تنوع زیادی در ارتباط با هر دو نوع وجود داشته باشد. برخی از ونیرهای کامپوزیت را دیده‌ایم که بیش از 10 سال دوام می‌آورند، در حالی که در موارد دیگر ونیرهای چینی بیش از چند سال دوام نمی‌آورند. طبق تجربه ما، با رعایت بهداشت و نگهداری خوب دهان، روکش‌های دندان می‌توانند بسیار طولانی‌تر دوام بیاورند.

4.9/5 - (8 امتیاز)

6 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 1. سلام وقتتون بخیر
  بعد از کامپوزیت ونیر چه کارهایی باید انجام بدیم؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای طول عمر دندان لمینت شده بهتر است از وارد آمدن ضربه جلوگیری شود بهتر است از گاز زدن وخوردن غذاهای سفت با دندان مورد نظر خودداری نمایید.
   بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمایید .مسواک ونخ دندان را به طور منظم استفاده نمایید.
   سعی کنید کمتر از مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی استفاده نمایید چون با گذشت زمان باعث تیرگی دندانهای زیبای شما میشوند.
   در صورت داشتن دندان قروچه یا عادات ساییدن دندانها روی هم از نایت گارد استفاده نمایید.
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 2. سلام وقتتون بخیر
  ماندگاری ونیرهای کامپوزیت چقدر است؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   به طور متوسط ونیرهای کامپوزیت در مقایسه با ونیرهای چینی که انتظار می رود حدود ۷ تا ۱۰ سال عمر کنند، حدود ۳ تا ۵ سال عمر می کنند. با این حال، می تواند تنوع زیادی در ارتباط با هر دو نوع وجود داشته باشد. برخی از ونیرهای کامپوزیت را دیده‌ایم که بیش از ۱۰ سال دوام می‌آورند، در حالی که در موارد دیگر ونیرهای چینی بیش از چند سال دوام نمی‌آورند. طبق تجربه ما، با رعایت بهداشت و نگهداری خوب دهان، روکش‌های دندان می‌توانند بسیار طولانی‌تر دوام بیاورند.
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

خرابی و پوسیدگی دندان ها یکی از عوامل کشیدن دندان می باشد. بسته به نوع خرابی و پوسیدگی ایجاد شده مشخص می شود که دندان ها احتیاج به چه نوع جراحی دارند. برای مثال اگر دندان نهفته باشد جراحی نسج سخت و یا نسج نرم انجام می گیرد. نهفتگی دندان به خصوص در هنگام پیدا شدن دندان عقل و نبود فضای کافی در دهان ایجاد می شود. زمانی که از زمان رویش دندان جدید گذشته باشد اما همچنان دندان درون فک باقی بماند در نتیجه نیاز به جراحی های نسج نرم و یا سخت می باشد. دندان های عقل معمولا

مشاهده
جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم چیست؟ با از بین رفتن تاج دندان به هر دلیل بنا به تشخیص دندانپزشک بایستی ریشه از نسج دندان خارج گردد. برای خارج کردن ریشه دندان نیاز به جراحی می باشد.در جراحی دندان عقل در نسج نرم مقدار کمی از بافت لثه کنار زده می شود. گاهی دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به

مشاهده
وستیبول دندان

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ جراحی وستیبوبوپلاستی از جمله جراحی های قبل از پروتز می باشد که به منظور ایجاد جای مناسب جهت قرار گیری پروتز های دندانی در دهان انجام می گیرد. کم شدن عمق وستیبول می تواند به دلیل از دست دادن دندان های دائمی باشد که می تواند عامل اصلی انجام این جراحی و فراهم نمودن شرایط مناسب جهت قرار گیری دندان های مصنوعی و یا ایمپلنت های دندانی باشند. تکنیک های مختلفی جهت انجام این جراحی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار توسط دندانپزشک اجرا می شود. در هنگام اجرای این جراحی می توان همزمان پیوند استخوان و

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی عمل جراحی که جهت تغییر شکل دادن قسمت هایی از فک که دندان های آن از بین رفته است , آلوئولوپلاستی نام دارد. آلوئول بخشی از استخوان فک می باشد که دندان ها را در خود جای داده است.صاف کردن استخوان فک , روشی بسیار مناسب و ضروری برای قرار گیری دندان های مصنوعی در دهان می باشد. آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی:(جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم

مشاهده