تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت از جمله دغدغه‌های افراد برای انتخاب یکی از این روش‌های درمانی جهت اصلاح طرح لبخند می‌باشد. امروزه داشتن دندان‌هایی سفید ،مرتب و هم ردیف و زیبا ،تقریباًبرای همه ی افراد امکان پذیر است  .استفاده از لمینت (Facing) یا ونیرها به ما در رفع عیوب زیبایی دندانها مانند لکه های ماندگار،فاصله های بین دندانها کجی هاو روی هم آمدگیهای خفیف دندانها،شکستگی ها و همه ی مواردی که ما را از داشتن لبخندی زیبا محروم میکنند،کمک میکنند .

امروزه فناوری موجود در دندانپزشکی در اختیار افراد با آرامش و لبخند قرار می گیرد. یکی از این تکنیک ها با استفاده از لمینت ونیر دندان ها، پرسلاین است که بالاترین درجه زیبایی و ماندگاری را دارد و کمترین آسیب را به بافت های دندان وارد می کند، زیبایی در کمترین زمان به بیماران می رسد.

انتخاب بهترین نوع درمان زیبایی یکی از مشکلات افراد برای شروع درمان زیبایی میباشد .به کادر تخصصی کلینیک دندانپزشکی آلما اعتماد کنید  و رفع مشکلات دندانهای خود را به ما بسپارید تا بهترین راه را با مشورت با شما انجام دهیم.درمان زیبایی هر فرد منحصر به همان فرد میباشد که ممکن است ارتودنسی،انواع لمینتها یا پروتزها ویا حتی فقط بلیچینگ باشد که با معاینه فرد وبررسی گرافی ها قابل تشخیص میباشد.

لمینت (Facing) یا ونیرها
لمینت (Facing) یا ونیرها

در صورتی که دندانهای فرد دچار پوسیدگی ویا مشکلات لثه ای یامشکلات دیگر که نیاز به درمانهای دندانپزشکی دارند ،باشد ،قاعدتاً اولویت اول انجام درمانها و در مرحله ی دوم انجام اقدامات زیبایی میباشد تا دندان بتواند علاوه بر زیبایی دارای طول عمر نیز باشد.

روکش لمینت دارای استحکام بالا، ظاهری طبیعی و مقاوم در برابر لک است. لمینت می تواند دندان های ترک خورده، تغییر رنگ و همچنین برای اصلاح فرسایش و آسیب ظاهر شود. روکش لمینت معمولاً پرسلاین قابل ساخت است و در واقع می‌تواند با باندینگ یا لمینت کردن ساختار دندان را تقویت کند. روکش لمینت نیز می تواند به صاف شدن دندان ها کمک کند یا دندان های کج کمی انحراف دارند. روکش های لمینت جایگزین بسیار خوبی برای تاج ها در شرایط خاص لبخند زدن هستند. روکش لمینت یک سطح محافظه کارانه تر از درمان، تغییر ظاهر و رنگ دندان است. لمینت می تواند رنگ دندان ها را تغییر دهد یا هر گونه آسیب به دندان ها را پنهان کند. دوام روکش لمینت برای چندین سال و می تواند وضعیت لبخند شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

لمینتها یا ونیرها:

لمینتها به پوسته ای با ضخامت اندک از مواد همرنگ دندانهای طبیعی گفته میشود که بر روی دندانها با هدف اصلاح بدفرمی ،بدرنگی،بستن فواصل بین دندانها ،شکستگی وتصحیح بی نظمی های خفیف دندانی بدون نیاز به ارتودنسی ویا درمانی جهت تکمیل درمان ارتودنسی قرار میگیرد،اطلاق میشود که میتواند از جنس ماده کامپوزیت و یا سرامیک (پرسلن)باشد.انتخاب جنس لمینت بر اساس نیازهای درمانی،سن بیمار،با توجه به معایب و مزایای هرکدام،توسط متخصصین به صورت منحصر به هر بیمار برگزیده میشود.

