اهمیت درمان ارتودنسی

بحث زیبایی امروزه از مهم‌ترین مباحثی است که به آن پرداخته می‌شود. زیبایی ظاهری و خصوصا چهره از مهم‌ترین آنها می‌باشد. اهمیت داشتن لبخندی زیبا و درخشان بر هیچ‌کس پوشیده نیست، چرا که لبخند جذاب، اعتمادبه‌نفس بالا و موفقیت شغلی و اجتماعی را به ارمغان می‌آورد.ارتودنسی به دلایل مختلفی انجام می شوند که یکی از آنها زیبایی و بالابردن اعتماد به نفس بیمار می باشد و بقیه مربوط به سلامت دهان و دندان است.

ارتودنسی یک روش دندانپزشکی است که بر روی هم تراز کردن بایت و صاف کردن دندان های شما متمرکز است. اگر دندان‌های کج، روی هم، پیچ خورده یا شکاف دارید، ممکن است نیاز به مراجعه به متخصص ارتودنسی داشته باشید.
درمان های متداول ارتودنسی شامل بریس ها، تراز کننده های شفاف و نگهدارنده است.

ارتودنسی
ارتودنسی

مزایای ارتودنسی

ارتودنسی مزایای بیشتری نسبت به بهبود ظاهر زیبایی دارد. مزایای انتخاب صاف کردن دندان ها عبارتند از:

 • بهبود عزت نفس
 • بهبود عملکرد دندان ها از جمله جویدن بهتر و تلفظ و گفتار واضح تر
 • کاهش خطر پوسیدگی دندان به دلیل جمع آوری ذرات غذا بین دندان ها
 • کاهش خطر آسیب لثه و ضربه ناشی از اوربایت و مال اکلوژن

نحوه قرار گرفتن دندان های شما روی هم تاثیر بسزایی بر سلامت دهان و دندان شما دارد. با بهبود نحوه برخورد دندان‌های بالا و پایین، می‌توانید خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامت دهان، از جمله پوسیدگی ، بیماری لثه و سایش بیش از حد (فرسایش) را کاهش دهید.

چه کسانی از ارتودنسی سود می برند؟
تقریباً همه می توانند از ارتودنسی سود ببرند. اما برخی از افراد بیش از دیگران به درمان نیاز دارند. بسیاری از افراد به دلیل بهبود ظاهر لبخند خود به دنبال درمان ارتودنسی هستند. اما علاوه بر مزایای زیبایی، ارتودنسی عملکرد جویدن را بهبود می بخشد و سلامت دهان و دندان را بهتر می کند.

چه کسانی نباید درمان ارتودنسی انجام دهند؟
برای واجد شرایط بودن برای درمان ارتودنسی، نباید مشکلات دندانی جدی مانند پوسیدگی گسترده یا بیماری لثه داشته باشید. قرار دادن بریس بر روی دندان های بیمار می تواند تأثیر منفی جدی بر سلامت دهان و دندان شما داشته باشد.

هزینه ارتودنسی 

برای اطلاع از قیمت ارتودنسی و مشاوره حضوری با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

ارتودنسی
ارتودنسی

معایب ارتودنسی چیست؟

عیب اصلی کوتاه مدت است: شما باید دستورالعمل های درمانی را به دقت دنبال کنید و تا رسیدن به هدف خود صبور باشید. برای برخی افراد، درمان ارتودنسی کمتر از یک سال طول می کشد. برای دیگران، ممکن است تا دو سال یا بیشتر طول بکشد. از آنجایی که هر فردی نیازهای منحصر به فرد خود را دارد، زمان درمان برای همه متفاوت به نظر می رسد. از متخصص ارتودنسی خود بپرسید که چه انتظاری دارید.

اگر اطراف دستگاه های ارتودنسی خود را به طور کامل تمیز نکنید، خطر ایجاد حفره در شما نیز بیشتر است. حتما توصیه های بهداشت دهان و دندان ارتودنتیست خود را رعایت کنید.

اگر پوسیدگی یا بیماری لثه دارید، برای درمان به دندانپزشک مراجعه کنید. هنگامی که آن شرایط را مدیریت کردید، از دندانپزشک خود بپرسید که آیا درمان ارتودنسی برای شما مناسب است یا خیر.

نامرتبی دندان ها می تواند باعث فرسوده شدن مینای دندان جویدن نامناسب سختی در صحبت کردن و وارد شدن فشار بیش از حد به بافت لثه و استخوان های اطراف شود. علاوه بر این  تمیز کردن دندان های نامرتب و روی هم رفته دشوار است و بیمار را در معرض کرم خوردگی و بیماری های لثه قرار می دهد.

کلمه ارتودنسی از دو کلمه ی” ارتو”به معنی راست و درست و کلمه ی دنس ،به معنی دندان تشکیل شده است. ارتودنسی یکی از مهمترین رشته های تخصصی زیبایی و درمانی دندانپزشکی می باشد . در واقع تصحیح جفت شدن نادرست دندانها میباشد که ناشی از موقعیت نادرست دو فک نسبت به هم ویا موقعیت نادرست دندانها ویا هر دو مشکل تواْماً میباشد .هزینه درمان ارتودنسی به موارد خاص هر بیمار ودرمان انتخابی و طول مدت درمان بستگی دارد که با مشاوره و گرفتن عکسهای لازم محاسبه می شود.کلینیک تخصصی دندانپزشکی آلماجهت رفع این دغدغه هزینه را بصورت اقساطی از بیماران دریافت مینماید.

