ارتودنسی تک دندان

در این مقاله خواهید خواند

ارتودنسی تک دندان

مسئله این است که اکثر بیمارانی که به دنبال درمان ارتودنسی هستند، به خصوص بزرگسالان، تنها در صورتی این کار را انجام می دهند که موارد شدید شلوغی، ناهماهنگی فک ها یا چرخش دندان داشته باشند. با این حال، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که دقیقاً در مورد ارتودنسی تک دندان یک یا دو دندان کج به سمت داخل، بیرون یا به هر طریقی چه باید کرد. چگونه می توان دندان های کمی کج را اصلاح کرد؟ آیا درمان شما خیلی طول می کشد؟

بایت های سالم با دندان های کمی کج معمولاً دلایلی است که باعث می شود بسیاری از بیماران تصمیم به چشم پوشی از مراقبت های ارتودنسی بگیرند. بسیاری از بزرگسالان معتقدند ارتودنسی تک دندان برای بیش از یک سال کمی افراطی به نظر می رسد. تنها زمانی تصمیم سخت تر است که دندان های ناهموار ظاهر لبخند شما را به خطر بیندازند.

بیایید کمی اطلاعات بیشتر در مورد علت اصلی کج شدن دندان ها، نحوه مراقبت از دهان شما به دلیل وضعیت ارتودنسی شما و آنچه که پس از مشاوره کامل با بهترین تیم ارتودنسی کلینیک آلما اتفاق می افتد، بررسی کنیم.

 

مشکلات تک دندان کج

داشتن تنها یک دندان کج ممکن است یک مشکل جزئی به نظر برسد، اما همچنان به بیمار توصیه می کنیم که به دنبال درمان باشد. دلیل اصلی برای درمان این است که ظاهر و اعتماد به نفس شما با یک لبخند کامل افزایش می یابد. فقط یک دندان کوچک که در جای خود قرار ندارد می تواند از ویژگی های جذاب صورت شما بکاهد.

علت اصلی کج شدن دندان های جلو چیست؟

اگر یک یا دو دندان کج دارید، به احتمال زیاد نتیجه ازدحام بیش از حد یا کام باریک است. زمانی که دندان‌های شما فضای کافی نداشته باشند، دندان‌های مجاور آن‌ها را به جلو یا پشت لبخند شما فشار می‌دهند.

همچنین ممکن است از دست دادن زودهنگام دندان شیری یا دائمی، باعث جا به جایی دندان‌های شما شود. پس از، از دست دادن دندان، دندان‌های اطراف شما به سمت فضای باز حرکت می‌کنند که باعث ناهماهنگی اضافی و به طور بالقوه چرخش دندان‌ها می‌شود و باعث کج شدن دندان‌ها می‌شود.

دلایلی برای نامرتبی دندان ها:

 • رفلکس بلع نامناسب که باعث می‌شود زبان روی دندان‌های جلویی به جلو فشار بیاورد.
 • دندان های بیش از حد بزرگ

 

آیا ما می توانیم دندان های کج ارثی داشته باشیم؟

ناهنجاری های دندانی، به عبارت دیگر، نامرتبی دندان ها، اغلب ارثی هستند. آنچه ما در اینجا می خواهیم بگوییم این است که اگر والدین، پدربزرگ و مادربزرگ یا بستگان نزدیک شما از این بیماری های ارتودنسی رنج می برند، به احتمال زیاد شما یا فرزندانتان نیز از آن رنج خواهید برد.

همانطور که قبلا ذکر کردیم، برخی از افراد ممکن است از یک بیماری مادرزادی رنج ببرند، بنابراین الگوهای غیر طبیعی گاز گرفتن، رشد نامنظم فک بالا و پایین، شکاف لب یا کام همگی می‌توانند منجر به کج شدن دندان‌ها شوند.

