بروساژ چیست و چه کاربردی دارد؟

در این مقاله خواهید خواند

بروساژ چیست و چه کاربردی دارد؟

مسواک زدن دندان را به صورت سطحی تمیز می کند و ممکن است با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و روش نا صحیح مسواک زدن باعث شود روی دندان و بالای لثه پلاک هایی ایجاد شود. این جرم ها اگر رفع نشوند وز یاد شوند انواع مختلفی از بیماری های لثه مانند بالا رفتن لثه را ایجاد می کنند. حال برای پاسخ به این پرسش که بروساژ چیست و چه کاربردی دارد ؟ باید بگوییم بروساژ دندان یکی از رایج ترین درمان های دندانپزشکی می باشد.

در مرکز دندانپزشکی آلما باکیفیت ترین خدمات دندانپزشکی با قیمت مناسب انجام می شود. شما می توانید برای انجام جرمگیری و بروساژ دندان به این مرکز مراجعه کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از قیمت ایمپلنت دندان و سایر خدمات با کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

بروساژ دندان چیست و کاربرد آن

بروساژ دندان و یا همان پولیش دندان (Teeth Scaling) یک روش برای ترمیم دندان ها و از بین بردن لکه ها و جرم های به جا مانده از غذاها و یا مصرف دخانیات و نوشیدنی های رنگی می باشد. در این روش ترمیمی با استفاده از سفید کننده های دندان و خمیر پروفی و برس های چرخشی و پلاستیکی برای از بین بردن هرگونه لکه و جرم گرفتگی روی دندان ها کاملا تمیز می شود. این روش درمانی در انواع مختلفی با هدف صاف کردن سطح دندان و جلوگیری از بیماری های لثه و همچنین پاک کردن لکه ها و پلاک ها برای براقی و سفیدی دندان ها انجام می شود.

بروساژ دندان چیست و چه کاربردی دارد؟ شاید شما هم واژه بروساژ را همراه با جرمگیری دندان دیده یا شنیده‌اید. بد نیست بدانید دندانپزشک با آغشته کردن دندان‌ها به خمیر مخصوص و نصب برس کوچکی روی یک وسیله خاص چرخشی اقدام به بروساژ سطوح دندانی می‌کنند که این کار معمولا بعد ازجرمگیری و برای ایجاد سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می‌شود.
دندانپزشک شما هنگام جرمگیری، رسوبات رنگی و املاح ته‌نشین شده روی دندان‌ها را برمی‌دارد و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد و نباید انتظار سفیدی و درخشندگی داشته باشید؛ هر چند به دلیل از بین رفتن لایه جرم، کمی تغییررنگ را احساس می‌کنید ولی در بلیچینگ (روشی برای سفید کردن دندان‌ها) ماده‌ای به نام پراکسید هیدروژن به درون ساختار مینایی دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگدانه‌ها و در نتیجه سفید شدن دندان‌ها می‌شود. از طرفی این کار بیشتر جنبه زیبایی دارد، در حالی که جرمگیری یک اقدام درمانی است.

بروساژ-چیست-و-چه-کاربردی

بروساژ چیست و چه کاربردی دارد؟

بسیاری از افراد با یک بار جرمگیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدت‌ها نیازی به جرمگیری مجدد نداشته باشند، اما برخی دیگر که به صورت مداوم از مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند، چندان توجهی به زیبایی و سلامت دندان‌هایشان ندارند و شب‌ها به یک مسواک زدن 15 ثانیه‌ای اکتفا می‌کنند زودتر دچار جرم دندانی خواهند شد. بیمار در حین جرمگیری هیچ دردی را احساس نمی‌کند، چون نوک قلم دستگاه جرمگیری با ایجاد لرزش و ضربه‌های بسیار کوتاه روی جرم‌ها آنها را از بین می‌برد، اما دندان را نمی‌تراشد که باعث ایجاد درد شود. بروساژ فک، روشی برای تمیز کردن عمیق فضای زیر لثه‌ها و دندان‌ها است. این روش معمولاً برای پیشگیری یا درمان بیماری پریودنتال انجام می‌شود. در روش بروساژ فک، دندانپزشک از ابزارهای دستی یا دستگاه‌های اولتراسونیک برای برداشتن جرم و پلاک از روی دندان‌ها استفاده می‌کند. جرم و پلاک موادی هستند که از باکتری‌ها، غذا و بزاق تشکیل شده‌اند و می‌توانند باعث التهاب لثه، بیماری پریودنتال و از دست دادن دندان شوند.

بروساژ فک معمولاً در دو مرحله انجام می‌شود:

 • جرم گیری: در این مرحله، دندانپزشک از ابزارهای دستی یا دستگاه‌های اولتراسونیک برای برداشتن جرم از سطح دندان‌ها استفاده می‌کند.
 • بروساژ: در این مرحله، دندانپزشک از برس مخصوصی برای تمیز کردن سطح دندان‌ها استفاده می‌کند.

بروساژ فک یک روش نسبتاً ایمن است که معمولاً با درد خفیفی همراه است. در صورت وجود بیماری پریودنتال شدید، ممکن است برای کاهش درد از بی‌حسی موضعی استفاده شود.

