درمان مجدد ریشه دندان RRCT

در این مقاله خواهید خواند

درمان مجدد ریشه دندان RRCT

درمان مجدد ریشه دندان RRCT

درمان مجدد ریشه دندان RRCT :درمان‌های ناموفق کانال ریشه اکنون به لطف فناوری های مدرن با موفقیت قابل درمان است. درمان ناموفق کانال ریشه را می توان به طور بالقوه با درد و/یا تورم تشخیص داد.در تعدادی از موارد ،درمان ریشه دندانها با عدم موفقیت همراه است و باید جهت رفع نواقص درمان قبلی ،دندان مجدد تحت درمان قرار گیرد.در برخی موارد ،حین کار برای دندانپزشک مشکلاتی ایجاد میشود و یا به دلیل ساختمان،آناتومی و شکل دندان در زمان درمان ریشه ،کار به طور کاملاصحیح انجام نمیشود.

بنابراین ممکن است درمان اولیه موفق نباشد.و یا به دلیل عفونت قبلی ریشه ها، مجدد اً ضایعه در انتهای ریشه شکل بگیرد که در اینصورت دندان با نظر دندانپزشک کاندید مجدد درمان ریشه یاRRCT میباشد

دستگاه های اولتراسونیک به دندانپزشک اجازه می دهد تا مواد قدیمی کانال ریشه و سایر موانع داخل کانال را با کارآمدتر و دقیق تر حذف کند تا حتی در سخت ترین موارد نارسایی ریشه به موفقیت دست یابد.
امروزه دندانپزشکان عمومی و متخصصین کانال ریشه (آندودنتیست‌ها) به خوبی آموزش دیده می توانند درمان ریشه ریشه غیرجراحی را انجام دهند که در مقایسه با سایر روش های درمانی مانند کشیدن دندان بسیار مقرون به صرفه، صرفه جویی در زمان و کاملاً قابل پیش بینی است. اما در برخی مواقع مورد نارسایی ریشه را نمی توان با روش های غیر جراحی مجدداً درمان کرد. در این موارد دندانپزشکان می توانند از اندودنتیکس جراحی برای درمان مجدد مورد نارسایی کانال ریشه استفاده کنند که ممکن است بر کشیدن دندان ترجیح داده شود.

درمان مجدد ریشه دندان RRCT در بعضی موارد با وجود اینکه درمان به طور ایده آل انجام شده ولی نتیجه درمان موفقیت آمیز نیست در این صورت ممکن است دندانپزشک تصمیم بگیرد که دندان را مجدد تحت درمان قرار دهد.در صورتیکه دندانی درمان شودو پرکردگی آن تخلیه شده باشد نیز با نظر دندانپزشک مجدداًتحت درمان قرار میگیرد.به این معنی که حتی اگر درمان ریشه درست انجام شده باشد ولی درست ترمیم تاج انجام نشده باشد یا بیمار برای وقت بعدی مراجعه نکرده باشدیا پانسمان موقت برای مدت بیشتر از دو هفته افتاده باشد ،لازم است درمان مجدد انجام شود.

از آنجاییکه محیط دهان محیطی آلوده است ومیکروبهای متعددی در محیط اطراف دندان و بزاق وجود دارد ،اگر تاج دندان به طور کامل ترمیم نشده باشد، ارتباط بین محیط آلوده دهان و کانال دندان ایجاد میگردد که میکروبها ظرف مدت دو تا سه هفته مجددا کانال را آلوده میکنند.به همین علت ومخصوصاً در مواردی که دندان قبلا درمان ریشه شده است و به روکش نیاز دارد لازم است مجدد درمان ریشه انجام شود.

هزینه درمان مجدد ریشه دندان RRCT

برای اطلاع از قیمت درمان مجدد ریشه دندان RRCT با کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید.

شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

Root canal retreatment RRCT
Root canal retreatment RRCT

مراحل درمان مجدد ریشه

1ـدر این مرحله بعد از بی حسی، پوسیدگیها و ترمیمهای قبلی برداشته میشود و از تاج دندان مسیری برای ورود به فضای داخل دندان  و کانالها ایجاد میگردد.

2ـ در این مرحله کل مواد پر شدگی قبلی در کانالها توسط فلز باریکی به نام فایل تخلیه میشود وتا انتهای کانال به طور کامل تمیز میگردد.

3ـ در مرحله ی سوم کانالی که کاملا تمیز شده را با موادی به نام گوتا پرکا،پر میکنند تا این مسیر کاملا مسدود شود و میکروبها نتوانند به این فضا وارد شوند.

4ـدر مرحله نهایی تاج دندان،پانسمان میشود تا دندان جهت ترمیم و یا روکش کردن آماده شود.