 

آیا ترازهای شفاف اینویزیلاین می توانند دندان های کمی کج را صاف کنند؟

ما اغلب اینویزیلاین را برای مسائل جزئی تا متوسط ​​ارتودنسی مانند دندان های کج جدا شده توصیه می کنیم. این درمان ظریف‌تر از بریس‌های استاندارد است و اغلب زمان کمتری برای تکمیل آن نیاز دارد، به‌خصوص زمانی که نیازی به اصلاح کل نیش خود ندارید.

در واقع، در برخی موارد، اینویزیلاین می تواند تا شش هفته طول بکشد.

به خاطر داشته باشید که اکثر بیماران قابل دوام اینویزیلاین تنها با موارد جزئی مشکلات ارتودنسی روبرو هستند. بزرگسالان و نوجوانان با موارد شدیدتر ناهنجاری دندانی و مال اکلوژن فک نیز ممکن است از اینویزیلاین استفاده کنند اما به همان اندازه نیاز به اتصالات اضافی دارند. این یک بحث برای زمان دیگری است زیرا ما عمدتاً با مواردی از یک جفت دندان کج سروکار داریم.

 

اگر تشخیص دهیم که شما کاندیدای مناسب اینویزیلاین هستید، از دندان های شما قالب دیجیتالی می گیریم. سپس از این تصاویر برای طراحی ترازهای واضح بر روی کامپیوتر استفاده خواهیم کرد و شکل را برای مطابقت با جابجایی تدریجی دندان های شما تغییر می دهیم.

یک آزمایشگاه اینویزیلاین از قالب ها برای ایجاد ترازهای شما از پلاستیک شفاف استفاده می کند که دیدن آن تقریبا غیرممکن خواهد بود. در بیشتر موارد، هر مجموعه از سینی های تراز را به مدت دو هفته می پوشید. بسته به نحوه پاسخ شما، ممکن است به سینی های اضافی یا زمان بیشتری برای درمان نیاز داشته باشید.

مطمئن شوید که از متخصص ارتودنسی خود در مورد طول درمان مورد انتظار سوال کرده و بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

 

بریس ها و شتاب دهنده های سنتی

اگر دندان های شما به شدت از خط خارج شده اند، ممکن است به جای آن بریس های سنتی را پیشنهاد کنیم. بریس های فولادی ضد زنگ و انواع دیگر دستگاه های ارتودنسی معمولی بسیار قابل اعتماد و بادوام هستند و برای درمان ارتودنسی شما عالی هستند. ما همچنین بریس های شفاف را ارائه می دهیم. حتی اگر از براکت و سیم استفاده می کنند، بسیار محتاط تر از فلز هستند.

با این حال، بسیاری از بیماران ممکن است نگرانی های اولیه خود را در مورد طول درمان با بریس های معمولی حتی در این موارد برطرف کنند. خوشبختانه تیم ما یک آس در آستین ما دارد. خواهید دید که راه های مختلفی وجود دارد که می توانیم مراقبت ارتودنسی شما را آسان تر کنیم.

حرکت اضافی کمک می کند تا تغییرات سریعتر ایجاد شود و حرکت دندان ها را تشویق می کند. اگر طبق دستور دندانپزشک خود از آنها استفاده کنید، می توانید زمان درمان را تا 60 درصد کوتاه کنید!

 

مزایای ارتودنسی تک دندان؟

اگرچه ممکن است یک یا دو دندان ناهموار به نظر یک نگرانی جزئی به نظر برسد، درمان ارتودنسی بسیار مهم است.

اولاً، البته می تواند ظاهر شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. اغلب، دندان‌های ناهموار جدا شده می‌توانند توجه را از سایر ویژگی‌های صورت شما دور کنند و باعث می‌شوند کل لبخند شما خارج از خط به نظر برسد.

در برخی موارد، آنها همچنین می توانند باعث شوند ارتودنسی تک دندان که شما کودکانه یا بزرگتر از آنچه هستید به نظر برسید.