بروساژ فک فواید زیادی برای سلامت دهان و دندان دارد، از جمله:

 • پیشگیری از بیماری پریودنتال
 • تقویت سلامت لثه
 • سفید شدن دندان‌ها
 • تحلیل استخوان فک را کند می کند

بروساژ فک معمولاً هر شش ماه یک بار توصیه می‌شود. با این حال، در صورت وجود بیماری پریودنتال، ممکن است نیاز به انجام جرم گیری و بروساژ بیشتر باشد.

خمیر دندان‌ ضد جرم :

استفاده از خمیردندان‌های ضدجرم موجود در بازار تا حدی می‌تواند جرم دندان‌ها را از بین ببرد، اما باید بدانید این محصولات دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده هستند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی‌شود چون به مرور زمان هم به مینای دندان آسیب می‌رسانند و هم باعث بروز حساسیت‌های دندانی می‌شوند.

موارد احتیاط بروساژ دندان

انجام روش ترمیمی پولیش دندان برای افراد هیچ گونه خطری و دردی را به همراه ندارد. چرا که این روش بسیار ایمن می باشد. در برخی موارد استفاده از خمیر های پولیش بروساژ  بهتر است که استفاده نشود. برای مثال در صورت مشاهده هر گونه التهاب لثه و یا پریودنتیت , حساسیت دندانی و یا آلرژی به محلول ها , مشکلات تنفسی , مشکلات مینای دندان و یا پایین بودن سطح کلسیم دندان ها از مواردی هستند که توضیه می شود از خمیر های بروساژ استفاده نشود.

چه زمانی به جرم گیری دندان نیاز دارید؟

در صورتی که دهان شما علائم بیماری مزمن پریودنتال را داشته باشد، دندانپزشک شما جرم گیری دندان (Teeth Scaling) و روت پلنینگ را توصیه می کند. این روش‌ها می‌توانند به توقف اثرات مضر این بیماری و حفظ سلامت دهان شما کمک کنند.

بیماری مزمن پریودنتال زمانی رخ می دهد که باکتری های موجود در پلاک باعث کنده شدن لثه ها از دندان های شما شوند. این باعث می شود که پاکت های بزرگ بین دندان ها و لثه ها رشد کنند و باکتری های بیشتری در آنجا رشد کنند که با مسواک زدن در خانه نمی توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

به همین دلیل است که برای رسیدن به نقاطی که مسواک نمی تواند به طور منظم از نخ دندان استفاده کند، مهم است.

در صورت عدم درمان، بیماری مزمن پریودنتال می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • از دست دادن استخوان و بافت
 • از دست دادن دندان
 • لق شدن دندان ها
 • دندان های متحرک

چرا دندان ها جرم می گیرند؟

بیماری مزمن پریودنتال تقریباً نیمی از جمعیت بزرگسال ایالات متحده بالای 30 سال را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی از دلایلی که ممکن است به این بیماری مبتلا شوید عبارتند از:

 • بهداشت ضعیف دندان
 • سیگار کشیدن
 • سالخورده
 • تغییرات در هورمون ها
 • تغذیه ضعیف
 • سابقه خانوادگی
 • سایر شرایط پزشکی

چرا-دندان-ها-جرم-می-گیرند؟

مزایای جرمگیری و بروساژ دندان

همانطور که گفته شد بروساژ یک روش برای پاک سازی عمیق دندان ها می باشد و مزایای بسیاری دارد.

 • محافظت از دندان
 • جلا دادن به دندان ها
 • لکه های سطحی را از بین می برد
 • کمک به رفع بوی بد دهان یا پیشگیری از آن
 • پیشگیری از بیماری های لثه و پریودنتال
 • پیشگیری از پوسیدگی دندان و ایجاد حفره های دندانی

درنهایت بروساژ دندان برای زیبایی دندان ها بسیار مفید هستند و با از بین رفته لکه های روی آن طرح لبخند زیباتر می شود.

در هنگام جرم گیری و بروساژ دندان چه اتفاقی می افتد؟

جرم گیری دندان و پلنینگ ریشه را می توان در مطب دندانپزشک شما به عنوان یک روش سرپایی انجام داد. ممکن است لازم باشد بسته به شدت بیماری خود، یک یا چند جلسه برای این روش برنامه ریزی کنید.

دندانپزشک شما ممکن است نیاز به استفاده از بی حس کننده موضعی برای کاهش ناراحتی این روش نداشته باشد. اگر نگران درد هستید، این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

دندانپزشک شما ابتدا جرم گیری دندان را انجام می دهد. این کار شامل تراشیدن پلاک از روی دندان‌ها و هر جیب بزرگی است که بین دندان‌ها و لثه‌ها ایجاد شده است.

سپس دندانپزشک شما روت پلنینگ را انجام می دهد. دندانپزشک شما با استفاده از ابزار جرم گیری، ریشه های دندان را صاف می کند. این نرم کننده به لثه ها کمک می کند تا دوباره به دندان هایتان بچسبند.

