ارتودنسی

درمان دندان پزشکی ارتودنسی که به جهت مرتب کردن دندان‌هایی که رشد درستی نداشته و یا فضای مناسب برای رشد کامل را نداشته اند صورت می گیرد. ارتودنسی دندان ها جهت حفظ سلامتی لثه ها و ایجاد ظاهر زیبا برای دندان های بیمار با استفاده از بریس , براکت ,  سیم کشی بر روی دندان ها انجام می شود. با استفاده از این روش درمانی با اتصال بریس ها و براکت ها و فشار روی دندان ها, فرم بد و نامرتب آن ها اصلاح می شود. مدت زمان درمان ارتودنسی مدت یک الی چهار سال می باشد که برای هرفردی بسته به میزان نامرتب بودن دندان هایش متغییر می باشد.

اهمیت درمان ارتودنسی

بحث زیبایی امروزه از مهم‌ترین مباحثی است که به آن پرداخته می‌شود. زیبایی ظاهری و خصوصا چهره از مهم‌ترین آنها می‌باشد. اهمیت داشتن لبخندی زیبا و درخشان بر هیچ‌کس پوشیده نیست، چرا که لبخند جذاب، اعتمادبه‌نفس بالا و موفقیت شغلی و اجتماعی را به ارمغان می‌آورد.ارتودنسی به دلایل مختلفی انجام می شوند که یکی از آنها زیبایی و بالابردن اعتماد به نفس بیمار می باشد و بقیه مربوط به سلامت دهان و دندان است.

ارتودنسی یک روش دندانپزشکی است که بر روی هم تراز کردن بایت و صاف کردن دندان های شما متمرکز است. اگر دندان‌های کج، روی هم، پیچ خورده یا شکاف دارید، ممکن است نیاز به مراجعه به متخصص ارتودنسی داشته باشید.
درمان های متداول ارتودنسی شامل بریس ها، تراز کننده های شفاف و نگهدارنده است.

اهمیت-درمان-ارتودنسی

هزینه ارتودنسی 1403

هزینه ارتودنسی با توجه به نوعی که استفاده می کنید و کیفیت متریالی که برای ساخت آن استفاده شده است می تواند متفاوت باشد، مثلا ارتودنسی نامرئی فک بالا و پایین گران ترین نوع می باشد. بطور کلی برای انجام ارتودنسی معمولی چیزی در حدود 18 تا 25 میلیون تومان طبق تعرفه سازمان بهداشت هزینه دارد. با این حال می توانید در کلینیک دندانپزشکی آلما می توانید بهترین و با کیفیت ترین درمان ارتودنسی با قیمت مناسب را انجام دهید. 

برای اطلاع از قیمت ارتودنسی و مشاوره حضوری با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

هزینه-ارتودنسی-1403

هزینه ارتودنسی با بیمه

ارتودنسی می تواند جزو خدمات زیبایی باشد اما به علت اهمیت این درمان بسیاری از شرکت های بیمه بخش زیادی از هزینه های آن را تحت پوشش قرار می دهد. شما می توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی آلما که یکی از مراکز دندانپزشکی تحت پوشش بسیاری از بیمه ها می باشد کار درمان دندان خود را با آرامش خاطر انجام دهید. در ادامه لیستی از شرکت های بیمه ای که مرکز ما با آن ها قرار داد دارد آورده شده است:

شما می توانید برای اطلاع از جزئیات پرداخت هزینه ایمپلنت توسط این شرکت های بیمه رو لینک کیلیک کنید.

مزایای ارتودنسی

ارتودنسی مزایای بیشتری نسبت به بهبود ظاهر زیبایی دارد. مزایای انتخاب صاف کردن دندان ها عبارتند از:

 • بهبود عزت نفس
 • بهبود عملکرد دندان ها از جمله جویدن بهتر و تلفظ و گفتار واضح تر
 • کاهش خطر پوسیدگی دندان به دلیل جمع آوری ذرات غذا بین دندان ها
 • کاهش خطر آسیب لثه و ضربه ناشی از اوربایت و مال اکلوژن

نحوه قرار گرفتن دندان های شما روی هم تاثیر بسزایی بر سلامت دهان و دندان شما دارد. با بهبود نحوه برخورد دندان‌های بالا و پایین، می‌توانید خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامت دهان، از جمله پوسیدگی ، بیماری لثه و سایش بیش از حد (فرسایش) را کاهش دهید.