دوم، مراقبت های ارتودنسی تک دندان می تواند سلامت دهان و دندان شما را نیز بهبود بخشد. دندان های روی هم اغلب باکتری ها را به دام می اندازند و تمیز کردن آنها بسیار دشوار است. بنابراین، اینویزیلاین یا بریس ها می توانند خطر پوسیدگی، تغییر رنگ و بیماری لثه را کاهش دهند.

روابط بیشتری بین سلامت دهان و دندان شما و بیماری قلبی وجود دارد، بنابراین اطمینان از اینکه سلامت دندان شما تا حد امکان بهینه باشد، برای بیماران در تمام سنین بسیار مفید خواهد بود.

علاوه بر این، یک دندان کج می تواند نیروی کل بایت شما را خنثی کند و باعث فشار روی دندان های جدا شده شود. در نهایت ممکن است بدون مراقبت مناسب از فرسایش دندان، دندان ترک خورده یا اختلال TMJ رنج ببرید.

در نهایت، ممکن است با در نظر گرفتن اینکه اصلاح ساختارهای دندانی کج یا نامرتب به بهبود برخی از مشکلات گفتاری کمک می کند، احساس آرامش کنید. از آنجایی که فردی با مشکلات گفتاری دست و پنجه نرم می کند، مطمئناً از غلبه بر این مشکلات و لذت بردن از احساس آرامش بیشتری در هنگام تعامل با مدرسه یا همکار خود قدردانی می کند.

ارتودنسی یک یا دو دندان کج می تواند یک فرآیند آسان و سریع با مزایای مادام العمر باشد. برای تعیین وقت ویزیت با ارتودنسی با کلینیک آلما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول

علت اصلی کج شدن دندان های جلو چیست؟

اگر یک یا دو دندان کج دارید، به احتمال زیاد نتیجه ازدحام بیش از حد یا کام باریک است. زمانی که دندان‌های شما فضای کافی نداشته باشند، دندان‌های مجاور آن‌ها را به جلو یا پشت لبخند شما فشار می‌دهند. همچنین ممکن است از دست دادن زودهنگام دندان شیری یا دائمی، باعث جا به جایی دندان‌های شما شود. پس از، از دست دادن دندان، دندان‌های اطراف شما به سمت فضای باز حرکت می‌کنند که باعث ناهماهنگی اضافی و به طور بالقوه چرخش دندان‌ها می‌شود و باعث کج شدن دندان‌ها می‌شود.

مزایای ارتودنسی تک دندان؟

اگرچه ممکن است یک یا دو دندان ناهموار به نظر یک نگرانی جزئی به نظر برسد، درمان ارتودنسی بسیار مهم است اولاً، البته می تواند ظاهر شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. اغلب، دندان‌های ناهموار جدا شده می‌توانند توجه را از سایر ویژگی‌های صورت شما دور کنند و باعث می‌شوند کل لبخند شما خارج از خط به نظر برسد. در برخی موارد، آنها همچنین می توانند باعث شوند ارتودنسی تک دندان که شما کودکانه یا بزرگتر از آنچه هستید به نظر برسید. دوم، مراقبت های ارتودنسی تک دندان می تواند سلامت دهان و دندان شما را نیز بهبود بخشد. دندان های روی هم اغلب باکتری ها را به دام می اندازند و تمیز کردن آنها بسیار دشوار است. بنابراین، اینویزیلاین یا بریس ها می توانند خطر پوسیدگی، تغییر رنگ و بیماری لثه را کاهش دهند.

دلایل نا مرتبی دندان ها چیست؟

رفلکس بلع نامناسب که باعث می‌شود زبان روی دندان‌های جلویی به جلو فشار بیاورد. دندان های بیش از حد بزرگ

به این مطلب امتیاز دهید

6 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  قیمت ارتودنسی تک دندان چقدر است؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.

