فیشور سیلانت تراپی چیست؟

در این مقاله خواهید خواند

فیشور سیلانت تراپی

فیشور سیلانت تراپی

فیشور سیلانت تراپی که با عنوان‌های شیار پوشی دندان یا شیاربندی دندان نیز از آن یاد می‌شود، روشی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها است. افرادی که دندان‌های آن‌ها دارای شیارهای ریز و عمیق است، یکی از بهترین راه‌های درمانی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها استفاده از روش فیشور سیلانت است. کلینیک دندانپزشکی آلما یکی از بهترین‌ها در زمینه اجرای فیشور سیلنت است. در این مقاله با ما همراه باشید.

 

فیشور سیلانت تراپی
فیشور سیلنت تراپی

فیشور سیلنت تراپی

دندان‌ها عضو مهمی در بدن هستند که باید به‌سلامتی آن‌ها اهمیت داد. خوردن و آشامیدن مواد غذایی مختلف می‌تواند همراه با ایجاد چسبندگی بر روی دندان‌ها باشد. گاه روی دندان‌ها شیارها و فرورفتگی‌های عمیقی ایجاد می‌شود که باعث می‌شود، احتمال پوسیدگی دندان‌ها افزایش یابد.‌

در پاسخ به سؤال فیشور سیلانت تراپی چیست؟ باید گفت فیشور سیلانت (fissure sealants) لایه نازکی از مواد ترمیم دندان است که روی شیارها و فرورفتگی‌های دندان را می‌پوشاند. فیشور سیلانت لایه‌ نازک مواد ترمیمی از جنس رزین کامپوزیت سفید یا شفاف همرنگ دندان است که یک مزیت به شمار می‌رود؛ زیرا نمایی طبیعی داشته و ناجور به نظر نمی‌رسد.

فیشور سیلانت با شیار پوش کردن دندان‌ها آن را مهروموم می‌کند تا مواد غذایی در درون آن‌ها نفوذ نکنند. نفوذ و چسبندگی مواد غذایی علاوه بر ایجاد پوسیدگی، منجر به بد بو شدن دهان می‌شود. این شیارها به‌گونه‌ای هستند که حتی با وجود استفاده از مسواک خوب و خمیردندان‌ها، بازهم به مدت زیاد مواد غذایی را در خود نگه می‌دارند.

مزایای استفاده از فیشور سیلانت

 • محافظت در برابر پوسیدگی: درمان فیشور سیلانت از تجمع باکتری ها در شیارهای دندان جلوگیری می کند و احتمال پوسیدگی و حفره ها را کاهش می دهد.
 • تمیز کردن آسان تر: از آنجا که سیلانت شکاف ها و برجستگی های کوچک روی دندان ها را پر می کند، تمیز کردن این سطوح را آسان تر می کند زیرا صاف تر می شوند.
 • از پرکردن‌های ناراحت‌کننده اجتناب کنید: فیشورسیلانت‌ها می‌توانند به جلوگیری از نیاز کودکان به پر کردن دندان در سنین پایین کمک کنند، که می‌تواند برای آنها سخت باشد.

مراحل انجام فیشور سیلانت تراپی

حال که دانستیم فیشور سیلنت تراپی چیست؟ خوب است بدانیم که برای انجام فیشور سیلانت تراپی در کلینیک آلما بدون نیاز به بی‌حسی مراحل زیر طی می‌شود:

 • سطح دندان‌ها با برس مخصوص تمیز شده تا پلاک و میکروب موجود بر روی دندان‌ها از بین برود.
 • در صورت بروز پوسیدگی در شیارها، پوسیدگی‌ها برطرف می‌شوند.
 • سطح دندان با مواد مخصوص آماده و با تابش نور آبی سخت می‌شود.
 • ماده فیشور سیلانت هم‌سطح دندان شده و اضافه‌ها برداشته می‌شوند.

 

بهترین زمان انجام فیشور سیلانت تراپی

پاسخ فیشور سیلانت تراپی چیست؟ را دانستیم. همه دندان‌های دارای شیار و فرورفتگی به فیشور سیلانت نیاز ندارند. اگر شیارها یا حفره‌های بزرگی در دندان وجود داشته باشد، دندان‌پزشک توصیه می‌کند که از فیشور سیلانت استفاده شود. برخی از دندان‌پزشکان برای اولین دندان‌های مولر (دندان‌های آسیای بزرگ) که در حدود 6 سالگی ظاهر می‌شوند، سیلانت‌ها را توصیه می‌کنند.