چه کسانی از ارتودنسی سود می برند؟
تقریباً همه می توانند از ارتودنسی سود ببرند. اما برخی از افراد بیش از دیگران به درمان نیاز دارند. بسیاری از افراد به دلیل بهبود ظاهر لبخند خود به دنبال درمان ارتودنسی هستند. اما علاوه بر مزایای زیبایی، ارتودنسی عملکرد جویدن را بهبود می بخشد و سلامت دهان و دندان را بهتر می کند.

چه کسانی نباید درمان ارتودنسی انجام دهند؟
برای واجد شرایط بودن برای درمان ارتودنسی، نباید مشکلات دندانی جدی مانند پوسیدگی گسترده یا بیماری لثه داشته باشید. قرار دادن بریس بر روی دندان های بیمار می تواند تأثیر منفی جدی بر سلامت دهان و دندان شما داشته باشد.

مزایای-ارتودنسی

معایب ارتودنسی 

عیب اصلی کوتاه مدت است: شما باید دستورالعمل های درمانی را به دقت دنبال کنید و تا رسیدن به هدف خود صبور باشید. برای برخی افراد، درمان ارتودنسی کمتر از یک سال طول می کشد. برای دیگران، ممکن است تا دو سال یا بیشتر طول بکشد. از آنجایی که هر فردی نیازهای منحصر به فرد خود را دارد، زمان درمان برای همه متفاوت به نظر می رسد. از متخصص ارتودنسی خود بپرسید که چه انتظاری دارید.

اگر اطراف دستگاه های ارتودنسی خود را به طور کامل تمیز نکنید، خطر ایجاد حفره در شما نیز بیشتر است. حتما توصیه های بهداشت دهان و دندان ارتودنتیست خود را رعایت کنید.

اگر پوسیدگی یا بیماری لثه دارید، برای درمان به دندانپزشک مراجعه کنید. هنگامی که آن شرایط را مدیریت کردید، از دندانپزشک خود بپرسید که آیا درمان ارتودنسی برای شما مناسب است یا خیر.

نامرتبی دندان ها می تواند باعث فرسوده شدن مینای دندان جویدن نامناسب سختی در صحبت کردن و وارد شدن فشار بیش از حد به بافت لثه و استخوان های اطراف شود. علاوه بر این  تمیز کردن دندان های نامرتب و روی هم رفته دشوار است و بیمار را در معرض کرم خوردگی و بیماری های لثه قرار می دهد.

کلمه ارتودنسی از دو کلمه ی” ارتو”به معنی راست و درست و کلمه ی دنس ،به معنی دندان تشکیل شده است. ارتودنسی یکی از مهمترین رشته های تخصصی زیبایی و درمانی دندانپزشکی می باشد . در واقع تصحیح جفت شدن نادرست دندانها میباشد که ناشی از موقعیت نادرست دو فک نسبت به هم ویا موقعیت نادرست دندانها ویا هر دو مشکل تواْماً میباشد .هزینه درمان ارتودنسی به موارد خاص هر بیمار ودرمان انتخابی و طول مدت درمان بستگی دارد که با مشاوره و گرفتن عکسهای لازم محاسبه می شود.کلینیک تخصصی دندانپزشکی آلماجهت رفع این دغدغه هزینه را بصورت اقساطی از بیماران دریافت مینماید.

در صورت شل شدن یا آسیب دیدن براکت چه کنیم؟

اگر براکت آسیب دید یا شل شد به متخصص ارتودنسی خود بگویید. نباید صبر کنید تا زمان نوبت مراجعه بعدی‌تان فرا برسد. اگر مدتی براکت استفاده نکنید یا براکت در موقعیت درست قرار نداشته باشد نتایج درمان تحت تأثیر قرار گرفته و حتی ممکن است دندان‌ها به موقعیت پیشین باز گردند.

مراقبت از دندان :

یکی از مشکلات شایع در طول دوره ی ارتودنسی، پوسیدگی دندان است. پوسیدگی می تواند ناشی از تولید اسید توسط پلاک باشد که خود پلاک توسط دهان ساخته می شود.

تمیز نگه داشتن دندان ها برای بسیاری از افرادی که ارتودنسی دارند دشوار است به همین دلیل در طول دوره درمان، مسواک زدن اضافی امری اجباری است.