در صورت شل شدن یا آسیب دیدن براکت چه کنیم؟

اگر براکت آسیب دید یا شل شد به متخصص ارتودنسی خود بگویید. نباید صبر کنید تا زمان نوبت مراجعه بعدی‌تان فرا برسد. اگر مدتی براکت استفاده نکنید یا براکت در موقعیت درست قرار نداشته باشد نتایج درمان تحت تأثیر قرار گرفته و حتی ممکن است دندان‌ها به موقعیت پیشین باز گردند.

مراقبت از دندان :

یکی از مشکلات شایع در طول دوره ی ارتودنسی، پوسیدگی دندان است. پوسیدگی می تواند ناشی از تولید اسید توسط پلاک باشد که خود پلاک توسط دهان ساخته می شود.

تمیز نگه داشتن دندان ها برای بسیاری از افرادی که ارتودنسی دارند دشوار است به همین دلیل در طول دوره درمان، مسواک زدن اضافی امری اجباری است.

ممکن است پزشک تان برای کاهش احتمال پوسیدگی دندان، استفاده از خمیر دندان با مقادیر بالای فلوراید و دهان شویه ی حاوی فلوراید را به شما توصیه کند. همچنین باید از مصرف غذا هایی با قند بالا و نوشیدنی های گاز دار خودداری کنید.

سوالات متداول

اهمیت درمان ارتودنسی چیست؟

بحث زیبایی امروزه از مهم‌ترین مباحثی است که به آن پرداخته می‌شود. زیبایی ظاهری و خصوصا چهره از مهم‌ترین آنها می‌باشد. اهمیت داشتن لبخندی زیبا و درخشان بر هیچ‌کس پوشیده نیست، چرا که لبخند جذاب، اعتمادبه‌نفس بالا و موفقیت شغلی و اجتماعی را به ارمغان می‌آورد.ارتودنسی به دلایل مختلفی انجام می شوند که یکی از آنها زیبایی و بالابردن اعتماد به نفس بیمار می باشد و بقیه مربوط به سلامت دهان و دندان است.

مزایای ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی مزایای بیشتری نسبت به بهبود ظاهر زیبایی دارد. مزایای انتخاب صاف کردن دندان ها عبارتند از: بهبود عزت نفس بهبود عملکرد دندان ها از جمله جویدن بهتر و تلفظ و گفتار واضح تر کاهش خطر پوسیدگی دندان به دلیل جمع آوری ذرات غذا بین دندان ها کاهش خطر آسیب لثه و ضربه ناشی از اوربایت و مال اکلوژن

قیمت ارتودنسی دندان چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت ارتودنسی دندان با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

5/5 - (7 امتیاز)

6 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 1. سلام وقتتون بخیر
  آیا میتونیم ارتودنسی متحرک بزارم؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   این موضوع به تصمیم پزشک شما بستگی دارد جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   اگر براکت آسیب دید یا شل شد به متخصص ارتودنسی خود بگویید. نباید صبر کنید تا زمان نوبت مراجعه بعدی‌تان فرا برسد. اگر مدتی براکت استفاده نکنید یا براکت در موقعیت درست قرار نداشته باشد نتایج درمان تحت تأثیر قرار گرفته و حتی ممکن است دندان‌ها به موقعیت پیشین باز گردند.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

جراحی دندان عقل در نسج سخت : دندان عقل در نسج سخت به زمانی اطلاق میشود که دندان عقل نهفته و کاملاً در زیر استخوان فک قرار گرفته باشد و روی آن هم استخوان باشد .نوع درمان و جراحی دندان عقل به پوزیشن و قرارگیری آن در استخوان فک بستگی دارد. در جراحی در نسج سخت  ، محل مربوطه برای خارج کردن دندان عقل برش جراحی  زده می شود ، بعد از برداشتن استخوان های اطراف دندان تقسیم و برش زده میشود تا دندان  بتواند به خوبی اخراج گردد . عمل دندان عقل نهفته در نسج نوع سخت بسیار مشکل بوده ودر صورت

مشاهده

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم : دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به خوبی اجرا نمی شود  ، در مواقعی در هم ریختگی دندان ها به علت دندان عقل نهفته سبب نیاز فرد به ارتودنسی می شود و سبب پوسیدگی دندان عقل و دندان های کناری او میگردد  و همچنین بیماری های لثه ایی را نیز در بر دارد

مشاهده

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ وستیبولوپلاستی: وستیبول به فضای بین دندان ها و لب ها (این فضا شامل لثه و لبه استخوانی فرد می باشد) می باشد. وستیبولوپلاستی ( عمیق کردن وستیبول ، جهت افزایش ثبات دندان مصنوعی ) جراحی است که بسیار رایج می باشد و در آن عمق کف دهان افزایش داده می شود. و مناسب کسانی می باشد که دندان های خود را از دست دادند و می خواهند دندان مصنوعی بگذارند و یا برای آن دسته از بیمارانی که می خواهند پروتز های متحرک مبتنی و متکی بر ایمپلنت داشته باشند این تکنیک به جهت رسیدن به فضای کافی

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی: (جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم یا برداشتن و برش استخوان است. این عملیات  برای اصلاح مشکلات فکی که با ناهنجاری های فکی – دندانی مواجه هستند استفاده می شود. ناهنجاری هایی مانند پروگناتیسم یا جلو و بزرگ بودن فک بالا یا پایین، اوپن بایت، درد و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی و همچنین عقب رفتگی چانه. رشد نامتناسب فک بالا یا پایین باعث تغییر شکل

مشاهده