در دندان‌های عقب (آسیاب دوم و سوم) که حدود 13 سالگی ظاهر می‌شوند، میزان تأثیرگذاری سیلانت‌ها در پوشاندن شیارها بررسی می‌شود تا در صورت لزوم انجام شود. فیشور سیلانت نه‌تنها برای کودکان بلکه برای بزرگ‌سالان نیز انجام می‌شود. افراد بزرگ‌سالی که دندان‌های شیار گیردار دارند یا به علت بیماری و مصرف داروهای خاص مستعد خشکی دهان هستند نیز واجد شرایط انجام فیشور سیلانت هستند.

 

فیشور سیلانت تراپی
فیشور سیلانت می‌تواند پوسیدگی دندان در آینده را محدود کند

فواید فیشور سیلنت

با خواندن مطلب فیشور سیلنت تراپی چیست؟ آگاه شده‌ایم که سیلانت‌ها وسیله‌ای ساده و مؤثر برای کاهش پوسیدگی دندان هستند. فیشور سیلانت حتی برای کسانی که فلوراید مصرف می‌کنند و با خمیردندان فلوراید مسواک می‌زنند، از پوسیدگی بیشتر جلوگیری می‌کند؛ زیرا فلوراید و حتی موهای مسواک به‌راحتی به شیارها یا فرورفتگی‌های عمیق نمی‌رسند.

این نکته را باید در نظر گرفت که پس از فیشور سیلانت تراپی همچنان باید بهداشت دهان و دندان رعایت شود؛ زیرا فیشور سیلانت به معنای حذف مسواک و نخ دندان زدن نیست. تنها با ایجاد سطح صاف و هموار بر روی دندان‌ها، فرایند مسواک زدن را راحت‌تر کرده و مانع از گسترش پوسیدگی می‌شود.

جمع‌بندی

فیشور سیلانت تراپی چیست؟ کجا می‌توان فیشور سیلانت تهیه کرد؟ آیا زمان مناسبی برای انجام فیشور سیلانت تراپی است؟ کلینیک دندانپزشکی آلما پاسخگوی تمام سؤالات شما عزیزان در جهت حفظ سلامتی و زیبایی دندان‌ها است. با مراجعه به کلینیک و مشاوره رایگان با دندان‌پزشکان متخصص، سلامتی و زیبایی مرواریدهای سفید و درخشان دهان خود را تضمین کنید.

سوالات متداول

مزایای استفاده از فیشور سیلانت چیست؟

محافظت در برابر پوسیدگی: درمان فیشور سیلانت از تجمع باکتری ها در شیارهای دندان جلوگیری می کند و احتمال پوسیدگی و حفره ها را کاهش می دهد. تمیز کردن آسان تر: از آنجا که سیلانت شکاف ها و برجستگی های کوچک روی دندان ها را پر می کند، تمیز کردن این سطوح را آسان تر می کند زیرا صاف تر می شوند. از پرکردن‌های ناراحت‌کننده اجتناب کنید: فیشورسیلانت‌ها می‌توانند به جلوگیری از نیاز کودکان به پر کردن دندان در سنین پایین کمک کنند، که می‌تواند برای آنها سخت باشد.

فیشور سیلانت تراپی چیست؟

باید گفت فیشور سیلانت (fissure sealants) لایه نازکی از مواد ترمیم دندان است که روی شیارها و فرورفتگی‌های دندان را می‌پوشاند. فیشور سیلانت لایه‌ نازک مواد ترمیمی از جنس رزین کامپوزیت سفید یا شفاف همرنگ دندان است که یک مزیت به شمار می‌رود؛ زیرا نمایی طبیعی داشته و ناجور به نظر نمی‌رسد.

