لمینت (Facing) یا ونیرها: امروزه داشتن دندانهایی سفید ،مرتب و هم ردیف و زیبا ،تقریباًبرای همه ی افراد امکان پذیر است  .استفاده از لمینت (Facing) یا ونیرها به ما در رفع عیوب زیبایی دندانها مانند لکه های ماندگار،فاصله های بین دندانها کجی هاو روی هم آمدگیهای خفیف دندانها،شکستگی ها و همه ی مواردی که ما را از داشتن لبخندی زیبا محروم میکنند،کمک میکنند .

امروزه فناوری موجود در دندانپزشکی در اختیار افراد با آرامش و لبخند قرار می گیرد. یکی از این تکنیک ها با استفاده از لمینت ونیر دندان ها، پرسلاین است که بالاترین درجه زیبایی و ماندگاری را دارد و کمترین آسیب را به بافت های دندان وارد می کند، زیبایی در کمترین زمان به بیماران می رسد.

انتخاب بهترین نوع درمان زیبایی یکی از مشکلات افراد برای شروع درمان زیبایی میباشد .به کادر تخصصی کلینیک دندانپزشکی آلما اعتماد کنید  و رفع مشکلات دندانهای خود را به ما بسپارید تا بهترین راه را با مشورت با شما انجام دهیم.درمان زیبایی هر فرد منحصر به همان فرد میباشد که ممکن است ارتودنسی،انواع لمینتها یا پروتزها ویا حتی فقط بلیچینگ باشد که با معاینه فرد وبررسی گرافی ها قابل تشخیص میباشد.

لمینت (Facing) یا ونیرها
لمینت (Facing) یا ونیرها

در صورتی که دندانهای فرد دچار پوسیدگی ویا مشکلات لثه ای یامشکلات دیگر که نیاز به درمانهای دندانپزشکی دارند ،باشد ،قاعدتاً اولویت اول انجام درمانها و در مرحله ی دوم انجام اقدامات زیبایی میباشد تا دندان بتواند علاوه بر زیبایی دارای طول عمر نیز باشد.

روکش لمینت دارای استحکام بالا، ظاهری طبیعی و مقاوم در برابر لک است. لمینت می تواند دندان های ترک خورده، تغییر رنگ و همچنین برای اصلاح فرسایش و آسیب ظاهر شود. روکش لمینت معمولاً پرسلاین قابل ساخت است و در واقع می‌تواند با باندینگ یا لمینت کردن ساختار دندان را تقویت کند. روکش لمینت نیز می تواند به صاف شدن دندان ها کمک کند یا دندان های کج کمی انحراف دارند. روکش های لمینت جایگزین بسیار خوبی برای تاج ها در شرایط خاص لبخند زدن هستند. روکش لمینت یک سطح محافظه کارانه تر از درمان، تغییر ظاهر و رنگ دندان است. لمینت می تواند رنگ دندان ها را تغییر دهد یا هر گونه آسیب به دندان ها را پنهان کند. دوام روکش لمینت برای چندین سال و می تواند وضعیت لبخند شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشد.

لمینتها یا ونیرها:

لمینتها به پوسته ای با ضخامت اندک از مواد همرنگ دندانهای طبیعی گفته میشود که بر روی دندانها با هدف اصلاح بدفرمی ،بدرنگی،بستن فواصل بین دندانها ،شکستگی وتصحیح بی نظمی های خفیف دندانی بدون نیاز به ارتودنسی ویا درمانی جهت تکمیل درمان ارتودنسی قرار میگیرد،اطلاق میشود که میتواند از جنس ماده کامپوزیت و یا سرامیک (پرسلن)باشد.انتخاب جنس لمینت بر اساس نیازهای درمانی،سن بیمار،با توجه به معایب و مزایای هرکدام،توسط متخصصین به صورت منحصر به هر بیمار برگزیده میشود.

این درمان بسیار حساس و دقیق است وبایستی با درنظر گرفتن مراحل تشخیصی،نیازها و خواسته های بیمار انجام گردد.درصورت عدم ایجاد تماسهای صحیح بین دندانها ویا گاهاً چسباندن چندین دندان به یکدیگر،باعث عدم امکان نخ کشیدن بین دندانهاو یا ریش ریش شدن نخ دندان میگردد.

یکی از شایع ترین کمبودها در افراد دارای لمینت قوی فک، شکستگی دندان پرسلاین و فیسینگ این است که با پیشرفت علم دندانپزشکی، پوشش مقاوم و لمینیت راه حل این مشکل توسط لیتیوم دی سیلیکات است.