این درمان بسیار حساس و دقیق است وبایستی با درنظر گرفتن مراحل تشخیصی،نیازها و خواسته های بیمار انجام گردد.درصورت عدم ایجاد تماسهای صحیح بین دندانها ویا گاهاً چسباندن چندین دندان به یکدیگر،باعث عدم امکان نخ کشیدن بین دندانهاو یا ریش ریش شدن نخ دندان میگردد.

یکی از شایع ترین کمبودها در افراد دارای لمینت قوی فک، شکستگی دندان پرسلاین و فیسینگ این است که با پیشرفت علم دندانپزشکی، پوشش مقاوم و لمینیت راه حل این مشکل توسط لیتیوم دی سیلیکات است.

لمینتها یا ونیرها  دو نوع میباشند:

لمینتهای کامپوزیتی  ( روش مستقیم ) ولمینتهای سرامیکی یا پرسلن ( روش غیر مستقیم )

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت

از مهم‌ترین تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در ظاهر این دو روش می‌باشد. از نظر ظرافت به دلیل عدم ضخامت مواد, کاشت لمینت بر روی دندان‌ها از ظرافت بالاتری نسبت به کامپوزیت برخوردار می‌باشد.

لمینت‌ها رنگی شفاف و شبیه به مینای دندان داشته و از این نظر طبیعی‌تر و زیباتر می‌تواند ساختار دندان‌ها را پوشش دهد. روکش‌های کامپوزیتی رنگ پذیر بوده و باید از  مصرف مواد غذایی رنگی در رژیم غذایی خود دوری کنید. در مقابل لمینت‌ها استحکام بالایی در برابر خرد شدن و جذب رنگ دارند. ماده اولیه کامپوزیت , رزین بوده و با گذر زمان این مواد رزینی کیفیت بهتری پیداکرده‌اند.با این حال لمینت‌ها از کامپوزیت‌ها مستحکم تر هستند.لمینت به طور متوسط 10 الی 15 سال عمر می‌کند اما ماندگاری و دوام عمر ونیر کامپوزیت‌ها 5 الی 7 سال و تقریبا نصف طول عمر لمینت‌ها می‌باشد.

 عوامل مختلفی همچون سن بیمار و شرایط فک و دندان بیمار در انتخاب یکی از این روش‌های زیبایی و اصلاح لبخند می‌باشند.

سن بیمار از آن جهت در انتخاب این روش درمانی تاثیر گذار است که برای مثال کودکان و نوجوانان بیشتر در معرض شکستگی دندان قرار گرفته و به همین دلیل استفاده از کامپوزیت در این سنین پیشنهاد می‌شود. تا قبل از 18 سالگی استفاده از لمینت‌ها به دلیل برگش ناپذیری توصیه نمی‌شود چراکه رشد دندان‌ها و فک کامل نشده و ممکن است موجب مختل شدن رشد آن‌ها شود.

لمینت ها پوسته نازکی از سرامیک هستند ولی ونیر کامپوزیت از رزین مخصوص ساخته شده اند. یکی از بزرگترین مزیت ها قابل بازگشت بودن آن است یعنی دندانپزشک می تواند در صورت لزوم آن را بردارد یا جایگزین کند. ونیر ها مقرون به صرفه تر هستند همچنین نسبت به لمینت مستعد شکستن هستند ولی با رسیدگی و مراقب مداوم می توانند تا 8 سال دوام بیاورند.

مزایا کامپوزیت دندان

 • از تغییر رنگ جلوگیری می کنند

به عنوان برخی از بهترین دندانپزشکان در سورپرایز، ایالت AZ، ما شاهد سهم منصفانه بیمارانی هستیم که برای خدمات سفید کردن دندان مراجعه می کنند. اما روکش‌های دندان بسیار بهتر از مینای طبیعی در برابر تغییر رنگ مقاومت می‌کنند، بنابراین می‌توانند لبخند شما را بدون نیاز به درمان‌های دوره‌ای سفیدکننده سفید و زیبا نگه دارند. اگر مراقب چیزهایی که می خورید باشید و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، تا ده سال یا بیشتر ظاهر عالی خواهند داشت.