فواید فیشور سیلنت چیست؟

فواید فیشور سیلنت چیست؟

به این مطلب امتیاز دهید

6 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   بقرای اطلاع از قیمت و مشاوره حضوری با متخصصان ما در کلینیک دندان پزشکی آلما تماس بگیرید.
   شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 1. سلام وقتتون بخیر
  ایا فیشور سیلانت تراپی به دندان ها اسیب می‌رساند؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   اگر شیارها یا حفره‌های بزرگی در دندان وجود داشته باشد، دندان‌پزشک توصیه می‌کند که از فیشور سیلانت استفاده شود. پس فیشور سیلانت به دندان های شما اسیب نمیرساند

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   مزایا فیشور سیلانت تراپی
   محافظت در برابر پوسیدگی: درمان فیشور سیلانت از تجمع باکتری ها در شیارهای دندان جلوگیری می کند و احتمال پوسیدگی و حفره ها را کاهش می دهد.
   تمیز کردن آسان تر: از آنجا که سیلانت شکاف ها و برجستگی های کوچک روی دندان ها را پر می کند، تمیز کردن این سطوح را آسان تر می کند زیرا صاف تر می شوند.
   از پرکردن‌های ناراحت‌کننده اجتناب کنید: فیشورسیلانت‌ها می‌توانند به جلوگیری از نیاز کودکان به پر کردن دندان در سنین پایین کمک کنند، که می‌تواند برای آنها سخت باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مشابه

ترمیم تاج دندان

ترمیم تاج دندان

آیا تا به حال فکر کرده اید که ترمیم تاج دندان چیست؟ اگر دندان ترک خورده یا شکسته یا اگر دندان شما سایش و پارگی زیاد داشته باشد، یکی از گزینه‌های ترمیم دندان‌هایتان است. یک تاج از پرسلن و آلیاژ فلز ساخته شده است که آنها را بسیار محکم و بادوام می کند. این یک گزینه درمانی رایج است که توسط اکثر دندانپزشکان ارائه می شود. ترمیم تاج دندان زمانی است که دندانپزشک یک دندان مصنوعی را روی دندان طبیعی شما قرار می دهد تا از آن محافظت کند یا آن را بپوشاند. این کار را می توان به دلایل

مشاهده
عصب کشی کودکان

عصب کشی کودکان

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین مشکلات دندانی در کودکان است. پوسیدگی دندان در واقع یک حفره در ناحیه آسیب دیده دندان است که ممکن است به عصب کشی در کودکان منجر شود. آنها می توانند در دندان های شیری یا شیری کودک شما رشد کنند ، ممکن است از آن را نادیده بگیرید چون کودک شما در نهایت این دندان ها را از دست خواهد داد! پس چه اهمیتی دارد؟ اما شما نباید پوسیدگی را نادیده بگیرید. در اینجا آنچه شما باید در مورد پوسیدگی دندان در کودکان بدانید، از جمله علل رایج، گزینه های درمانی و نکات پیشگیری آورده شده است. چه

مشاهده
ترمیم آمالگام دندان

ترمیم آمالگام دندان

ترمیم آمالگام دندان به چه صورت است؟ دندان‌ها یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اعضای دهان در زیبایی لبخند هستند. اعضایی که رسیدگی به آن‌ها از اهمیت بسیاری برخوردار است و می‌تواند تاثیر به سزایی در زیبایی و سلامت فرد داشته باشد. راه‌های بسیاری برای ترمیم دندان‌ها و رسیدگی به آن‌ها وجود دارد که استفاده از آمالگام یکی از آن‌ها است. آمالگام یکی از موادی است که پس از ترمیم دندان برای پر کردن دندان استفاده می‌شود. ماده‌ای نقره‌ای رنگ که پس ز خالی کردن دندان و عصب کشی دندان را با آن پر می‌کنند. در ادامه این مقاله به بیان

مشاهده
جراحی دندان

جراحی دندان چگونه است؟

جراحی دندان چگونه انجام می‌شود؟ سلامت دهان و دندان همواره باید برای اشخاص اهمیت داشته باشد. ما انسان‌ها به صورت روزمره کارهایی را انجام می‌دهیم تا در نهایت دندان‌هایی سالم و با کمترین اشکال را در دهانمان داشته باشیم و گاهی لازم است برای بهبود وضعیت دندان‌هایمان به جراحی دندان روی بیاوریم. این در حالی است که شاید افراد زیادی از انجام این کار غافل شوند و به دنبال تمیز و سالم بودن دندان‌های خود نباشند. سالم بودن دندان‌ها علاوه بر این که برای ما زیبایی به همراه دارد، می‌تواند باعث شود که ما کارهای مختلفی همچون جویدن را در

مشاهده