آیا شخصی که دندان اش نیاز به درمان مجدد ریشه دارد احساس درد میکند؟

از آنجا که این دندان مدتها پیش عصب کشی شده و اعصاب دندان تخلیه شده فرد ممکن است دردی احساس نکند اما این به معنی سلامت دندان نیست.در موارد ی که عفونت در کانال دندان زیاد شودممکن است این عفونت وارد استخوان شود ویا باعث از بین بردن بافت استخوانی و بافتهای مجاور  شود که در اینصورت برای شخص ایجاد درد میکند.بهترین راه برای پیشگیری و تشخیص به موقع چنین وضعیتی کنترلهای دوره ای با رادیوگرافی توسط دندانپزشک میباشد.

 
درمان مجدد ریشه دندان
درمان مجدد ریشه دندان RRCT

سوالات متداول

آیا شخصی که دندان اش نیاز به درمان مجدد ریشه دارد احساس درد میکند؟

از آنجا که این دندان مدتها پیش عصب کشی شده و اعصاب دندان تخلیه شده فرد ممکن است دردی احساس نکند اما این به معنی سلامت دندان نیست.در موارد ی که عفونت در کانال دندان زیاد شودممکن است این عفونت وارد استخوان شود ویا باعث از بین بردن بافت استخوانی و بافتهای مجاور شود که در اینصورت برای شخص ایجاد درد میکند.بهترین راه برای پیشگیری و تشخیص به موقع چنین وضعیتی کنترلهای دوره ای با رادیوگرافی توسط دندانپزشک میباشد.

درمان مجدد ریشه چه مراحلی دارد؟

1ـدر این مرحله بعد از بی حسی، پوسیدگیها و ترمیمهای قبلی برداشته میشود و از تاج دندان مسیری برای ورود به فضای داخل دندان و کانالها ایجاد میگردد. 2ـ در این مرحله کل مواد پر شدگی قبلی در کانالها توسط فلز باریکی به نام فایل تخلیه میشود وتا انتهای کانال به طور کامل تمیز میگردد. 3ـ در مرحله ی سوم کانالی که کاملا تمیز شده را با موادی به نام گوتا پرکا،پر میکنند تا این مسیر کاملا مسدود شود و میکروبها نتوانند به این فضا وارد شوند. 4ـدر مرحله نهایی تاج دندان،پانسمان میشود تا دندان جهت ترمیم و یا روکش کردن آماده شود.

هزینه درمان مجدد ریشه دندان RRCT چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت درمان مجدد ریشه دندان RRCT با کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

5/5 - (7 امتیاز)

4 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  هزینه درمان مجدد ریشه دندان RRCT چقدر است؟

  1. سلام قت شما هم بخیر
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

 2. سلام وقتتون بخیر
  ایا درمان مجدد ریشه دندان RRCT درد دارد؟

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   خیر درمان مجدد هیچ دردی ندارد جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

جراحی دندان عقل در نسج سخت : دندان عقل در نسج سخت به زمانی اطلاق میشود که دندان عقل نهفته و کاملاً در زیر استخوان فک قرار گرفته باشد و روی آن هم استخوان باشد .نوع درمان و جراحی دندان عقل به پوزیشن و قرارگیری آن در استخوان فک بستگی دارد. در جراحی در نسج سخت  ، محل مربوطه برای خارج کردن دندان عقل برش جراحی  زده می شود ، بعد از برداشتن استخوان های اطراف دندان تقسیم و برش زده میشود تا دندان  بتواند به خوبی اخراج گردد . عمل دندان عقل نهفته در نسج نوع سخت بسیار مشکل بوده ودر صورت

مشاهده

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم : دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به خوبی اجرا نمی شود  ، در مواقعی در هم ریختگی دندان ها به علت دندان عقل نهفته سبب نیاز فرد به ارتودنسی می شود و سبب پوسیدگی دندان عقل و دندان های کناری او میگردد  و همچنین بیماری های لثه ایی را نیز در بر دارد

مشاهده

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ وستیبولوپلاستی: وستیبول به فضای بین دندان ها و لب ها (این فضا شامل لثه و لبه استخوانی فرد می باشد) می باشد. وستیبولوپلاستی ( عمیق کردن وستیبول ، جهت افزایش ثبات دندان مصنوعی ) جراحی است که بسیار رایج می باشد و در آن عمق کف دهان افزایش داده می شود. و مناسب کسانی می باشد که دندان های خود را از دست دادند و می خواهند دندان مصنوعی بگذارند و یا برای آن دسته از بیمارانی که می خواهند پروتز های متحرک مبتنی و متکی بر ایمپلنت داشته باشند این تکنیک به جهت رسیدن به فضای کافی

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی: (جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم یا برداشتن و برش استخوان است. این عملیات  برای اصلاح مشکلات فکی که با ناهنجاری های فکی – دندانی مواجه هستند استفاده می شود. ناهنجاری هایی مانند پروگناتیسم یا جلو و بزرگ بودن فک بالا یا پایین، اوپن بایت، درد و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی و همچنین عقب رفتگی چانه. رشد نامتناسب فک بالا یا پایین باعث تغییر شکل

مشاهده