 • روکش های دندانی شکاف ها، تراشه ها و ترک ها را می پوشانند

اگر دندان‌های شما عیوب جزئی مانند شکاف، بریدگی یا ترک دارند، اصلاح آنها با روشی به نام باندینگ معمول است. این شامل رنگ آمیزی یک رزین همرنگ دندان بر روی ناحیه آسیب دیده برای ترمیم آن و بازیابی ظاهری بی عیب و نقص است. اما روکش های دندانی می توانند همین کار را انجام دهند و به مراتب بیشتر از باندینگ دوام خواهند داشت. پرسلن روکش‌ها ماده‌ای بادوام‌تر از رزین است و با گذشت سال‌ها نیازی به لمس یا تنظیمات دوره‌ای ندارد.

 • روکش ها به نگهداری یا مراقبت خاصی نیاز ندارند

یکی دیگر از مزیت های اصلی روکش های دندانی این است که پس از دریافت آنها نیازی به نگهداری یا مراقبت خاصی ندارند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به طور معمول مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا آنها را در فرم خوبی نگه دارید و ظاهری عالی داشته باشید. و از آنجایی که روکش های دندانی غیر متخلخل هستند، بهتر از دندان های طبیعی شما در برابر لکه ها مقاومت می کنند و آسیب می بینند. این بدان معنی است که آنها همچنین به محافظت از دندان های طبیعی زیرین شما تا زمانی که آنها را دارید کمک می کنند.

 • آنها طبیعی به نظر می رسند و احساس می کنند

از آنجایی که روکش ها به صورت سفارشی برای هر بیمار ساخته می شوند، کاملا با دندان های طبیعی شما مطابقت دارند. این فرآیند زمانی آغاز می‌شود که دندانپزشک از دندان‌های شما برداشت کند که یک آزمایشگاه دندان‌پزشکی از آن برای ایجاد روکش‌های دندانی فقط برای شما استفاده می‌کند. و هنگامی که دندانپزشک با چسباندن آنها به دندان‌های شما، این روش را به پایان رساند، آنها را بیشتر تراشیده تا یک تناسب یکپارچه ایجاد کند. آنها به قدری طبیعی به نظر می رسند و احساس می کنند که شما و دندانپزشکتان تنها کسانی خواهید بود که می دانید آنها را دارید.

 •  روکش های دندانی راه حلی سریع برای مسائل زیبایی ارائه می دهند

در زمینه دندانپزشکی زیبایی ، گزینه‌های زیادی برای رفع مشکلاتی مانند دندان‌های کج، شکاف و سطوح ناهموار وجود دارد. اما اکثر آنها نیاز به مداخله ارتودنسی دارند تا دندان ها را در موقعیت مناسب خود قرار دهند. و رویه هایی مانند آن می تواند زمان زیادی را ببرد. به علاوه، آنها تمایل به ایجاد ناراحتی قابل توجهی در این فرآیند دارند.

اما روکش های دندانی رویکرد ساده تری را نشان می دهند. آنها به جای تصحیح مسائل ساختاری زیربنایی، یک نمای زیبایی شناختی برای استتار آنها ایجاد می کنند. و از آنجایی که مواردی مانند سطوح ناهموار و شکاف بین دندان‌ها خطری برای سلامت دندان شما نیستند، اغلب دلیلی وجود ندارد که با مشکل تعمیر آنها مواجه شوید. نکته اصلی این است که روکش‌ها می‌توانند در کسری از زمانی که ممکن است سایر روش‌ها طول بکشد، نتیجه زیبایی معادل داشته باشند.