 2. سلام وقتتون بخیر
  آیا ممکن هست که با ارتودنسی یک دندان به بقیه دندان ها اسیب برسد؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   این موضوعبه دندان های شما بستگی دارد و دکتر باید دندان های شما را معاینه کند برای رزرو وقت با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.

 3. سلام وقتتون بخیر
  آیا دندان های کج ارثی با ارتودنسی درست میشن؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   بله در ارتودنسی دندان های کج ارثی شما کاملا درست می شوند برای مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ارتودنسی ثابت سرامیکی

ارتودنسی ثابت سرامیکی

ارتودنسی ثابت سرامیکی، یکی از تکنیک‌های پیشرفته در علم ارتودنسی است که برای اصلاح و بهبود ترتیب و تنظیم دندان‌ها و فک‌ها به کار می‌رود. در این روش، از اقلام سرامیکی با کیفیت بالا به عنوان براکت‌ها و سیم‌های ارتودنسی استفاده می‌شود که تا حد امکان به دندان‌ها تطابق داده می‌شوند و از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد ارتودنسی سرامیکی این است که این روش تأثیر حداقلی بر روی ظاهر بیمار دارد، زیرا براکت‌ها به رنگ دندان‌ها یا شفافیت نزدیکی دارند و اغلب به سختی تشخیص داده می‌شوند. این امر باعث می‌شود که افراد

مشاهده
ارتودنسی الاینر

ارتودنسی الاینر

ارتودنسی دندان شفاف ارتودنسی الاینر : امروزه افراد بیشتر از گذشته به سلامت دندان ها و زیبایی آنها می پردازند ولی ممکن است شما در مورد انجام ارتودنسی به دلیل درد و ناراحتی که ممکن است ایجاد کند، نگران باشید. بسیاری از مردم در مورد استفاده از بریس های سنتی تردید دارند. پیشرفت در دندانپزشکی و به ویژه ارتودنسی، روش انجام کارها را به شدت تغییر داده است. در حال حاضر افراد بیشتری، به ویژه بزرگسالان، در مقایسه با گذشته، درمان های جدید ارتودنسی را انتخاب می کنند. اگر هنوز به طور قطعی نمیدانید که از کدام روش برای ارتودنسی

مشاهده
بهترین آنتی بیوتیک عفونت دندان

بهترین آنتی بیوتیک عفونت دندان

عفونت دندان آبسه دندان یا همان عفونت دندان یک مشکل شایع است که به دنبال تخریب مینای دندان توسط باکتری‌های موجود در دهان اتفاق میفتد. مینای دندان به دلیل عدم رعایت بهداشت دچار پوسیدگی می‌شود و احتمال عفونت دندان و لثه را بالا می‌برد. در برخی موارد نیز عفونت دندان به دلیل جراحات حاصل از کشیدن دندان یا جراحی‌ها ایجاد می‌شود. در این مقاله با توضیح مختصری درمورد پریودنتال و علت علائم ایجاد آن به بررسی بهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان می پردازیم. پزشکان دندانپزشکی آلما با دقت و بررسی تمام نکات مربوط به علت عفونت و شرایط سلامت

مشاهده
جدا شدن کامپوزیت دندان

جدا شدن کامپوزیت دندان

آسیب های کامپوزیت دندان کامپوزیت دندان یک روش درمانی و ترمیمی در دندانپزشکی است. این کار به منظور ترمیم دندان، تغییر رنگ و فرم دندان انجام می شود. کامپوزیت ماده ای خمیری شکل است که از جنس رزین ساخته شده و هم رنگ دندان می باشد. پزشک متخصص این ماده خمیری شکل را روی دندان فرم می دهد و سپس به کمک اشعه ای خاص روی دندان تثبیت می کند. کامپوزیت دارای انواع مختلفی است که شامل ماکروفیل، میکروفیل، هیبریدی و نانو کامپوزیت می شود. کامپوزیت ماکروفیل از ذرات کوچکی ساخته شده است و همین امر سبب شده که استحکام

مشاهده