لمینتها یا ونیرها  دو نوع میباشند:

لمینتهای کامپوزیتی  ( روش مستقیم ) ولمینتهای سرامیکی یا پرسلن ( روش غیر مستقیم )

تفاوت بین ونیر کامپوزیت با لمینت

لمینت ها پوسته نازکی از سرامیک هستند ولی ونیر کامپوزیت از رزین مخصوص ساخته شده اند. یکی از بزرگترین مزیت ها قابل بازگشت بودن آن است یعنی دندانپزشک می تواند در صورت لزوم آن را بردارد یا جایگزین کند. ونیر ها مقرون به صرفه تر هستند همچنین نسبت به لمینت مستعد شکستن هستند ولی با رسیدگی و مراقب مداوم می توانند تا 8 سال دوام بیاورند.

مزایا کامپوزیت

 • از تغییر رنگ جلوگیری می کنند

به عنوان برخی از بهترین دندانپزشکان در سورپرایز، ایالت AZ، ما شاهد سهم منصفانه بیمارانی هستیم که برای خدمات سفید کردن دندان مراجعه می کنند. اما روکش‌های دندان بسیار بهتر از مینای طبیعی در برابر تغییر رنگ مقاومت می‌کنند، بنابراین می‌توانند لبخند شما را بدون نیاز به درمان‌های دوره‌ای سفیدکننده سفید و زیبا نگه دارند. اگر مراقب چیزهایی که می خورید باشید و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، تا ده سال یا بیشتر ظاهر عالی خواهند داشت.

 • روکش های دندانی شکاف ها، تراشه ها و ترک ها را می پوشانند

اگر دندان‌های شما عیوب جزئی مانند شکاف، بریدگی یا ترک دارند، اصلاح آنها با روشی به نام باندینگ معمول است. این شامل رنگ آمیزی یک رزین همرنگ دندان بر روی ناحیه آسیب دیده برای ترمیم آن و بازیابی ظاهری بی عیب و نقص است. اما روکش های دندانی می توانند همین کار را انجام دهند و به مراتب بیشتر از باندینگ دوام خواهند داشت. پرسلن روکش‌ها ماده‌ای بادوام‌تر از رزین است و با گذشت سال‌ها نیازی به لمس یا تنظیمات دوره‌ای ندارد.

 • روکش ها به نگهداری یا مراقبت خاصی نیاز ندارند

یکی دیگر از مزیت های اصلی روکش های دندانی این است که پس از دریافت آنها نیازی به نگهداری یا مراقبت خاصی ندارند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به طور معمول مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا آنها را در فرم خوبی نگه دارید و ظاهری عالی داشته باشید. و از آنجایی که روکش های دندانی غیر متخلخل هستند، بهتر از دندان های طبیعی شما در برابر لکه ها مقاومت می کنند و آسیب می بینند. این بدان معنی است که آنها همچنین به محافظت از دندان های طبیعی زیرین شما تا زمانی که آنها را دارید کمک می کنند.

 • آنها طبیعی به نظر می رسند و احساس می کنند

از آنجایی که روکش ها به صورت سفارشی برای هر بیمار ساخته می شوند، کاملا با دندان های طبیعی شما مطابقت دارند. این فرآیند زمانی آغاز می‌شود که دندانپزشک از دندان‌های شما برداشت کند که یک آزمایشگاه دندان‌پزشکی از آن برای ایجاد روکش‌های دندانی فقط برای شما استفاده می‌کند. و هنگامی که دندانپزشک با چسباندن آنها به دندان‌های شما، این روش را به پایان رساند، آنها را بیشتر تراشیده تا یک تناسب یکپارچه ایجاد کند. آنها به قدری طبیعی به نظر می رسند و احساس می کنند که شما و دندانپزشکتان تنها کسانی خواهید بود که می دانید آنها را دارید.

 •  روکش های دندانی راه حلی سریع برای مسائل زیبایی ارائه می دهند

در زمینه دندانپزشکی زیبایی ، گزینه‌های زیادی برای رفع مشکلاتی مانند دندان‌های کج، شکاف و سطوح ناهموار وجود دارد. اما اکثر آنها نیاز به مداخله ارتودنسی دارند تا دندان ها را در موقعیت مناسب خود قرار دهند. و رویه هایی مانند آن می تواند زمان زیادی را ببرد. به علاوه، آنها تمایل به ایجاد ناراحتی قابل توجهی در این فرآیند دارند.

اما روکش های دندانی رویکرد ساده تری را نشان می دهند. آنها به جای تصحیح مسائل ساختاری زیربنایی، یک نمای زیبایی شناختی برای استتار آنها ایجاد می کنند. و از آنجایی که مواردی مانند سطوح ناهموار و شکاف بین دندان‌ها خطری برای سلامت دندان شما نیستند، اغلب دلیلی وجود ندارد که با مشکل تعمیر آنها مواجه شوید. نکته اصلی این است که روکش‌ها می‌توانند در کسری از زمانی که ممکن است سایر روش‌ها طول بکشد، نتیجه زیبایی معادل داشته باشند.