سوالات متداول

لمینت ها یا ونیر دندان چیست؟

لمینت ها به پوسته ای با ضخامت اندک از مواد همرنگ دندانهای طبیعی گفته میشود که بر روی دندانها با هدف اصلاح بدفرمی ،بدرنگی،بستن فواصل بین دندانها ،شکستگی وتصحیح بی نظمی های خفیف دندانی بدون نیاز به ارتودنسی ویا درمانی جهت تکمیل درمان ارتودنسی قرار میگیرد،اطلاق میشود که میتواند از جنس ماده کامپوزیت و یا سرامیک (پرسلن)باشد.انتخاب جنس لمینت بر اساس نیازهای درمانی،سن بیمار،با توجه به معایب و مزایای هرکدام،توسط متخصصین به صورت منحصر به هر بیمار برگزیده میشود.

تفاوت بین ونیر کامپوزیت با لمینت چیست؟

لمینت ها پوسته نازکی از سرامیک هستند ولی ونیر کامپوزیت از رزین مخصوص ساخته شده اند. یکی از بزرگترین مزیت ها قابل بازگشت بودن آن است یعنی دندانپزشک می تواند در صورت لزوم آن را بردارد یا جایگزین کند. ونیر ها مقرون به صرفه تر هستند همچنین نسبت به لمینت مستعد شکستن هستند ولی با رسیدگی و مراقب مداوم می توانند تا 8 سال دوام بیاورند.

مزایا کامپوزیت چیست؟

از تغییر رنگ جلوگیری می کنند روکش های دندانی شکاف ها، تراشه ها و ترک ها را می پوشانند روکش ها به نگهداری یا مراقبت خاصی نیاز ندارند

5/5 - (7 امتیاز)

4 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   خیر درد ندارد جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

خرابی و پوسیدگی دندان ها یکی از عوامل کشیدن دندان می باشد. بسته به نوع خرابی و پوسیدگی ایجاد شده مشخص می شود که دندان ها احتیاج به چه نوع جراحی دارند. برای مثال اگر دندان نهفته باشد جراحی نسج سخت و یا نسج نرم انجام می گیرد. نهفتگی دندان به خصوص در هنگام پیدا شدن دندان عقل و نبود فضای کافی در دهان ایجاد می شود. زمانی که از زمان رویش دندان جدید گذشته باشد اما همچنان دندان درون فک باقی بماند در نتیجه نیاز به جراحی های نسج نرم و یا سخت می باشد. دندان های عقل معمولا

مشاهده
جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم چیست؟ با از بین رفتن تاج دندان به هر دلیل بنا به تشخیص دندانپزشک بایستی ریشه از نسج دندان خارج گردد. برای خارج کردن ریشه دندان نیاز به جراحی می باشد.در جراحی دندان عقل در نسج نرم مقدار کمی از بافت لثه کنار زده می شود. گاهی دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به

مشاهده
وستیبول دندان

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ جراحی وستیبوبوپلاستی از جمله جراحی های قبل از پروتز می باشد که به منظور ایجاد جای مناسب جهت قرار گیری پروتز های دندانی در دهان انجام می گیرد. کم شدن عمق وستیبول می تواند به دلیل از دست دادن دندان های دائمی باشد که می تواند عامل اصلی انجام این جراحی و فراهم نمودن شرایط مناسب جهت قرار گیری دندان های مصنوعی و یا ایمپلنت های دندانی باشند. تکنیک های مختلفی جهت انجام این جراحی وجود دارد که بسته به شرایط بیمار توسط دندانپزشک اجرا می شود. در هنگام اجرای این جراحی می توان همزمان پیوند استخوان و

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی عمل جراحی که جهت تغییر شکل دادن قسمت هایی از فک که دندان های آن از بین رفته است , آلوئولوپلاستی نام دارد. آلوئول بخشی از استخوان فک می باشد که دندان ها را در خود جای داده است.صاف کردن استخوان فک , روشی بسیار مناسب و ضروری برای قرار گیری دندان های مصنوعی در دهان می باشد. آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی:(جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم

مشاهده