دندانپزشک شما همچنین ممکن است بسته به سلامت دندان ها و لثه ها، درمان های بیشتری را توصیه کند. دندانپزشک شما ممکن است از عوامل ضد میکروبی در دهان شما استفاده کند یا آنتی بیوتیک های خوراکی را برای شما تجویز کند تا چند روز مصرف کنید تا به بهبودی سریع تر کمک کنید.

مراقبت های بعد از بروساژ دندان

 • مصرف غذاهای آبکی تا یک روز بعد از عمل
 • پرهیز از خوردن نوشیدنی های کافئین دار و خوراکی های رنگی به مدت یک روز
 • شستشو دهان با آب نمک تا سه روز بعد از بروساژ دندان
 • احتیاط در هنگام مسواک زدن

مراقبت-های-بعد-از-بروساژ-دندان

آیا بروساژ دندان به مینای دندان آسیب می رساند؟

جواب این سوال با قاطعیت منفی است، زیرا ابزار بروساژ دندان دستگاه اولتراسونیک و با قلم های دستی انجام می شود و اصلا کاری به مینای دندان ندارند، پس نگران آسیب های آن در زمان جرمگیری و بروساژ نباشید.

کلام آخر

انجام بروساژ دندان و از بین بردن جرم های آن باعث می شود عمر دندان های ما افزایش یابد و خرابی و پوسیدگی آن ها کمتر شود. بروساژ دندان یکی از درمان های رایج است و هزینه ی کمی دارد با این حال با توجه به تعهدات شما با شرکت بیمه امکان دارد بخشی از هزینه های آن تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. برای اطلاع از خدمات دندانپزشکی بیمه خود روی نام آن کلیک کنید:

کلینیک دندانپزشکی آلما طرف قرارداد با تمام بیمه های نام برده شده می باشد.

4/5 - (8 امتیاز)

2 پاسخ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

درد-دندان-عقل-به-کجا-می-زند

درد دندان عقل به کجا می زند

درد دندان عقل ممکن است به حدی باشد که زندگی شما را مختل کند. شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که درد دندان عقل به کجا می زند و کدام یک نشانه خرابی دندان عقل است؟ درد دندان عقل ممکن است بطور هم زمان چند دندان شما را درگیر کند و همچنین به سایر قسمت های فک و صورت نیز سرایت می کند. شما می توانید برای درمان دندان خود و جراحی و کشیدن دندان عقل به کلینیک دندانپزشکی آلما واقع در غرب تهران محدوده انقلاب مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از سایر خدمات این مرکز و

مشاهده
مینا-دندان

مینا دندان

بسیاری از افراد بر اهمیت روتین دندانپزشکی خود تاکید می کنند، اما تعداد کمی از افراد غیر متخصص می دانند که مینا چیست. به نظر می رسد درک مینای دندان بخش مهمی از سلامت شما است. در این مقاله علائه بر پاسخ به این پرسش روش های مراقبت از مینا دندان نیز بررسی شده است. کلینیک دندانپزشکی آلما واقع در غرب تهران (میدان انقلاب)، یکی از بهترین مراکزی است که شما می توانید برای انجام خدمات ترمیم دندان و سایر درمان دیگر مانند ایمپلنت دندان می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. تلفن: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴ مینای دندان چیست

مشاهده
لمینت-متحرک-دندان

لمینت متحرک دندان

 Dental Removable  laminate  یا همان لمینت متحرک دندان، یکی از خدمات زیبایی دهان و دندان در دنیای امروز محسوب می‌شود. این محصول زیبایی که گاهی به آن کامپوزیت متحرک نیز گفته می‌شود، یک کاور یا روکش نازک است که بر روی دندان قرار می‌گیرد. با استفاده از این لمینت به‌نوعی یک پلاک بر روی دندان‌ها قرار گرفته و معایب و ایرادات دندان‌ها را مخفی و ظاهری بهتر و زیباتر به دندان‌ها و لبخند افراد خواهد داد. این ابزار زیبایی یک پلاک متحرک از نوعی پلیمر غیرسمی یا صمغ دندان است که در مراکز و لابراتوارهای مجاز متناسب با شکل و

مشاهده
هزینه ایمپلنت دندان با بیمه

قیمت ایمپلنت دندان با بیمه 1403

هزینه ایمپلنت دندان با بیمه دندانپزشکی 1403 قیمت ایمپلنت دندان با بیمه 1403: دندانپزشکی یکی از خدمات بسیار مهمی است که هر فرد باید برای سلامت دندان خود به آن توجه ویژگی کنند. بیمه، یک راه عالی برای تأمین هزینه های مالی مراقبت‌های پزشکی است. اگر به خدمات دندانپزشکی گسترده‌تری نیاز دارید، باید از بیمه‌های دندانپزشکی برای ایمپلنت و غیره استفاده کنید. این طرح‌ها، گزینه‌ای عالی برای کسانی است که به درمان‌های ترمیمی مانند دندانپزشکی برای ایمپلنت، کانال ریشه، روکش دندان، پروتز و سایر خدمات پرهزینه نیاز دارند.کلینیک دندانپزشکی آلما طرف قرارداد با بسیاری از بیمه ها می باشد از

مشاهده