سوالات متداول

لمینت ها یا ونیر دندان چیست؟

لمینت ها به پوسته ای با ضخامت اندک از مواد همرنگ دندانهای طبیعی گفته میشود که بر روی دندانها با هدف اصلاح بدفرمی ،بدرنگی،بستن فواصل بین دندانها ،شکستگی وتصحیح بی نظمی های خفیف دندانی بدون نیاز به ارتودنسی ویا درمانی جهت تکمیل درمان ارتودنسی قرار میگیرد،اطلاق میشود که میتواند از جنس ماده کامپوزیت و یا سرامیک (پرسلن)باشد.انتخاب جنس لمینت بر اساس نیازهای درمانی،سن بیمار،با توجه به معایب و مزایای هرکدام،توسط متخصصین به صورت منحصر به هر بیمار برگزیده میشود.

تفاوت بین ونیر کامپوزیت با لمینت چیست؟

لمینت ها پوسته نازکی از سرامیک هستند ولی ونیر کامپوزیت از رزین مخصوص ساخته شده اند. یکی از بزرگترین مزیت ها قابل بازگشت بودن آن است یعنی دندانپزشک می تواند در صورت لزوم آن را بردارد یا جایگزین کند. ونیر ها مقرون به صرفه تر هستند همچنین نسبت به لمینت مستعد شکستن هستند ولی با رسیدگی و مراقب مداوم می توانند تا 8 سال دوام بیاورند.

مزایا کامپوزیت چیست؟

از تغییر رنگ جلوگیری می کنند روکش های دندانی شکاف ها، تراشه ها و ترک ها را می پوشانند روکش ها به نگهداری یا مراقبت خاصی نیاز ندارند

5/5 - (7 امتیاز)

4 پاسخ

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

  1. سلام وقت شما هم بخیر
   خیر درد ندارد جهت مشاوره حضوری و کسب اطلاعات بیشتر با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی آلما تماس بگیرید. شماره تماس: ۰۲۱۶۶۹۱۶۶۲۴

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خدمات مشابه

جراحی دندان عقل در نسج سخت

جراحی دندان عقل در نسج سخت : دندان عقل در نسج سخت به زمانی اطلاق میشود که دندان عقل نهفته و کاملاً در زیر استخوان فک قرار گرفته باشد و روی آن هم استخوان باشد .نوع درمان و جراحی دندان عقل به پوزیشن و قرارگیری آن در استخوان فک بستگی دارد. در جراحی در نسج سخت  ، محل مربوطه برای خارج کردن دندان عقل برش جراحی  زده می شود ، بعد از برداشتن استخوان های اطراف دندان تقسیم و برش زده میشود تا دندان  بتواند به خوبی اخراج گردد . عمل دندان عقل نهفته در نسج نوع سخت بسیار مشکل بوده ودر صورت

مشاهده

جراحی دندان عقل در نسج نرم

جراحی دندان عقل در نسج نرم : دندان ها به علت وجود دندان عقل ، فشرده شده و به همین دلیل ، کج و در هم پوشیده می شوند که در این صورت علاوه بر آسیب در زیبایی سبب دشوار شدن در نظافت و رسیدگی دندان ها می شود و بهداشت دندان ها به خوبی اجرا نمی شود  ، در مواقعی در هم ریختگی دندان ها به علت دندان عقل نهفته سبب نیاز فرد به ارتودنسی می شود و سبب پوسیدگی دندان عقل و دندان های کناری او میگردد  و همچنین بیماری های لثه ایی را نیز در بر دارد

مشاهده

وستیبولوپلاستی

وستیبولوپلاستی چیست؟ وستیبولوپلاستی: وستیبول به فضای بین دندان ها و لب ها (این فضا شامل لثه و لبه استخوانی فرد می باشد) می باشد. وستیبولوپلاستی ( عمیق کردن وستیبول ، جهت افزایش ثبات دندان مصنوعی ) جراحی است که بسیار رایج می باشد و در آن عمق کف دهان افزایش داده می شود. و مناسب کسانی می باشد که دندان های خود را از دست دادند و می خواهند دندان مصنوعی بگذارند و یا برای آن دسته از بیمارانی که می خواهند پروتز های متحرک مبتنی و متکی بر ایمپلنت داشته باشند این تکنیک به جهت رسیدن به فضای کافی

مشاهده

آلوئولوپلاستی (استئوتومی)

آلوئولوپلاستی (استئوتومی) فکی – دندانی: (جراحی اصلاح فک ) جراحی ای است که در آن استخوان ها برای اصلاح بد شکلی فکی – دندانی برش داده می شوند تا جا به جا، تغییر و باز تنظیم شوند. کلمه Osteotomy به معنی تقسیم یا برداشتن و برش استخوان است. این عملیات  برای اصلاح مشکلات فکی که با ناهنجاری های فکی – دندانی مواجه هستند استفاده می شود. ناهنجاری هایی مانند پروگناتیسم یا جلو و بزرگ بودن فک بالا یا پایین، اوپن بایت، درد و اختلالات مفصل گیجگاهی فکی و همچنین عقب رفتگی چانه. رشد نامتناسب فک بالا یا پایین باعث تغییر شکل

مشاهده