ممکن است پزشک تان برای کاهش احتمال پوسیدگی دندان، استفاده از خمیر دندان با مقادیر بالای فلوراید و دهان شویه ی حاوی فلوراید را به شما توصیه کند. همچنین باید از مصرف غذا هایی با قند بالا و نوشیدنی های گاز دار خودداری کنید.

سوالات متداول

اهمیت درمان ارتودنسی چیست؟

بحث زیبایی امروزه از مهم‌ترین مباحثی است که به آن پرداخته می‌شود. زیبایی ظاهری و خصوصا چهره از مهم‌ترین آنها می‌باشد. اهمیت داشتن لبخندی زیبا و درخشان بر هیچ‌کس پوشیده نیست، چرا که لبخند جذاب، اعتمادبه‌نفس بالا و موفقیت شغلی و اجتماعی را به ارمغان می‌آورد.ارتودنسی به دلایل مختلفی انجام می شوند که یکی از آنها زیبایی و بالابردن اعتماد به نفس بیمار می باشد و بقیه مربوط به سلامت دهان و دندان است.

مزایای ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی مزایای بیشتری نسبت به بهبود ظاهر زیبایی دارد. مزایای انتخاب صاف کردن دندان ها عبارتند از: بهبود عزت نفس بهبود عملکرد دندان ها از جمله جویدن بهتر و تلفظ و گفتار واضح تر کاهش خطر پوسیدگی دندان به دلیل جمع آوری ذرات غذا بین دندان ها کاهش خطر آسیب لثه و ضربه ناشی از اوربایت و مال اکلوژن

قیمت ارتودنسی دندان چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت ارتودنسی دندان با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

5/5 - (7 امتیاز)

6 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا میتونیم ارتودنسی متحرک بزارم؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   این موضوع به تصمیم پزشک شما بستگی دارد جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   اگر براکت آسیب دید یا شل شد به متخصص ارتودنسی خود بگویید. نباید صبر کنید تا زمان نوبت مراجعه بعدی‌تان فرا برسد. اگر مدتی براکت استفاده نکنید یا براکت در موقعیت درست قرار نداشته باشد نتایج درمان تحت تأثیر قرار گرفته و حتی ممکن است دندان‌ها به موقعیت پیشین باز گردند.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

خرابی و پوسیدگی دندان ها یکی از عوامل کشیدن دندان می باشد. بسته به نوع خرابی و پوسیدگی ایجاد شده مشخص می شود که دندان ها احتیاج به چه نوع جراحی دارند. برای مثال اگر دندان نهفته باشد جراحی نسج سخت و یا نسج نرم انجام می گیرد. نهفتگی دندان به خصوص در هنگام پیدا شدن دندان عقل و نبود فضای کافی در دهان ایجاد می شود. زمانی که از زمان رویش دندان جدید گذشته باشد اما همچنان دندان درون فک باقی بماند در نتیجه نیاز به جراحی های نسج نرم و یا سخت می باشد. دندان های عقل معمولا

مشاهده
جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم چیست؟ با از بین رفتن تاج دندان به هر دلیل بنا به تشخیص دندانپزشک بایستی ریشه از نسج دندان خارج گردد. برای خارج کردن ریشه دندان نیاز به جراحی می باشد.در جراحی دندان عقل در نسج نرم مقدار کمی از بافت لثه کنار زده می شود. گاهی دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به

مشاهده
وستیبول دندان

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ جراحی وستیبوبوپلاستی از جمله جراحی های قبل از پروتز می باشد که به منظور ایجاد جای مناسب جهت قرار گیری پروتز های دندانی در دهان انجام می گیرد. کم شدن عمق وستیبول می تواند به دلیل از دست دادن دندان های دائمی باشد که می تواند عامل اصلی انجام این جراحی و فراهم نمودن شرایط مناسب جهت قرار گیری دندان های مصنوعی و یا ایمپلنت های دندانی باشند. تکنیک های مختلفی جهت انجام این جراحی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار توسط دندانپزشک اجرا می شود. در هنگام اجرای این جراحی می توان همزمان پیوند استخوان و

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی عمل جراحی که جهت تغییر شکل دادن قسمت هایی از فک که دندان های آن از بین رفته است , آلوئولوپلاستی نام دارد. آلوئول بخشی از استخوان فک می باشد که دندان ها را در خود جای داده است.صاف کردن استخوان فک , روشی بسیار مناسب و ضروری برای قرار گیری دندان های مصنوعی در دهان می باشد. آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی:(جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم

مشاهده